Kérdések a konzolváltás margójára

Jön az új konzolgeneráció, …

Nagyon komoly marketinggépezetek lendültek mozgásba már a új generációs gépek bejelentését megelőzően, a megjelenésük előtti utolsó hónapokban pedig már igen magas fordulatszámon pörögnek, folyamatosan sulykolva a játékosokba, hogy mennyivel pompásabb is lesz a szórakozás az általuk kínált új masinával. Egy hozzám hasonló techomán játékosnak nagyon le kell ahhoz higgadnia, hogy legyőzve a már csupán az újabb, szebb, jobb, erősebb, satöbibb gép után felgerjedt olthatatlan vágyakozását és logikus kérdéseket feltéve jusson döntésre a beszerzésről. Egy kevésbé megszállott játékos, vagy egy a videojátékok világa felé csak néhány felületes élmény alapján kacsingató potenciális gamer pedig egészen más válaszokat adhat magának ugyanezekre a kérdésekre.

Kell-e nekem új konzol?

Amennyiben nem státuszszimbólumként vagy gyűjtőszenvedélyből van szükségünk az új konzolra, hanem csak a használati értékét vesszük figyelembe, akkor még az is kiderülhet, hogy valójában nincs rá szükségünk, mert a játszani azt nem nagyon fogunk rajta.

A kérdésre nem is annyira triviális a válasz, még egy magát hardcore játékosnak tartó személy esetében sem. Mivel ahogy a konzolok, úgy a játékosok is kiöregedhetnek a csúcskategóriából. Lehetett bárki a BF 2: Modern Combat fürgeujjú mestere, ha a BF 3-ban már csak bosszankodni tud a csapnivaló helyezésein, arról nem a hardware erőforrás hiánya tehet. Vagy Ratchet & Clank mánia ellenére sem akadt elég idő arra, hogy a klasszikus trilógia HD remake-jét is kimaxolja és hónapok óta csak a por gyűlik a konzolon és a polcra tett lemezeken, akkor lehet, hogy a játék mint szórakozási forma veszítette el a fontosságát.

Kevésbé megszállott, mondhatni alkalmi játékosok számára, – akiknek nem a konzol körül forognak a gondolatai, csupán egy unaloműző lehetőség – érdemes saját játékpreferenciák mentén közelíteni a kérdéshez. Hacsak nincs a már csak a következő generációra megjelenő címek között olyan, amit egészen biztosan játszani akarnak, kimondottan pénzkidobás lehet beruházni egy új gépbe. A mostani generációváltásnál a játékfejlesztők mintha épp az erre a – talán legszélesebbnek mondható – játékos-rétegre gondoltak volna. A legnépszerűbb címek többségének mindkét generáción játszható változatának kiadásával, és azzal, hogy néhány igazán nagy durranásnak bizonyult exkluzív játéknak nem is jelentették be a nextgen verzióját nemcsak megkönnyítik a döntést, de mintha kimondottan lebeszélni igyekeznének őket váltásról.

Egy kezdő játékosnak, akár a legifjabb, a játékba csak éppen belenövő, akár idősebb, de a játékok világára csak mostanában rátaláló vagy belépésre lehetőséget megteremtő potenciális gamerekről legyen is szó, akár kiábrándulást is hozhat, ha az új generációval kezdik pályafutásuk. Bármennyire is igyekeznek a gyártók a lehető legszélesebb játékválasztékot kínálni (saját stúdióikat csúcsra járatva, és erre ösztönözve a független fejlesztőket is), hosszú évek alatt felhalmozódott választékkal nem tudják felvenni a versenyt. Ráadásul gyakran egy adott – ismerősnél vagy valamilyen rendezvényen kipróbált – játék kelti fel a saját konzol utáni vágyat, és amennyiben azt az élményt nem tudja az otthoni masina nyújtani akkor a gyors és csúf kiábrándulás lesz a vásárlás eredménye.

Rögtön, vagy jó lesz azonnal is?

Attól most tekintsünk el, hogy vagyunk szép számmal annyira megszállottak, hogy farkasordító hidegben és térdig érő szélben is hajlandóak vagyunk fél éjszakát sorba állni, csak hogy még pirkadat előtt kipróbálhassuk az új gépünket a nyitónapon.

A megfontoltabb hardcore gamerek azért tudnak várni (de csak egy kicsit) az új konzol kipróbálására, kiváltképp, ha nem maguk finanszírozzák a beszerzést, hanem vagy ajándékként számítanak rá – nem véletlen a karácsonyi időszakra időzített piacra dobása gépeknek. Az induló címeknek igazából csak másodlagos szerepe van, mert egy megszállott játékos könnyen talál köztük kedvére valót.

A kevésbé játékközpontú életet élő játékosok esetében már komolyabb szerepe van annak, hogy milyen játékok közül választhatnak az új konzol mellé, vagy még inkább, hogy mit kapnak meg némileg kedvezőbb áron, mellé csomagolva. Nem véletlen, hogy a gyártók többféle bundle összeállítással készülnek a forgalmazás elindulására. Viszont ha a nyitócímek között nincs csábító, akkor nem is olyan nehéz várni a konzol beszerzésével, hiszen a később jövő nagy durranás címek esetében is esélyes a játékkal összecsomagolt, vagy akár speciális kiadású gépek bejelentése.

Kezdő játékosként, véleményem szerint mindenképp érdemes személyesen próbát tenni az új konzolokkal. Kihasználva, hogy a szaküzletekbe kihelyezett állványos masinák mellett a gyártók sokféle rendezvényen is igyekeznek jelen lenni újdonságukkal, ez nem is ütközik akkora nehézségbe. Persze az első pár hétben ez még szinte biztos jár némi sorban állással, de sokkal egyszerűbb eldönteni melyik masina a szimpatikusabb és melyik játék(ok) az igazán szórakoztatóak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!