Wii Fit – játékos személyi tréner

A Wii sikerének titka eddig is az volt, hogy az adott játék irányítása nem gombokkal, egérrel stb. történt, hanem az adott mozgást kellett a kezünkben tartott kontrollerrel leutánozni. Értelemszerűen eddig tehát leginkább csak a kezünk volt használva. Ezen kíván változtatni a Nintendo által tavaly ősszel bemutatott Ballance Board.

Ballance Board

Az eszköz egy átlagos szobai mérlegre hasonlít leginkább, mely nyomásszenzorok segítségével érzékeli súlypontunk elmozdulását, ez alapján irányítva karakterünket a képernyőn, ezzel új dimenziót nyitva a játékok világában. Az élmény fantasztikus. Rám legalább akkora hatással volt (van), mint az alapgép maga.

Wii Fit

A csomag része tehát a „mérleg” és a Fit program. Ez utóbbi hivatott kihasználni a Ballance Board kínálta lehetőségeket. A program első futtatása előtt frissíti a rendszerünket, elindulása után a Ballance Board-ot megszemélyesítő karikatúra köszönt minket és elmond pár dolgot a mozgás fontosságáról és a helyes tartásról. Ezt követően jöhet a konfiguráció, azaz a fizikai paramétereink megadása.

Wii Fit

A program remekül együtt dolgozik a már meglévő Mii-einkkel, ezekből választhatunk. Meg kell adnunk a pontos születési dátumunkat évszámmal együtt (az alap rendszer csak a hónapot és a napot kérte, de itt a korunk kiszámításhoz szükség lesz az évszámra is) és a magasságunkat. Célszerű (még a Fit program elindítása előtt) a Wii alapbeállításainál a megfelelő országot beállítani, jelen esetben Magyarországot, tehát ha valaki pl. a Wii Shop, vagy a Weather Channel használatához ezt elállította, javasolt visszaállítani, annak érdekében, hogy a Fit majd centiméterben és kilógrammban kérje, illetve mutassa az értékeinket.

Wii Fit

A kért paramétereink megadása után megméri a súlyunkat és kiszámítja a BMI (Body Mass Index) értékünket, vagyis a testtömeg-indexünket, majd pár alapfeladat elvégzése után, kapunk egy Wii Fit Age értéket. Ha ez kevesebb vagy ugyanannyi, mint a jelenlegi életkorunk, akkor örülhetünk, ha több, akkor nem árt kicsit foglalkozni magunkkal. Ezek lesznek a kiindulási értékeink. Megadhatjuk ugyanis, hogy a jelenlegi súlyunkon mennyit szeretnénk változtatni és mindezt mennyi idő alatt, két hetes ciklusokban. Innentől kezdve minden a programban töltött időnk naplózva lesz, grafikonon követhetjük nyomon, hogy mikor melyik témakörben mennyit töltöttünk és, hogy miként változott a testsúlyunk és a testtömeg-indexünk.

Wii Fit

A tréningek a következő négy nagy csoportba vannak osztva. Yoga, ahol különböző (összesen 15) jóga pózokban relaxálhatunk. Muscle Workouts, azaz izomfejlesztő gyakorlatok (szintén 15), itt a törzshajlítástól kezdve a lábemelésen keresztül különböző mozgásgyakorlatok vannak. Ebben a két kategóriában választott férfi vagy női trénerünk mutatja be a gyakorlatokat és az ő irányításukkal tréningezhetünk.

Wii Fit

A következő két kategória a látszólag játékosabb, könnyedebb műfaj, itt a Wii Sportsból megszokott grafika köszön vissza. Ide tartoznak Aerobic gyakorlatok (összesen 9), mint pl. a hullahopkarikázás , step aerobic vagy a futás (ez utóbbit nem a Ballance Boardon kell végezni). Az utolsó csoport a Ballance Games, vagyis az ügyességi játékok (szintén 9). Itt kapott helyet a kapura fejelés, sí lesiklás, síugrás, snowboard, kifeszített kötélen történő sétálgatás stb. Az összes csoportra igaz, hogy minél többet vagyunk aktívak, annál több gyakorlat válik elérhetővé, és azon belül is egyre több a lehetőségünk a különböző nehézségi fokozatok választásával.

Wii Fit

Mint már írtam, az élmény óriási. Egy-egy gyakorlat, vagy akár játék elég rendesen megmozgat, ahogyan a Wii Sports után sokaknál a karban most a test egyéb részeiben is garantált az izomláz. Nyilván nem helyettesíti a tényleges sportolást, főleg most, hogy jön a tavasz, inkább menjünk a szabadba focizni, kerékpározni ki mit szeret, de a fotelből játszásnál lényegesen jobb mozgás szempontjából. A feladatok, játékok mellett a grafikonos naplózás remekül teszi teljessé a rendszert. Ugyanúgy lehet party játék belőle, mondjuk egy pár fős sí lesikló verseny megszervezésével, de aki időhiány vagy egyéb frusztráció miatt nem megy le egy edzőterembe az is legalább annyira át tudja mozgatni magát vele, mint egy videó trénerrel, itt legalább a Ballance Boardnak hála kap némi visszajelzést a feladat elvégzésének helyességéről. Szerintem a Nintendo ismét nagyot alkotott, méltó kiegészítője ez a csomag a Wii rendszernek. Kellemes és aktív szórakozást!

Előzmények

  • Wii árcsökkentés a horizonton?

    A Nintendo hátradőlve figyelheti a konzolpiac történéseit, a Wii ugyanis még mindig fantasztikusan fogy: sőt, egyes helyeken még továbbra is folyik a kűzdelem a szűnni nem akaró géphiány ellen, ennek ellenére azonban mégis lehet, hogy árcsökkentés van készülőben.

  • Áprilisban jön a Wii Fit

    A Mario Kart Wii után egy újabb nagy Wii exkluzív cím európai megjelenési dátumával lepett meg bennünket a Nintendo: ezúttal a Wii Fit premierjének időpontja derült ki.

  • Wii Fit - egymillión túl

    Egyelőre csak Japánban árulják a Nintendo fintessz-izéjét, de alig több mint egy hónap alatt sikerült eladni belőle egy millát. Van ennek értelme?