Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    válasz net84 #9 üzenetére

    Én azt gondolom, hogy a volt szocialista tömb diplomái nem sokat érnek a piacon. És az pedig nagyon munka függő, hogy hova kell diploma, vagy hova nem kell. A legtöbb helyre nem kell. A másik, hogy a multikhoz nem szokott kelleni, nekik viszont az igen is kell, hogy vicces és felesleges tudást adó semmit nem érő seggelés helyett, inkább legyen egy fajta hozzáállása az embernek, és egy fajta tanulási mentalitása.
    Ez nem jön a magyar diplomával, az egy nagy butaság, hogy a diploma megléte azt jelenti, hogy valakinek az agya hozzá edződik az IT munkák nagy részéhez.

    Egy dolgot tudnak megtanítani a magyar egyetemeken, az elmélet programozás alapjait, és az ehhez tartozó valamennyi matekot, na de, ez elég lesz vajon egy M.I.T-val, vagy egy TU Dresden-el szemben?

    Elég lesz a fenét.

    A Multi azt fogja megnézni support területen, és nem csak ott, hogy Te mennyire vagy képes alkalmazkodni a legújabb olyan technológiákhoz, amit esetleg nekem kell lefejleszteni, vagy nekem kell bevezetni support szinten.

    Ehhez kell egy fajta folyamatos tanulás, amit neked soha nem fog megadni egy magyar egyetem, ellentétben egy TU Dresden-el, ahol kész mérnököt ad ki a kezei közül egy egyetem, nem pedig egy felturbózott matektanárt. 15 évvel ezelőtt is elavult technológiával, valamint azzal a felfogással is.
    Mivel minimális betanulással képesek lesznek elvégezni azt a munkát amit egy keleti tömbbel rendelkező diplomás több év tanulással vagy elsajátít vagy nem. Mire azonban ezek az emberek eljutnak arra a szintre amivel egy jobb egyetem diákja már a diplomájával a kezébe kap, addig a másik ember legalább egyszer, vagy kétszer túl van a tudásának a megújításán, vagy már a következő szinten van.

    Csak azoknak az egyetemistáknak van esélye a piacon, aki az egyetem alatt is dolgozott, és nem állami vállalatnál, meg magyar tulajdonú cégecskénél, hanem egy rendes multinál. Ezzel bepótolva a nyugati egyetemeken adott valódi szakmai tudást. Ilyen emberből mennyi lehet?

    Amiért a Multik nem fognak foglalkozni a magyar diplomával, annak az oka nagyon egyszerű, a magyar diplomák 90%-a annyira lesz elég, hogy elindulj a piacon, megvan a diploma, na akkor kezdődhet a tanulás, a való világban.

    Ameddig egy rendes egyetemen, az 5. év végén CCIE, VCDX, vagy RHCA ként jelenik meg a piacon a friss diplomás, ami magában akkora előny, amilyen Magyarországon 30 év alatt nem tudja bepótolni emberünk, ha csak nem áll mögötte az államkassza, és nincs ideje tanulni naponta több órát. Mert a munka mellett legalább 10 év kell ameddig ezeket elérheti, de az nagyon akarni kell, és nem csak anyagilag.

    És itt fog kezdődni a probléma, mert a legtöbb friss diplomás a diploma letétele után nem fog tanulni azzal a mentalitással mint az egyetemen.

    Nem is véletlen van az, hogy itt a hanyatló nyugaton nem fogja nekem senki elhinni, hogy akkora ász vagyok, hogy1987-ben végeztem a progmaton és azóta is ász vagyok. Mert a certificate-k lejárnak 2 - 3 évente, és ha nem újítom meg a tudásom, akkor azt merészelik mondani, hogy ja Te ehhez már nem értesz, vagy nem azon a szinten, és köszi, van jobb is. Igaz egy egy sima IELTS vizsgára is, de bármire is.

    A multi sokkal jobban kíváncsi lesz arra, hogy ha neked akár van egy VCP, vagy VCAP vizsgád, akkor azt folyamatosan karbantartod-e, vagy letetted vSphere 4.1-re aztán azóta is ász vagy. Körbe fognak röhögni. Miért?

    A legtöbben a nem tanulás mellett, ott rontják el, hogy a saját keresetükből nem mennek el vizsgázni, és nem csinálják azt amit pl itt, nekem is vcp 5,5.5,6,6.5,6,7,7 vizsgáim megvannak ezt azt jelenti, egy munkáltató számára, hogy ez az ember képes fejlődni, képes tanulni, és nem utolsósorban akkor is képes regenerálni a tudását, ha amúgy nem minden esetben fizeti a munkáltató, mert fontos neki a saját képzése.

    Megvan benne az a tulajdonság/követelmény saját magával szemben is, hogy tanuljon, fejlődjön és ha kell azért ezt finanszírozni is tudja,/ akarja.

    A legtöbben ott rontják el ezt a szakmát, hogy mindig mástól várja el, hogy fizesse neki a tanulását, ha nem fizeti akkor nem kell... Arra nem jön rá, hogy ezzel magával cseszik ki nem a munkáltatóval, mert a munkahelyek jönnek mennek, de az én tudásom, az az enyém, nem az államé, nem a kádár rendszerben vagyunk, ahol nem tudás, hanem a részvétel volt a fontos.

    Ezt a mentalitás egy magyar diploma soha nem fogja megadni senkinek. Ezzel nem azt mondom, hogy a diploma nem fontos, mert az lehet, de alaphelyzetben semmit nem ér, ha csak magyar diplomád van.

    Abban egyetértek, hogy a magyar állami vállalatoknál megkövetelik a magyar diplomát, meg is lehet nézni, hogy mennyi olyan magyar tulajdonú NER cég van ami piaci alapon működik, van ilyen?

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz SindaNarmo #23 üzenetére

    Csak idézek a feletted lévő kommentből:

    Az egyetem nem arra van, hogy a legmodernebb legfancybb tudást adja át neked*, hanem arra, hogy megtanítsa a szükséges elveket és gyakorlati (!) fogásokat, amelyekkel pl. egy programozó tetszőleges nyelven el tud boldogulni.

    Na pont erről van szó, ez a kádár rendszer legszebb gondolatainak egyike. Nem az egyetem nem csak erre van, erre is.
    Az egyetem arra van, amikor kijön a friss diplomás, akkor a versenyszférában képes legyen boldogulni, és előbb utóbb képes legyen alkotni is.

    Ja hogy mi kell ehhez? Igen pénz az oktatásra, pénz a komolyabb felszerelésekre, és pénz arra, hogy ne elméleti szakembereket képezzenek.

    A másik, hogy nem nem túlmisztifikált a dolog, ami itt van, hanem nem a múltban élnek ez fontos, és itt nem nem azt mutatja meg az egyetem, hogy képes is lehetsz hülyeségeket megtanulni, hanem azt, hogy az életben hogyan vagy képes megállni a helyed.

    Nagyon nagy különbség van a kettő felfogás között.

    Ok elmondat a fejlesztői oldalt.

    Nézzük meg a rendszermérnöki oldalt.

    Na szerinted mire megy egy rendszermérnök a matekkal, meg azzal, nem frency? Mert az iparban nem P4-eken fognak futtatni Vmware-t. De nem is 2950-es switrcheken fognak üzemeltetni egy Győri Audi-t.

    Szóval a fejlesztéshez tényleg nem kell túl sok pénz ez ok, de nem csak fejlesztők vannak.

    A túlmisztifikáltság meg csak Magyarországon tűnik annak a való világban ennek van szerepe is.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz Goose-T #25 üzenetére

    Ne keltsd már e feszültséget itt, mi ez a demoralizálás kérem. (Üdv Graz-l :D )

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz vndlczndr #44 üzenetére

    BTW a VLAN a 2950-es Catalysten is VLAN, és az IOS nyelve is elég rokon mondjuk egy RouterOS-sel, max picit más a szintaxis. A BGP sem változik kétévente...

    Ez az, és alapvetően a Trabant-ot pont ugyanúgy kell vezetni, mint a 8-as Golfot, semmi nem kell hozzá fejlődni német - német, mindkettőnek van köze Zwickau-z, ja várj, a "felnőtt" nyugdíjas korhoz közel álló állami szférában "dolgozó", "senior" rendszermérnökök szerint épp az Unió, Amerika, de ha ezek nem, akkor Merkel a hibás. (lefordítva, ha ő hülye a 8-as golfhoz a fiatal miért akarja tudni)
    Azzal semmi baj nincs, hogy pontosan ezek az emberek gondolkodnak úgy, amit leírtál. Cserébe akkora arca van, mint a bécsi kapu. Az az a versenyszférában ezek az emberek semmit nem érnek, konkrétan 0-t.
    Egy ilyen felfogású ember, hogyan köt majd be egy pl Cisco x9508-at? - aminek a 90%-a hálózat, csak datacenter hálózat, nem routing&switching. Ma már az Layer2-re nem sok szükség van, mert ma már azt tudja egy gyengébb képességű informatikus is.
    Szóval értem az érveidet, csak, a felfogás amit képvisel, ma max a magyar egyetemen nagy dolog a való világban ezek az érvek olyanok mint a Patyomkin faluk voltak.
    Semmit nem érnek, valódi önfejlesztés, és tudás nélkül. Amit pedig az egyetemen kellene megtanítani, nem pedig egy gyakorlatban nem soakt érő CCNA szintet adni, majd a magyar egyetemek majdhogynem úgy adnak el egy köztudottan elméleti alapokat biztosító vizsgát, ami gyakorlatban semmit nem ér 4 félév alatt, amit amúgy mindennel együtt 3 hét alatt egy mérnök informatikus hallgatónak le kell tennie, mert kb a CCNA ennyit ér, ezért szoktak a hanyatló nyugaton legalább egy CCNP, de inkább CCIE szintet biztosítani, ami mint megtudtuk túl van misztifikálva a való világban pedig a keleti blokk egyetemei nem sokat érnek a versenyszférában.

    De elmondhatják a magyar állami vállalatocskák és a "versenyszférában" "dolgozó" "bankok", hogy nekünk van 33 Senior rendszer mérnökünk, akiknek van diplomájuk. Persze, hogy ez mit ér az mindegy, mert nem a versenyszférából élnek, így majd fizeti az EU.

    Persze persze azt nem szokták hozzátenni, hogy egy ccna 600$, a ccnp 1200$, a ccie minimum 2 - 4000 $ csak a vizsga, a tanfolyamok, amit egy jobb egyetem biztosít ennek az ötszöröse is lehet. Az az pénzbe kerül, az meg nincs. Cserében arc van, csak, mire?

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák