Játszanék, de mivel? Összeszedtünk minden tudnivalót a gaming platformokról

Összefoglaló azoknak, akik most kezdenének játszani, és szeretnék felmérni a lehetőségeket.

Microsoft Xbox

Ha az előző oldal rengeteg információja ijesztőnek tűnt, és nem kívánunk egy ennyire összetett rendszert építeni és menedzselni, akkor a konzolok lesznek a nekünk valók. A manapság legnépszerűbbnek számító két konzolszéria, a Sony Playstation és a Microsoft Xbox közül az utóbbi kivesézésével kezdjük a sort, ez pedig a PC-hez képest igen egyszerű lesz, hiszen jelentősen kevesebb választási lehetőségünk van. A gyártó jelenleg az Xbox harmadik generációjánál tart, az Xbox és Xbox 360 utódjának tekinthető One-ból pedig kétféle modell van piacon, a One S és a One X.

Xbox One S
Xbox One S [+]

A kettő közti legfontosabb különbség (a burkolat eltérő színe mellett) a bennük található hardver teljesítményében keresendő, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg a One S esetében be kell érnünk 1080p felbontással és a 30 fps képkockasebességgel, addig a One X már képes a játékokat 4K felbontásban futtatni 60 fps mellett. Ennek a teljesítménytöbbletnek nyilván ára is van, ám a két konzol 70 000 és 130 000 forint körüli árának kifizetésével még mindig olcsóbban jövünk ki, mintha egy ugyanazon játékok futtatására alkalmas számítógépet építenénk, arról nem is beszélve, hogy egy konzollal nincs más dolgunk, mint bekapcsolni és már működik is.

Xbox One X
Xbox One X [+]

Egy konzol tehát jelentős mértékben pénztárcabarátabb megoldás, mint a PC, amennyiben kifejezetten játékra alkalmas eszközt keresünk, ennek viszont a rengeteg előny mellett megvannak a hátrányai is. Testreszabási lehetőségek ugyan vannak, házilag is elvégezhető például a beépített 2,5 hüvelykes, 1 TB kapacitású merevlemez SSD-re történő cseréje, illetve külső adattárolókat is csatlakoztathatunk a géphez USB-n keresztül, valamint bizonyos kompatibilis kontrollereket és kormányszetteket is ráköthetünk az Xboxra, a lehetőségek azonban nagyjából ennyiben ki is merültek.

Utóbbi negatívumból következik, hogy egér és billentyűzet támogatás gyakorlatilag nincs. Hivatalosan ugyan ez nincs így, azonban ehhez az is szükséges, hogy a játék fejlesztői felkészítsék erre alkotásukat, ez pedig egyelőre csak néhány cím esetében adott, ugyanis a legtöbb kompetitív FPS játékban (FPS = First Person Shooter, belső nézetes lövölde) egyszerűen hátrányba kerülnének a kontrolleresek az egérrel és billentyűzettel játszókkal szemben. Ezt a szempontot érdemes tehát alaposan átgondolni vásárlás előtt, ha elsősorban FPS játékok érdekelnek minket, akkor a PC lesz a nekünk való platform, minden más típusú játék esetében (az autószimulátorokat leszámítva) nem lesz hátrányunk a kontroller használatával, hiszen a fejlesztők szinte minden játéknál különösen odafigyelnek a kényelmes irányításra.

Rengetegféle színű és mintázatú kontroller közül válogathatunk
Rengetegféle színű és mintázatú kontroller közül válogathatunk [+]

A gamerek többsége egyébként az Xbox One (és elődje, az Xbox 360) kontrollerét tartja a leginkább kézreállónak, melyből az alapcsomagokban egy darabot találunk a dobozban. A kontroller az Xbox saját, szinte késésmentes vezeték nélküli kapcsolatán keresztül csatlakoztatható a konzolhoz, vagyis nincs szükség se vezetékek dugdosására, se arra, hogy a kontroller „lássa” a konzolt, ahogy az például a tévétávirányítóknál lenni szokott. A vezérlő tápellátásáért két darab AA ceruzaelem felel, így töltőcsatlakozót nem találunk a házon, egy 3,5 milliméteres fejhallgató-kimenetet viszont igen, melyen keresztül nem csak a játék és csapattársaink hangját hallhatjuk, de a mikrofonnal is ellátott headsetek segítségével beszédünk rögzítése is lehetséges.

Xbox One játékborító
Xbox One játékborító [+]

Most, hogy kiveséztük a hardvert, áttérhetünk a belső értékekre is. Az Xbox One-ra bemutatásakor a Microsoft nem csak játékkonzolként, hanem otthoni szórakoztató központként hivatkozott, ennek megfelelően a játékok mellett a különböző gyári és külsős alkalmazások is nagy szerepet kaptak a felhasználói felületen. Azon felül, hogy böngészőt és a Microsoft különböző kommunikációs és multimédiás szolgáltatásait (Skype, Mixer) használhatjuk, a konzolon keresztül lehetőségünk van olyan tartalmak fogyasztására is, mint a YouTube videók, Twitch streamek, Netflix műsorok, valamint rengeteg népszerű sportesemény élő közvetítése, de lejátszhatunk rajta saját tartalmakat (fotók, zenék, filmek) is egy külső fizikai vagy hálózati adattárolóról.


(forrás: Windows Central) [+]

A konzol használatához elengedhetetlen egy Xbox Live felhasználói fiók megléte, hiszen ez a Microsoft közösségi hálózatának alapja, ezen keresztül lehet kommunikálni ismerőseinkkel (hang és írott szöveg formájában), így szinkronizálhatjuk adatainkat a vállalat felhőszolgáltatásával (mely egyben a PC-nkkel való szinkronizálást is magában foglalja), illetve a Microsoft Game Store áruházban megvásárolt játékaink is ehhez a fiókhoz lesznek társítva. Természetesen Xboxra is van lehetőségünk lemezes játékokat venni, annak minden, az előző oldalon részletezett előnyével és hátrányával együtt (ahogy igaz ez a digitálisan beszerzett címekre is), de tavaly piacra került az Xbox One S All-Digital Edition, mely már nem tartalmaz optikai meghajtót, ezzel ellehetetlenítve a fizikai adathordozón keresztül megvásárolt játékok lejátszását.

Az áprilisi ingyen játékok listája a Live Gold előfizetés részeként
Az áprilisi ingyen játékok listája a Live Gold előfizetés részeként (forrás: Xbox.com) [+]

Néhány fontos dolgot még megemlítenénk az Xbox Live rendszerrel kapcsolatban. Először is, létezik egy úgynevezett Xbox Live Gold előfizetéses csomag, mely szükséges ahhoz, hogy online játszunk barátainkkal, illetve barátaink ellen, a multiplayer játékok többszereplős játékmódjai az előfizetés nélkül elérhetetlenek. Live Goldot vásárolhatunk havi, negyedéves, illetve éves csomagokban is, véleményünk szerint, ha hosszú távon tervezünk a konzollal, érdemes az utóbbit választani, hiszen az egy évre 19 850 forintba kerül, szemben az egyhavi tagság 2500 forintos árával, melyet havonta megvásárolva jóval kedvezőtlenebbül jövünk ki a buliból. Jó hír, hogy ezért a havidíjért cserébe havonta 2 Xbox One-ra fejlsztett és 2 Xbox 360-as játékot kapunk a könyvtárunkba, melyek közül az első kettő egészen addig korlátlan ideig játszható, míg él az előfizetésünk, utóbbi pedig az előfizetés megszűnése esetén is játszható marad.


(forrás: Microsoft.com) [+]

A másik fontos szolgáltatás az Xbox Game Pass, mellyel egy (jelenleg) 3000 forintos havidíjért cserébe több mint 100 játékhoz férhetünk hozzá, szintén addig, ameddig aktív előfizetéssel rendelkezünk. Ezek a játékok bizonyos időközönként cserélődnek, az aktuális lista ezen a linken érhető el, de ez a körforgás viszonylag ritkán történik meg, így ha előreláthatóan rengeteg szabadidővel rendelkezünk és több cím is érdekel minket, érdemes lehet kipróbálni a szolgáltatást, hiszen adott esetben kedvezőbb áron próbálhatunk ki vagy játszhatunk végig bizonyos játékokat, mintha végleg megvennénk őket. A Game Pass-nek egyébként létezik xboxos és PC-s verziója, sőt, tavaly elindult a Game Pass Ultimate csomag is, mely 4190 forintos havidíjért cserébe (az első hónap mindössze 300 Ft) magában foglalja a PC-s és Xboxos Game Pass-t, illetve az Xbox Live Gold tagságot, így akinek mindháromra, vagy akár csak ezekből kettőre szüksége van, máris több pénzt spórolt meg, mintha külön-külön előfizetne mindre.

Hasznos fórumtémák:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Kirby and the Forgotten Land teszt

    Bár már Kirby is az idősebb játékhősök közé tartozik, az apró pink démont továbbra sem lehet leállítani: a Forgotten Land temérdek újítással hódít.