Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kwzatz

    őstag

    válasz -KP- #3 üzenetére

    Tehát... az árak már eleve brutálisan túl voltak tolva az utóbbi 1,5 évben és még mindig magasabban vannak, mint kellene (egy-két kivétellel)... A kereslet gyakorlatilag eltűnt (bányászok totálisan off - főleg ahhoz képest, ahogy tavaly május, illetve november környékén zabálták a kártyákat - , plusz az emberek nagy átlagban szerintem lassan abba a fázisba lépnek, hogy jobban meggondolják, mire költsenek), vannak eladatlan készletek az előző generációból és jön az új generáció év végén, valamint a használt piacon is óriási mennyiség jelent, és jelenik majd meg a következő hónapokban, ergo brutális túlkínálat van... És mindezeknek az lenne a következménye, hogy árat emelnek? :D
    Még a gyenge forint mellett is lesz olyan áresés, ami mosolyt csal majd mindenki arcára, néhány hónap. :K (az új generációval bepróbálkozhatnak megjelenéskor magasabb MSRP-vel, hogy a legtürelmetlenebb, "azonnal kell, pénz nem számít" réteget annyira húzzák le, amennyire csak lehetséges, de ha így is lesz, akkor azt az árat elég gyorsan fogják majd csökkenteni)

    A cikkhez:
    "Mindez a mindenki által ismert piaci körülményeknek – ellátási láncokkal kapcsolatos nehézségek, gyártási nehézségek, háború hatása, stb. – tudható be."
    Ezen jót nevettem. Főleg a gyártási nehézségek, eladatlan raktárkészlet kombináció megnyerő. :D
    A valóság: Crypto bear market.

  • kwzatz

    őstag

    válasz Low Noise #25 üzenetére

    "Most a Playstation játékok PC kiadásai megmentették a PC-s játék és hardware ipart, de ha ezek nem lennének akkor szinte értelmetlen lenne PC-t tartani játékra."
    Jó dolog, hogy jönnek ezek, de azért úgy érzem "egy leheletnyit" nagyobb jelentőséget tulajdonítasz nekik, mint kellene. :D 115 millió dollár volt a Sony bevétele a PC-s kiadásaiból, ezzel szemben a PC-s piac 36,7 milliárd (!!) dolláros bevételt produkált. Szóval a 0,3%-a kb., vagyis nagyjából egy kerekítési hiba jelentőségével értek fel a Sony "immáronnemisannyiraexkluzív" játékai ilyen szempontból. :D
    PC-t egyébként továbbra is kevesen tartanak kifejezetten csak játékra, mindösszesen kényelmes, hogy a másik 1572 dolog mellett erre is használható.
    Amúgy évről évre egyre több és több játék jelenik meg, szóval attól nem tartanék, hogy "elfogynak". A recesszió azért kicsit oda fog verni (porba hulló vagy további felvásárolt nagy cégeken sem lepődnék meg), de ezen sem az Nvidia, sem más nem fog segíteni.

    -KP-: A messengerrel semmi gondom, csak rá akartam mutatni, hogy szerintem téves üzenetet hozott a fenti információk fényében. :)

    Scorp2011: Normál időszakban oké a "karácsonyi szezon" dolog, de jelen esetben ennél sokkal súlyosabb tényezők befolyásolják a keresletet/kínálatot/árakat. Az átlagember, főleg a jelenlegi/előttünk álló gazdasági helyzetben közel sem annyira "lelkes vásárló", mint azok a bányászok, akik tavaly májusban raklapszámra vették a videokártyát bármilyen áron, mert úgy is profitjuk volt vele.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz -KP- #35 üzenetére

    Én meg már tavaly hónapra lebontva leírtam hogy fog zajlani a dolog, eddig tökéletesen úgy is megy. Most kezdjem el megint linkelni az 1 éves kommentjeimet? :D

    De szuper, hogy ezt leírtad, ezen keresztül lehetőséged van megfigyelni, hogy az AMD, NV vagy a partnercégek a tech csatornákon keresztül hogyan manipulálnak téged és hogyan próbálnak ezzel a FOMO-val rávenni arra, hogy segíts nekik csökkenteni a készletüket, mielőtt árcsökkentésre kényszerülnének. :U Ez mindenhol így működik. Azt is megfigyelheted majd, hogy ki hiteles.
    Továbbá nem mindegy, hogy milyen "áremelkedést" jósolnak. Hogy magasabb lesz az új kártyák MSRP-je? Mert ezt nem zárom ki, sőt, le is írtam az előző kommentben, hogy kezdhetnek így, fél-1 éves időtávon ettől még a csökkenés irányába mozdulunk majd továbbra is.

    Hopkins95: Tehát ha te is emiatt gondolkoztál el a bővítésen, akkor igaza van? Ezzel nehéz vitatkozni. Sőt, ha még 3-4 ember beírja ugyanezt, akkor gyakorlatilag megkérdőjelezhetetlen a dolog. És igen, mind mikrotranzakció, a másik 147 nagyobb kiadó, indie-k játékaiból a 10 különböző PC-s platformon nem is vásárol senki semmilyen játékot. Bár ha túlnyomórészt mikrotranzakció, az sem változtatna semmit, mert azt mutatná, hogy a Sony single exkluzívoknak gyakorlatilag nincs súlya ezekhez viszonyítva a PC-s bevételek tekintetében. Az a 0,3% az 0,3% így is, úgy is.

    Noukum: "Szerintem az msrp-re gondolnak, hiszen logikus ha csökken az igény a kártyákra akkor árat növelsz - ezzel pótolva a profitkiesést."
    Szerintem rakj smiley-t, mert még a végén valaki elhiszi, hogy ezt komolyan írod. :D

  • kwzatz

    őstag

    válasz -KP- #61 üzenetére

    "A gamer társadalom jelentős része bebizonyította, hogy bizony igenis van az a pénz."
    A gamer társadalom jelentős része bizonyította? :D Nézz már vissza az elmúlt 1-1,5 évre, a gamer társadalom sírt, hogy nincs kártya/drága a kártya, ment a "köcsög bányászok", "rohadt crypto". Mit bizonyítottak? Nem ők vették a kártyákat tonnaszámra.
    Nézz már meg egy Steam Survey-t, az 1060, 1650 és 1050 Ti a három leggyakoribb kártya még mindig, a 3000-es széria összesen nem tesz ki 15%-ot (1000-es széria kb. 30%), ráadásul gyaníthatóan annak egy részével bányásztak is ám. Vajon hogyan lehetséges ez, ha ilyen brutális kereslet volt, hogy hiánycikk volt a videokártya hónapokig, miközben az árak brutálisan emelkedtek? Ugyan hol lehetnek ezek a kártyák? :D

    "És itt hiába jössz te meg néhány személy azzal, hogy akkor bizony majd nem vesztek kártyát,meg majd rájuk rohad (hát persze) szerinted Magyarország mekkora piac?"
    Hol írtam én ilyet? :D Vagy bármit, ami legalább nyomokban erről szólna? Sehol. Nem amiatt rohad rájuk, mert xy egy fórumon nem vesz kártyát, hanem mert brutális túlkínálat lesz belőle, miközben recesszió jön/van, de oké, elfogadom, hogy ezt a legtöbben képtelenek megérteni.

    "A jóval gazdagabb Usa, Kanada, Nyugat-Európa, Ausztrália, Japán stb. majd szépen felszippantják a kártyákat."
    A cikket elolvastad egyáltalán? Akkor most miért vannak eladatlan készleteik? Miért nem szippantják fel azokat a kártyákat a jelenlegi árakon? Miért prognosztizál gyengébb bevételeket az Nvidia (is)? Mi lesz, amikor jön a valódi crypto crash és még több használt kártya özönlik a piacra? Miért esnek folyamatosan az árak már hónapok óta?

    "Fogadunk arra, ha jön az nv4000 széria launch, első napon lerabolják majd megint a készletet az utolsó darabig majd?"
    Erről is írtam, szó szerint ezt:
    "az új generációval bepróbálkozhatnak megjelenéskor magasabb MSRP-vel, hogy a legtürelmetlenebb, "azonnal kell, pénz nem számít" réteget annyira húzzák le, amennyire csak lehetséges, de ha így is lesz, akkor azt az árat elég gyorsan fogják majd csökkenteni"
    Mire akarsz akkor fogadni?

    Valóban nem kellene írnom fórumra, mert az emberek vagy szöveget nem tudnak értelmezni vagy egyszerűen nem olvassák el, amit írok és csak az unalomig ismételt, megszokott beszédtémákat vetítik ki a másikra, még akkor is, ha teljesen mást írt.

    arn: Ez működhetne akkor, ha nem rondítana bele mocskosul a használt piac. De belerondít és még inkább bele fog néhány hónap múlva.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz arn #69 üzenetére

    Mármint arra reagáltam, hogy "luxustermék árazás" lenne a stratégia, abba rondítana a használt piac. Hiába szeretné emelni az árakat az NV, ha sokkal jobb ár-érték arányú kártyákat vehetsz a használt piacon, vagy az előző szériából akár újonnan. Ez max. addig működik, amíg a legnagyobb rajongók, egy szűk réteg, akiknek semmi nem számít, és mindig az új kell, megveszik az új kártyákat az első 1-2 hónapban.

    Tehát van a 3000-esből eladatlan raktárkészlet, jön a 4000-es széria és ott a használtpiac (ami durvulni fog). Nemrég volt hír róla, hogy a korábban a TSMC-vel megkötött szerződéseiktől is szeretnének visszalépni, mert kisebb keresletre és túlkínálatra számítanak, a TSMC-t viszont ez nem érdekli, ez van. (nem tartom elképzelhetetlennek, hogy emiatt valami újfajta terméken törje a fejét az NV egyébként... ) Szerintem minden egy irányba mutat így, és az további árcsökkenés. Speciális szituáció ez (bár kérdés, mennyire lehet mára annak nevezni, amikor a cryptopiaccal együtt mozogva kb. 4 éves ciklusokban ismétlődik meg a jelenség, csak egyre hevesebben), megértem egyébként, hogy miért téveszt meg sokakat.

    Túlkínálatnál nem működik az, hogy drágábban adjuk a terméket, az eredménye annyi lesz, hogy még kevesebb fogy belőle, mert valamilyen olcsóbb alternatívát választanak a vevők (előző széria, használtpiac, versenytársak). A raktárkészleteket tartani sem olcsó buli egyébként.
    Hogy miért fordulhat ez egyáltalán elő, hogy ezek az óriáscégek "nem látják" előre (nem arról van szó valójában, hogy "nem látják, hogy ez jön"), hogy ez fog történni, már bonyolultabb kérdés és így is túl hosszúak a kommentjeim. :)

    "No meg a covidnak is vege"
    Ebbe nem mennék bele, de a fő attrakció szerintem még hátravan. Az emberek viszont tényleg nem fognak úgy vásárolni, mint 2021-ben.

    Robitrix: Pontosan.

  • kwzatz

    őstag

    válasz arn #71 üzenetére

    "Altalaban azok szenvedik meg a tulkinalatot, aminek van alternativaja. Egy csucshwnek nincs, lejjebb meg van egy megterulesi ertek, nem kotelezo nekik azt gyartani, ha nem arulhato gazdasagosan, keresnek mast helyette."

    Azt nem veszed számításba, hogy a túlkínálaton (és egyben a cryptopiac összeomlása miatti rohamos keresletcsökkenésen) már nem tudnak változtatni. A videokártya nem úgy működik, mint a kenyér. A 3000-es széria a raktáraikban és a használtpiacon már legyártott termék, ami eladásra vár/lesz kínálva.
    Már csak ezért sem működik ez a "nem kötelező nekik azt gyártani", sőt, ezen felül írtam a TSMC-s szerződést is pont ezzel kapcsolatban, nincsenek olyan egyszerű helyzetben. Ez mind költség, ha nem gyártanak tovább, akkor is.

    Egy csúcs hardware-nek lehet alternatívája egy másik gyártó csúcshardware-e, vagy dönthet a fogyasztó, hogy az abszolút csúcs helyett vegyen 1-2 kategóriával lentebbről (esetleg úgy látja jobbnak, hogy egyáltalán nem vesz semmit drágán, jó az 1-2 éves kártyája, vár az árcsökkenésre vagy a következő generációra).

    Már többször írtam: Van egy nagyon szűk réteg, akinek az abszolút csúcs kell, velük meg is fogják fizettetni a 4090-et, talán még a 4080-ra is érvényes ez, ahogy minden egyes szériánál teszik ezt az éppen aktuális piaci helyzetnek megfelelő lehetőségeikhez mérten a legdrágább, alaphelyzetben is túlárazott, legrosszabb ár-érték arányú kártyáikkal. Ezeknek valóban nem nagyon lesz egyenértékű alternatívája (a 4080-nak talán lehet AMD oldalon). De ez hány százaléka a vásárlóknak és az NV eladásainak? Az aktuális helyzetben nem lesz ez a réteg is szűkebb ráadásul? 4070-től lefelé már vannak közeli alternatívák az előző szériából a kevésbé a csúcsra áhítozó vásárlók számára és ott a versenytárs is.

    Vagy azt gondolod, hogy a 4080-4090 eladásaiból jól meglesznek, a többi nem számít? :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz #82860288 #74 üzenetére

    De ez egy szűk réteg. Megint csak a Steam Survey-t említeném, RTX 3090-e a megkérdezettek 0,53%-ának van (2 éves kártya). A 3090 Ti valamiért nincs is feltüntetve, lehetséges, hogy annyira elhanyagolható a számuk. A 3080+3080Ti együtt további 2,5%. Ráadásul szvsz még ez is túlmutat a valódi számokon a felmérés jellegéből adódóan.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz arn #76 üzenetére

    Egyrészt a Steam Survey százalékos megoszlást mutat, ergo eladott darabszámra (ami az éhenhalás tényének megállapításához kellene) önmagában ebből nem lehetséges következtetni, emellett továbbra is csak azt kell szem előtt tartani, hogy nem a játékosoknál landolt a 3000-es széria nagy része, ezért ilyenek az arányok az 1000-es széria javára. Az Nvidia meg a legjobb évét zárta.
    Azt hiszem már minden infót körüljártam, amit ezzel kapcsolatban lehet, szerintem totál egyértelmű a jelenlegi helyzet és a közeljövő.

  • kwzatz

    őstag

    válasz M@cika #84 üzenetére

    "Ha nem lehet ETH-t bányászni akkor azért némi kapacitás átmegy máshová."
    Pl. játékos gépekbe harmad-negyedáron. ;]

  • kwzatz

    őstag

    válasz Reggie0 #89 üzenetére

    A hardverapró már most sem erről árulkodik, év végén meg pláne nem erről fog. Mármint oké, aki 1-2 kártyával bohóckodik, az valószínűleg nem adja el, de akinek tízes nagyságrendben van, az minek hagyná porosodni 2-3 évig (további értékvesztés mellett), ahelyett, hogy idén eladná és még a bull market indulása előtt venne újat, jobbat?

    Bár igazad van, a cryptóval kapcsolatban, legyen szó bányászatról vagy kereskedésről, az emberek 90%-a valóban az irracionális, kevésbé nyereséges vagy kifejezetten veszteséges döntéseket hozza meg rendszeresen (ettől ilyen szuper :D ), miért lenne ebben a kérdésben másképp. Végül is a coinoknak is vannak "hodlerjei", ez meg valójában majdnem ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz Reggie0 #92 üzenetére

    "Nyilvan vannak akik nem mernek spekulalni, azok gyorsan eladjak."
    Az eladás is felfogható spekulációként. Arra játszol, hogy a kártya értéke lefelé megy, ezért eladod a többiek előtt, mert úgy érzed, hogy amit bányászattal kereshetnél a következő néhány hónapban, az rosszabb várható értékkel kecsegtet, mint az, hogy eladod a kártyát, és később veszel sokkal jobbat a következő bull market előtt. Ahogy írtam, hasonlóan működik, mint a HODL a coinokkal. Kíváncsi lennék, hogy aki még bányászik, az jobban járt volna-e ha novemberben/decemberben eladta volna a kártyáját horror áron, így hogy mostanra már a felét sem nagyon kaphatja érte, miközben várhatóan megy ez még lejjebb is (az átmeneti lehetséges emelkedést leszámítva, amit a jelenlegi bear market rally okozhat).
    Az is tény, hogy aki bányászik, az nem véletlenül bányászik inkább kereskedés helyett, így valószínűleg nem kalkulál a fentiekkel, ezért választotta a kisebb elérhető nyereséggel/kisebb kockázattal járó, "kézzel foghatóbb" bányászatot. (itt most természetesen a kisebb, otthon bányászó szereplőkről beszélek)

    Egyébként a fenti jelenség természetesen nem csak Magyarország és HA, ugyanezt látod külföldön, nyugati országokban is, a használt kártyák piacán nő a kínálat, esik az ár.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz hokuszpk #94 üzenetére

    Kellett ez a rally hozzá, hogy még lejjebb mehessen. Magasról lehet nagyot esni.
    3-4 hónap múlva szerintem sokan fogják majd a fejüket, hogy egyáltalán miért gondolták úgy, hogy újabb bull market indult. :DDD
    Egész véletlenül jön egy tipikusan "sell the news eventnek tűnő valami" jövő hónapban (ami pont szeptember...), ha minden igaz. :U

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz Razor18 #102 üzenetére

    Ha eddig kibírta valaki, már legalább az új kártyák megjelenéséig várnék, addig jó eséllyel lesz egy mocsok nagy crypto crash is (nem lehetetlen, hogy már el is indult), úgyhogy simán lehetséges, hogy olyan árakat is látsz majd a 3000-es szériánál, amire most még nem is számítanál.
    Attól pedig előreláthatóan nem kell tartani a mostani bear market rally-tól függetlenül sem, hogy itt bármiféle óriási tartós fellendülés, bull market reset lenne ezen a 4 hónapos időtávon. :D

  • kwzatz

    őstag

    válasz fLeSs #106 üzenetére

    "szvsz az igazi árcsökkenés majd szeptember közepétől indul meg."
    Így van.
    Merge, újabb crypto crash (kamatlábemelések az infláció megfékezésére, recesszió, rosszabb esetben de..., inkább le sem írom), használt piac, eladatlan raktárkészletek, mocskos nagy túlkínálat, új széria, stb....
    A legújabb hír is vicces:
    Ismét készül az RTX 3080 12G
    Érdekes figyelni a folyamatot, amit kb. 1-1,5 éve leírtam előre, mivel rengeteget foglalkoztam a cryptóval/tanulással/kereskedéssel, így lehetett következtetni (főleg a 2017-2019-es előző hasonló periódusból is adódóan), hogy fog alakulni a videokártyák ára a korreláció miatt. Mindig kíváncsi vagyok arra, hogy éppen hogyan gondolkozik a többség a különböző kérdésekben, így elég rendszeresen leírtam egyes topicokban a véleményem erről, és szinte folyamatosan hitetlenkedve fogadták vagy egyenesen hülyének néztek (mint itt a topic-ban is).
    Szórakoztató utólag linkelni a régebbi kommentjeimet/vitákat, év végén, jövő év elején meg még inkább az lesz. :D

  • kwzatz

    őstag

    válasz solti_imre #115 üzenetére

    Lejjebb, óvatos becsléssel is bátran vennék le 10-15%-ot még ebből, és azon sem lepődnék meg, ha annál is nagyobbat zuhanna. Nehéz pontosan tippelni, mert egyrészt nehéz megállapítani, hogy a forint milyen mértékben romlik közben a dollárhoz képest, ugyanis fog még. Másrészt azt is nehéz megtippelni, hogy pontosan mennyire brutális lesz a következő 4 hónapra egyre nagyobb eséllyel bejelentkező valódi kriptó kapituláció és a káosz, amit okoz a használtpiacon. És akkor még nem beszéltünk a többi tényezőről, mint az új széria, a recesszió, az egyre erősödő verseny (ilyenkor jobban rá vannak kényszerítve a cégek, mint akkor, amikor dől a lé mindenhonnan), stb.

  • kwzatz

    őstag

    válasz solti_imre #120 üzenetére

    Igen, sajnos ez belerondíthat. Az is kérdés, hogy milyen tempójú ez a romlás, miközben végignézzük, hogy a jegybankok egymással versenyezve emelik az alapkamatot. (nem néz ki túl jól, hogy nálunk látszólag szinte semmit nem ér, pedig már 2008-as szint környékén jár...)
    Lesz az 500 is, csak az a kérdés, hogy pontosan mikor.
    Én is újra gondolok egyébként, szerintem meglepő lesz a következő 3-4 hónap, a pontos ár a fenti tényezők függvénye.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz M@cika #141 üzenetére

    Amíg rá nem döbbennek, hogy a ~90%-uknak nullszaldós/veszteséges innentől. Adj nekik egy kis időt. :U

  • kwzatz

    őstag

    EVGA Terminates Relationship with Nvidia
    Ouch paszmek... Lehet, hogy lesznek itt még brutálisabb fejlemények is, mint amire akár a hozzám hasonló legnagyobb doomsayerek (valójában csak realisták) számíthattak. :Y
    (a háttérben valószínűleg más szempontok is meghúzódnak, mint amit itt prezentálnak, és semmi kétség, hogy a jövőbeli nyereségességgel erőteljes a kapcsolat)

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz Dzs3ko #173 üzenetére

    Szépen öregszik az az 1 hónappal ezelőtti komment, ugye? :D
    Nem tudom, jós azért nem vagyok, időtávtól is függ, hogy mikorra gondolod, a forint is romolhat sajnos, a bányászok sem ijedtek még meg eléggé (bár a hardveraprós hirdetések gyorsulva szaporodnak az utóbbi napokban)
    A mai Nvidia bejelentést lehet, hogy látniuk kell még a reményvesztés újabb fokához, de lesz olyan is, aki 2-3 év múlva döbben rá majd a temérdek 3xxx-es kártyájával, hogy lehet jobban járt volna, ha mostanában eladott volna. Ráadásul elvileg jönnek új 3xxx-es kártyák is az Nvidiától (3060, 3060 Ti kis módosítással) a következő 1-2 hónapban, szóval sok esemény befolyásolja még, és mind lefelé. Ahogy megy lefelé a használtpiacon, jönnek az új kártyák, úgy esnek majd szép fokozatosan az árak tovább a kiskereknél is.
    Innen feleződni azért szerintem nem fognak, legalábbis mind biztosan nem. Időközben majd jobban lehet látni, amikor már az alján járunk.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz Oliverda #187 üzenetére

    Ahogy olvastam Reddit topic-okat, YT-kommenteket vagy itt a fórumot, az a kérdés merült fel bennem, hogy volt-e már egyáltalán valaha ennyire extrémen és közel egyöntetűen negatív fogadtatása bármelyik szériának bármelyik gyártótól.

Új hozzászólás Aktív témák