Knack – Teszt

Szemben az elvárásokkal

A hazai forgalmazás kezdetén tesztelésre kapott PS4-hez mellékelt játékcsomagban már volt szerencsém a főszereplő után elnevezett PS4 exkluzív platformjátékhoz, a Knackhez. A PlayStation új otthoni konzoljának bemutatójában azonban csak két mondat erejéig kapott helyet a játék, annak ellenére, hogy már az első, rövidre szabott találkozás alatt is kellemes és réges-régi játékélményeket visszahozó szórakozást nyújtott. A saját konzol megérkezése és az év végi szabadság alatt jelentősen megnőtt játékidő egy részének Knack terelgetésével eltöltése után végképp jó barátságba kerültünk a játékkal. Azzal a játékkal, ami – bár statisztikai összevetéseket nem végeztem – talán a leglehangolóbb értékeléseket kapta a PS4 nyitócímei közül.

Teljesen objektíven szemlélve a Knacket, nekem is igazat kell adnom a különféle negatívumokat felsoroló véleményeknek. A szegényes támadás és mozdulat lehetőségek miatt repetatív irányítást emlegetni, az előzmények éppen csak körvonalazó és jó előre látható fordulatai miatt gyermetegnek titulálni a történetet, no meg a játékos elé állított kihívásokat kiegyensúlyozatlannak nevezni 2013 végén koránt sem alaptalan. Ugyanakkor számomra, éppen ezek a jellemzők hozzák vissza a lassan két évtizedes, a platformjátékokkal történt első találkozásaim emlékét. Éppen a hiányosságai adják azt a retro hangulatot, ami az irányítót az első 3D platformerek óta elengedni képtelen játékosainak lelkében pendít meg nosztalgikus húrokat, de a különféle fórumok hozzászólásai szerint a fiatalabb gamer generációk néhány tagjára is komoly csáberővel hat.

Crash Bandicoot párhuzamok:

Az első „fejezet” első helyszíne, vagyis a tutorial küldetésnek a professzor laborjában zajló része a vállamra ültette a kis(erszényes)ördögöt, ami aztán folyton azzal szórakozott, hogy a fülembe sugdossa milyen hasonlóságokat fedez fel az 1996-os Crash Bandicoot és a Knack között. Már csak azért sem sikerült visszazavarni a lemezborítóra, ahol az őt megillető kiemelt helyen áll a játék emblematikus figurája, mert valóban úgy tűnik, Mark Cerny a relikvia-gólem megalkotásához az első igazán sikerese saját karakterét használta ihletadónak.
Az eredeti játékban Crash a futáson kívül két mozgásra volt csak képes, ugrani és pörögni tudott. Alapvetően három, de „némi” gyűjtögetés árán továbbiakkal bővíthető élete volt az erszényes ördögnek, amiből egy, de maximum két sebesüléssel el is veszített egyet, s ha mindből kifutott, akkor bizony az egész pályát kezdhette előröl a játékos. Ehhez a szigorhoz képest az akár három-négy sebzést is elviselő és akárhány élet elvesztése után is csak az utolsó checkpointra visszakerülő Knack a kimondott engedékenység.

A pörgés volt az elsődleges támadás, amivel az N. Sanity szigetén felbukkanó ellenfelekkel a tasmán ördög felvehette a harcot, illetve szétzúzhatott bizonyos akadályokat. – A pörgés Knack egyik különleges és őt magát a sérülésektől egyben védelmező támadása.
Bizonyos esetekben azonban csak az ugrással kombinált pörgéssel volt esélye Crashnek egy-egy veszélyesebb ellenfél kiütésére, vagy főellenség sebzésére. – Knack is képes kombinálni az ugrását az alaptámadásával. Ilyenkor nem egy böszme maflást oszt ki az ellenfélnek, hanem golyóvá gömbölyödve vágódik bele a célpontjába.
A Crasht támogató szellem, Aku-Aku egy faragott maszk alakjában képes megjelenni az anyagi világban. A fejét takaró álarcként viselve, vagy három példányban felette körözve képes felfogni a főszereplőt ért támadást. – Knack néhány anyagot képes a testét alkotó relikviák közé befogadni, és ekkor a bekapott sebzések előbb ezeket a szilánkokat ütik ki a testéből, amíg el nem fogynak addig életereje nem csökken.
Az már kevésbé jellegzetes, hiszen több platformjátékban találkozhatunk velük, hogy Crash a gyűjthető tárgyait és mindenféle bónuszokat ládák összetörésével szerezhet meg, Knack pedig kollekcióinak elemei mellett gyakran szintén ládákból jut hozzá az erejét pótló kisebb, vagy méretét is növelő nagyobb mennyiségű relikviához.

Úgy gondolom, hogy valójában az igazán komoly hibát nem a Knack fejlesztői, hanem a marketing szakemberek követték el, akik a PS4 nyitócímeinek egyikévé, ráadásul a kínálat egyetlen exkluzív platformjátékává tették. Igaz a döntésben komoly szerepet játszhatott, hogy mást nem is nagyon lehetett volna előhúzni helyette, de ezzel a figyelem fókuszába és minden vonatkozásban csak is a legfrissebb trend követését minimumként elváró megmérettetés elé állították a játékot. Pedig a helyén kezelve, az évtizedes platform hangulatot a modern technológiával ötvöző címként reklámozva, a nosztalgiázó öregfiúknak és retró-párti játékosoknak ajánlva a Knack zajos sikert is arathatott volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Knack - Videón a kooperatív játékmód

    Friss játékmenet előzetes érkezett a Playstation 4 exkluzív játékról.

  • Knack - trailer

    A Knack-et is megmutatták, ráadásul kiderült, hogy ez is a PS4 megjelenésével egy időben jön.