Beat Hazard

Régen már volt egy cikkem Arcade Gyöngyszemekről, nem rég pedig írtam már a Scott Pilgrim könyv játékadaptációjáról. Még azelőtt hogy jönne a karácsonyi szezon, és a kiadók úgy hánynák ki a játékokat, mint átlagember a Jägert, letöltöttem egy pár igéretesnek tűnő Arcade játékot.

Kezdjük a sort egy meglepő játékkal, ami egyenlőre akár simán viheti is még egy ideig a „legjobb Xbox Live Independent Game” kategóriát. Már az árán is látszik, hogy többre hivatott, mint a legtöbb egyéni fejlesztő játéka, komolyabb kivitelezés szorult mögé, mint például az „I MAED A GAM3 W1TH Z0MBIES 1N IT!!!1” vagy a „Get to da Choppa!!!1!” esetében. Míg egy átlagos indie játék 80 MS pont, a Beat Hazard 400 pontért árulja magát, ami egy alsóbb kategóriás Arcade árával vetekszik. De mire fel kérhetnek el ennyi pénzt érte? A játékra a megfelelő kifejezés valahogy úgy hangozhat, hogy Asteroids szteroidokon és extasyn. Igen, az az Asteroids. Egy pici űrhajóval repkedünk körbe-körbe, a képernyőre pedig mindenhonnan nagy aszteroidák és egyéb hajók úsznak be, mi pedig lelőjük őket. És ezen semmi extra nincs. De az egész háttere a lényeg. Ugyanis nem random dobál mindent, hanem a zenénkre. És ebből a szempontból nagyon okos a játék, ugyanis nem csak az Xboxon, vagy az USB-n rácsatolt adathordozókon lévő zenéket, de a hálózaton megosztott egyéb eszközöket is felismeri és felajánlja. És itt kezdődik az, ami a játékot kiemeli a szürke átlagból.

A pálya felépítését, az ellenfelek érkezési sorrendjét, és a fegyverünk erősségét mind a zene befolyásolja. Ki látott már másik játékot, ahol a zenéd a fegyvered, a pályád és a legfőbb ellenséged? A basszus az erősséget nyomja meg, a magas pedig a támadási sugarat. Míg a Powerup pedig itt tényleg „power up”, és a sebzést növeli, a lövések méretét pedig hangerő sugárzóval növelhetjük. És hát mennyire állat már egy Voodoo People Pendulum remixre, egy Danger: Wildman-re vagy egy Machine Gun 16bit remixre osztani az áldást. <3



Ha mindkettő eléri a maxot, Beat Hazard módba léphetünk, ahol a kemény játékosok közelebbről megismerkedhetnek zenéjük expresszionista vizuális kivetülésével, valamint hajójuk halálsugarával, a többiek pedig mentőautók felszerelésével és egy epilepsziás roham kellemetlen érzésével. A játék ugyanis egy egész vizuális orgiát teremt a zenére építve. Frenetikus látvány, de éppen ezért azok az emberek, akik hajlamosak a rohamokra KOMOLYAN messziről kerüljék el. Mindenki más pedig abban a pillanatban, amint érzi, hogy valami nem kóser, azonnal rohanjon ki a levegőre és felejtse el a játékot.

Node visszatérve a játék témájához, külön pozitív dolog a kétjátékosos coop funkció, bár sajnos csak offline módban játszható. Van online leaderboard az arcoknak, és körülbelül ennyi is a játék. A saját stílusodra, a saját zenédre örjöngsz. Kisérletezőbb kedvű olvasók kipróbálhatják a játékot mindenféle őrült zenékkel, mint DirrDárrenBéz(Noisia és BSE erősebben ajánlott az átlagnál), Dubstep, Paraszthardcore (nem, nem a scooter féle hepihardkór, hanem a Hatebreed, Madball és piciny hazánk legparasztabb zenekara, a The Last Charge féle), deathcore, grindcore, stb... Majd kérnénk az élményeket, ki mivel élvezi a legjobban. Aki pedig először végigtol rajta egy másfél órás mixet, az kap egy lufit és egy fagyit.


Végül még egy bonus dolog. A PC only játékosok is örvendezhetnek, Steamen is elérhető a játék, ahol a boxos verzióval szemben még achievementek is vannak. És ennyi. De ennél több nem is kell. Leülsz, beteszed a kedvenc albumodat, és végigpusztítod/pusztulod. Vagy rohamot kapsz.