Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Narxis #33 üzenetére

    Jókat írsz, én is így látom. Egyik a rendszerszintű probléma, én is megutáltam a tanulást és az elmúlt 2 évben, 40 éves korom körül kezdtem intenzíven megint nekiesni a fősuli óta.. természetesen iskolarendszeren kívül - még jó, hogy programozás és sok egyéb így is tanulható (Udemy stb).

    A gond a robotizációval, hogy van két aspektusa:
    1. aki robotizál, annak a nyeresége ezáltal nő
    2. amit kivált ezzel, arra egyelőre nem figyel senki

    Magyarul: társadalmat érint a robotizáció, de míg a gyors technológiai fejlődésnek teret engedünk (ergo: megengedjük, hogy robotizáljanak gyárak), addig a társadalmi oldalát nem kezeljük a dolognak, azaz, hogy egyre kevesebb ember fog ott dolgozni: se nem képezzük át őket másra, se nem biztos, hogy alkalmasak lennének mind rá, se nem biztos, hogy akarnák egyáltalán (mert ugye figyelembe kéne venni - ideális esetben legalábbis - azt is, hogy ki mit csinál szívesen, bár a mai szar világban ez egy nagy kegy és kiváltság.. de akkoris).. és a jogászok sincsenek felkészülve, politika, törvényhozás, semmi, arra, amit írtál is, hogy robotizált cégeket adóztassanak meg.

    És ha meg is adóztatják őket, mennyi adóbevétel lesz ebből ? Ugyanakkora, mint robotizáció előtt ? Mert ugye csak úgy lenne értelme társadalmi szemszögből nézve..

    Szóval, a lényeg, hogy a robotizáció nice és hurrá, örülünk, de igazából egyelőre kevésbé válik a társadalom és a tömegek javára és inkább a nagytőkés javára, aki ezt implementálja. Ez az arány nagyon masszívan utóbbi javára van elborulva-eltolódva, ez pedig gond. De amíg lobbisták tömik politikusok zsebét szürke-fekete lóvéval, miről beszélünk ? Radikális változások kellenek minden szinten, globálisan (!), ahhoz, hogy a technológiai vívmányainkat értelmes módon, HASZNOS módon letegyük az asztalra, különben öncélú lesz mindegyik, értem ezt a cégre, amelyik él vele, a pórnép meg ott dögöljön meg ahol akar, vagy "keep them poor" azaz tartsuk őket annyira létminimum felett, hogy vegyék a mi motyóinkat, így mi is élünk, de lényegében a pénz iránya és koncentrációjának iszonyú mértéke triviális.

    Erre szokták mondani, hogy strukturális problémáról beszélünk és most nem csak robotizáció, de kvázi a számítógépek, mikrochipek masszív ipari felhasználása óta ez mindent érint, agrárt is.. mindent. Totál fenntarthatatlan az egész, a mai formában.

    A kérdés csak az, mikor ébred az emberiség és kinek fog, mennyire fog fájni ez. Hogy végre tényleg valamiféle "idealisztikus utópiába" illő módon éljünk a vívmányainkkal, ne pedig érkekkörök mentén legyen bizonyos kiváltságosokat szolgáló (és ebben megtartó) valamik.

    Szóval szép dolog az alapjövedelem és az egésznapos herevere (bár én akkor is keccsölnék valamin) :) , de a feltételei automatizáció-robotizáció esetében kérdőjelesek. Az araboknál az olaj esetén egyértelmű, semmi kérdőjel - csak az limitált, holnap elfogy oszt jónap.

    És hogy az egész diszruptív (de szép szó, szeretem) tech átállás-implementálás mennyire megvalósítható demokráciában, meg egyáltalán, a társadalom szerkezete hogyan fog átalakulni (lehetőleg a többség javára).. ezek egyenesen egy tök új közgazdasági modellt is igényelnek, nem csak annyi, hogy holnaptól 100 robotunk van oszt dejó. :(((

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz nemszabad #41 üzenetére

    :K :K :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák