Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #16 üzenetére

    Arra szerettem volna utalni, hogy egy előfizető számára kihúzott kábel, kábelfektetés költsége, és a gerinchálózat kábelkötegének költsége között leginkább a kábel költsége az eltérés.
    A földmunka és hozzá kapcsolódó költségek közel állandóak.
    A kábel költség nem arányosan nő az átvitt előfizetői pontok számával.

    A német államnak sem végtelen nagy a költségvetése, hogy fejlesztési kampányt finanszírozzon az előzőleg leírt költségeken.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • dchard

    veterán

    válasz Reggie0 #18 üzenetére

    Hogy visszacsatoljunk kicsit a szűkebb környezetünkre, az látszik, hogy amikor ásni kell, akkor nem jön a konkurencia, ha elég felrakni a ELMŰ oszlopsorra, akkor meg jön. Olyannyira igaz ez, hogy Budapest számos részén a mai napig nincs semmiféle verseny. Lásd: bel-Óbuda például. De tudnék mesélni arról is, hogy a véleményezési rendelet megszületése előtt számos önkormányzat hogyan akadályozta a hálózatfejlesztéseket mindenféle irreális elvárásokkal, a lakosság meg a szolgáltatót szidta, hogy szar/lassú az internet...

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #18 üzenetére

    Ne csináld már.

    A jelerősítők és más kiegészítő elektronikák költségei, az előfizetők számával közel arányosak.
    Amúgy a házban lévő csatlakozás és az utcai elosztó is passzív.

    A munkagépek szabványossága okán pontosan azonos árkot ásnak egyetlen szál elvezetéséhez, mint egy utca ellátásához szükséges kábelköteghez. Az üzembiztonság azonos kell, hogy legyen. Néhány felhasználó kedvéért nem lehet néhány hetenként újra kábelt fektetni, mert a kivitelező úgy gondolta, hogy a 16 szálas kábelt nem kell előírás szerint fektetnie.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • dchard

    veterán

    válasz Reggie0 #31 üzenetére

    Az optika nem a szántó alatt megy, hanem az utak szélén. ;) A villany és a gáz mélyebben vannak, a vízről nem tudok nyilatkozni. Ami biztos, hogy a last mile nem olyan mélyen van, mint a tranzit. Ha a végberendezéseket nem nézem, csak az alaphálózatot, akkor is sokkal drágább.

    Az emúlt időszakban sokan "párosodnak" közmű cégekkel, mert belátták, hogy közösen sokkal olcsóbban tudnak fejleszteni, akár ásás, akár nagyfesz, akár mondjuk a vasúti infrán lévő optikáról van szó. Azon is lehet vitatkozni, hogy inkább olcsóbban kell építeni oszlop soron és megoldani a redundanciát, mint mint sokszors áron elásni. Számos valid vitapont van ebben a témában. Abban úgy látom nincs vita, hogy inkább ez mint a Starlink :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #37 üzenetére

    Hosszú lesz...
    Mondjuk úgy az utóbbi 6éveben volt részem jó pár fibber kiépítés "örömét" végig szórakozni, mind magán mind céges oldalról.
    UK, állam magán személyekre 1500, cégek esetében 2500-et ad támogatásra minden ügyfélnek, amennyiben fiberre upgradelik a végpontot.
    BT rendelkezik a telefonvonalak 100%-os monopóliumával (pár települést kivéve, akik már 70éve beintettek nekik.)
    Szóval UK egyik legnagyobb városa, új építésű 5éves lakások mondhatni város közepe. Elérhető legnagyobb sebesség BT-től? 5Mbit... A mai napig... 12éve épült az épület, és a BT baszott bármilyen frissítést csinálni megkeserítve több 100 ember életét. A legnagyobb poén az egészben, hogy egyre kevesebb hurokátengedéses szolgáltató hajlandó egyáltalán szolgáltatást nyújtani, mert túl alacsony a sebesség és nem vállalják az üzembiztos szolgáltatást.
    4éve épített lakóházban az utca túloldalán mennyi a sebessége? 300Mbit... :U

    3év ott lakás után egy kis fibre cég behúzta az épületbe a fibret, a BT aknáin keresztül 0 földtúrással. (És így csinálják mindenhol, pár helyen kell csak földmunkát csináljanak.) És lőn 1GBit fel/le, 2x annyiért mint amit 5Mbit-ért fizettem.
    Költöztük, új építésű ház. Államilag kötelezően fibre végpont kell legyen, nyilván BT és mit kapok 1,5x-es áron az előző helyhez képest? 900/100-at... Hab a tortán, hogy kötelezően BT-vel kell szerződni 2évig...
    Környéken az új lakóparkot kivéve van FTTH bárkinek? Pontosan, nincs. Ja de mégis, mert a kis szolgáltató feltúrta a környéket és több ezer családi és társas házba berakatta a saját kábelét... Ennyit a nagy szolgáltatókról...
    Jójó, de biztos van FTTC 50-300MBit a környéken ugye? Ugye? :((

    Üzleti oldal.
    3db irodaköltözést szenvedtem végig.
    Első, az adott irodában 4db ADSL vonal van, miért? Mert minden egyes áldott alakommal újat húzattak be, ahelyett hogy átvették vonalat az ott lévő vonalt. :W
    Ok ADSL-t backup vonal átrakatását elintéztem 2hét alatt IP-t mindent átraktak 0 probléma, egy ott lévő vonalat használtak. (Kedvelem azt a szolgáltatónkat.) Ja azt meg se említem, hogy város közepe és 15Mbit a max sebesség. :DDD
    Ok kell fővonalnak fibre ami nincs az irodában, kiderítem hogy 1 másik irodába van csak behúzva az épületben, megtudom ki a szolgáltató, ok ajánlatkérések. 6db szolgáltatóhoz mentem el, megkaptam a legolcsóbbat, indul az alkudozás. Mindegyikük külön felhívta a figyelmet, hogy 2500 a bekötés, de az állami támogatás lehívható rá, így ingyen van. Mivel a cégünk egy másik irodánál ezt már felhasználta, így erre a lokalizációra nem járt, ezt közöltem mindenkivel, és láss csodát, maradt 0 a bekötés ára. :U Így maradt a havi költség különbség, és szerződés időhossz, 4x különbség az árakban ugyanazért a szolgáltatásért. Az épületbe lévő szolgáltató, tehát az akinek a legkevesebb munkát jelentett volna, majdnem a pofámba röhögött és mondta, hogy mennyek az olcsóbbhoz nem engednek az árból (2x), Másik majdnem megfelezte az első ajánlatukat, de még így is drágább volt minimálisan mint a legolcsóbb. Ok választottam a legolcsóbbat, na most nekik a legközelebbi aknájuk 300m-re volt, így azt teljesen fel kellett túrni járdát és át vinni egy macskakövet úton, ami külön öröm, engedélyeztetés a várossal stb. stb. Sajnos a lockdown elejére sikerült a költözés így majd 5hónap volt a bekötés, de azóta szinte semmi problémánk a szolgáltatással.
    Az egyik iroda költözést nem én intéztem, ahova a totál lokális szolgáltató húzta be az üveget lehúzva a 2500-as támogatást és valami nevetséges havidíjat fizettünk. Semmilyen formában nem volt üzleti a szolgáltatás amúgy, és volt 1db 3napos kiesés, úgy hogy semmilyen megkeresésre nem válaszoltak, mivel költöztünk máshova, így amúgy így felmondtuk volna...
    Evvel a szolgáltatóval 1db irodaköltözést csináltunk, azonos épületben, és a kábelt 1 nap alatt behúzták, és átraktak mindent, az ADSL előtt ami agyon ritka. (A max. ADSL sebességet megtippelheted... ;] )
    Szóval UK második legnagyobb városa, full belváros, "prominens" irodaház. Előző bérlőnek több ADSL vonala is volt, és 1 fibre is, minden BT, ott hagyták a berendezéseket, így könnyű volt rájönni. Lefutom a köröket az ajánlatkérésekkel. Sajnos sürgős volt, pénz kevésbé számított, a BT sales-es 30napot mondott, minden más 90+. Ok legyen BT mégiscsak ottv an behúzva minden gyors kéne legyen. A 30napot konkrétan írásban megkaptam.
    ADSL-t megint átrakattam 2hét alatt, sima liba, tipp a sebességre? ;] Igen 10MBit max....
    bla blba, mindenki fibre-t huzat be, bla bla bla, bullshit... Attól még lehetne értelmes sebesség ADSL-en backupnak, mindenki arra használja úgy is, illetve az jelenti, hogy az egész környéken ennyi, több 1000 embernek, megnéztem.
    OK mennek a folyamatok a fibre rendeléssel és 3hét után se se sok minden történik, a sales-es nem válaszol se email-re se telefonra... Ügyfélszolgáltat közli, hát hogy a 30nap az lehetetlen és teljes bullshitet mondott a sales, 64nap alatt kötötték be és egy új fibret húztak be teljesen feleslegesen, meghosszabbítva a kivitelezést hetekkel.

    Na most elmondod, nekem, hogy ki a kókány ezekben a történetekben, és ki volt költésghatékony nekem? Hol is a kapzsiság, és az emberek leszarása?

    Annyit még hozzátennék, hogy US-ben 100%-os regionális monopóliumok vannak, tehát 0 választási lehetőséged van szolgáltatót illetően, mert teljesen le van kartelezve és felosztva az egész. Kizárólag ki helyi szolgáltatók tudják megtörni ezeket a monopóliumokat és foggal körömmel küzdenek ellene a nagyok.

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #51 üzenetére

    A linkelt cikkem pont arról szól, hogy alacsony sűrűségű helyekre viszik a egy kis cég a fibert jóval olcsóbban mint a nagyok, még ha az állami támogatást is figyelembe vesszük. És szinte pontosan ugyan ez a tapasztalom mindenhol.
    Magyarországon, Digi nélkül mikor kezdte volna el a T behúzni az üveget családi házakba? Sohanapján?
    A nagyon kapzsik és nyomatéktalanok, minden országban ezt tapasztalom. BT is azért nem költ FTTC-re szinte egyáltalán már évek óta, mert FTTH-ra megkapja az állami támogatást és FTTC-ből nincs extra bevétele, csak kiadás... A markting szöveg, hogy mindenki FTTH-t fog kapni, ja persze mikor 30év múlva... A különböző versenyellenes dolgokat meg fel se sorolnám, és még egyszer ez US-ben hatványozottan durvább, gyakorlatilag lényegtelen az ország mert mindenhol ugyanaz zajlik le.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #53 üzenetére

    "Hogy ne ismernenk, peldaul a komplett hadiipar."

    Hogy ez nekem nem jutott eszembe! :DDD

    Nagyon úgy tűnik, hogy következő 100 esztendőben sem tudunk megszabadulni ettől az iparágtól.

    Amúgy tévedsz, de nem kicsit. A hadieszközök többsége újra hasznosítható. Még akkor is, ha kilőtték az eszközöket. Jó minőségű nyersanyag a maradvány. Ebből a szempontból kevésbé környezetkárosítóak a hadi eszközök, mint az égető pályán visszatérő műholdak. (A rakéták és lövedékek a valóban környezet szennyezőek. Nagyon azok.)

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • vicze

    félisten

    válasz Reggie0 #57 üzenetére

    "kokany minosegben"
    A általa kínált akár 1Gbit miben kókány?

    Elolvastad egyáltalán? Leg van írva világosan, hogy külsősök ásnak, és maga húzta, de most már ritkábban teszi. Az, hogy egy zsír új vállalkozásnál vannak fennakadások, elfogadható, de kb. minden usere ezt választaná, mint a nagy büdös semmit... Mert a nagy szolgáltató leszarja a usereket méghozzá telibe!
    Ebbe semmi kókány nincs, egyszer előfordul tanul belőle fejleszt megoldva.
    Csak próbálsz hülyeségekbe belekötni semmi egyéb. :(

    És akkor még felmerül a kérdés, hogy inkább egy ilyen ember kapjon állami támogatást aki tesz valamit a helyi közösségéért, vagy a világ leggazdagabb embere?

    [ Szerkesztve ]

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #73 üzenetére

    "Nezd meg mennyi meteor eg el a legkorben es azok raadasul extra anyagot hoznak, nem olyat ami mar egyszer itt volt a foldon."

    Nem az kerül vissza illetve nem olyan formában amiben már itt volt a földön, Ilyen alapon rádióaktív anyagokat is gondtalanul szórhatunk a fejünkre, mert olyan alapanyagokból készítettük őket, ami már itt volt a földön.

    Az alumínium kötött formában itt van földön, de ettől függetlenül maga az alumínium enyhén mérgező fém.
    Rengeteg méreganyagot állítunk elő, semmit sem importálunk hozzá a Földön kívülről.

    Fel szokták hozni érvként, hogy nagyon sok anyag kerül be a Föld gravitációs terébe és hullik le a talajra. Ezekhez viszont alkalmazkodott az élet. Nem okoznak zavart az élővilágban. Illetve okoz, de szerencsére nagyon ritkán. Ma azt gondoljuk, hogy közeli szuper nova robbanás takarította el a dínók nagy részét és nyitotta meg az utat az emlősök kialakulásához.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #81 üzenetére

    "A klor is mergezo, megsem halsz meg a konyhasotol. A hidrogen meg nagyon robbanasveszelyes, megsem robbansz fel a furdokadban."

    Na.
    Annyi sót tömött a 17 hónapos gyerekébe, hogy belehalt
    A hiánya és a túladagolása is veszélyes.

    Amúgy, ezzel mit szeretnél mondani? Nulla kapcsolata van a beszélgetéshez.
    Ha gondolod, tovább gyakorolhatsz a ciánkáli boncolgatásával. Melyik összetevője, mennyire mérgező.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák