Játszanék, de mivel? Összeszedtünk minden tudnivalót a gaming platformokról

Összefoglaló azoknak, akik most kezdenének játszani, és szeretnék felmérni a lehetőségeket.

PC

Oldalunk tematikájánál fogva természetes, hogy a számítógéppel kezdjük a listát, mely kategóriába nem csak az asztali PC-k, de a notebookok is beletartoznak. A számítógépek legnagyobb előnye, hogy többféle árkategóriából választhatunk úgy, hogy végeredményben ugyanúgy képesek leszünk játszani a választott modellel, a látvány és úgy általában az élmény minősége azonban nagyban függ a ráköltött összegtől.


(forrás: Mystery Block) [+]

A legköltséghatékonyabb megoldás természetesen a magunk választotta alkatrészekből összeszerelt asztali PC, melynél mi dönthetjük el, hogy melyik komponensre költünk többet és melyikre kevesebbet, attól függően, hogy mit szeretnénk elérni. A különböző alkatrészekre ezúttal nem hozunk konkrét példát, hiszen így végeláthatatlanul hosszú lenne a cikk, a beszúrt linkeken elérhető híreink, tesztjeink, adott esetben a kategóriára vonatkozó elemzéseink azonban remek kiindulási alapot nyújtanak, illetve ha egy termékcsoportról éppen még nincs ilyen írásunk, belinkeljük a kapcsolódó fórumtémákat, ahol mindenki megkaphatja a személyes igényeire szabott segítséget.


[+]

A processzor, alaplap, grafikus kártya és memória kvartettet érintően már írtunk egy anyagot arról, hogy merre érdemes elindulni egy asztali számítógép építésekor, illetve a rendszer és a játékok adatainak tárolására szolgáló SSD-kkel kapcsolatban is rengeteg teszt és összehasonlítás található oldalainkon, az azonban viszonylag ritkán kerül összegzésre, hogy a fentieken felül mire van még szükségünk, mire eljutunk a játék elindításáig.

Az említett komponensek mellett mindenképp vásárolnunk kell még egy processzorhűtőt (abban az esetben, ha a processzorhoz gyárilag nem kapunk egyet, vagy ha az nem lenne elég nagy hatékonyságú), egy tápegységet az energiaellátáshoz, valamint egy gépházat, melybe az összes komponenst beépíthetjük, továbbá gondoskodnunk kell a játékok futtatására – elterjedtségéből adódóan – a legalkalmasabb operációs rendszer, a Windows 10 beszerzéséről is. Az összeszerelést megfelelő szaktudás és/vagy bátorság megléte mellett mi magunk is elvégezhetjük, a legtöbb szakáruház azonban némi felárért cserébe vállalja, hogy a választott alkatrészeket egybegyúrja nekünk. Ezzel a lehetőséggel mindenképpen ajánlott élni, hiszen így biztosak lehetünk abban, hogy a leszállított eszköz egymással kompatibilis alkatrészekből álljon és a számítógép működőképes állapotban érkezzen meg hozzánk.

Előre összeszerelt gamer PC az Acertől
Előre összeszerelt gamer PC az Acertől [+]

Természetesen néhány gyártó kínálatában megtalálhatóak már a gyárban összeszerelt asztali számítógépek (ilyen például az Acer Predator Orion szériája), valamint a forgalmazók is szeretnek saját maguk által készre szerelt modelleket árulni, sőt jó pár éve léteznek már kifejezetten játékra tervezett notebookok is, amelyek nem is feltétlenül az utazás közbeni játékmenetre lettek kitalálva (hiszen az akkumulátor ilyen felhasználás mellett nem bírja 1-2 óránál tovább), inkább az asztali géphez képest egyszerűbb helyváltoztatásban jeleskednek.

Igényektől függően rengeteg gamer monitor közül válogathatunk
Igényektől függően rengeteg gamer monitor közül válogathatunk [+]

A PC mellé szükségünk lesz még egy (vagy több) monitorra, melyen keresztül a gép által kreált képet láthatjuk is, illetve olyan perifériákra is, mint a fejhallgató vagy hangszóró, egy mikrofon, ha csapatban játszanánk, valamint egy egér és billentyűzet, melyek a játékok vezérléséhez elengedhetetlenek. Utóbbiak helyett választhatunk olyan speciális beviteli eszközöket is, mint a kormány, a joystick vagy a kontroller, ezek a különböző szimulációs (autós, kamionos, repülős stb.) játékokban lehetnek kényelmesebbek és pontosabbak, mint gombos-klikkelős társaik.

Az FPS játékosok legkedveltebb perifériái
Az FPS játékosok legkedveltebb perifériái [+]

Játékokat többféle forrásból is beszerezhetünk, optikai meghajtó megléte mellett például maradhatunk a klasszikus lemezes megoldásnál, amikor is a játékboltban vásárolt szoftvert egy optikai lemezre írva kapjuk meg, melyet egyszerűen csak be kell helyeznünk a gépbe, a rajta található telepítővarázsló segítségével a játék futtatásához elengedhetetlen fájlokat fel kell másolnunk az adattárolóra és indulhat is a buli. Ennek a módszernek az előnye, hogy a játék fizikailag is a mi tulajdonunkat képezi, vagyis azt gond nélkül kölcsönadhatjuk, elajándékozhatjuk vagy eladhatjuk, hiszen nincs a számítógépünkhöz vagy egy felhasználói fiókhoz rendelve.

Egy PC-s játék dobozának borítója...
Egy PC-s játék dobozának borítója... [+]

Némileg egyszerűbb, de mégis bonyolultabb helyzetben találhatjuk magunkat, ha a játékok digitális verzióit választjuk. Bár logikus lenne azt gondolni, hogy ebben az esetben olcsóbban juthatunk hozzá a kiszemelt címhez, hiszen nincs szükség a lemez legyártására és a logisztika menedzselésére, ez csak ritka esetekben van így, az viszont már egyfajta könnyebbség, hogy nem kell a játékért rohangálnunk, néhány kattintás és egy bankkártyás fizetés után már telepíthetjük is azt. Ehhez különböző kiadók áruházát kell felkeresnünk, ilyen például a Microsoft Store, a Steam, az Epic Games Store, a Uplay vagy az Origin, csak hogy a legnagyobbakat említsük.

...és ugyanazon játék Steam oldala
...és ugyanazon játék Steam oldala [+]

Hátránya ennek a metódusnak, hogy az adott szoftvert csak a vásárló tudja használni, hiszen az a felhasználói fiókjához van kötve, ennek megfelelően sem kölcsönadni, sem eladni nem fogja tudni azt – utóbbi esetre megoldás lehet a felhasználói fiók áruba bocsátása, ez azonban a legtöbb kiadó vagy szolgáltató szabályzatában egyértelműen tiltva van.

A hardver és a szoftver beszerzése után nincs más tennivalónk, mint elindítani és élvezni a játékokat. Talán még egy szempontot érdemes kiemelnünk, ez pedig a hálózati csatlakozás, ami a többjátékos, úgynevezett multiplayler játékoknál fontos. PC esetében viszonylag egyszerű a képlet, a számítógépet vezetékes (Ethernet) vagy vezeték nélküli (Wi-Fi) kapcsolaton keresztül az internetre kell kötnünk és már mehet is a móka – nehézségekbe inkább konzoloknál ütközhetünk, de erről részletesebben a további oldalakon.

Hasznos fórumtémák:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Kirby and the Forgotten Land teszt

    Bár már Kirby is az idősebb játékhősök közé tartozik, az apró pink démont továbbra sem lehet leállítani: a Forgotten Land temérdek újítással hódít.