DreamWorks Dragons: Legends of the Nine Realms teszt

A népszerű animációs filmek és sorozat alapján készült videójátékban a sárkányok világában kalandozhatunk, ennek pedig a legkisebbek örülhetnek leginkább.

Így fejleszd a sárkányodat

Jó azt látni, amikor egy közepes méretű kiadó nemcsak túlél, hanem megtalálja a saját hangját, a saját stílusát a videójáték-iparban. A brit Outright Games immár öt éve szállítja a megbízható minőségű, sosem kiemelkedő, de a célközönség számára mindig szórakoztató licenszelt játékokat, és ezt az alműfajt azóta is a középpontban tartja. Ezzel egyfajta piaci rést is betöm a csapat, hiszen manapság a Nintendo univerzumon kívül alig találni értékelhető minőségű családbarát termékeket. A kiadó legújabb megjelenése, a DreamWorks Dragons: Legends of the Nine Realms is tökéletesen illeszkedik ebbe a sorba.

A hasonló alcímű, Nine Realms animációs sorozat már a harmadik évadjánál tart, és természetesen ez is az Így neveld a sárkányodat animációs filmekből kinőtt egyik mellékszál. Semmi gond, ha a gyerkőc nem nézte soha, a játék ugyanis csak lazán kapcsolódik a sorozathoz. A történet szerint a sárkányok békésen éldegéltek a Föld felszíne alatt, mígnem egy üstökös túl közel haladt el a bolygó mellett, és ez egy sor galibát okozott odalent. A lenti világ a feje tetejére állt, a sárkányok és más teremtmények erőszakossá váltak, a főszereplő, Thunder családja és barátai pedig eltűntek. Jó videójátékos hagyományok szerint őket indulunk el megkeresni.

Dreamorks Dragons Xbox

A Legeds of the Nine Realms egy felülnézetes kalandjáték – platformernek csak azért nem nevezem, mert sárkányainknak nincs szükségük ugrálni, hiszen tudnak repülni, persze szigorúan csak a lineáris „folyosók” felett. A cél egyszerű, és minden pályán ugyanaz: eljutni a végét jelző hatalmas kristályig. Közben négyféle (zöld, kék, lila és arany) színű kristályokat gyűjthetünk, amikkel karaktereinket fejleszthetjük. Ironikus módon, a címmel ellentétben nem kilenc, hanem mindössze öt világ vár felfedezésre, ez összesen húsz pályát és öt főellenséget jelent. Maguk a helyszínek teljesen lineárisak, itt-ott kisebb elágazásokkal, ahol a felfedezést további kristályokkal jutalmazza a játék, de más nem található rajtuk.

Magasságok és mélységek

Igazából nagyon hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a DreamWorks Dragons mennyire egyszerű koncepció. Az egyes világok eltérnek ugyan kinézetükben, de egész végig csak ugyanazt kell csinálni. Összesen négy sárkányt irányíthatunk, de közöttük is csak az „elementális” erők jelentik a különbséget. Az egyes világokban értelemszerűen más-más elemek hatásosak, a jégvilágban tűzzel olvadnak meg a sziklák, a lávás helyszínen a fagyasztás a menő, és így tovább, de játékmenetben ez semmi különbséget nem jelent. Sárkányaink egy gyors és egy erős közelharci, illetve egy távolsági támadással rendelkeznek, a harcok pedig kimerülnek a gombnyomkodós püfölésben. Ez önmagában elég szórakoztató – az animációk látványosak, később mindenféle kombók is megnyithatók –, de csakhamar ritka unalmassá és monotonná válik. A pályák is azért érződnek a kelleténél hosszabbnak, mert minduntalan elénk ugrik valami élőlény, vagy a játék láthatatlan falakkal zárja el a továbbjutást, amíg megadott számú ellenséget hidegre nem teszünk. Egyébként nem kell aggódni, ez egy annyira erőszakmentes játék, hogy a legyőzött ellenfelek meg sem halnak, csupán elmenekülnek.

Dreamorks Dragons Xbox

Ez a monotonitás aztán hamar rányomja a bélyegét az egész élményre, hiszen szinte azonnal kiütközik, mennyire egyszerű maga a koncepció. A karakterfejlesztés adhatna némi mélységet, de ezt is patikamérlegen mérik a fejlesztők. Ha valakinek nehéz lenne a játék, és tovább szeretné fejleszteni a sárkányait, ahhoz korábbi pályákat kell ismételgetni – én valahogy méltatlannak tartom, hogy egy ifjúsági játékban ilyen „grindolós” mechanikát használjanak, persze még mindig jobb, mintha a gyerek pénzért vehetne extra kristályokat. Tény viszont, hogy nehézségi szintek nincsenek, és bár a játék nem nehéz, azért jó lett volna skálázhatóvá tenni.

Dreamorks Dragons Xbox

Fennállása óta a brit kiadó ha nem is rohamtempóban, de szép lassan fejlesztgette a licenszelt gyerekjátékok minőségét, mára pedig eljutottunk oda, hogy igazán rosszat nem lehet elmondani a produkcióikról. A Legends of the Nine Realms sem fog ledöbbenteni senkit, de a maga egyszerűségében egy aránylag szép, igényes játék. A helyszínek kidolgozása elnagyolt, de a sárkányok jól néznek ki, az animációk kiválóak, és mindenhol akad valami fényeffekt vagy hasonló, ami azért dob a látványon. És mindez természetesen tökéletesen fut, főleg, ha az aktuális konzolok valamelyikével rendelkezünk.

Összegzés

Szóval az új DreamWorks Dragons játék nem (sem) más, mint egy nagyon egyszerű kaland, a legkisebb korosztályra szabva, egyetlen kiemelkedő tulajdonság nélkül. A célközönséget figyelembe véve ez nem feltétlenül baj, de a játékmenet egyszerűsége azért fájó pont. Láttuk már, hogy ezt a műfajt lehet sokkal látványosabban, izgalmasabban is művelni, nem is olyan rég, például a Kao the Kangaroo esetében. Abban ráadásul magyar nyelv is van, ellentétben az Outright Games játékaival, amiket sajnos továbbra sem lokalizálnak. Bár ez helyi probléma, a szülők mindenképp gondoljanak rá, hogy a gyerek mennyire tud angolul, mert ez is befolyásolhatja az élményt.

Dreamorks Dragons Xbox

A DreamWorks Dragons pontosan azt kínálja, amit várni lehetett tőle: egy egyszerű, könnyen játszható kaland pehelykönnyű karakterfejlesztési mechanikával, gombnyomkodós harcrendszerrel, és sajnos teljesen lineáris, egyforma játékmenetű pályákkal. Egy újabb kötelező kör a kiadótól, amelyben nyilvánvalóan sokkal több potenciál volt, de évi 8-10 játékot kiadni valószínűleg csak ilyen kompromisszumokkal lehet. Ennek ellenére nem lehet rá haragudni, hiszen a célnak megfelel, a gyerekes szülők figyelmébe mindenképp ajánlható, kedves, szórakoztató játék. Nyelvtudás nélkül is élvezhető, bárki nekiülhet, de végigjátszani csak az ügyesebbek fogják. A Kilenc Világnak talán nem ez lesz a legnagyobb legendája, ám a gyerekek valószínűleg így is szeretik majd.

A DreamWorks Dragons: Legends of the Nine Realms elérhető PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S és Switch platformokra.

A DreamWorks Dragons: Legends of the Nine Realms legjobb vonásai:

  • egyszerűen játszható kaland;
  • jópofa karakterek remek animációkkal;
  • aránylag élvezetes harcrendszer.

A DreamWorks Dragons: Legends of the Nine Realms leggyengébb pontjai:

  • nagyon hamar monotonná válik;
  • kissé elnagyolt, végig ugyanolyan pályák;
  • a karakterfejlesztés miatt néha „tápolni” kell;
  • nincs benne magyar nyelv.

dreampage

Azóta történt

  • Star Trek Prodigy: Supernova teszt

    A legendás sci-fi univerzumba invitál az Outright Games legújabb játéka, természetesen a legfiatalabb korosztályt becélozva, néhány jópofa ötlettel.

Előzmények