Diablo III bemutató - A Gonosz visszatért

Pozitívumok, negatívumok és értékelés

FIGYELEM! A multihoz kapcsolódóan fel kell hívnom mindenki figyelmét, hogy többszereplős játékot kizárólag a barátlistájára felvett és ismert személyekkel kezdeményezzen, ugyanis - legalábbis a cikk írásának pillanatában - lehetett hallani olyan esetekről, amikor a "Public Games" menüpont használatát követően képesek feltörni az olyan accountokat, melyeket nem véd Authenticator!

Ezért mindenkit óva intek a nyílt játék lehetőségének használatától, valamint - ha még nem tette meg - okvetlenül csatoljon egy Authenticatort az accountjához, hiszen senki sem szeretné elveszíteni a drága pénzért vett játékot, pláne ha az accounton esetleg egy WoW vagy StarCraft II is van (Az Authenticator ingyenes alkalmazás formájában is beszerezhető Androidos telefonra, iOS-ra, Windows Phone 7-re és Blacberry-re). Most pedig térjünk rá a Diablo III értékelésére, szokás szerint megemlítve a pozitív és negatív tapasztalataimat vele kapcsolatban.

Igazat megvallva ha elkezdeném felsorolni a játék pozitív tulajdonságait, nem lenne elég ez az egy oldal hozzá, ezért maradjunk annyiban, hogy véleményem szerint a Diablo III a legjobb és leginkább addiktív játék, amihez eddig szerencsém volt. Egyszerűen pár apróságtól eltekintve nem tudok róla rosszat mondani, a Blizzard alkotása szerintem kétségtelenül az idei év legjobb játéka. És ez már nem fog változni, hiszen az új Tomb Raidert és a BioShock: Infinity-t is eltolták 2013-ra, egyedül a Max Payne 3 és az Assassin's Creed 3 talán az, ami még esélyes lehet ellene, bár szerintem elég ha az eladási adatokat nézzük: egyikből sem fog ennyi elkelni, ebben biztos vagyok.

Sokan panaszkodtak a játék grafikájára, hogy úgymond "szivárványos-csillámpónis" kinézetűre sikeredett, azaz a World of Warcraft élénk színekben gazdag világára hasonlít (Nem véletlen, hogy a Blizzard elrejtett egy titkos pályát is a játékba, na, aki oda eljut, az megnézheti, milyen valójában a csillámpónis grafika). Szerintem akik ezt mondták, azok még nem jártak a Halls of Agony vagy hasonló helyszíneken, amire mindent lehet mondani, csak azt nem hogy vidám hangulatot árasztanának a mindenfelé heverő és falra szegezett emberi maradványok és tetemek.

Az átvezető videókról egyszerűen csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, a Blizzard máig az egyetlen olyan cég, akinek játékairól már megjelenés előtt el lehet mondani, hogy a benne lévő videók átlagon felüli minőségűek. Miközben az ember az állát keresi a padlón, egyfolytában arra gondol, bárcsak egy órán keresztül tartana egy ilyen bejátszás. Az alábbi videó nem számít spoilernek, mert már régóta meg lehet tekinteni, de aki nem látta, okvetlenül nézze meg, egyből megérti, miről beszélek.

A Diablo III hangjairól és zenéjéről szintén nem tudok rosszat mondani, nagyon hangulatteremtőek a háttérhangok, a szörnyek üvöltései, halálhörgéseik, a robbanások és a képességek hangjai mind-mind a helyükön vannak. Egyszóval ezen a téren szintén csillagos ötöst érdemel a játék.

Szintén dicséretet érdemel a játék újrajátszhatósági és nehézségi szintje. A véletlenszerűen generálódó terep, a változó mellékküldetések, az öt eltérő karakter, mindez megspékelve négy egyre nagyobb kihívást jelentő nehézségi szinttel, mind rátesz egy lapáttal a Diablo III időtállóságára. A kezdeti viszonylag könnyű játékmenetet Nightmare esetén egy taktikusabb, több figyelmet érdemlő váltja le, amikor pedig az ember átér Hell fokozatba, a játék érezhetően bedurvul és egyedül már csak nagy nehézségek árán tudunk haladni.

A multiról már írtam, hogy szerintem annak is nagyon jó a hangulata. Egyedüli negatívumként ezzel kapcsolatban talán azt lehetne megemlíteni, hogy néha még három zöld csíkot jelző PING mellett is lagolni látszik a játék. Ezen kívül nincs más baj ezzel a résszel sem, kivéve a fentebb már említett Public Games opció miatti accountlopást, hiszen amíg ezt nem javítják ki, addig senki sem mer majd nyílt játékot kezdeményezni. Ha már a negatívumoknál tartunk, sajnos meg kell említenem itt is pár dolgot, ami véleményem szerint zavaró a Diablo III-al kapcsolatban.

A legelső - és amire a legtöbben panaszkodnak - az a folyamatos internetkapcsolat és szerverelérés szüksége még egyszemélyes játék esetén is. Igazság szerint ez nem róható fel negatívumként, hiszen a játék felépítéséből adódóan erre szükség van, másrészt ez a kalózkodást is szinte lehetetlenné teszi. Az viszont picit tényleg idegesítő, ha az ember meló vagy suli mellett csak napi egy-két órára jut gép elé, és akkor sem tud játszani, mert éppen karbantartás van. Még egyszer mondom, ez nem negatívum, így nem is vettem figyelembe értékelésnél, de az első héten emiatt én is idegeskedtem kicsit.

Egyéb apró hiányosságoktól és optimalizálatlanságoktól eltekintve a Diablo III egy nagyon jól sikerült program, amennyiben pedig belekerül az ígért PvP (Player vs. Player) lehetőség is, akkor valóban egy minden igényt kielégítő játék lesz. Először várhatóan ott is lesznek problémák, hiszen az már most is látszik hogy egyes kasztok képességei erősebbek vagy gyengébbek a másiknál, így nincs meg a kellő egyensúly közöttük. Azonban a Blizzard egy olyan cég, amely folyamatosan frissíti és csiszolja játékait, így biztos vagyok benne, hogy ezek az apró hibák hamarosan javításra kerülnek.

Értékelés
10
Játékmenet:
A Diablo III játékmenete fenomenális, feltéve persze ha szereted a hack & slash stílust. Amint az ember elindítja a játékot és elkezdi irtani a szörnyek hordáját, könnyen belefeledkezik a játékba. A véletlenszerűen generálódó helyszínek, mellékküldetések és szörnyek változatos, míg a négy nehézségi szint kellően magas kihívást tartogat a játékosok számára. A kooperatív játékkal pedig ezt sikerült még tovább fokozni, az ember szinte nem akar felkelni a gép elől, annyira addiktívra sikerült a Diablo III.
10 Hangulat:
A játék hangulatára mindenképpen maximális pontszámot adok, szerintem tökéletesen hozza az előző részek által felállított magas színvonalat, sőt túl is szárnyalja azokat. Aki játszott a Diablo korábbi epizódjaival és tetszett neki, az semmiképpen se hagyja ki a folytatást sem. Ha eltekintünk a folyamatos internetkapcsolatot igénylő egyszemélyes játékmód miatti kellemetlenségektől (Ami, ismétlem, nem róható fel hibának!), akkor egy minden tekintetben egyedülálló hangulattal rendelkező játékot kapunk. Habár a játék nem olcsó, de aki tud belőle szerezni, nyugodtan vegye meg, hiszen a hangulat és rengeteg lehetőség miatt, amivel gazdagodhatunk vele, bőven megéri az árát.
9 Grafika:
A Diablo III grafikájáról már az első screenshotok megjelenését követően folynak a viták, egyesek szerint túl világos és színes, ráadásul baltával faragott, mint a World of Warcraft. Az én véleményem azonban az, hogy játék grafikája ehhez a stílushoz bőven elegendő, ráadásul így a gépigénye is jóval alacsonyabb lett, mintha minden karakter poligonmilliókból állna össze. A karakterek és szörnyek által használt skillek megvalósítása szemkápráztató, viszont néha túl sok effektus van a képernyőn, így sokszor nem látjuk a kurzort. A pályák kidolgozottsága is nagyon jó, figyelembe véve hogy nagyrészt véletlenszerűen töltődnek fel objektumokkal. Ráadásul sok minden szét is rombolható, így rádönthetjük őket ellenfeleinkre, ami tovább növeli a kidolgozottság értékét. Csak azért nem adok rá 10-et, mert sok ellenfél esetén a rengeteg effekt már zavaró hatású.
10 Hangok:
Hangok és zenék tekintetében semmi rosszat nem tudok mondani, a zenéktől kezdve a háttéreffektusokon át egészen a szörnyek üvöltözéséig minden a legnagyobb rendben van. A különféle képességek és varázslatok hangeffektjei is lenyűgözőek, nálam a robbanásoktól és a szörnyek ordítozásaitól visszhangzott az egész szoba, kegyetlenül megdobják a Diablo III hangulatát ezek a hatások.
9,5 Összességében:
Ha nem tolták volna el a Tomb Raider megjelenését jövőre, akkor azt mondanám, nehéz lenne megmondani, melyikük nyeri el idén az Év Játéka címet. Így azonban személy szerint azt mondom, hogy idén a Diablo III koronáját egyik játék sem veszélyeztetheti. Az biztos, hogy még évek múlva is sokan fogunk játszani vele, ha pedig megérkezik a kiegészítő, újabb pár évet fogunk ismét beleölni a játékba.
Szóval, aki egy kicsit is szereti a hack & slash műfajt, annak kötelező vétel!

Azóta történt