Lehetetlen szépség
Tíz éve – rendben, 2014-ben – jelent meg iOS, majd nem sokkal később Android platformokra a Monument Valley és azonnal be is lopta magát a különlegesebb élményekre vágyó játékosok szívébe. Lehetetlen konstrukciókra fókuszáló játékmenete bőven merített M. C. Escher munkásságából, hogy egy elegáns, egyedi és magával ragadó logikai játékot kínáljon. Folytatása, a 2017-es Monument Valley 2 radikálisan nem alakult át, de fejtörői nem egyszer ravaszabbá váltak – és ezt már az Apple legfontosabb konferenciáin is demózta a platformtulajdonos. A játékpiac helyzete azonban sokat változott azóta, a készítők pedig új modellt választottak: a Monument Valley III már Netflixen keresztül jelent meg okoseszközökre: amíg van előfizetésed a streamelő szolgáltatóhoz, nem kell külön megvásárolnod a játékot, hanem azt is megkapod a filmek és sorozatok mellé –külön viszont nem lehet megvenni a programot. Ha ez utóbbi megszorítás nem létezne, tapsolnánk a kezdeményezésnek, de ez az erőltetett exkluzivitás meglehetősen ellenszenves.
A friss epizód továbbra is a két korábbi felvonás stílusára épít – úgy látványvilágában, mint játékmenetében. A feladat így mindig az, hogy hősünket Noort vezessük a különféle pályákon keresztül, leküzdve (vagy inkább hatástalanítva és megkerülve) minden elé táruló akadályt és csapdát. Az egyes fejezetek mind gyönyörűek, de továbbra is igen lineárisak – minden problémának egyetlen megoldása van csupán. Gyakran kell elemeket mozgatni vagy forgatni a továbbvezető út megnyitásáért, és különféle gépek, csúszkák, gombok használata is része a mechanikailag egyszerű érintésekre épülő játékmenetnek. A széria sajátosságát a már említett lehetetlen objektumok jelentik: a fix perspektíva optikai illúziói egyre-másra új útvonalakat képeznek. Ha úgy tűnik, hogy két pont összeér, akkor azok össze is érnek, és át is lehet haladni azon – célunk pedig sokszor pont az ilyen illuzórikus-de-mégis-valódi ösvények összehozása. Van, hogy az egész pályát elforgathatjuk, néha pedig csak bizonyos elemeit kell mozgatni vagy átalakítani, hogy elérjük célunkat.
Mint a két korábbi résznél, itt is a játékidővel van a legnagyobb gond. Csodálatosak a tájak, elképesztően elegáns az a vizuális szimmetria és a hol minimalista, hol megdöbbentően gazdag képi világ, amivel találkozunk. Azonban mire elkezdődne a nagy kaland, gyakorlatilag véget is ér. Egy ilyen rövidke, párórás játékidő pedig természetesen arra sem elég, hogy új gondolatokat vagy friss koncepciókat lehessen rendesen bevezetni és kibontani. Pedig egy-két új ötlet azért akad a harmadik részben: vannak szakaszok, ahol aránylag szabadan közlekedhetünk, például több ízben is egy kis hajón vitorlázhatunk. A szabadságérzet azonban itt is csak illúzió csupán: néha csak a következő kikötő elérése a feladat, máshol pedig a fix sorrendben teljesíthető puzzle-ök közt lehet csalinkázni.
Ez a fajta linearitás engem személyesen kevéssé zavart – bár tény, a tétova kísérleteken látszik, hogy a harmadik rész akár meg is törhette volna ezt. Mobilos logikai mókaként kielégít egy specifikus igényt: akár várakozunk, akár utazunk, akár otthoni kényelemben böködnénk valami értelmeset, a Monument Valley III tökéletes választás. Mentálisan és vizuálisan is kifejezetten stimuláló, még úgy is, ha mindig csak egy megoldás van, és így mindig annak irányába terelgetnek a készítők. Érdekes tematikája is: ezúttal a természeti katasztrófák – konkrétan az áradások – és azok közösségépítő hatása bújik meg az események és a minimális párbeszéd mögött.
A Monument Valley III a kisebb panaszok ellenére is egy szuper mobilos alkotás lett, ami talán nem éri el elődei magaslatait, de próbál újítani – jó irányban, de nem kellő mértékben. Fináléja azonban egy folyton bővülő jövővel kecsegtet, időszakosan kínálva újabb történeteket és kihívásokat. (Anno az eredetinek is kiegészítője hozott még szuperebb élményeket, így nem kizárt, hogy itt is így lesz.) Tényleges és komoly érdemein túl pedig azért sem nehéz ajánlani, mert ugye nem kell külön megvásárolni – vagy már ingyen meg is kaptuk (amúgy a két előddel együtt), vagy nincs is esélyünk kipróbálni.
A Monument Valley III Androidra és iOS-re jelent meg – ingyenesen, de csak a Netflix-előfizetők számára.
Összefoglalás
A Monument Valley III viszi tovább elődei hagyatékát, és egy perspektívára és lehetetlen építményekre alapozó, vizuálisan impozáns logikai élményt kínál. Mivel „ingyen” jár minden Netflix-előfizetés mellé, nehéz lenne nem ajánlani – főleg úgy, hogy a korábbi két rész is jár így mellé.
A Monument Valley III legfőbb pozitívumai:
- Gyönyörű, elegáns képi világ;
- frappáns, néha gondolkodós pályák;
- egyedi, kellemes hangulat.
A Monument Valley III legnagyobb hiányosságai:
- Nagyon rövid;
- kevés új ötlet;
- csak előfizetéssel érhető el.
Georgiadisz Leonidas