Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz Klaus Duran #1 üzenetére

    10 éve járatok 4x2m2 területü sörkollektort egy anno socis kocka családi házon. 10 év alatt kabé 2 szer kellett hozzányulnom ami a egy sima relé megkopogtatásából állt. A minimum teljesítmény amit 8m2 böl kiveszek az kabé 3.5kW. A rendszer teljesen automatikus összel bedugsz egy 12V trafót és tavasszal kihúzod. Ha süt a nap magától bekapcsol ha nem akkor magától leáll. Éjjel nem vesz ki hőt a házból. Összköltsége anno kábe 100 000ft lehetett azt most azért feszoroznám ma 1.5el. Munkaidöben legalább 2 hét volt az elkészítés. Részemröl a legjobb idő és pénz befektetés volt. Anyaghasználat: keret - fa/lminált hátlap, fedés 4-5mm üveg. Szigetelés tomorített kőzetgyapot, ventillátor- bontott Ford dupla fütésventi, verzérlés- valami DYI készlet, táp - 12V os táp.
    Összfogyasztása a rendszernek 200W amit a tápból vesz fel és amint írtam minimum 3.5 kW ad le. Amikor süt a nap akkor van hogy 26-27 fok van az adott fűtőt szobákban bárki betér hozzánk fogja a fejét a melegtől… akinek nem inge ne vegye magára

    [ Szerkesztve ]

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz kisssjoe #15 üzenetére

    Facen van fent csoport ezzel kapcsolatban akit érdekel ott vannak fent képek és leírások…

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz Mbazsika #10 üzenetére

    Itt a gond a venti teljesítményében van. Minden képpen radiál(mókuskerék)ventillátort kell ien rendszerbe szerelni. Csak ennek van meg a megfelelő nyomása. A kijövő csövön kell hogy legyen 4-5 m/s légszállásnak és akkor a kijövő hőmerséklet nem lessz több 40-45C nél. Nem az a jó ha kevés 60 fpkos levegőnk van hanem ha minnél több alacsonyabb hőmérsékletű. Erre vannak excel tábláztok amik pontosan számolják mekkora telejítmenyt kap az ember levegősebesség és hőmérséklet külömbseg (elszívott /beőmlő) függvényében

    [ Szerkesztve ]

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz C0R0 #18 üzenetére

    https://www.facebook.com/groups/123127874377940/permalink/4871737756183571/?fs=e&s=cl

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz cinemazealot #43 üzenetére

    A teljesítményadatok amiket irtam pillanatnyi értékek. De ha így jobban tetszik akkor vehetjük óránkenti ertékként is.
    Fogyasztás fix 0,2 kWh
    Hőtermelés a 8 m2 panelböl min 3,5- max 5kWh (napszak / intenzitástol függ).
    Aki nemhiszi azt személyesen várom Sátoraljaujhlelytöl 30km re egy napsütéses őszi napon. FONTOS- A RENDSZER CSAK NAPSÜTÉS ESETÉN MÜKÖDIK - Fátyol felhő esetén is van hőtermelés de ha borus az idő akkor 0.

    Elméletileg a max teljesitmény amit Magyarországon kilehet szedni az körülbelül az elméletben 1,0kWh/m2. A gyakoraltban azonban ritka ha valaki eljut 0,7kWh/m2 ig (ideális tájolás esetén). Én maximum 0,6kWh/m2 kapok a teljesen függöleges kollektorokkal.

    A telejsitmény felvételt fixen mértem egy dugalj mérövel.
    A teremelt hö mennyiség mért/számitott érték - lásd a csatolt excel kép ami 2m2 terület teljesitményét reprezentálja (ezt 4 el kell felszorozni nálam).

    Az egész rendszer nem az én elmém szüleménye az osszes Know how a valamikori sorkollektor.hu oldalról származott - sajnos ez az oldal az összes hasznos infojával és tagjaival együtt megszünt.

    Egyébként jelenleg is dolgozom egy uj kollektoron ami kb 3m2 es lessz es a rekuperacio szívóágan fogja elömelegíteni a levegőt...

    [ Szerkesztve ]

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz kisssjoe #47 üzenetére

    Érdemes még a rendszert kibövíteni egy darab fotovoltaikus panellel 280-370W ami egy DC-DC konverteren keresztül hajthatja a vetillátorokat. Akkor meglehet sporolni a fix venti fogyasztást is (0,200kWh).

    Mi ezt az idén megléptük viszont kicsit másképp kb 5kWp panel került fel pléh tetöre ami az egész házban 2 fázist támogat max 1,8kWh al / fázisonként. Plussz beszereltünk egy klimát is amivel ősz-tavasz idejen fütve lessz , most nyáron pedig hűti a házat - teljesen ingyen. A klima LG tipusu és manuálisan lehet vele a teljesítmény felvételt állítani- csak akkor van bekapcsolva ha süt a nap - ergo ingyen megy (elvileg -10C foknál is füt). COP min 3,0 azaz 3x annyi hőt/hideget termel mint amennyi áramot eszik.

    Mondjuk a sörkollektorom COP ja meg 17,5-25 :)
    Ergo - igyatok sok sört :)

    [ Szerkesztve ]

  • kisssjoe

    csendes tag

    válasz Mbazsika #49 üzenetére

    Az egy nagyon magas hőmérséklet kimenő ágon. Mekkora a kollektor területe? Hány 90 fokos elágazás van benne? Csöátmérö? Sokan esnek bele abba a hibába hogy egy sima PC 12 V os ventit vágnak a kollektor elé “mer igy jó keveset fogyaszt”… a baj ezzel csak annyi hogy a PC venti “axiál/virág” ventilátor aminek kábé 0 a statikus nyomása - ergó azt a 300m3 t nem tudja “átnyomni” a kollektoron. Ezért építenek a “tudákosok” “radiál(mókuskerék)” ventillátort a rendszerbe - ez képes elfogadható fogyasztással olyan nyomást kifejteni ami képes 4-5m/s légszállást elérni a kimenő ágon. Így a delta T alacsonyabb viszont sokkal nagyobb a légszállás ergo több hőt vesz ki a kollektorból mint a PC venti. Én vásároltam magamnak egy levegősebességmérőt amivel a kimenő ágon méren a levegő sebességet így a fentebb jelzett sebességet nem a kisújambol varázsoltam ki. A legolcsóbb használható mókuskerekes ventik a ford escort duplaventis fűtőventijei (bontott/darabja kb 5000ft)- nekem ebből kettő van beépítve és mivel dupla ventik ezért darabja meghajt gond nélkül 2x2m2 kollektort visszafolytva (kabe50%on pörgetve) - elfogadható zajszinten. A 2 venti összesen zabál 200 W ot fixen az Ac/Dc táppal.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák