Monster Truck Destruction bemutató

Törés-zúzás mobillal

Az Egyesült Államokban a mai napig népszerűek az úgynevezett „monster truck” (magyarul talán teherautó-szörnynek lehetne fordítani) események. A különböző bajnokságok nemcsak az Újvilágban, de Európában is megvetették a lábukat, és bár virágkorukat talán az 1990-es években élték, még ma is komoly rajongótáborral büszkélkedhet ez a „sportág”. Nem csoda, hogy a kisebb autók összetörését, az erőt és a gyorsaságot hirdető látványosságból időről időre videojátékok is készülnek – manapság elsősorban mobiltelefonokra.

Ilyen játék az Odd Games fejlesztésében készült Monster Truck Destruction is, ami a nagy bajnokságok hangulatát igyekszik elkapni és a kis képernyőkre ültetni. A feladatát nagyjából elvégzi, de azért akadnak vele gondok is. Mert bár kivitelezésben határozottan igényes produkcióról beszélhetünk, az irányítása és néhány más dolog bőven hagy kívánni valót maga után.

Monster Truck Destruction

Kezdéskor vásárolnunk kell egyet a legolcsóbb nagykerekűek közül. A felhozatal széles, különböző formájú és festésű gépszörnyek állnak rendelkezésre. A drágábbak értelemszerűen erősebbek, gyorsabban és jobban irányíthatóak, de a játék által felkínált kezdőtőkéből csak a legalacsonyabb árkategóriában válogathatunk. Ha ez megvan, belekezdhetünk egy teljes bajnokságba, gyakorolhatunk, vagy az addig megnyitott pályákon különálló versenyeken vehetünk részt.

A futamok két részből állnak. Az első verseny a gyorsulás, ahol egy rövid, ugratókkal, autóroncsokkal és kanyarokkal tarkított pályán kell minél gyorsabban végigszáguldani. Ez a verseny kieséses rendszerben zajlik, a párosok közül mindig a gyorsabb jut tovább. A második futam a szabad stílusú verseny. Itt egyedül vagyunk az arénában, előre felállított autóroncsok, rombolásra váró lakókocsik, ugratók és egyéb pályaelemek között. A cél adott idő alatt a legtöbb pont összegyűjtése minél több és látványosabb manőverrel.

Monster Truck Destruction

Sajnos a helyszínek között alig van különbség. Minden aréna ugyanúgy néz ki, csupán a gyorsulási pályák térnek el vonalvezetésben és akadályokban. Bár az egyes futamok után a megszerzett pénzből fejleszthetjük járművünk különböző alkatrészeit, más kontextus abszolút nincs a bajnokságban. Nem ismerjük meg az ellenfeleket, a közönség nem reagál semmire, csak egyik verseny jön a másik után, és semmi egyéb prezentációs elem nem teszi hangulatosabbá a folyamatot.

Inkább baleset, mint dicső győzelem

Viszont még ennél is komolyabb probléma maga az irányítás. A nagy kerekeken billegő, bukdácsoló autók mozgását a játék fizikája ugyan remekül átadja, a kezelését sajnos nem. A kormányzás túl érzékeny, bármelyik irányítási módot válasszuk is. A nyilakkal szinte lehetetlen normálisan kanyarodni, a virtuális „analóg kar” egyáltalán nem érzékeny, de még a telefon giroszkópjával sem lehet finoman kormányozni ezeket a monstrumokat. Bármennyire is döntjük be a készüléket, a jármű alig reagál, majd az utolsó pillanatban teljesen elrántja a kormányt.

Ugyanez a probléma a virtuális pedálokkal is. Kizárólag padlógáz és satufék van, nem lehet finoman adagolni a sebességet és az erőt, pedig ezeknél a szerkezeteknél egyáltalán nem mindegy, mekkora lendülettel megyünk rá egy autóroncsra vagy ugratóra. Az ilyen kiforratlan irányítás miatt a játék frusztrálóvá és nehézzé válik, versenyt nyerni szinte lehetetlen, a pénzdíjak is csak csepegnek, így a komolyabb fejlesztések is elérhetetlen távolságra kerülnek.

Monster Truck Destruction

Kivéve persze, ha behódolunk a játék által kínált nevetséges mikrotranzakcióknak. Az csak egy dolog, ha mondjuk reklámmentességet veszünk 325 forintért, de a komolyabb fejlesztésekre akár több tízezer forintot is ki lehetne dobni az ablakon, ha a fejlesztők logikáját követjük. A kirajzolódó minta sajnos egyértelmű: a játék ingyenes ugyan, de komolyabb összeg ráköltése nélkül csak esünk-kelünk a pályákon, és egyáltalán nem fogjuk élvezni a tapasztaltakat.

Látványban és hangzásban viszont nagyon ott van a Monster Truck Destruction. A grafikai kidolgozás részletes, és még gyengébb készülékeken is teljesen korrekt módon mozog, a fizika is rendben van, a nagykerekű szörnyetegek meggyőző ügyetlenséggel ugrálnak és borulnak, taposnak át a roncsokon. A motorhangok is jók, érezni, ahogy „harapnak” a lóerők, a zenékről viszont ugyanez már nem mondható el. Valami jellegtelen, rockra emlékeztető zörejt tettek a játék alá, amiről jobb szót sem ejteni többet.

Monster Truck Destruction

Kifejezetten szórakoztató anyag is lehetne a Monster Truck Destruction, de az idegesítőre sikerült kezelése és az arcátlan mikrotranzakciós modellje megfosztja ettől a kategóriától. Kipróbálni megéri (hiszen ingyen van), de akit ez a világ tényleg érdekel, és belemélyedne valami hasonlóba, az valószínűleg sokkal jobb produkciókat is talál saját mobil operációs rendszerére.

A Monster Truck Destruction elérhető Android, iOS és Windows Phone platformokra.

dreampage

Azóta történt