Új hozzászólás Aktív témák

  • llax

    senior tag

    válasz t72killer #2 üzenetére

    1. Az a néhány ezer-tízezer asztrofotós keressen új hobbit, ha zavarja őket a min. százmillióknak szánt, ma már csont alapvetőnek számító alapvető infrastruktúra nyomai... (A csillagászok egy másik kategória, ők tudják kezelni a helyzetet, ha akarják.)
    A láthatóságuk fizikájával sem ártana kicsit ismerkedni. Amikor a Föld árnyékában vannak, akkor még hosszú záridős fotókon se nagyon jelennek meg. (Egy egy oldalról megvilágított, 12800km átmérőjű golyótól 350-550km repkednek... legalábbis a Starlink)
    A célzott felvétellel csak annyi a baj, hogy akkor fotózták, amikor még együtt volt a "raj", így az HAMIS képet fest le a dologról. (riogatni teljesen jó)
    Miután az USA szenátusa is kezd beállni a dolog mögé (mert látják a jelentőségét - és a nem jelentéktelen adóbevételt), a haderőnemek is egyre jobban szemezgetnek vele, engedély az lesz mindenre.
    + Jelenleg senki nem tud egyéb, hasonló árú vagy olcsóbb (/ügyfél) megoldást. Az a pénz, amibe a rendszer kiépítése kerül, arra is kevés lenne, hogy csak az USA-n belül mindenkihez eljuttassanak mai dolgokra használható netet...

    1b. Lényegtelen, a használt frekvencia rendszerbe van illesztve (összeférhetőség!), a Téged terhelő energiaszintek a fasorban sincsenek pl. egy katonai radarhoz képest (hasonló távolságról).
    A közelebb lévő dolgok miatt én jobban izgulnék. (mobilhálózat, WiFi, stb.)

    2. Pl. USA és Kanada területének nagy részén, Európa északi országainak északibb részén se 4G, se normális szélessávú internet. Az össz. lakosságnak csak pici része érintett, de az is több millió, fizetőképes ügyfelet takar. Európa nyugati részén van még több terület, ahol nemhogy internet, de még 2G mobilhálózat is alig van, legfeljebb százezrek érintettek, de annyira elszórtan, hogy nincs a világon szolgáltató, aki befektetne bármilyen hálózat kiépítésébe. Közép- és Dél-Amerika ellátottsága szintén bajos, városokban, nagyobb településeken OK, de ezektől távolabb már bajos. Százmilliókról van szó, több tízmillió fizetőképes ügyféljelölttel. Afrikában még többen vannak, de a fizetőképesek száma relatíve alacsony, de még így is sok. Ausztrália "lakatlan" területei sem abszolút lakatlanok, Indiában nagyon pici fizetőképes hányad is jelentős szám. Óceánia területe szintén... Tele van a világ mindenféle, kutató, bányász, olajfúró, stb. állomásokkal. Óceánjáró hajók, repülők.
    Lehetne még sorolni kisebbeket, de összességében százmillió feletti azonnal fizetőképes, több százmillió hosszabb távon lehetséges ügyféllel lehet számolni. Musk milliárdokat is emleget néha, de nekik inkább csak elvi lehetőség, egy részüknek esetleg úgy, hogy kisebb településeken egy kis helyi szolgáltató vesz nagyobb sávszélt és azt osztja. A reálisabb talán 1-2 százmillió (= évente sok-sok milliárd $ bruttó bevétel).
    Egyiptomban is csak ott lesz mobilhálózat, ahol sok turista jár - miattuk megéri kiépíteni a hálózatot, akár jelentős állami segítséggel is, úgy is, ha maga a szolgáltatás veszteséges. A szórványtelepüléseken élő helyi lakosok már nem viszik a sok pénzt az országba, ők nagyon magasról le vannak tojva.

    3. A világ össz kibocsátásában közel mérhetetlen. Az összesé együtt, nem csak a SpaceX-é. (Kevesebb kerozin fér egy Falcon 9-be - a rendszeresen használt rakéták között az egyik legnagyobb -, mint egy B747 tartályaiba - nézd meg, melyikből mennyi repked)
    A világ össz. rakétaindítása évente kb. pár perc repülőforgaloménak felel meg. (és a repülőforgalom sem domináns mesterséges CO2 forrás)

    4. A Starlink főleg 350, kisebb része 550 km pályákat használ majd, az összes, teljes lefedettséget adó (GPS, Galileo, Glonass, Beidou) navi műhold kb. 19-23ekm magasan kering.
    350km-ről rendszeres korrekció nélkül pár év alatt magától lejön minden. (le is kell neki - ez már számtech. cucc, ha lehet irányítottan, ha bedöglött magától)
    Igen, minden darabszám növeli a kockázatot. De nem fog semmi sem megtízszereződni. A korábbi tervekben szerelő darabszám (12e) esetén a MŰKÖDŐ műholdak száma majdnem tízszereződne. Ha veszélyes méretű, emberi eredetű (főleg korábbi - ma jobban vigyáznak) keringő elemeket nézzük, akkor a szám alig nő miattuk (~ezrelékkel)... Működőképesen aktívan irányíthatók, méretük miatt radarral is tökéletesen követhetők, pályájuk kiszámítható és előrejelezhető, alacsony pályájuk miatt döglötten is gyorsan lejövők (a jelenleg problémát okozók pont ezeket nem tudják). Ettől függetlenül valóban nagy darabszámokról van szó, egy-egy pályamagasságra (de sok pályasíkra) koncentrálva, nem is annyira a másokkal, hanem az egymással ütközés veszélye lesz jelentősebb.

    ......

    Eleinte nagyon elmebeteg dolognak tartottam, de jobban végiggondolva nem annyira az. Több kompromisszummal (nagyobb, de még élhető késleltetés, drágább szolgáltatás, drágább user oldali felszerelés) 1-2e műholddal is meg lehetne ezt oldani (más így kezdte el), de sokkal nagyobbakkal. Azok már bőven látszanának szabad szemmel is - a Starlink műholdak csak addig látszanak jól, amíg együtt vannak, egyébként csak egy-egy tag rövid időre látható, amikor épp megfelelő pozícióban és szögben van - én láttam együtt és külön is. Ha sokat fogsz látni szabad szemmel, az pont nem a Starlink lesz...
    De akár néhány GEO (ugyanott mint a műsorszórók, 36ekm) műholddal is lefedhető a Föld nagy része (le is van, többszörösen), 550-600ms ping-gel...

    Amit nem lehet: a 21. században NEM megoldani az élő kommunikációra is alkalmas netkapcsolatot a Föld tetszőleges pontjára... Csak a túlzásokat is kerülni kellene, 50-100ms ping még nem jelentené a világ végét.

    Amúgy nézd meg annak a linkelt cikknek a dátumát is. Az volt a hiszti csúcsa, azóta sokan beszedték a Xanaxukat... + Azóta nekik is leesett, hogy nem csak Musk utazik hasonló dolgokban (akit amúgy is divat rugdosni), hanem sokan mások is, akikhez képest a firkászok, asztrofotósok, önjelölt űr-környezetvédők már nagyon pici pontok...
    Bezos sem akar kimaradni, 3236 műholddal számolnak...
    Branson (és kicsit a nagy G is) a jelenleg 650 (korábban 1600) műholddal számoló OneWeb születése körül bábáskodott...
    Nehogy Kína is elkezdjen saját rendszert tervezni. (az égi mechanika miatt akkor is majdnem mindenütt lesznek és ugyanúgy sok kell, ha csak a saját területén akar alacsony késleltetésű szolgáltatást)

Új hozzászólás Aktív témák