Calculords teszt (iOS)

Calculords

Gyűjthető, bevethető kártyák szerepeltetése egy játékban majdnem olyan univerzálisan jó pont, mint a kooperatív játéklehetőség – szinte mindig jobb lesz tőle az alapjáték. Már azért is örömmel vártam a Calculords-ot, mert itt is kártyák kijátszásával kell sereget építeni és azt győzelemre vezetni, de a teljesen őrült pixelgrafika és persze a Seanbaby által generált egyedi humor is mind-mind hatalmas piros pontok voltak már megjelenés előtt is a játék bizonyítványában.

Calculords
A durvább ütközetekben ennél jobb seregeket kellene csatába küldenünk [+]

És szerencsére a kora tavaszi premierkor nem is kellett csalódnom, a Calculords ugyanis rendkívül ismerős elemekből tud valami teljesen egyedit létrehozni. A kis túlzással taktikai játéknak is nevezhető programban két részre osztható a játéktér: felül helyezkedik el a három folyosóból álló játéktér, alul pedig a kártyáink és a kijátszásukhoz használt nyersanyag. A feladatunk adott: úgy használni utóbbiakat, hogy seregeink leigázzák az ellenfelet.

Calculords
A LEGO-csatatéren jól állunk, a középső sávban a következő körben be tudunk gyalogolni a bázisra [+]

Vagyis: hogy úgy idézzünk meg különféle harci egységeket, hogy azok el tudjanak masírozni az ellenfél bázisáig, és persze azt végül megsemmisítsék. Minden egység két fő tulajdonsággal rendelkezik: sebzéssel, illetve életerővel. Persze a durvább lapok millió extra képességet is magukkal hozhatnak a visszatámadástól a gyors előrehaladáson át a robbanó megsemmisülésig. Az egységek egy külön típusát képviselik a zöld plecsnivel rendelkezők, akik visszább tolják az ellenséges seregeket (akkor is, ha már egész vonatnyi épült ki azokból), és vannak lila lapok is, melyek varázslatszerű húzásokat aktiválnak a tüzérségi lövegtől a lézerágyún át a nindzsa-idézésig. A Calculords körökre osztva zajlik: a mi körünkben a mi egységeink haladnak előre és sebzik a gonoszt, míg ellenfelünk körében ők cselekszenek, ritkítva szegény bakáinkat.

Calculords
Nem egy és nem két hétbe fog kerülni, mire átjutunk a Záró Halálkapun! [+]

Mindez még nem sok extrát mutat, de ahogy a cím is mutatja, a Calculords bizony a matekozásra, a szorzótáblára épít. Merthogy itt nem manából idézünk, nem kell energiát termelni vagy más, külső nyersanyagból gazdálkodni. Nem, itt egyszerű egyenletekkel kell összehoznunk a megidézni kívánt lapok kijátszási költségét. Ha egy szimpla gyalogos katonához két pont kell, azt egyszerűen csatába küldhetjük egy 2-es szám aktiválásával (a felhasznált számok eltűnnek). De ugyanezt érhetjük el egy 9-7, egy (6-5)x2, vagy akár a (9-8)+(3+3-5)x1 miniegyenlettel is. Néhány esetben, a nagyobb kijátszási összegeknél rá leszünk kényszerítve az ilyen nyakatekert kombinálásokra, de azért is megéri minden számot felhasználni a kör elején, mert ebben az esetben új számokat kapunk és lehet folytatni az idézést. Nincs limit, hogy mennyi lapot aktiválhatunk egy fordulóban, ráadásul ahogy fejlődünk és lépjük a szinteket, úgy kapunk minden körben egyre több számot és lapot is.

Calculords
KRAK ellen a B sávban csatázni szó szerint öngyilkosság [+]

A játék pár perc alatt gyakorlatilag teljességgel elsajátítható, és mivel csak összeadást, kivonást és szorzást tartalmaz (a törtszámok lehetősége miatt nincs osztás; viszont mínuszba lehet – és néha érdemes – menni), az általános iskola felének elvégzése után gyakorlatilag mindenki el tud vele játszani. Persze azért van a stratégiának is szerepe, egyfelől a pakli-összeállításnál, másrészt pedig az egyes ellenfelek taktikájának kiismerésében és negálásában. Ott van például a második pálya végén kiabáló KRAK, aki a középső sávba minden körben kamikaze gyalogosokat tesz le – így ide elég csak néha egy egységet kitennünk, a többiek vidáman darabokra robbannak mögötte.

Calculords
Három paklit tudunk összeállítani, és az eltérő harcmodort kívánó ellenfelek ellen ez jól fog jönni [+]

Mivel a Calculords nem egy könnyű darab, játékideje egészen tetemesnek mondható – ami különösen akkor figyelemre méltó, ha tudjuk, hogy ingyenesen lehet letölteni. Van ugyan in-app vásárlásokra is lehetőség, de a néhány plusz lapra nincs értelme költeni, a reklámokat eltüntető és apró meccs-utáni bónuszt adó „Fun Club” tagságot én már azért is megvettem, hogy a háromtagú fejlesztőbrigádot támogassam. És úgy tűnik, sikerrel: még a nyáron érkezik az Android-változat is, ráadásul pár hónap, és a multiplayer update is elkészülhet.

Calculords
Extra XP-ért minden pályán plusz kihívásokat is teljesíthetünk [+]

Ingyenes, szórakoztató, kőkemény és megmozgatja az agytekervényeket – a hiba az lenne, ha ezek után valaki nem adna neki esélyt! További pozitívum, hogy iOS 5.1 fölött minden készülékre, tehát iPhone-ra, iPadre és iPod touch-ra is elérhető. A letöltéshez errefelé kell klikkelni.

Grath

Azóta történt

Előzmények