Új hozzászólás Aktív témák

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    Alapos írás :) :R

    A link aggregation esetén elfért volna egy mondat, hogy azzal a két kapcsolatot tudja egyként használni, dupla sebességgel.

    BTW csak RAID1-et tud a hibrid mellett? (A SHR a Synology Hybrid RAID.) 4 lemezt már lehetne RAID5-be is...

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Armandus

    junior tag

    Nagyon informatív és mélyremenő cikk, köszi szépen!

    "A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik." Jókai Mór

  • emelhu

    aktív tag

    DS918+ készülékem van, nagyon hasonló.

    És meg vagyok vele elégedve, nem is tudom hány éve van meg és szinte semmi dolog nincs vele, teszi a dolgát SOHO feladatokban (néha sw frissítéseket kell kezdeményezni, mert nem automatikus, csak üzenetet küld, hogy mit kellene frissíteni).

    4 lemezzel használom, két lemezt tükrözve, ezen minden nagyon fontos, másik kettőt tükrözés nélkül adattárolásra.
    Egyik lemezre adott ki előzetes figyelmeztetést, nem kellett volna azonnal cserélni, de azért biztos ami biztos alapon cseréltem (ha már, akkor nagyobbra).

    Ennyi volt az összes szervíz tevékenység eddig.

    Azért két SSD hely van benne, mert az irás és olvasás cache külön ssd-re megy.
    Betettem kettőt, kissé túlméretezve a javasoltat, de nem érzek igazán komoly sebesség növekedést.
    Lehet kimérhető, de a napi használatban nem mutat komoly eredményt.... szubjektíven.

    [ Szerkesztve ]

  • nuri

    aktív tag

    válasz emelhu #3 üzenetére

    "Azért két SSD hely van benne, mert az irás és olvasás cache külön ssd-re megy."
    Nem, azért van benne kettő mert ha read/write cachet akarsz akkor azt csak raid1-be engedi, hogy elkerülje az adatvesztést ha az egyik meghibásodna. Read cache megy 1 ssd-vel is.

  • freelanced

    addikt

    válasz hcl #1 üzenetére

    Köszönöm a szavakat, illetve a javaslatot is, bővítve :B

    Természetesen képes RAID5-re is, csak jelen esetben nem dobta fel opciónak mert kettő lemez került bele és azok fényében teszteltem.

    Köszönöm

    Armandus

    Köszönöm neked is, jó olvasást hozzá mindenkinek :K

    ______________________________________________

    Illetve ha bármi kérdés, kérés felmerül, jelezzétek nyugodtan. Lett volna még miről beszélni, de a túlzott terjengősség elkerülése végett egyelőre ennyi fért bele. Láttam, hogy valaki kérdezett még a virtuális gép futtatási lehetőségről még a cikk első kiadásakor, ha továbbra is fennáll a dolog akár itt akár privátban szivesen válaszolok rá. :K

    [ Szerkesztve ]

    Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

  • promnet

    csendes tag

    Köszi a cikket! :R
    Pont keresgélek olyat, amibe lehet tenni nvme meghajtót is. Olvastam is, hogy nem csak cache-ként lehet már kezelni, hanem akár tárhelynek is.

    Használt hálózati eszközök: https://promshop.hu

  • freelanced

    addikt

    válasz promnet #7 üzenetére

    Üdv,

    Szívesen.

    Nos igen, a DS923+ megjelenésével már támogatva van az M.2 NVMe SSD tárhelyként is, 400GB-ig. Ha jól rémlik, egyelőre hivatalosan csak a Synology SSD-k támogatottak. Bizzunk benne, hogy innentől az újonnan megjelenő modellek esetén marad is a támogatás. :K

    [ Szerkesztve ]

    Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

  • PDA_FAN

    tag

    Bocs, de a Synology Photos az mitől felhő alapú? Az is a NAS-ra teszi a fotókat.

  • Jackie_Chan

    senior tag

    "8GB-ig bővíthető RAM"

    Nekem 12 GB RAM van benne (DS 920+) és megy minden gond nélkül!

    [ Szerkesztve ]

    "Az nem hozhat változást aki nem tűnik ki a tömegből!" "Sic Parvis Magna-Minden nagy dolog kicsiként kezdte" "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani."

  • freelanced

    addikt

    válasz Jackie_Chan #10 üzenetére

    PDA_FAN

    Köszönöm az észrevételt, pontositva.

    Jackie_Chan

    Köszönöm, de azért itt érdemes megjegyezni, hogy a hivatalos támogatás 8GB, ezzel biztosan stabilan működik az eszköz, a többi a "saját felelősségre" / "kisérletezés" cimke alatt egyébként megállja a helyét, 20GB ramról is olvasni (az eredeti mellé egy 16-os stick), aztán van akinek stabil, van akinek nem, nyilván itt az a kérdés ki mennyi időt, energiát szeretne rászánni. Ettől függetlenül az emlitést köszönöm, mint opció érdemes megemliteni :K

    Neked egyébként stabilan megy vele ezek szerint? Esetleg leirhatod milyen modult használsz, hátha valakinek segitség / érdekes. :K

    Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

  • Rick4

    félisten

    válasz freelanced #11 üzenetére

    Nem energiafüggő, hanem a megfelelő memóriamodult kell berakni, és akkor nincs gond, pont úgy, mint bármelyik másik alaplapnál.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Rick4

    félisten

    válasz emelhu #3 üzenetére

    Lassan ideje lesz a jelenlegi árának 20%-át kivető új tápegységet vásárolni hozzá.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • BossBoss

    őstag

    válasz emelhu #3 üzenetére

    Nekem is 918+ van. Nem érzek késztetést cserére. Amire kell arra bőven elegendő.

  • Mauzes

    őstag

    Az árával kapcsolatban (ami elég magasnak tűnik) egy kérdés: kb. mennyiből jönne ki egy nagyságrendileg hasonó tudású épített NAS? Ennek alapján jobban el lehetne dönteni, hogy mennyi pénzbe kerül a kényelem, egyszerűség és natív szoftveres támogatás.

  • Rick4

    félisten

    válasz Mauzes #15 üzenetére

    Nagyon egyszerű, egy ugyanilyen procival szerelt Asrock J4125-ös ITX lap újonnan 51 ezer, 4GB ddr4 noti RAM 4 ezer, pico psu adapterrel 15, Kolink Satewllite ház 15K, Sharkoon QB one itx ház 18, ha kell a 4 hdd hely, akkor keresel mást.
    De bárhogy csinálod, egyrészt harmadából kész vagy, másrészt a teljesítmény kevés, akkor a feléből építhetsz 3x ilyen erős szervert, én pont ezt csináltam, fractal design node 304 ház apróbál 18K, asrock itx lap apróból 30K, i3-10100 volt itthon, de értékben 20 ezer, 16GB DDR4 ram újonnan is 13K, atx táp 5K. 86K a vége.

    És a DS920+ külseje egy karcolódós, rideg, filléres műanyag, a ventije hangos, a belső HDD keret egy 1Ft-os olcsó fémlemez, ami zörög, a tápegységeik pedig ismerten a legrosszabbak a piacon, pár évente csak az 30K-s tétel, amíg meg nem unod, és nem veszek egy 1200ft-os átalakító adaptert, meg egy sima 12V-os adaptert pár ezresért...

    Volt DS920+ -om, örülök, hogy gyorsan túl is adtam rajta!

    [ Szerkesztve ]

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Mauzes

    őstag

    válasz Rick4 #16 üzenetére

    Én is ezt csináltam még 2016-ban, a DS213j kicsi volt és gyenge, ezért cserélni akartam, de olyan drága lett volna egy komolyabb, Plex-et meghajtó Syno, hogy fele pénzből összeraktam egy NAS-t (Fractal Design Node 304, közepes ITX lap, közepes Intel proci, Be Quiet táp, stb). Az egyszerűsége persze hiányzik a Syno-nak, főleg a szoftveres frissítés.

    De azért érdekel a másik tábor véleménye is, hogy nem tartják-e drágának a dobozos terméket.

  • Rick4

    félisten

    válasz Mauzes #17 üzenetére

    Nekem ez még 2012-ben volt a ds213j elment pár hónaposan 45K-ért, 30-ból vettem egy hp n40l microservert, ami 2x olyan gyors volt.
    Ennél a ds920+-nál se az volt, hogy kényszerben voltam, de gondoltam mennyivel egyszerűbb lesz minden, nem gond kifizetni az árát, viszont utána szimplán az volt az érzésem, hogy nem kötöttem jó üzletet a vétellel...
    Úgyhogy visszatértem a jól megszokott, és tizenéves távlatban is működő megoldáshoz!

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Jackie_Chan

    senior tag

    válasz freelanced #11 üzenetére

    Synology 8GB DDR4 2666MHz D4ES01-8G

    "Az nem hozhat változást aki nem tűnik ki a tömegből!" "Sic Parvis Magna-Minden nagy dolog kicsiként kezdte" "Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani."

  • Gallmix

    aktív tag

    Köszönöm a cikket. Pár éve tervezek ilyent venni, így ez hasznos volt nekem :) :C :)

    50.000ft jóváírás ingyenes feltétel nélküli számla (szelfis nyitás+ügyfélajánló kód) Gránit bank szabadon felhasználható.Ingyenes deviza számla, középárfolyam váltás, Platinum kártya. Rafi, KH, Cib, Revolut ajánló

  • freelanced

    addikt

    válasz Mauzes #15 üzenetére

    Üdv,

    Közben leírom én is a véleményem ebben a témában.

    Egyrészt Rick4 köszönjük a leírást a gépről, mindenképp hasznos, hogy itt van.

    Szóval alapvetően ahogy Rick4 írta is olyan 100-150.000 magasságából simán kihozható általában egy ilyen kaliberű gép, az összeválogatott alkatrészektől függően, újonnan. Itt ugye kérdéses lehet a fogyasztás, és a méret, ha az embernek ezek nem lényeges dolgok sokat tud rajta spórolni, de alapvetően viszonylag baráti gépet lehet összetenni fogyasztás szempontból is, mert kis terhelés mellett az i3-i5 széria is viszonylag kevés áramot vesz fel.

    Tehát kijelenthető, hogy ilyen kaliberű gépet legalább 100.000 Ft-a olcsóbban össze lehet rakni újonnan,de a leírt példa mintájára simán lehet ez a differencia nagyobb is, attól függően milyen alkatrészekkel dolgozunk, ráadásul esélyesen erősebb gépet kapunk. Lényegében ez a kényelem, a Plug-And-Play működés, a jól bevált rendszer, a technikai támogatás stb. ára.

    Viszont úgy vélem, az épített NAS előnye akkor jön elő igazán, no meg főleg az árkülönbség, ha az ember használt alkatrészekből tud dolgozni, netán akad ez meg az otthon. A fentiek alapján látható, hogy azért nagyot különbség lehet újonnan is, de szerintem ez a különbség használt cuccok esetén, értelemszerűen, még inkább megugrik, és lényegesen erősebb gépet kaphat az ember.

    Synology Pro:

    - Kifinomult, bejáratott szoftver, alkalmazásbolt (Synology Photos / Moments and Drive stb.)
    - Technikai támogatás
    - Plug and Play
    - Felhasználóbarát
    - Kényelem

    Synology Con:

    - Árazás
    - Korlátozott, kevésbé flexibilis / testreszabható alkatrészek terén (anyaghasználat, zajszint stb.)

    Custom Build Pro:

    - Ár (Új esetén is, használt esetén viszont még inkább szembetűnő a különbség)
    - Szabadság az alkatrészek megválasztását illetően (minőségibb anyaghasználat, csendesebb, hűvösebb, méret stb.)
    - Flexibilitás szoftveresen és hardveresen
    - Könnyebb javíthatóság, alkatrészcsere
    - Potenciálisan erősebb gép (ennek okán több dologra is használható igény esetén, de egyébként simán NAS-nak nem biztos, hogy érdemes nagyon elszállni hardveresen).

    Custom Build Con:

    - Használt esetén az alkatrészek vadászata (bár egyeseknek ez külön élvezet, szóval ezt csak óvatosan teszem ide :D )
    - Utánajárás, információgyűjtés, optimalizáció stb.
    (Szoftver) [Ezt zárójelesen hagyom itt mert elég kifinomult opciók vannak ilyen téren, de cserébe rá kell szánni egy kis időt]

    ____________________________________________________

    Sok minden függ attól ki mire használja, mi a cél, ha az ember egy vállalkozást üzemeltet, családnak, rokonoknak kevésbé hozzáértőnek keres gépet a Synology jó opció. Természetesen érdeklődőknek, hozzáértőknek, egy kis affinitással és idővel rendelkezőknek külön élvezet lehet egy saját gép megépítése, megtervezése, üzemeltetése és karbantartása, de ez mind-mind plusz munka, tehát ha valakinek egy működő rendszerre van szüksége akkor felár ide vagy oda, jó opció lehet. Úgy vélem, hogy manapság nem mindig és nem mindenkinek van ideje, hogy minden részét az életének maga készítse, de ettől függetlenül túlzottan mindig kész dolgokra hagyatkozni sem célszerű, így érdemes ezt helyén kezelni. Lesznek olyan felhasználók akiknek a kész gép nyújtotta előnyök miatt, netán a kipróbált rendszer okán, esetleg időhiány miatt a Synology, netán más konkurens márka lesz az észszerűbb döntés, másoknak pedig egy épített rendszer. Szerintem jó kiindulópont lehet összeírni az igényeket, elképzeléseket, felmérni önmagunkat is, feltenni a kérdést, hogy mennyi tudásunk, kedvünk, időnk van egy saját gép építéséhez. Ha az ember összeírja az igényeit, az előnyöket, hátrányokat általában kap egy képet és azok alapján jól el lehet indulni az egyik vagy a másik irányba. Ráadásul ha az egyik nem válna be, semmi nincs kőbe vésve, lehet kísérletezgetni ezzel is, azzal is.

    Összességében azt gondolom, de természetesen szívesen meghallgatom mindenki álláspontját, meg támogatok egy egészséges vitát is erről esetleg, hogy a két dolog megfér egymás mellett, mindkettőnek vannak előnyei, hátrányai. Attól függetlenül, hogy összességében egy jó gépnek gondolom a Synology-t, tudom javasolni a saját gép építését is, sőt mindenkinek ajánlom a fórumon levő topikot, ahol egyrészt sok példa, ötlet, vélemény található, másrészt kimondottan segítőkész, informatív fórumtársak: Home server / házi szerver építése.

    Ráadásul ha valakinél elérhetőek már használt alkatrészek, netán egy régebbi gép (alapvetően egy kezdő NAS-hoz nincs szükség kimondottan erős hardverre, sőt ha megnézzük, akár egy régebbi, 4. generációs, i3, i5 Intel is bőven megteszi, sőt.) akkor viszonylag kis költséggel el lehet indulni. Szóval érdemes belevágni, próbálkozni, kísérletezni, mindenkit biztatok erre, ráadásul az ember kap egy átfogóbb képet az egészről, és utána könnyebb eldönteni, netán párhuzamba állítani egy már kész megoldást egy építettel szemben.

    Jackie_Chan

    Köszi az infót

    Gallmix

    Nagyon szívesen :K

    _________________________________________________

    A fenti, előny-hátrány lista a teljesség igénye nélkül készült, szóval szívesen látom mindkét oldalról a további érveket, ellenérveket, meglátásokat, a cikk, és az alatta levő kommentek nagy előnye ha kialakul erről egy beszélgetés, így mindenki tud informálódni, és át tudja gondolni, hogy az adott igényeihez melyik opció illik leginkább. :K

    Szóval Rick, Mauzes, köszönet a téma említésért, valóban érdemes erről is beszélni :K :R

    [ Szerkesztve ]

    Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

  • Rick4

    félisten

    válasz freelanced #21 üzenetére

    Teljesen jól összefoglaltad, én csak nagy vonalakban írtam a saját tapasztalataimat, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy szerintem én azt írtam,
    85K környékén tudsz ilyen teljesítményt kihozni zsírúj alkatrészekből, vagy 2 nagyságrenddel komolyabb gépet csinálhatsz használt, sok esetben garis cuccokból ugyanezért a 85K-ért, így szerintem újban nincs is értelme gondolkodni.
    Másrészt a véleményem szerint egy ilyen eszközt amúgy sem a párna alatt kell tartani, előszoba, wc álmennyezet, kamra, bárhol jó, ne zörögjön éjjel, és bizony a DS920+ elviselhetetlenül képes zörögni... Ha most van egy minden irányban 10 centivel nagyobb házas, az ugyanúgy el fog férni a kamrában a polcon..

    Nem vagyok kiszámolva, hogy mit kell vegyek, hogy még a havi kajába is beleférjek, de azért szoktam mérlegelni, van időm, szoktam számolgatni, mi hogy jön ki, ha ezt vagy azt választom, így akkor megosztom ezt is, ne kelljen másnak újra számolgatni.

    A nas ára a boltban most 250K, az én véleményem szerint a DS920+ távol esik a realitástól, az alkatrész vadászat számomra szabadidős hobbi, az összeépítés szintén, a tapasztalatok megosztása meg főleg. :D Egy asztalra kipakolt dobozhalom kb 20 perc alatt indításra kész nas lesz, szóval olyan sok idő nem megy el az összeszereléssel, de rengeteget nyerhetünk a másik oldalon.

    Amit még érdemes tudni, hogy fogyasztáshoz hozzátartozik a teljesítmény, egy asrock j4105 lap 16GB RAM társaságában egy 6TB-os hdd-vel, paneltáppal, egy 80mm-es ventivel evett nálam konnektorból okos hosszabbítóval mérve 13W-ot, ugyanezt tudta a DS920+ is azzal a 6TB-os vinyóval, ez nem pillanatnyi, hanem napi bontásban 24 órára nézve (tehát használat+ idle, forgalom esetén kamera felvétel és tekerő vinyó, utcai csend és éjszakai alvás mellett alvó vinyó, mindez vegyesen, több hónapra nézve).
    Most az i3-10100-as a 8TB-os vinyóval, 4 ventivel 25W-ot eszik, tehát a villanyszámla is több lesz, a J4105-ös kis szerver, és a DS920+ esetén is havi 9.36 KWh fogyott, nálunk klíma, hűtő, tv, és napi 12 órán át működő gépek mellett picit túllépjük a "reggiecsökkentett" keretet, a mi esetünkben az összfogyi kWh elosztva az éves fizetendővel vegyesben 51Ft-ra jön ki, mivel a nas is benne van az alap fogyiban, és a túllépésben is, elegánsan az elhasznált áram átlag ft/ kWh-jával, azaz az 51ft-tal kalkulálva 477Ft/hó, míg az i3-10100-zal 2x ennyi, azaz havi 477ft-om megy a levesbe.
    Másnál kevesebb fogyasztóval a határ alatt maradva még ennyi se lesz, rezsicsökkentett határ alatt maradva 337ft-ra jön ki az erősebb gép plusz fogyija havonta.

    Egy normális csoki, egy tankolás utáni jatt, egy csomag jobb zsebkendő, egy vendéglátóhelyen egy kisüveges kóla ára is több ennél.
    Az áramszámla valóban mérhető, igaz teljesítményben össze se lehet hasonlítani, de szerintem ennek fényében teljesen lényegtelen mennyiségű pénzről van szó, pláne annak, aki a boltban 250K-ért készül nast venni.
    Ezzel összefüggésben inkább vicces a fogyasztásbeli eltérésről beszélni, és ne is menjünk el az igazság mellett.
    De akkor nézzük a másik oldalt is, ha a syno nas a boltban 250 ezer forint, akkor egy hasonló cuccért nyugodt szívvel kifizetek a boltban 85K-t, 2-3x-os teljesítménynövekedésért én szívesen kifizetek az apróban pár eladónak szintén 85 ezret, és csepegtetem a havi 470Ft plusz villanyszámlát. ha még bután is csinálom, és a megmaradt pénzemet nem dolgoztatom, nem kamatoztatom, csak a fiókban tartom, és ebből a 165 ezerből fizetgetem a havi plusz villanyt, mire ugyanott leszek, az 351 hónap, 29 év.
    Addig ez a gép sokszor le lesz cserélve, de amíg egy épített gépben egyes részegységeket tudok cserélni, variálni, és az épp felmerülő igényeknek megfelelően módosítani, addig ez még mindig jobb döntés, ahogy a syno pl DSM7-essel kilőtte az usb-s eszközök használatát, azaz usb-s tuner, hangkártya, webcam ment a levesbe, úgy holnap történhet bármi más is, az épített eszköznél áttérek egy másik szoftverre, ami jobban támogatott, a szükséges funkciókat jobban ellátja, az egyetlen gátja ennek általában a megszokás, a synology DSM szoftvere felület és használat szempontjából nagyon jó, de azért elég erősen szűkítik a lehetőségeket, am még mehet dockerben, az jó.
    Ráadásul ne menjünk el amellett sem, hogy az épített eszköznél egy garanciaidőn túli meghibásodás esetén is elég a hibás részegységet cserélni, ennek költsége minden bizonnyal töredéke lesz egy syno nas javításának, alkatrészcseréjének. Volt DS213J nasom, amin alaplapcsere lett, ment gariidőn belül garis javítás keretében, de közel 2 hónapot vártam rá. Itthon egy alaplapcsere megvan ennek az időnek a harmadából, és ha kell, bedobok egy másik lapot, nyomom a bekapcs gombot, és működik tovább a cucc.. Csak egy egyszerű példa, a syno nasba 30K-ért lehet tápegységet cserélni, és sajnos egyik leggyengébb pontja a történetnek, minden ok nélkül képesek meghalni 3-4 év után is. :D 4 év után mit csinálsz, ha az alaplappal lesz valami? Fejvakarós...

    [ Szerkesztve ]

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • UnA

    Korrektor

    válasz Rick4 #22 üzenetére

    Nagyrészt a hardverről írták, pedig a szoftver elég fontos része annak, hogy miért érdemes mégis Synologyt venni – egyszerűen a legtöbb egyéb NAS szoftver eléggé fapados és / vagy kényelmetlen.

    És persze értem, hogy neked (vagy nekem) nem gond, ha parancssorból kell konfigurálni egy szervert, de azért ez már eléggé mélyvíz még a magukat informatikusnak tekintő felhasználók között is...

  • Rick4

    félisten

    válasz UnA #23 üzenetére

    Nyilván nem, de nem vagyok nagy terminál mágus, hogy legyen összehasonlítási alapom, végigpróbáltam az összes ismertebb nas szoftvert egy próba gépen, és végül arra a következtetésre jutottam, hogy a dsm-től mind fényévekre volt, vagy rengeteg idő kellett volna a beállításokra, vagy kutatni kellett volna olyan kiegészítők után, amivel működne az adott funkció, így én jobb híján maradtam továbbra a jól bevált dsm-nél.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • PSti

    tag

    Azt meg tudnád mondani, hogy mi van akkor, ha meghal a NAS? A merevlemezt át lehet tenni másikba, vagy mondjuk be a gépbe adatot menteni? Vagy csinál vele valamit a synology.

  • UnA

    Korrektor

    válasz PSti #25 üzenetére

    Linuxon bármikor mountolható - elvileg a legtöbb NAS is automatikusan felismeri.

  • Rick4

    félisten

    válasz PSti #25 üzenetére

    Picit hosszú lesz, mert ez azért egy eléggé többtényezős téma.

    Először is legyen minden fontosról mentés, akkor nem lehet baj.
    A soklemezes raid az nem adatbiztonság, azt hagyjuk is.
    Akkor inkább legyen a fiókban egy vinyód, amit hetente 10 perce rádugsz a gépre, és ftp-vel ráhúzod a cuccokat.
    Velem sajnos megtörtént a baj, 2012 októberében nem messze csapott be egy villám, és jött egy kis hálózati túlfesz, sokminden mást vitt a kombi gázkazán főpaneltől kezdve routerig- modemig, tévé főpanelig, persze nas csere lett, és akkor még mentésem se volt.

    Annak idején még nem tudtam, mi a pálya, kb 1 hónapos volt a ds212j, és a syno magyar gyári fórumán Gandalf és bandája annyira nem egyértelmű válaszokat adott, hogy végül formázás lett belőle, úgy állítottam vissza nagy nehezen a fotók nagy részét a recuva nevű programmal.
    Egyet kell tudni, ha többlemezes nasod van, és akár csak egy lemezt használsz, az nincs mindenféle csodaraid, akkor sem fogod tudni megoldani, hogy szerválsz egy egylemezest, és bedugod, de fordítva megy, többlemezesből többlemezesbe nem gond áttenni.
    Szóval simán beteszed, bekapcsolod, a rendszer látja, hogy van már rendszer rajta, megkérdezi, hogy migrálnád-e, ha az igenre nyomsz, akkor a rendszer partícióra telepíti a NAS-nak megfelelő rendszert, megkérdi, hogy a beállításaid maradjanak-e, vagy szűzrendszert szeretnél, és 10 perc múlva már használhatod is, minden adat megmarad, ha azt a pár fontos apróságot figyeled...
    gépen linux alapon fel tudod csatolni az mda-dm paranccsal, és minden olvasható lesz. De manapság már jobban elterjedt a nas, biztosan lehet kölcsönkérni 2 napra valakitől egyet, és a fentebb írt módszerrel akár egy asztali gép vinyójára is át lehet húzni a fájlokat.

    Adatbiztonság és több más fontos szempont megvizsgálása után én egy megoldást láttam jónak:
    Nálam 1 lemez van a fő nasban, mert annak az írás- olvasási sebessége is átlépi a Gbit-es hálókártya max áteresztőképességét, és 1 lemez a második NAS-ban, ami földrajzilag, és internetszolgáltató szempontjából is eltérő helyen, 300 km-rel arrébb van letéve, ez este 9-kor bekapcsol, a fő eszköz a kijelölt fontos mappákról rsync-kel áttolja a változásokat, (tehát amit módosítottam, azt is, amit töröltem, azt törli, amit létrehoztam, azt bemásolja, pontos tükörképe az itthoni eszközben lévő vinyó ugyanazon nevű mappájának. Miután ezzel végzett, a második eszköz 9:15-kor kikapcsol. 10 perc sokmindenre elég, ha mégse fér bele, mert aznap annyi új adat került volna fel, jön eg yüzenet, hogy nem sikerült a mentés, és másnap befejezi a maradékot.
    Azaz az adataimra így nincs hatása árvíznek, háztűznek, földrengésnek, túlfesznek, betöréses lopásnak, plusz a távoli elérhetőséget bármikor befolyásolná egy internetkábel átvágás, busz által kidöntött sarki villanyoszlop, és emiatt áramszünet, de sokminden más is, ekkor egy okos konnektorral gombnyomással bekapcsolom a második eszközt, ami így 3 perc múlva elérhető a bolygó minden pontjáról, az adataim pontosan ugyanabban a mappastruktúrában ott vannak, és csinálom tovább a dolgom, míg egy raid összezuhanás esetén nem fogsz tudni 5 perc múlva a dolgoddal foglalkozni, először is hdd beszerezés, majd miután a kezedben vna, behelyezés, utána raid tömb visszaállítás, és várakozás, ami lehet 4-5 nap is.
    De ha nem a meghibásodásra koncentrálunk, hanem csak a napi működésre, addig is több vinyó teker nonstop, a bekerülési költség és a fogyasztás is többszöröse az egylemezes megoldásnak.
    Ráadásul a második NAS csak napi 15 percet megy (napi 24 óra az 1440 perc, ennek 1%-áról van szó) a napi 15 percekkel összesen évente 91 óráról beszélünk, a sokadik éves red vinyóban most lehet valami 370-380 óra, ami nonstop bekapcsolt vinyó esetén összejön 2 hét alatt.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • PSti

    tag

    válasz Rick4 #30 üzenetére

    Köszi a választ, nem volt baj, hogy hosszú, sőt! :R

    Ez a megoldás amúgy tök jó, két lakás, összekötve 2 nas, menti egyik a másikra magát. De nekem csak 1 lakásom van. Egyelőre sima külső merevlemezre mentek, de persze kényelmesebb lenne a NAS. Viszont ha 1 NAS sem atombiztos, tehát arról is menteni kéne külső merevlemezre, akkor kb. ugyanott vagyok. Persze a NAS tud ezer dolgot, de nekem egyelőre csak adat tárolásra kéne.

  • Rick4

    félisten

    válasz PSti #31 üzenetére

    Itt ez arról szó, hogy ha beüt a krach, legyen az bármilyen jellegű gond, megmaradjanak az adataid. Arra elég kevés az esély, hogy a saját lakásodban tűz üt ki, a másikba meg villám csap, tehát a másodikat mér nincs értelme menteni egy harmadikra, ez arról szól, hogy amíg az elsőt probléma esetén javítod, vinyót veszel, vagy bármi probléma elhárul, addig meglegyen a mentés minden fontosról, hogy ez a fiókban tárolt vinyó, (mondjuk az pont nem megoldás lakástűzre, de vinyó meghalásra, túlfeszre igen) vagy egy másik városban egy nas, alapjaiban mindegy.
    Mindegy, mire mentesz, de legyen mentés.
    Nagyjából én is csak adattárolásra használom, bizonyos mappák fel vannak csatolva a két gépre, és úgy dolgozok velük, mint ha azok a saját gépemben lévő vinyó mappái lennének, miközben az asszony ugyanúgy látja azokat a mappákat, tud bele írni, ha nem vagyunk itthon, telefonról 10 másodperc alatt kereshető fájlnév alapján bármelyik doksi, bárhol vagyok, egyszerűen hozzáférek.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • PSti

    tag

    válasz Rick4 #32 üzenetére

    Persze értelek. Most van simán külső merevlemez 2x, így ha az egyik behal, ott a másik. Már volt is ilyen, simán csak átmásoltam, persze rohadt sok idő alatt az újra és kész. :)

  • UnA

    Korrektor

    válasz Rick4 #32 üzenetére

    Azért néha érdemes átnézni, hogy ez a rengeteg fontos dolog, amit mentesz minél több helyre, az micsoda ;) Sokszor kiderül, hogy legtöbbször csak az adathörcsög dolgozik bennünk, és a fele / kétharmada simán törölhető lenne...

  • Rick4

    félisten

    válasz UnA #34 üzenetére

    Igazából itt nem a rendszer, hanem én hagyok magam után szemetet! :D
    van egy személyes mappa, amiben minden benne van, kb 700GB-ról beszélünk, és viszonylag jól megoldottan témák alapján évente mappákba rendszerezve, de azon belül ömlesztve vannak a dolgok, 2-3 havonta az aktuális napot kapja nevéül a mappa, amibe megy bele az addig elkészült össze fotó, videó, amik aztán persze ott maradnak, pedig abból is 30% a fontos,70 nem, régi dolgok, ami alaplap nálam volt, azoknak a driverei, noti driverek, amik már rég nem aktuálisak, 100 éves garijegyek, amik már rég nem érvényesek, ilyen- olyan apróságok, amiket több idő lenne átnézve kitörölgetni, mint amennyi idő alatt megkeresek most egy új 8TB-os vinyót. :D
    Szóval olyan ez, mint mindenki másnál, itt is tele a garázs, különböző helyiségek olyan dolgokkal, amik még jók lesznek valamire.
    Irigylem azt, akinek egy fogkefe meg egy telefon az össz személyes tárgya. ;)

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • arty

    veterán

    ennyi pénzért gigabit.... szánalmas

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • Rick4

    félisten

    válasz arty #36 üzenetére

    Semmi szánalmas sincs ebben, a syno pont úgy skálázza a cuccokat, mint bármelyik másik nagy gyártó, samsung telefonból se 3 féle van, hanem 35 féle, és mindben van valami, amiért az neked vagy másnak épp jó, és a hiányzó funkciót amúgy se használnád.
    Itt is azt gondolták, hogy ennyi pénzért nem kell neked 2.5GBit-es kártya, jó a 2X1-es, és link aggregation-nel megoldod... De még a DS923+ is ilyen, hiába lesz 250K-ért 4 lemezes hely, ennyiért nem fér bele (náluk) egy 2.5G-s hálókártya., persze plusz pénzért abba vehetsz 10-es mini nic-et 50-60 rugóért.
    De igazból szerintük vegyél egy sokkal drágább modellt, és abban már lesz alapból. :D

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Laggner

    csendes tag

    De jó! Megláthattunk egy újabb hulladékot a Cjóvoltából. Ha sikerült megoldani a HP Z szériás problémákat, akkor majd szóljatok. Addig a büdös életben nem akarom látni ezt a márkát... Jah, még valami. QNAP-pel és Asustorral semmi hiba sincs. Csak az utóbbi 2 évben cserélt 8 darab ugyanolyan Synology-val. Szóval, köszi, de nem kérem a meggyőzést.

    Laggner

  • Laggner

    csendes tag

    válasz Gallmix #20 üzenetére

    Javaslom, hogy felejtsd el. Válassz olyan gyártót, aki értelmes NAS-okat gyárt. Pl. QNAP. És ez nem vicc.

    Laggner

  • Laggner

    csendes tag

    válasz Rick4 #37 üzenetére

    Ebben egy picit vitatkoznék veled. Ez a téma, rám eléggé érzékenyen hat, köszönhetően annak, hogy közeli rokonom rendszergazdája Synot választott. Amit csupán utána 8-szor kellett cserélni. Most próbálom intelligensen leírni a dolgokat.
    Míg a Synonál úgy gondolkodnak, hogy tök jó, eladtuk az összes "nemszakmabelinek" a NAS-t próbáljuk meg ezt eladni komolyabb helyekre. Csak amikor odaviszed a műanyag vackot, vagy a használhatatlan supportot, akkor kiröhögnek és ezt mondják, hogy ügyes vagy kishaver, na told el a talicskát.
    A QNAP és akár az Asustor ebből a szempontból picit más... Eleve fém a ház. Kit érdekel, mondhatná mindenki ezt.
    Az megvan azért mindenkinek, hogy a QNAP-ot, valós időben 40 órán keresztül, teljesen HDDvel telerakva 40 fokon tesztelik??? Minden egyes NAS-t... Hello Syno!? Valami komment? Jah, hogy ezért szar az összes ami kijön tőletek, mert nincs tesztelés. Csak hulladéktermelés. Kirácsi!
    A többit inkább nem írom le, mert tényleg, csak nagyon nagyon durván tudnám kommentálni a gyártó hozzánemértését az SMB és az enterprise szegmenshez.
    Otthoni felhasználásra meg vegyél kb. Google vagy OneDrive tárhyelyet. Pont annyira jó/rossz, mint egy Syno. Inkább jobb.

    Laggner

  • Rick4

    félisten

    válasz Laggner #40 üzenetére

    Várjál, ha nem is lett volna egy értelmű, én végig azt hangoztatom, hogy ez a cucc max a felét éri valós áron a piacon, és olyan szinten túlárazott, hogy 10 év xpeno (én voltam itt az első, 2012-től toltam, aztán utána kezdtem szépen elhinteni, hogy nálam megy HP N40L microserveren, aztán már minden máson is, de pár év után ugyan gondoltam, veszek egy ds920+ -t, mert az már viszonylag erős, meg hát jófej gyerek vagyok, de 1 hónap után már az apróba volt felrakva, egy műanyag dobozban egy gagyi fémdoboz, ami használat közben zörög, a venti zajos, és ráadásul 3x-os áron akarják elsütni...
    Na akkor visszakerült a jó kis J4025-ös itx lap, utána nézelődtem, jött az asrock 1200-as foglalatos itx meg az i3-10100, és köszöni szépen, jól muzsikál fele pénzért..

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Dylan_

    tag

    Sziasztok,

    Leírnám én is az eddigi Syno tapasztalatomat.

    2022 augusztusban vettem először ilyen NAS-t. (DS920+ 8GB rammal)
    Anyósom kisboltjába kellett, helyi fájlszervernek kb 6 felhasználó egyidejű kiszolgálásához.

    Végül ettől sokkal több feladatot bíztunk rá már, és őszintén szólva nem csalódtam, sőt...

    Korábban egy dedikált DELL szerver volt, FreeNAS oprendszerrel, de abban lehalt a táp, és mivel régi vas volt, ezért döntöttünk a váltás mellett. Egyébként a FreeNAS is tette a dolgát, de sokkal inkább tartottam annak a piszkálásától. Nagyon nem ált kézre a felület és nem is vagyok linuxban annyira járatos.

    Ez a NAS eddig bevált, megjegyzem QNAP-al nincs tapasztalatom. A szervert kb 300 km-ről felügyelem, így kimondottan jól jön a könnyű kezelhetősége.

    Az alábbi funkcióit használjuk aktívan:

    - Quickconnect
    A webes felületet bárhonnan elérem. Amennyire körbejártam ezt, elvileg biztonságos, nyilván nincs minden usernek engedélyezve, ahol igen ott megfelelő biztonságot próbáltam beállítani neki.

    - VPN támogatás
    Akár én, akár egy távoli alkalmazott simán be tud lépni a helyi hálózatra (erre is egyre gyakrabban van szükség)

    - Docker támogatás
    Bizonyos folyamatokhoz nekünk elengedhetetlen lett. Perpil egy Freefilesync indul el kb fél óránként, hogy megadott fájlokat szinkronizáljon mappák között.

    - Virtual Machine
    Windows 10-et simán tudok futtatni alatta. 2 magot, 4 gb ramot dedikáltam neki. Nem azt mondom, lehetne gyorsabb is, de remote munkára is teljesen alkalmas (ha valahol lassú a net, jobb a helyi hálózatra belépett gépen dolgozni)

    - HyperBackup
    Backupnak szintén egy Synonolgy NAS-t vettünk (DS220+), és kimondottan pozitívan éltem meg, hogy milyen kényelmesen lehet egyikről a másikra backupot készíteni. Fizikailag pár km-re vannak egymástól az eszközök.

    - Synology Drive
    Ez sem volt eredetileg tervben, de a távoli munkavégzéssel kapcsolatos dokumentumokat nagyon megkönnyíti. Külön pozitívum a megosztás funkció. Nem egyszer volt már, hogy nagyobb fájlokat nem tudtunk emailben elküldeni, viszont SynologyDriveból megosztottuk a linket és kész.

    - Web Station
    Könnyedén beállítható volt a PHP verzió, és plusz paraméterek is.

    UPS kapcsolat
    Jó, hogy ilyet is tud. Kommunikál a UPS-el (amelyik támogatja ezt, de elég széles a választék), és ha alacson a feszültség, akkor szabályozottan le tud állni.

    Szóval nekem eddig nagyon bevált ez a NAS, saját célra is ilyet tervezek a jövőben beszerezni.

    De hogy említsek negatívumot is:
    A HDD/SSD kompatibilitás... Nagyon gyér a választék, és ami van azok is nagyon borsos áron vannak.
    HDD-ből még hagyján, de ha SSD-t szeretnél bele, akkor zsebbe kell nyúlni, ha kompatibilisat szeretnél.

    Én megkockáztattam, hogy nem kompatibiliset veszek bele.

    A DS920+ kapott:
    2 db Seagate - IronWolf Series 4TB - ST4000VN008 (kompatibilisek)
    2 db Samsung 970 EVO PLUS 500GB - MZ-V7S500BW (SSD cache végett, sajnos nem kompatibilis)
    2 db Samsung - 870 EVO 500GB - MZ-77E500B/EU (gyors fájlelérés miatt, sajnos ez sem kompatibilis)

    A nem kompatibilis SSD-ket befogadta a rendszer és egyébként mennek is, bár figyelmeztetett, hogy nem kompatiblis.

    Sajnos a Samsung 870 EVO-val úgy jártam, hogy nem néztem meg, hogy kéne hozzá egy firmware frissítés, így idén áprilisra mindkettő lehalt pár nap különbséggel. Pontosabban hibákat produkáltak és a SMART teszt sem adott róluk bíztató eredményt. Most gari ügyintézésre várok velük kapcsolatban...
    De ez nem a NAS hibája szerintem.

    DS220+ pedig kapott:
    2 db Seagate - IronWolf Series 4TB - ST4000VN008 (kompatibilis)

    Összességében kb ennyit tudnék elmondani.
    Én kifejezetten ajánlom ezt a gyártót ezek alapján. :C
    Persze nyilván nem olcsó. De egy cég simán ki tudja ezt termelni.
    Magánszemélynek már lehet, hogy húzós, de ott nem is feltétlenül vannak ilyen igények.

  • UnA

    Korrektor

    válasz Rick4 #41 üzenetére

    "egy műanyag dobozban egy gagyi fémdoboz, ami használat közben zörög, a venti zajos..."

    Azt mindig érdekesnek találom, hogy vannak emberek, akik egy bizonyos termék egy bizonyos példánya alapján szerzett tapasztalattal rögtön úgy érzik, hogy értékelni lehet a gyártó összes termékét... ;)

  • Rick4

    félisten

    válasz UnA #43 üzenetére

    És meg azt tartom érdekesnek, hogy mások anélkül, hogy személyes tapasztalattal rendelkeznének, vagy erről megosztanának bármi is, (nyilván ha neked lenne ilyened, és jó minőségű, nem zörgős cucc lenne, azzal indítottál volna, de nem) mások véleményéről kezdenek el írogatni, és anélkül, hogy az adott véleményt képesek lennének érdemben megcáfolni, olyan dolgokat magyaráznak bele, amit senki se írt...
    Találd annak nyugodtan, az én véleményemmel ne foglalkozz, hozzászólás előtt nyugotan olvass utána, aztán gyere vissza, és írd meg te is, hogy jé, tele vannak a fórumok ugyanezzel a problémával. Ők is csak hallhatták valahol, vagy esetleg nekik is volt sajátjuk, amivel elégedetlenek voltak?
    Az már csak hab a tortán, hogy mivel a topic címe az adott termék, nekem meg volt is ilyenem, személyesen is megtapasztaltam mindazt, amit mások fórumbejegyzéseiből láttam, már csak az a nagy kérdés, te jártál-e ugyanígy, vagy sem.
    Egyébiránt meg felesleges a többi terméket mindebbe belekeverni.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • Dylan_

    tag

    A ventije nekem nem zajos, sőt alig hallani hogy megy a gép. Ez pont tetszett benne. :C

    A műanyag ház pedig számomra szintén pozitívum, minek használjunk fémet mindenhová.
    Nem lesz terhelve, nem kell terhet tartania, egyszerűen simán elfér a polcon és közben alig van súlya.

    A táp megbízhatóságáról nem tudok nyilatkozni, mivel még nincs 1 éve, hogy megy.
    De a DELL szerverben lévő táp is megadta magát 3 év után, úgyhogy ennyit erről. :DDD

  • Rick4

    félisten

    válasz Dylan_ #45 üzenetére

    Mindenkinek más típusú a füle, nincs két egyforma hallás, sőt két helyiségnek se azonos az akusztikája, de nálad az se tudni, milyen használatú helyiségben, mennyi vinyóval, mennyire terhelve használod, illetve melyik venti beállításon megy, vannak azért ebben végletek is.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • UnA

    Korrektor

    válasz Rick4 #44 üzenetére

    Nekem most a harmadik Synology NAS működik itthon, a korábbiakat kinőttük általában :) – és sohasem volt egyikkel sem hasonló gond. A leghangosabb elem eddig mindig a vinyó volt, pedig abból is kifejezetten csendes típust vettem hozzá. És így is nagyon csendes. Az pedig, hogy fém vagy műanyag egy ilyen eszköz doboza, az már huszadrangú kérdés, elvileg nem tankról beszélünk.

    Az pedig, hogy "tele vannak a fórumok ilyen problémákkal", ez leginkább a felhasználók és a netes fórumok jól bevált sémáit követi, ebből a helyedben máskor nem mernék merész következtetéséket levonni.

  • #72042496

    törölt tag

    válasz UnA #47 üzenetére

    Én lecseréltem a 920-ban Noctua NF-B9 redux-ra a ventilátorokat, és fülre ugyanolyan a zajszint, mint a gyárival (Quiet mode-ban megy). Vinyó sem zavar bele, már csak SSD-t használok.

    Visszacserélni nem akartam, jók a gyári ventik tartaléknak. Majd még azt megnézem ha rászánom magam, hogy low-noise adapterrel mennek-e benne ezek a Noctuák. Annyira nem sürgetem, mert így is csak közelről és inkább este lehet hallani, hogy megy.

    [ Szerkesztve ]

  • Rick4

    félisten

    válasz UnA #47 üzenetére

    Abból vonsz le következtetést, amiből szeretnél, de én nem a következtetéslevonás folyamatát írtam le, hanem az általad is könnyen eléghető tények, bizonyítékok fellelhetőségének módját...

    Mint írtam, többféle felhasználási mód van, ami mindenkinél más, az én véleményem szerint gyanúsan sok a venticserés és a tápegység cserés poszt, a facebook syno fórumtól kezdve a bolygó bármely syno csoportjaiban van épp elég olyan hozzászólás, ami azt valószínűsíti, hogy az elfogadható 1%-nál magasabb a hibaarány ennek a két alkatrésznek az esetében.
    A "kinőttük" az nálam nem időintervallum, így ezzel nem tudok mit kezdeni, nyilván nem a dobozból kivett nas ventije lesz azonnal hangos, és a táp sem kukán érkezik, bizonyos használati idő kell, hogy előjöjjön a gond. Még az is lehet, hogy a gariidőn túl jelentkezik a probléma, ami persze a gyártónak megfelelő, de ilyen eszközökkel jellemzően hosszabb távra terveznek az emberek, és volt jópár meglepetés, mikor egy DS918-as tápja újonnan közel 40K.

    Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

  • arty

    veterán

    válasz Rick4 #37 üzenetére

    érted, amikor 10 évvel ezelőtt a 25 ezer forintos nason gigabit volt, az OKÉ, "evvan". valamennyire értékarányos.

    ... de 2023-ban egy kimondottan drága modellbe férjen bár bele a 10 dolláros _MINIMUM_ 2.5gbites NIC.... ;)
    persze, értem én, hogy az már a félmillás-millás enterpriseBB kategória :D (nem!!!)

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

Új hozzászólás Aktív témák