Top 10 horror játék

8. Tinihorror a javából

Az Until Dawn a Sony néhány éves exkluzív címe, ami egy tipikus tini-túlélő horror, de a legjobb fajtából. Egy fiatalokból álló csoport egy hideg téli estén felcaplat bulizni a Washington-hegy tetején lévő Blackwood Pines bungalóba. A banda bulizik, jól érzi magát, ugratják, szekálják egymást és egy ilyen nézeteltérés révén keveredik el a baráti társaságtól egy testvérpár, akik rejtélyes körülmények között életüket is veszítik. Egy év elteltével ismét összegyűlnek a régi barátok, hogy a szörnyűség helyszínén egy kisebb megemlékezéses bulit tartsanak. Ahogy az várható egy horror témájú alkotástól hamar elszabadul a pokol és a szereplők kisebb csoportokra szakadva keverednek halálosan kellemetlen szituációkba.


[+]

Az Until Dawn igazi klasszikus mozikból táplálkozik (Péntek 13, Fűrész) és egy valódi séta szimulátor túlélő-kaland, amit a nyomozás és a karakterek közötti cselekmény visz előre. Az idézőjeles üresjáratokat igazi parás horror betétek kötik össze, melyek során az akciókban QTE szekvenciák abszolválásával a játékos is aktív résztvevő lesz. A játékmenetet tehát mindennek lehet nevezni csak éppen bonyolultnak nem, viszont a nyomasztó légkör, a folyamatosan építkező cselekmény képesek kárpótolni mindenért.


[+]

A narratíva kifejezetten hangulatos lett, folyamatosan váltogatunk a helyszínek és karakterek között, több szálon futnak az események (talán kicsit nehezen pörög fel az elején), ráadásul az epizódokra tagoltság is nagyon jót tesz a történetnek. Ügyes tervezői döntés volt, hogy az epizódok átkötését Dr. Hillre bízták, aki keresztkérdésekkel bombáz a karakterekhez fűződő érzéseink vagy az általános félelmeinket illetően, így a válaszainktól függően játszani tud a játékossal a játék, mivel személyre szabja az eseményeket. A döntéshelyzetek és a Butterfly effectek révén többszöri végigjátszásra lett predesztinálva az Until Dawn, érdemes végigjátszani úgy is, hogy mindenkit megmentünk és úgy is, hogy minden brutális gyilkosságot megcsodálunk. A karakterek fröcsögését és verbális pettingjét nem is ártott felrázni egy kis akcióval a bugyuta szívatások mellett, a kivégzések pedig kellően hatásosak, vérben bővelkednek és olykor még pajkosan lógicsáló bélrendszerhez is szerencsénk lehet.


[+]

Megvalósítását tekintve valamivel átlag feletti alkotáshoz lehet szerencsénk, az igazi színészek játékát (Hayden Panettiere vagy Peter Stormare) egészen ügyesen ültették át videojátékba, bár a karakterek mimikája még nem maximálisan valósághű, kisebb bambaság érezhető, de egészen értékelhető lett a végeredmény. Az Until Dawn egy igazi modern tini-thriller, a dialógusok 21. századian lazák és szexisták. A környezet kellőképpen feszültség teremtő, amit a csodás hangeffektek tesznek még izgalmasabbá. A fix kameraállások alkalmazása nem a gördülékeny játékmenetet hivatott elősegíteni, sokkal inkább a filmszerűséget, ami egyes beállításoknál valóban érezhetően jót tett a végeredménynek.

A Dualshock 4 funkciókat is beépítették, a tapipad simogatásával lapozgathatunk a jegyzetek között, de a mozgásérzékelő használata sokkal ügyesebb megoldással került integrálásra, ugyanis kiélezett helyzetekben, mikor egyik karakterünkkel lélegzetvisszafojtva bujkálunk a gyilkos elől, nem szabad megmozdítanunk a kontroller, mert a legapróbb rezdülésre is lebukhatunk. Apró, de leleményes megoldások, melyek a hangulatfokozáson felül túlmutatnak az egyszerű séta szimulátor skatulyán. Az Until Dawn egy olykor (talán néha erőltetetten) humoros, olykor betegesen brutális, klissékben gazdag, de élvezetes túlélő-horror.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Resident Evil 7 teszt (Xbox One)

    A zsákutcába robogott széria reinkarnálódott és micsoda reinkarnációról beszélhetünk! A Resident Evil 7 első személyű horrorisztikus túlélő irányt vett.

  • Resident Evil 7 előzetes

    Élőholtakba és mutáns dögökbe való külső nézetes ólompumpálás, ajtónyitogatás, és egyéb tipikus Resident Evil jellemzők: ezeket kell most elfelejtenünk.

  • Doom teszt (Xbox One)

    Pokoljárás a Marson, avagy a démonok ismét visszatértek, és csak mi állíthatjuk meg őket. Vajon az új Doom visszahozza az 1993-ban indult sorozat varázsát? Megérte 12 hosszú éven át várakozni?

  • 2016 legjobban várt survival játékai

    Korábbi cikkünkben a belezős horrorokat gyűjtöttük össze, most viszont a 2016-ban érkező túlélő-horrorkalandokon van a sor, mert borzongani virtuálisan mindenki szeret.