Yakuza: Like a Dragon teszt

Szinte felsorolhatatlanul sok minőségi, de igen hasonló epizód után a Yakuza-sorozat szakít hagyományaival, és akcióorgia helyett szerepjátékként szórakoztat.

Yakuza: Like a Dragon Quest

Az imént említett két nagy csavar is jelzi, hogy a Yakuza-széria új kezdetéről van szó, de az igazi változás a játékmenetet érte. Nem túlzás, nem trollkodás, amit a bevezetőben említettem: az új Yakuza tényleg körökre osztott csatákat használó RPG lett! A Like a Dragon a drámai sztori és a bizarr mellékküldetések közt egyben metakommentár is a szerepjátékokról: ahogy Ichiban is többször kifejti, a valós élet tulajdonképpen ugyanúgy működik, mint a Dragon Quest: hajszoljuk a pénzt, „grindelünk” a munkahelyen, és az edzéstől egyre erősebbé válunk.

Ebben a nagy átalakulásban talán az a legmeghökkentőbb, hogy az RPG-s rendszerek hiába szövik át a Yakuza egészét a harcrendszertől a tárgyakon át a fejlődésig, az különösebben nem változott meg, hogy miként is játsszuk a programot. Ugyanúgy kolbászolunk a japán utcákon, ugyanúgy leszámolunk a ránk törő yakuzákkal és orgyilkosokkal, no meg a pelenkafétisüket féltő őrültekkel, és ugyanúgy gyozát és sört zabálva gyógyítjuk be sebeinket, mint eddig. Az eddig is létező csatornarendszer is csak kicsit kellett, hogy átalakuljon, hogy most igazi dungeonként kezeljük. Persze, amikor harcra kerül a sor, már nem egy verekedős játék kapcsol be, hanem egy körökre osztott RPG: bár a karakterek folyamatosan mászkálnak és helyezkednek a csatatéren, szép türelmesen mindenki megvárja parancsainkat. Ichiban és csapattársai (igen, négyfős parti élén küzdünk) a szimpla támadások mellett automatikusan használják a tereptárgyakat, Persona-módra csapnak le a földre került ellenfelekre, őrült alakokat idézünk meg, és ha mindez nem elég, hát a különféle kombókat, egész csapatot megmozgató tag team támadásokat és egyéb kasztfüggő képességeket is bevetnek.

A hét karakter (ebből egy opcionális, kettő pedig csak nagyon sokára csatlakozik) általános szintjük mellett aktuális kasztjukon belül is fejlődnek – de az állásközvetítőben ez utóbbiak közt váltani is lehet. Összesen 20 kaszt kapott helyet a Like a Dragonban, melyek egy része karakter- vagy nemfüggő. A megtanult képességek kasztváltás után sem tűnnek el, így megfelelő időbefektetéssel rendkívül hatékony karaktereket lehet összekombinálni. A megnyitható képességek ismerősek lesznek, de megvalósításuk mindig megmosolyogtató. A hajléktalan kaszt például gyors szundítással gyógyítja magát, és házi párolású alkoholt kiköpve és meggyújtva tesz szert tűzsebzésre; az idolok különféle dalokkal gyógyítanak vagy zavarják meg az ellenfeleket, az enforcer pedig kommandós pajzsát veti be akciófilmes módon. A több száz eltérő ellenfél is mind a fantasy hagyományokat ülteti át bizarr módon a való világba: perverz alakok szoknya alá fotózással szívják a manapontot, a streamerek és anime-függő otakuk agresszívan üvöltözve haragítják magukra karaktereinket, a föld alá menekült őrült tudósok pedig furcsa porokat szórva mérgezik Ichibanékat. Az ellenfelek annyira sokfélék, hogy egy, az egész játékon átívelő küldetés foglalkozik az összegyűjtésükkel – a Sujimont játszva mind a 252 ellenfél legyőzése a cél, amit az egész kezdeményezést üzemeltető groteszk alak nyilván fura ajándékokkal támogat.


[+]

A harcok ebben a rendszerben is kiválóan működnek, elsősorban azért, mert sikerült a rendszert nagyon fürgére megoldani. A főellenfeleket leszámítva a legtöbb csata egy percig sem tart, így cseppet sem zavaró, amikor ismételten ránk veti magát egy rakás deszkás vagy öltönyös yakuza verőlegény a főutcán. Az ellenfelek a sztoriban való előrehaladásunk alapján szinteződnek, így attól függően, hogy mennyit foglalkoztunk tápolással (ez elsősorban a direkt erre szolgáló csatornarendszerek sűrű látogatását jelenti), a játék nagy része lehet igen könnyű és szinte lehetetlen is. RPG-kedvelőként engem mindez nem zavart, aki pedig allergiás a tápolásra, azt a konfigurálható autofight rendszer próbálja kiengesztelni.

Az elborult, de élvezetes minijátékok mindig is a Yakuzák egyik legfontosabb komponensei voltak, és most a Sujimon mellé kapunk egy Mario Kart-klónt Yokohama utcáin, részt vehetünk egy mobilos civilmentő kezdeményezésben, illetve egy, még a korábbiaknál is komplexebb cégvezetős menedzserjátékban is részt vehetünk. Már a tucatnyi felvásárolható vállalat fejlesztése, az alkalmazottak felvétele, oktatása és beosztása is sok gondolkodást (és időt) kíván meg, de amikor a részvényesi gyűlésre kerül a sor, egy külön harcrendszerben kell legyőznünk a pozícióra vágyó befektetőket. És akkor még nem kerültek szóba a mellékküldetések, amelyek talán még őrültebbek, elvadultabbak, és néha érzelmesebbek, mint korábban bármikor. Természetesen a hagyományos minijátékok is itt vannak: karaoke, baseball és játéktermi játékok várnak ránk, shogi mahjong és pachinko várja a (mi szempontunkból nézve) egzotikumokat kedvelőket, és persze kártyajátékok is bőven akadnak. Az én új kedvencemmé azonban a filmnézés vált: egy lepukkant moziban a bolond tulajdonos a lehető legunalmasabb régi japán filmeket játssza, és a reflexjátékban az elbóbiskoló Ichibant kell ébren tartanunk az energiáját majszoló REM Ram kosok támadásai közepette… hát hogy lehetne nem szeretni ezt az égbekiáltó baromságot?!

Persze ezt a kérdést az egész sorozattal, és azon belül most a Like a Dragonnal kapcsolatban is fel lehetne tenni ugyanezzel a hangsúllyal. Nem állítom, hogy ez a rész a széria legjobbja – puszta energiában a felújított nulladik rész, az érzelmek súlyát tekintve pedig Kiryu utolsó kalandja egyelőre a csúcs. De Ichiban Kasuga első játéka kiválóan sült el; ahhoz mérten pedig főleg, hogy a harcrendszer egy április elsejei tréfa igen pozitív fogadtatásának köszönhetően alakult át ilyen radikálisan. És persze az is fontos szempont, hogy az új hős kiváló alkalom a Yakuza világába való csatlakozásra: bár a Like a Dragon is tiszteletben tartja, és néha utal is a korábbi eseményekre, teljesen nyitott az újonc játékosokra.

A Yakuza: Like a Dragon PC-re, PlayStation 4-re, Xbox One-ra és Xbox Series konzolokra jelent meg. Természetesen PlayStation 5-ön is játszható, de az újgenerációs patch itt csak 2021 márciusában fog megjelenni.

Pro:

  • Igen jól sült el az új harcrendszer;
  • A csapatos kalandozás jót tett a sztorinak;
  • Bődületes mennyiségű opcionális tartalom;
  • Ichiban kalandja is a szokásos, őrült humort hozza.

Kontra:

  • Yokohama nem váltja ki Kamurochót és Sotenborit;
  • Még lassabban indul, mint a sorozatátlag;
  • Nem egy nextgen-erődemonstráció.

85

Grath

Azóta történt

Előzmények