Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    oké, nade milyen alternatíva van ott, ahol pénzt adnak a kapcsolat sebességének fejlesztésére? Nagyvárosokban adnak támogatást üveg bekötésre?

    Teljesen logikusan, olyan területeken akar valaki starlinket használni, ahol nincsen megfelelő vezetékes vagy telefonos alternatíva.

    Az LTD Broadband is vidékiek százezreihez telepít a forrás szerint rádiós kapcsolatot.

    Ezeknek a támogatásoknak az a célja, hogy olyan helyen is legyen fejlesztés, ahová eddig piaci alapon senkinek sem érte meg fejleszteni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Hieronymus #11 üzenetére

    bár ez 2018as példa, de 44-55 ezer dollár per mérföld ($ 27-34k / km) az üveg fektetés és 600 dolcsi körül egy végpont rákötés. [link] Van ahol régebben 27 ezer usd becslés volt mérföldenként ($16k/km) [link]
    Ha nem béreltvonal, akkor van overprovisioning.
    A starlink műholdak darabja 250-500 ezer usd körül lehet. Lehet a fellövés névleges költségével együtt 1 misi darabja (bár saját magának bekerülési költség biztos nem a piaci ára a fellövésnek). És tán 1 millió km2 területet fed le egy, 1000km átmérőjű kört. A ritkán lakott területen ez fontos.

    Egyébként a vezeték sem mindegy, az sem örök élet azért. Ha oszlopon megy, olcsóbb, de lehet évente letépi két hurrikán vagy más okból sérül. Földbe fektetve jobb lehet, de kiásni biztos nem olcsó.

    Amúgy tényleg érdekes lenne ilyenről olvasni, fellelhető statisztikák alapján történő összehasonlításokat.

    Az is érdekes volt valamelyik forrásnál, hogy a földi rádiós netes céget meg azért is dobták, mert nem egy óriás szolgáltató. Inkább a nagyokat akarják pénzzel tömni. Lobbi.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Hieronymus #15 üzenetére

    te írtad előtte, hogy biztos kiszámolta a hatóság melyik éri meg jobban. Arra válaszoltam.

    Az egész a szolgáltató költségeiről és lefedettségéről szól. A hírbéli támogatást sem az ügyfelek kapják, hanem infrastruktúra létresítésére a ritkán lakott területeken.

    A példám nagyon jól értelmezhető. Városban tök jó üvegszálat fektetni és sok előfizetőt rákötni egy rövid szakaszon. De ritkán lakott, vidéki területeknél rengeteg kábel kell és azt kiépíteni is marha drága. Nem véletlen, hogy a másik cég is rádiós kapcsolat létesítésére pályázott. 30-60 km kábel telepítésének ára vetekszik egy starlink műholdéval. És akkor még a tulajdonjogi, földrajzi problémákat nem is néztük.

    #19dchard
    munkahelyemen mi is tapasztaljuk, hogy mennyire idióta itthon is a rendszer. Plusz nehezítő tényező, hogy fogalmatlanok a szolgáltatók emberei. Nem értenek hozzá, nem tudják milyen szolgáltatás érhető el valójában. Még ha kész tényeket prezentálsz előttük, akkor is képesek letagadni és hülyeségeket beszélni. Az iroda előző bérlője többszörösen redundáns optikai és réz kapcsolatokat építtetett ki 3-4 szolgáltatóval. Gyakorlatilag egyiket sem tudtuk használni, mert életképtelen minedgyik cég és a dolgozói elszabotálták. Egy új üveget és egy koaxot húztak be a meglévőek mellé, amelyeket letagadnak, hogy az övék.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Sinesol #23 üzenetére

    A vidéki, ritkán lakott területeken kábellel sem lesz filléres internet. Legfejlebb úgy, ha mások fizetik meg helyettük a valós költségeket. Plusz az sem egyszer megvan és örökélet ingyensör, azt is kell üzemeltetni, karbantartani.
    A spacex meg globális szinten lefed gyakorlatilag mindent. Az információáramlás pedig nem úri hobbi, hanem a modern gazdaság alapja. Azt nem indokolja semmi, hogy miért csak pár belobbizott nagy szolgáltató kapjon állami támogatást - akik eddig nem fejlesztették azt a területet -, s azok ne kapjanak, akiknek kifejezetten az ilyen fejlesztés a céljuk.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Hieronymus #45 üzenetére

    de szép is lenne, ha nem kezdenétek előről a butaságokat minsen egyes topciban, amikor már minden előző topicban fel lett mosva a padló a butaságaitokkal.

    Olvasd el az előző 100 topicban a válaszokat, amiben meg lettek cálfova a butaságok. Francnak van kedve folyton veletek hadakozni, csak mert nektek már nyugdíjas éveitekre nem kell semmi fejlődés, ti már elégedettek vagytok a saját kényelmetekkel. A világ többi része meg kit érdekel. Ez már kiderült az előző 100 topiocból, csak ezt kenegetitek. A fejlődésellenes és irígy, oktalan utálkozást. Csak tudnám miért kell kampányolni, ha nektek nem kell már semmi.

    Aki csak most látná először a témát, annak üzenem, hogy nincs ebben semmi személyeskedés. Ők maguk megírták ezeket magukról a korábbi mindegyik Elon Muskot érintő topicban.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    csak tudnám, hogy az LTD Broadband mit véltett. Amelyik földi gerincről sugározta volna be rádiósan a ritkán lakott területeket, hogy helyette olyan cégek kapján azt a pénzt, akik nem fejlesztettek ott sosem.

    Amúgy meg nem sokáig megy már ez a közpénzből fejlesztés biznisz, vagy legalábbis új nevet kell neki találni, mert nemsoká 100% lesz a broadband lefedettség, kivéve, ha valaki barlangban él.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Hieronymus #54 üzenetére

    Úgy tűnik, mikró fúziós erőműveket sikeresen tesztelnek.

    Mikro fissziós (maghasadásos) lesz az. Én is volt, hogy összetévesztettem őket. Konténer méretű erőmű, modulárisan több összekapcsolható. [link] Van, ami 25 évig megy a kezdő töltettel.
    Ha tényleg fúzióra gondolsz, akkor az tudományos szempontból lépeget előre, de gyakorlati hasznosításra nem látni még lehetőséget.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz nyerek01 #63 üzenetére

    a moduláris micro erőmü, ha a ~30 próbálkozó közül valamelyik tényleg megcsinálja, akkor 5 éven belül realitássá válhat, az az amcsi támogatási pénz feltétele. Na persze nem járművekben, hanem kis (konténer) méretű, zárt modulként, egy nagy erőmű helyett sorozatban gyártott és darabszámmal skálázható. települések, gyárak mellé elhelyezhető, gondozást nem nagyon igénylő energiaforrásként. 15-500 MW modulonkénti teljesítményt emlegetnek. [link]
    Van, amelyik az uránnál 3x gyakoribb tóriummal működne.

    Közben a hold kapcsán a nasa írt ki pályázatot azt hiszem, hogy kis teljesítményű, holdi körülmények közt is működő reakrort tervezzenk. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz vicze #78 üzenetére

    tényleg jó videó... volt pár homlokracsapós pillanat végignézése közben.

    Amikor 50k comcast ajánlat jött a település bekötésére, akkor senki sem akart osztozni a költségeken. Lényegében neki sem volt olcsóbb megcsinálnia (60k-t említett talán), viszont alapított rá egy vállalkozást (ott már 140k volt talán a többi bekötéssel tervezve). Így kapott támogatásokat rá.
    A kábelfektetéskor kiderült, hogy átfut már fiber a közelben, csak nem lehetett / engedték rákötni.
    Más korábban már csinált wifis szolgáltatást a környékre, szóval azért nem volt annyira rossz, nem csoda, ha nem akartak beszállni mások nagy költségekbe.

    Azt mondjuk nem látom hogyan jön ki pozitívra, mert a táblázatában a havi ~2k költség 40 felé osztva 50 / végpont. De az elnyert pályázatokkal a környékbeli kisközösségekben lehet már átfodul jóra.

    Sokkal kisebb földmunkával jár, mint gondoltam. Egyúttal sekélyebb is, mint amire számítottam. Szerencséje, hogy nem köves területen élnek :D

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák