Natsuki Chronicles teszt

Az év legvégén, mintegy karácsonyi meglepetésként érkezett a japán Qute Corporation legújabb játéka, amely rögtön az STG műfaj élvonalába robbant. Az Xbox One tulajdonosok egy valódi kincset kaptak.

Összegzés – Új csillag született?

A tükörsima játékmenet és a gyönyörű grafika mellett nem mehetünk el a soundtrack mellett sem. Minden jó japán shoot ’em up ismérve az olyan zenék, amiket a programból kilépve is dúdolunk, mert annyira jók. A Natsuki Chronicles minden pályáján fantasztikus, erőteljes, tempós zenék szólnak, melyek Yousuke Yasui (Eschatos) és Kazuhiro Kobayashi munkáját dicsérik. Bár dedikált zenehallgató mód nincs, a pályákat úgyis számtalanszor végig lehet tolni, és ilyenkor kész öröm ezeket a számokat hallgatni. A szuperigényes prezentáció tortáján ez már csak a hab, de ennyire édes és tartós habot ritkán kevernek az iparág virtuális cukrászai.

Natsuki Chronicles Xbox One

Az természetesen nem kérdés, hogy a Natsuki Chronicles nem fog bevonulni a videojátékok, de még a klasszikus lövöldözős címek történelemkönyvébe sem. Miért? A fejlesztőcsapat relatíve ismeretlen, japán stúdióként kizárólag Xboxra fejleszteni szinte minden épeszű marketinges leckének ellentmond. A műfaj és a választott célplatform miatt ez a játék jó eséllyel a nagyközönség és a nyilvánosság radarja alatt fog maradni, de talán egy későbbi PC-s megjelenés segíthet majd ezen. Ez azonban nem befolyásolja a játék minőségét. Manapság, amikor a hagyományos „shmup”, vagy STG műfaj csak alig-alig tud felmutatni emlékezetes címeket, a Qute Corporation hihetetlen alázata, profizmusa és tökéletességre való törekvése reflektorként világít a hasonszőrű játékok között.

A cikk elején feltettem a kérdést, de a játék első indítása előtt valóban felmerült bennem: ugyan mi készült ezen csaknem hat évig, és mi kerül ezen ennyibe? Tíz perc sem kellett, hogy a döbbenettől tátott szájjal, a gyakorlatilag tökéletesre csiszolt játékmenettől káprázó szemekkel üljek a székemben, és egy lendülettel számolatlanul toltam bele az órákat, ami csattanós válasz volt. Nagyon, de tényleg nagyon ritkán születik ennyire hibátlan, tartalommal és funkciókkal megtöltött, a modern kor igényeinek abszolút megfelelő látványos, izgalmas produkció ebben a műfajban.

Rendkívül egyszerű a képlet: aki kicsit is szereti a horizontális lövöldözős játékokat, az tartozik magának annyival, hogy játszik a Natsuki Chronicles-szel. Sőt, mivel Xbox One exkluzív játékról van szó, a műfaj rajongóinak ez akár egy konzolvásárlást is indokolhat (konkrétan ismerek ilyen embert), de egy kölcsönzést minimum. Ennyire jó. Minden a helyén van benne, és minden szempontból többet kínál, mint a legtöbb műfajbeli társa. Játékmenet, tartalom, látvány, zene és prezentáció tekintetében is az elmúlt évek egyik csúcsteljesítménye. Gyakorlatilag mestermű. Hálásak lehetünk, hogy ebben a sokszor elfeledett stílusban is jelennek meg ilyen fényes gyöngyszemek.

Pro:

  • tartalmas sztori mód óriási szavatossággal + okosan felépített Arcade mód;
  • rengeteg megnyitható fegyver és felszerelés, több száz kombináció;
  • 10 izgalmas, kézzel tervezett pálya és főellenség;
  • aprólékos beállítási lehetőségek;
  • gyönyörű látvány és szuperigényes prezentáció;
  • fantasztikus zenék.

Kontra:

  • akció közben nehezen követhetőek a párbeszédek.

100

A Natsuki Chronicles kizárólag Xbox One-ra érhető el.

dreampage

Azóta történt

  • Gunvolt Chronicles: Luminous Avenger iX teszt

    Az Inti Creates legújabb játéka egy mellékszál, de minőségének köszönhetően új szintre emeli az egész sorozatot. A Luminous Avenger iX valószínűleg a stúdió eddigi legjobb alkotása.

  • Rigid Force Redux teszt

    Egy nem túl régi lövöldözős játék ráncfelvarrása érkezett Xbox One-ra és Switch-re, nem is rossz eredménnyel. A shmup rajongók készülhetnek egy újabb csatára.

  • Sisters Royale teszt

    Öt lánytestvér acsarkodásából egy bohókás történet, és egy egész kellemes lövöldözős játék sült ki, köszönhetően a több, mint három évtizedes múltra visszatekintő, japán Alfa System csapatának.

  • Risk System teszt

    Kockázat nélkül nincs győzelem, a Newt Industries új lövöldözős játékában pedig ez szó szerint értendő. A Risk System érdekes alapötlettel, de minimális tartalommal próbál hódítani.

Előzmények

  • Vasara Collection teszt

    Két, eddig kevéssé ismert lövöldözős játék és egy lenyűgöző extra került egy varázslatos, gyűjteményes csomagba. A Vasara Collection-re minden shmup rajongónak érdemes odafigyelnie.

  • Black Paradox teszt (Xbox One)

    Olaszországból érkezett a legújabb, retró hangulatú indie shoot ’em up-roguelike hibrid ütős synthwave zenékkel, mi pedig gyorsan ki is próbáltuk.