Új hozzászólás Aktív témák

  • duo

    őstag

    visszatalálós subscribe.

    boldog új évet mindenkinek egyébiránt.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Carasc0 #143 üzenetére

    Az 50 kontra 10 wattot szorozd fel több százmillió géppel. Ugye így már nem olyan kevés..?
    Ezek csak azok a gépek amik minden nap 4-6 órákat mennek, teljesen szokványos felhasználás mellet, az átlag használat az ez, laza videózgatás, YT. poénok bámulása, a destop Viberen cseverészés és a nagyágyú Facebook.
    Erre minek nagy gép, a játékosoknak ott az 1 kilowattos, azon tolják nem ilyenen.
    De az átlagos használat satisztikailag kb. 60-70% az átlag használatra. És ennek az üzemidőnek is a negyede legalább tétlen. Minden watt számít.
    Azok száma sem kevés akik htpc-t üzemeltetnek , ott a 24 órás üzem miatt még pregnánsabb a nyereség.
    Az egyre elterjedőbb nas szegmensbe és az állandó üzemű hálózati eszközök milliárdos nagyságrendjénél 1W is éves szinten a GW-10GW nagyságrendbe esik.
    Ha ez nem sok, akkor én fanyúl vagyok.

    Szerencsére az otthon feleslegesen, a gépidő nagy százalékában csak bekapcsolt, tétlen 100 wattos ventillátorzajtól zúgó vasszörnyek kora leáldozóban van. Mindenki a mobilt nyomkodja, ez energatakarékossági szempontból pozitív.

    És ami még fontosabb, a megszámlálhatatlan, több 10 milliárd olyan eszköz ami egész életébe a konnektorba van dugva és standby-ba van, végre a gyártók is léptek és a régebbi 5-10W standby helyet már általános a 0,1-0,3W.
    Ezek is hány gigawattok, nagyon sok.

  • olbaidhun

    őstag

    Konzum / kapitalista szemmel tényleg semmi értelme ennyire kihegyezett gépeket venni az átlag polgárjenőnek, napi rutinhoz.

    Viszont a kollégák jól megfogalmazták az elvi okokat, miért jó egy szakmai fórumban ettől távolabbról nézni a képet! Mást jelent napjainkban a hatékonyság, mint pár éve...

    "végül kevesebb áramszámlát kell fizetni és/vagy a számítógépet később kell lecserélni. Az egész világ nyerne, ha többen gondolkodának így"

    Vagy legyen több valamivel a számla, de combos és olcsó a hardver! :U

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • MaCS_70

    félisten

    válasz olbaidhun #155 üzenetére

    "Vagy legyen több valamivel a számla, de combos és olcsó a hardver!"

    A gond az, hogy ez, amint elhangzott, nem csak pénzügyi kérdés, hanem arról van szó, hogy a többletenergiának egyéb költségei is vannak -- főleg környezetiek, de a termelés/hálózat vezérelhetősége is komoly nehézségekkel küzd.

    Mivel pedig elég komoly hiányosságok jelentkeznek a skálázhatóság vonalán, a felesleges kapacitások egyenesen vezetnek a pazarláshoz, ami a fentiek alapján nem csak a végfelhasználó nem túl komoly pénzkiadását jelenti.

    Ha pedig ez szemléleti szintű, tehát tömeges, akkor már igencsak mindenkit érint.

    Kíváncsi lennék, összesen mennyi energiát melegítünk el feleslegesen csak azért, mert a nagyobb gép nem árthat...

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • hunluki

    senior tag

    válasz MaCS_70 #156 üzenetére

    Alapvetően itt szembe kerül a profit vs alacsony fogyasztás. Amíg a vas olcsóbb mint a munkaóra addig a kutyát nem fogja érdekelni hogy mennyit eszik a gép ha 10 perc alatt össze lehet haxxolni valamit ami pazarol vagy több nap mire összekalapálódik egy hatékony megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • olbaidhun

    őstag

    válasz MaCS_70 #156 üzenetére

    Jogos, nincs annyi erőforrás amit ne lehetne elpazarolni.

    Az a vicc jutott eszembe amikor: olcsón, jót, gyorsan szeretnének vásárolni.

    Ugyanez a hatékony, teljesítmény centrikus, optimalizált infós környezetre is igaz.

    Rendszerint 2 opció választható egy időben.

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • MaCS_70

    félisten

    válasz hunluki #157 üzenetére

    Ha már van valami a túloldali serpenyőben, tehát a nagyobb fogyasztás mondjuk valós munkaerő-megtakarítást eredményez, akkor már nem beszélhetünk tiszta pazarlásról, hanem érdemes mérlegelni.

    Sajnos azonban gyakran nem ez a helyzet, hanem érdemi előny nélkül van egy csomó helyen nagyobb fogyasztású gép.

    Egyébként az egyenlet / egyenlőtlenség fordítva is igaz: az is pazarlás, ha a munkaerőt tétlen várakozásra kényszerítjük, amíg a gép dolgozik. De ez inkább régen volt jellemző.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • hunluki

    senior tag

    válasz MaCS_70 #159 üzenetére

    Én örülnék a legjobban ha így gondolkodnának az emberek, de sajnos nem így van. Nálam kb minden egy rpi-n fut, illetve atomos netbook is használatban van mert találtam neki olyan feladatot amit tökéletes el tud látni még úgy is hogy más kb már 10 éve a szemétbe dobta volna.

    A magunkfajta kockák (többek közt a cikk írója is) szeret ilyenekkel mókolni mert a maga módján ez is művészet és alapvetően elégedettséggel tölt el minket hogy lehet ezt jól és hatákonyan is csinálni, gyakorlatban viszont a munkába ez úgy nézne ki hogy x feladatért kapsz -jelképesen- 100 forintot akkor megcsinálsz 4-5öt szarul egy nap alatt vagy csiszolsz egyet napokig kevesebbért csak hogy szép és hatékony legyen?

    Mondom ezt tényleg úgy hogy én lennék a legboldogabb ha nem így lenne de kenyeret nem szép és hatékony megoldásokból veszel hanem leadott elvégzett munkából kapott pénzért.

  • olbaidhun

    őstag

    válasz hunluki #160 üzenetére

    A szenvedély szavunk nagyon szépen rámutat erre. Kifejező. Nem kockaság az, ha hasonló dologban leli az ember az örömét. Télen nem mindenki járhat el horgászni, prémet begyűjteni.

    Musk papi jól ráérzett erre. Fel is szippantotta a legtehetségesebbeket sok területről. Neki sokat jelent a hatékonyság. Szemben a többi gyártóval meg is reformál egy ipart.

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • Gicz

    addikt

    Sziasztok, a cikkben voltak olyan kérdések, hogy megéri-e a HT, a több mag, stb. Ez a téma engem is foglalkoztatott, hogy a laptopomból minél több akksi időt sajtoljak ki.

    A gép egy 13" 2019 macbook pro, i5 8257U proci, 4 mag, 8 szál, 1,4Ghz base, 3,9ghz boost.

    MacOS alatt ki lehet kapcsolni a turbo boostot, illetve tudom limitálni az aktív magok számát, illetve a HT is ki-be kapcsolható.

    Cinebench r15 volt a teszt progi, a CPU fogyasztást, frekvenciát pedig Az intel power gadget-ből vettem, miközben futott a teszt. Számomra érdekesek az eredmények, a legjobb a hatásfok (score/watt) ha alacsony a freki, és van HT. A táblázat az eredményekkel:

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Gicz #162 üzenetére

    Megmondom őszintén, az ilyen szoftveres mérésekben kicsit kételkedek, és ez semmi konkrétumot nem ad az egész rendszer fogyasztásáról, így semmit nem ér.
    A hardveres mérésnek hiszek.
    Én egy kiskínai DC V, A,W és Wh mérővel a betáp DC-t mérem. Így sokkal életszerűbb hisz a teljes rendszernek ennyi a fogyasztása.
    Laptopnál egy közdarabbal, kivett akkuval mérek, mini asztali PC-t meg a monitorral együtt. [Ezt használom,] egy jóminőségű DVM-mel leellenőriztem, max. 3%-on belül van a mérési hibája vagyis hitelesnek mondható.
    Ha nem megoldható a DC mérés akkor egy középszerű hálózati fogyasztásmérőt használok.

    Mivel sokat használok pc-t terepen, akkuról, a kisfogysztású all-in-one megépítésén már többször túlvagyok és nagyon kedvező fogyasztási értékek mellett teljes értékű rendszer a végeredmény.
    Ha valakit érdekel, a [blogomban] leírtam az első ilyen építését és fogyasztási adatait.
    A mostani is hasonló, 19-34W körüli fogyasztású. És ez az érték a mérvadó, mit érek azzal az adattal hogy a "proci terheléstől és órajeltől függően 13-39W között eszik?
    Az hogy egy komplett rendszer, monitorral egérrel usb hubbal, fő és háttérvinyóval, webcammal tunerrel, az összes ventillátorral, a tápok veszteségével stb. eszik 45-112 wattot, ez a mérvadó.
    Ezt méri a villanyóra és ezt kell az erőműveknek megtermelni, nem a processzor fogyasztását.

    [ Szerkesztve ]

  • Gicz

    addikt

    válasz tordaitibi #163 üzenetére

    Jogos, van konnektorba dugható fogyasztásmérőm, illetve a macbookban van mindenféle szenzor, teljes rendszert is lehet nézni, azzal össze tudom vetni mennyire pontosak egymáshoz képst :)

  • haxiboy

    veterán

    válasz Krugszvele #13 üzenetére

    Néha egy bonyolult ciklus optimalizálásával akár órákat lehet nyerni ha komplexebb adatfeldolgozásról van szó.

    Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

  • gabor.79

    aktív tag

    válasz hunluki #157 üzenetére

    "Alapvetően itt szembe kerül a profit vs alacsony fogyasztás. Amíg a vas olcsóbb mint a munkaóra addig a kutyát nem fogja érdekelni hogy mennyit eszik a gép ha 10 perc alatt össze lehet haxxolni valamit ami pazarol vagy több nap mire összekalapálódik egy hatékony megoldás."

    Szerintem ez azért összetettebb. Korábban többször kértek meg, hogy segítsek be website-ok fejlesztésébe, és használjunk jQuery-t vagy egyéb rutinkönyvtárakat, keretrendszereket. Egy idő után rájöttem, hogy ilyenkor kapunk egy kockát, amit gömb formájúra kell kalapálnom, ami vagy sikerül vagy nem, mert az adott eszköz ezt vagy megengedi vagy nem. És számomra egyszerűbb és sokkal gyorsabb nulláról megírni, mint a korlátokkal bajlódni, még úgy is, ha ismerem a működését.

    Jó példa erre a redizájnolt prohardver család, ahol bootstrap-et használtak. Lehet, hogy írok belőle cikket, a lényeg, hogy kevesebb munkával el lehet érni ugyanazt az eredményt (kinézetre), sokkal gyorsabb lenne a megjelenítés, jóval kevesebb memóriát fogyasztana, és azt már le sem merem írni, hogy egy húszéves böngészőben is tökéletesen használható lenne.

    A másik, hogy ezek a harmadik féltől származó komponensek általánosan vannak megírva, és sok absztrakciós réteget tartalmaznak. Ha ilyenekből dobálsz össze egy rendszert, akkor az tipikusan akkor működik jól, ha a kicsi a képernyőn megjelenítendő elemszám.

    És arról sem szabad elfelejtkezni, hogy nem tudhatjuk, a felhasználónak milyen hardvere van: lehet, hogy egy i9, de lehet, hogy egy tízéves Atom. Ha valaki nem tudja megnézni az oldalt/használni a szolgáltatást, az pénzveszteség.

    Még egy példa: valamelyik nap azzal kellett foglalkoznom, hogy a rendszerünkbe kellett integrálni a Mailchimp marketingeszközt. Rákerestem a neten, találtam egy php scriptet, nem nagy, tizenhat kilobájt, szépen dokumentált, gyönyörű, OOP kód, húsz metódus. Belekukkantottam, és elkezdtem értelmezni a kódot, formázni stb.
    Aztán láttam, hogy sok benne a mellébeszélés, kitöröltem belőle a felesleget, amit lehetett, összevontam. Az eredmény egy darab négy kilobájtos függvény, ami pontosan ugyanazt a végeredményt adja.

    Ez nem egyedi eset, sok hasonlót csináltam már. Nagyon sokszor jóval több munkával oldják meg a feladatot, mint ami szükséges, és ez minden érintettnél sokba kerül (idő, pénz, sebesség).

  • gabor.79

    aktív tag

    válasz Gicz #162 üzenetére

    A sorozat harmadik részében jutok el a HT-ig, sajnos még a másodikkal sem tudtak végezni a moderátorok, gondolom, év végén rengeteg volt a dolguk, meg biztosan szabadidejükben foglalkoznak vele.

    A fogyasztást én is a konnektorban mérem, szoftveresen valóban csak közelítő értékeket kapunk, de kiindulási alapnak jó lehet.

    Nagyon valószínű, hogy függ a feladattól is az, hogy a HT-t mennyire lehet kihasználni, én (arányaiban) a te számaidnál rosszabb értékeket kaptam.

  • olbaidhun

    őstag

    válasz gabor.79 #168 üzenetére

    Kíváncsian várjuk a folytatást, jó lenne a komplett témának egy nagy gyűjtőtopik.

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Átlagfelhasználásra mit sem ér és majdhogynem hiába keressük a jó megoldást hardver szinten ha a szoftverek nem felelnek meg a takarékosság elvárásainak.

    Mit is értek ezen?
    A mammutra hízott, felesleges funkciókkal telepakolt, ezért optimalizálatlan szoftverek tömkelegét.
    Amelyek izomerőből azaz processzor szinten és feleslegesen nagy RAM pocsékolással látják el a feladatukat.
    Olyan "szolgáltatásokkal" ruházza fel a célszoftvert az írója amit soha, senki nem fog használni, hülye hasonlattal egy DVD író szoftver lassan már Excelt is meg fog tudni jeleníteni, esetleg layer kezelést is fog tudni képeken stb.
    Állítólag ennek oka hogy a piacon erős a verseny és minél sokoldalúbb egy szoftver annál többen fogják használni.
    Ez szerintem szimplán marhaság, én inkább több kis célszoftvert futtatok adott feladatokra mint egy mammutprogramot.

    Tényleg csak a példa miatt,
    én MP3 lejátszásra egy 19 éves szoftvert használok.
    Háttérzenére tökéletes, megmutatod neki a zene könyvtáradba az első mappát és addig játszik, mappáról mappára lépve míg le nem állítod.
    Nincs igényem borítók nézegetésére meg internet használatra mikor a háttérbe fut és zenél, gyorsgombozható, szerintem pofás is.
    És 230Kib a mérete. Kettőszázharminc.
    Esetleg valakit érdekel, [link] .
    Skype, évtizedig megelégedéssel használtam, a portable változat nem is olyan régen 6,4M méretű volt, jelenleg egy használhatatlan mammutszoftver, olyanokkal tele amit soha nem használ kis egy csetelő és beszélgető user.

    Frissítések, szerintem a netes adatforgalom zöme.
    Frissít az OS, kényszerből mert haladni kell a korral, évente kétszer a Win, 6-8-szor az Arch Linux, teljes rendszefrissítés, frissítenek az alkalmazások orrba-szájba, pl. egy asztali Viberbe mit lehet évente 10szer upgradelni...?

    Példa sokadik,
    az Android ugye egy kicsi, gyors, mobilra optimalizált rendszer és az applikációk is.
    Ehhez képest 8 mag 6G ram, 50-300M méretű appok.
    Valami nem stimmel.

    És ne mondja senki hogy ezeket a felhasználók igénylik, ők kényszerítik ki, dehogy.

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz tordaitibi #170 üzenetére

    Pörgetni kell a piacot, gyártani kell a minél nagyobb számokat, legyen szó procifrekvenciáról, magszámról, memóriáról, háttértárról, megapixelről, ppi-ról mert ezt diktálja a piac, ezzel lehet megetetni a usert a pénzéért.

    Ebből kifolyólag van vas, a fejlesztő munkaórája drága és különben is el kell tudni majd valakinek adni a következő generációnyi cuccot is, azt meg a kutya nem fogja megvenni ha a mostani is tökéletesen fut.

    Szemléletet kéne váltani de az meg szembe megy a piaccal. Sakk matt. Pár év múlva már a számológép se indul el 32 mag és 128 giga ram nélkül. Az optimalizálás meg megmarad a magunkfajta kockák hobbijának.

    Aztán hogy ez így meddig tartható az másik kérdés, így is fogyóban csomó ritka földfém, egyre több az e-szemét, szóval előbb vagy utóbb jön a valóság és arcon rúgja a piac elveit.

  • cigam

    félisten

    Várom a folytatást, remélem lesznek benne konkrétumok. Pl. Most a 35W-os T7250 lecserélésén gondolkodom. Mi lenne ha "csak" egy N5000-el szerelt gépet vennék? 4 mag 6W, szimpi. Papíron 2x gyorsabb, és gondolom a VGA is fejlettebb (fHD/4K videó VGA rásegítése).

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cigam #172 üzenetére

    En miota (kb. 15 eve) mini pc parti lettem azota csak ilyeneket hasznalok es ajanlok mindenkinek.
    A korulottem levo ismeroseim nem gyoznek halalkodni mikor pc valtas elott megkerdeztek es 10-bol 8 nak a mini pc-t ajanlottam ssdvel, volt ahol Linux probaval. A Linux azota is maradt es napi szinten nyomjak.
    A maradek 2 az csaladi pc es a gyerek neha jatszik ezert maradt az erosebb asztali gep de az is pofas kicsike barbone slim kivitelbe.
    Erosen felhasznalo fuggo a dontes, ugye azt nem kell mondanom hogy 6-10W tdp az azert nem mindenre eleg? Ezert kell felterkepezni a felhasznaloi szokasokat mert rossz dontesnel egy eletre megutalod a mini pc-t.

  • siti

    senior tag

    válasz tordaitibi #170 üzenetére

    "egy asztali Viberbe mit lehet évente 10szer upgradelni...?"
    pölö nálam nem megy a mikrofonja. másnak más nem, mert az egyik driverrel nem kommunikál. nosza erre, lesz új driver a mikrofonnak, vagy új verziója, ahol hibákat javítanak.
    Vannak új kényelmi funkciók. arj x? vagy kicsomagol ide? mi butulunk, a szoftver és vele a hw igény nő.

    Másik rész a biztonság. Amikor egyik win10 frissítésnél elment az otthon hálózat, azért anyáztam. Azért mert default, jelszó nélküli és bárki ráléphet a default jelszavas routerre és oda a biztonság. Ez is megy. Mert semmi sincs ingyen. c64 milyen jó volt. nem lógott a neten. nem gyűjtött rólunk infót, nem is tudták hogy mivel játszok rajta. Ma? Ez a tudás kincs. Milyen reklámot toljak a felhasználó arcába? Grillezőt vagy tampont? Nem mindegy. +5mb.... Hát ez van. Ingyen szertejük a szoftvert, cserébe a személyes adatainkat adjuk, amiket amúgy szeretnénk a legnagyobb biztonságban tudni. Ez a pénz. semmi sincs ingyen, csak győzzük erőforrással....

    Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

  • olbaidhun

    őstag

    válasz siti #174 üzenetére

    Elég kiforrott volt már 5.x verziótól az applikáció driver kezelése, nem tartom esélyesek, hogy ilyen jellegű optimalizálás vagy "hibajavítás" folyna a háttérben, mint amit írtál. Inkább az azonnali pénzküldés, extra marketing, nyomkövetés és adatgyűjtés megy.

    6.1.1 portable változatot használok pc-n, kb megjelenéstől kezdve. Nincs annyi marketing, sem sallang...
    Gyors, hatékony, bootoláskor automatikusan indul, hang és képhívást is tudja és ami a legfontosabb: nem tud frissülni. Létező összes win rendszeren teszteltem, 200 / 400 MB ram/hdd belakva és egy kis trükkel több számot is lehet 1 időben használni.

    Amíg csak működik, ezt marad.

    Hogy ON is legyek:

    "Ma? Ez a tudás kincs."
    Mi lenne, ha lelkes amatőrök kigyűjtenék a kezdők számára is könnyen elérhető és napi rutinnal hatékonyabbnak számító megoldást? Úgymint reklám szűrés, követés-adatgyűjtés tiltása, fenti (régebbi viber) projektek életben tartása stb?

    Kis szolidaritással és együttműködéssel szerintem kivitelezhető és kiutat kínál azok számára, akik ráuntak a jelenlegi "ipari" tendenciákra.

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • siti

    senior tag

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    csak olyan apróság, hogy mikrofon gépen megy, fülesen nem megy. Amúgy működnek külön külön, csak nem hallanak :) misztikus hiba. Az hogy a laptophoz a harmadik frissítés jön közben, az is egy dolog, de nem segített. Ezek azok, hogy kész van, működik, nem tökéletes, de a 80% kész, Ehhez kellett 20%nyi munka, de a maradék 20% reszelésére meg 80% kellene (ha hiszünk a 80-20 szabálynak). Akkor inkább hagyják a maradék 20-at, majd két munka között reszelnek rajta, de már nem fontos. Drága a fejlesztő ideje, ne ilyenekkel piszmogjon.
    És ez hozza a másik dolgot. Ha drága, akkor vegyünk fel bárkit az utcáról, juniornak kiképezzük, univerzális csomagokat kell csak összekattintgatnia, jó az úgy. Mi nincs ebben? Tudás, optimalizáció, majd megoldja a gép erőből.

    Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    Mintha magamat látnám.. :)
    De végtelenségig nem megy, pl. Skype, a rendszer radikális változása (tán api változtatás) után a régi kliensek nem működtek.
    Egyébként nem mindenáron ragaszkodok a régi prrogramjaimhoz de mint írtam, 2008-es portable Thunderbird levelezőt használok, eddig minden Win főverzióváltást túlélt és működik.
    A levelező protokoll meg nem változik.
    A W10 alatt sok régi program már el se indul, ezektől elbúcsúztam mert pótolhatóak hasonló modernebb szoftverekkel, amit nagyon sajnáltam az 5-6 még Win2000-XP játék. Ezek már nem futnak a tizesen, sem Xp sem semmilyen kompatibilitási módban. (Az igazi Bejeweled, Mario stb.) És a megoldás, Linux+Wine+joystick emulátor.
    Vagy, AverMedia DVB-T tuner, a gyári szoftvere egy mammut. Viszont a kedvenc mini DVB szoftverem már W10 alatt nem megy, Wine alatt meg simán. Egyre jobban kedvelem a Linuxot.

    Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel.
    Átlagfelhasználó használja, nem foglalkozik sőt örül az auto update és rendszer, szoftver frissíréseknek mert frissítés után pl. a Facebook Messengerben már wc kagylós smiley is van, vagyis nem kell reggel bepötyögnie hogy épp szarok (bocsánat) hanem csak nyom egy smileyt és az összes ismerőse tudja mit csinál éppen.
    És mivel ők vannak többségben, ők a stabil marketing célpontok, a fogyasztói társadalom alappilérei, manipulálhatók és ők nem foglalkoznak az ilyenekkel mint én vagy te vagy itt még páran. És mivel durván többségben vannak, ők az új mosógépek, kozmetikai szerek, nagyteljesítményű hardverek okostelefonok célpontjai mert megveszik akkor is ha közben a seggük kilóg a nadrágból (Gangnam Style effektus), konkrétan az albérletbe hónapról hónapra élő ismerősöm el nem tudna képzelni magának egy átlagtelefont, most is 150ezres telója van. Vacsorája meg tüzifája meg nincs.

    Úgyhogy ez a szűk csoport amíg csak az elveiért küzd, mindig is el lesz látva munkával. Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat és használjuk ahogy van a rendszert. Egyre kevesebb a kiskapu és azokat is egyre nehezebb megtalálni, valamint bele is lehet fáradni.
    Pl. Google, nekem egy GAPPS néküli custom romos telefonom van évek óta. Öröm boldogság, a telefon és az appok azt csinálják amit én akarok, cserébe viszont egy rakás app nem fut mert a Play Services nélkül fel sem települ vagy nem fut. Vagyis küzdök még de minden hátrányával és lankadó lelkesedéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • cinemazealot

    addikt

    válasz olbaidhun #175 üzenetére

    "Mi lenne, ha lelkes amatőrök kigyűjtenék [...] fenti (régebbi viber) projektek... ?"

    Még ha támogatom is (hiszen sokszor én is visszasírok régebbi szoftvereket, amik ma már nem elérhetőek, viszont anno nagyon nagy hasznát vettem), a kérdés sok-sok problémát vethet fel, pl. szerzői jogok, támogatás hiánya stb. Ha egy szoftvert anno egy bizonyos ÁSZF-fel kiadtak (még ha "ingyenesen" is... ami ugye tudjuk, hogy sok esetben nem igaz :) ), verzióváltáskor érdeke lehet a gyártónak, hogy a régi verziót kukázza mindenhonnan, pontosan azért, mert akkor nem vennék/vinnék az újat (tervezett elévülés, szoftver életút), amivel a gyártó marketing vagy akár anyagi célokat próbálhat elérni. Máskülönben miért dolgozott volna rajta? Egyébként nagyjából fellelhetőek ezek a törekvések a https://download.cnet.com/ vagy a https://sourceforge.net/ stb. oldalain.

    (#177) tordaitibi
    "Viszont, lassan magunkra maradunk a szoftver és egyéb fronton is a takarékossági ötleteinkkel." ... "Amíg be nem adjuk mi is a derekunkat..."

    Lehet, hogy csak a túl sok sci-fi vagy a mai társadalomkorcsosulás okozta pesszimizmus mondatja velem, de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni. Természetesen nem úgy, hogy az embernek még az életkedve is elmenjen tőle, hanem éppen, hogy inkább kihívást lásson benne. Szerintem ugyanis a társadalom a mai nagyon elkényelmesedett formájában egy idő után össze fog roskadni (a mikéntet ne kérdezd, mert nem akarok apokaliptikus disztópiát falra festeni :B ), amikor nem lesz más lehetőség a "túlélésre", csak ha tudod, hogyan kell kis erőforrásból relatíve nagy eredményt elérni. Ahhoz tudnám ezt hasonlítani, mint amikor A függetlenség napjában Morse kóddal kezdenek el egymással üzengetni az idegenek által leigázott földi népek. :)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #178 üzenetére

    " de szerintem igenis nagyon komoly haszna lesz annak, ha tudjuk, hogyan kell takarékoskodni."
    Elmondanám hogy engem mi ingatott meg az egészben.

    Munkahelyem, egy nagyon rendes nagyon jómódú családnál vagyok olyan mindenes féle. Rendesen is fizetnek, nem panaszkodok.
    Ez a 6 tagú család akkora ingatlanban él, annyit fogyaszt villanyból, vízből, annyit fűt el egy télen, olyan mennyiségű szemetet termel, olyan összegű a birtokukban lévő gépkocsik, műszaki berendezések értéke, akkor CO és ökolábnyommal élnek hogy ebből 200, ha nem 300 család lenne el vidáman.
    Érted mire akarok kilyukadni?
    Én, Te meg még több százan ha széttakarékoskodjuk az agyunkat, 2 ilyen család ezt mind lenullázza, semmivé teszi. És rájuk nem tudsz hatni semmiféle takarékossági ösztönzéssel, én párszor óvatosan megpróbáltam.
    A válasz az hogy nem érdekel mert megtehetem hogy ne érdekeljen.
    És ezek után itt vagyok én, akinek még mindig vannak ötletei, jó meglátásai de már kicsit az évtizedek kiölték belőlem a lendületet.

    Nagyon jó példát olvastam pár éve a neten valahol,
    egy asszem tán angol család elkezdett zöldülni de nem csak úgy tessék-lássék hanem kajakra, bezöldültek rendesen.
    Eladták a kocsijukat, minden kilowattot írtak, a takarékoskodásuk által megtakarított CO kibocsátásról diagramokat csináltak, télen 17 fokba vacogtak otthon stb.
    Naés nyertek egy külföldi utazást.
    És kiszámolták hogy ha elmennek akkor a repülő meg a hajó meg a többi az több éves takarékoskodásukat nullázza le.

    Aztán nagy dilemmák után mégis elmentek mert a hajó akkor is kifut meg a repülő akkor is felszállt volna ha ők nem mennek el.

    Ezért írtam hogy lassan elfogy a lendület belőlem mert egyedül nem csinálok világmegváltást, drasztikus szemléletváltást nem tudok elérni még a szűkebb környezetemben sem nemhogy világszinten.
    De, ha találok olyan beállítottságú emberkéket mint te meg itt még páran, akkor az igencsak lendületet ad, látom hogy mégse vagyok egyedül az utópiámmal.

    És akkor most hogyan tovább? Mert én nem látom a csapásirányt, talán valaki igen.

  • duo

    őstag

    válasz tordaitibi #179 üzenetére

    neked is igazad van. de. a takarekossagi skillek a tulelest szolgaljak. egyszeruen tobb leszel altala. es ez a fajta felelossegvallalas ki fog sugarozni a kapcsolati halodra is. ez a fajta attitud, egy fenntarthato, tarsadalmi token,elo emberi kapcsolatokon, kolcsonos tarsadalmi felelossegvallalason alapulo lozossegben, a jovonk kulcsa. barmi is jon. (kezelhetetlen klimavaltozas, szetszakodo tarsadalmi kohezio, ehsegvandorlasok, klima-menekuktek, az ivovizhianybol fakado problemak, a munkaparadigma gyokeres es visszavonhatatlan atalakulasa, eloregedo tarsadalmak, a NEET generation nyugjei.... mindez egy faja kis technologiai szingularitassal megspekelve...) a helyzet szar de nem remenytelen. kis kozossegekben mukodhet.
    ez nem azonnali es nem varazsutesre torteno dolog nyilvan. de nem lehetetlen. vannak jo gyakorlatok. de legalabbis, inspiralo jelensegek. a temaban Ulrich Beck, Polanyi Karoly, Csoba Judit, Bordieu, Fukuyama akit erdemes olvasni.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • olbaidhun

    őstag

    válasz duo #180 üzenetére

    Rendben, feltételezzük; ebben a fórumban pl belépő lesz, hogy ezeket a könyveket elolvassuk, bizonyos alapinfókat kigyűjtünk és egy fogyaszthatóbb, akár podcast formában közzétesszük.
    Megvan a közös metszés, egyetértés van bizonyos elvekben / gondolatokban.

    Méltányosabb társadalmat, szolidárisabb hozzáállást ettől még nem fog tanúsítani mondjuk a jelenlegi, felhígult fórum. Vagy az a pénzéhes, lelketlen multi, ami pár ft haszonért tönkrevágja az édesvízkészletünket. Amíg nincs ára a tőzsdén az o2 vagy ho2-nek, addig ez így marad. Sajnos ez egy tapasztalat, (amiről Tibi is beszél) évek óta inkább read only módban vagyok, mert irgalmatlan a rosszindulat. Gyakorlatilag nem látom a mélységét, pedig elméletileg a ph! egy szakmai fórum.

    Megcsinálhatjuk a saját kis klánunkat, akár egy szekta, de a buborék elképesztő lassú változást mutat. Ha objektívan nézzük, a tömeg hömpölygésével (walking dead és társai sem véletlenül olyan erős mém) szemben esélytelen. Jó példa erre a munkásságra az a Kassai Lajos, aki kitartásával és példamutatásával felforgatta néhányunk mindennapjait, de talán jobb, ha meghallgatod, pontosan mire gondol.

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • MaCS_70

    félisten

    válasz tordaitibi #179 üzenetére

    De mindennek akkor lenne csak jelentősége, ha a takarékosság ok-okozati összefüggésben lenne azzal, hogy a másik oldalon pazarolok. De ha független folyamatokról van szó, akkor tök mindegy, hogy egyébként mekkora az ökológiai lábnyomom, akkor minden megtakarított Wh, m3 vagy akármi nettó nyereség.
    Amit ezzel szemben leírtál, az pont az a szubjektív "leszarom, mert fussa" szemlélet, amiről pont le kéne szoktatni a "pazarló gazdagokat".

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • olbaidhun

    őstag

    Gyűjthetnénk megoldási javaslatokat a korrigálás helyett. Elég megnézni a w10 topik önkényes moderátorait.

    Most az olyanokkal mit lehet kezdeni aki a saját kis buborékából nem lát tovább, pl üzleti vagy céges felhasználók (esetleg hatékonyság, privacy oldalról közelítőket) érvelését észre sem veszi? /50. Hsz/

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • Apollyon

    Korrektor

    Jó kis téma, nekem való.)
    Én "gamer" gépet is úgy állítottam össze anno, hogy ne fogyasszon sokat.)) Persze ez más téma, de valahogy jobban éreztem magam, hogy az ITX desktop gépemben intel T-s proci van (35W TDP) meg egy olyan 1050Ti, aminek nincs tápkonnektora.))
    Előbbi VGA egyébként az egyik legjobban power efficient kártya volt anno a piacon.)

    Tudom, ez a topik másról szól igazán, csak szeretném szemléltetni, hogy bár 1 szerény magam energiaspórolása nem tesz hozzá sokat a világ megmentéséhez, minden mással is így vagyok.)

    A netbookok kihalását én nagyon sajnálom, és igen, gyengék voltak az első Atomok, de ha nem mentünk volna az inkább dizájn mintsem optimalizáció világszemléletbe, akkor még ma is használhatóak lennének.

    Több atomos netbookom is van/volt, a 10"-os verziók, nagyon szerettem, hogy hosszú üzemidő, fullos billentyűzet, és mégis teljesértékű x86 platform. Táblagépem viszont sosem volt, nem szeretem a tapicskolós megoldásokat, pláne, hogy ami ma rendesen működik azon kizárólag bloatware szoftver van.

    Böngészni túlnyomórészt manapság notebookról szeretek, bár a desktop gépeket jobban kedvelem, de az most nincs éppen.
    Hiányzik a netbookos korszak, még ma is el tudnék lenni vele, főleg, hogy amin lehet én linuxot használok terminálos alkalmazásokkal, "pálcika ablakkezelővel".
    A minimalizmus ebben sok erőforrást felszabadít..))

    Bár nem nagy merítés, tapasztalatom szerint azok az eszközök, amik kis energiaigényűek, jobban bírják hosszú távon – pl. nem melegednek nagyon az alacsonyabb számítási képesség miatt, így nem használódnak el annyira az alkatrészek stb.

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #181 üzenetére

    köszi! linket este megnézem. aztán reagálok bővebben.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #181 üzenetére

    Nekem a linked nem de egy másik viszont nagyon bejött Kassaitól.

    Pár mondatát, szemléletét régóta, talán "öntudatra" ébredésem óta magamévá tettem, nem direkt vagy tanulva hanem spontán, valószínű én így születtem.
    Többek között az állatok szeretetét, a velük való kontaktus kialakításában mindig is csodáltak az ismerőseim,
    a felelősségről, a felelősségtudatról mondottakat,
    a társadalmi csoportok magánya, elszigetelődése és talán összehozása gondolatok,
    a mások bármilyen módon, bármilyen kismértékben segítése stb.

    Szóval összehozzuk a kis klánunkat. Majd, mint az idegsejtek, neuronokat növesztve (találó, az internetet fogjuk úgyis erre használni az pedig egy neuronháló féleség a világon), más ilyen klánokat sejteket keresve, velük eszmét cserélve próbálunk valamit elérni.
    A cél nagyon is nemes. A kifutási idő kb. 1-2 generáció.
    Elég lesz? az idő? Nem késő?

    Félre ne érts..! Nem pesszimista vagyok. Sajnos ebben inkább realista.

    Nem kéne elvinni máshová ezt a témát, a kisfogyasztású számítógépektől eléggé messze kerülünk.
    Ha valaki ebben a témakörben keresve idetéved,
    A. vagy átérzi a témát, hisz valahol ő is takarékoskodna
    B. sikítva menekül mert a műszaki része érdekelné inkább.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #182 üzenetére

    "Amit ezzel szemben leírtál, az pont az a szubjektív "leszarom, mert fussa" szemlélet, amiről pont le kéne szoktatni a "pazarló gazdagokat".

    A gond az hogy ők ezt nem is tudatosan teszik.
    Mintegy spontán, és most ezen nem a vásárlási kényszert értem.
    Hanem inkább, az évek-évtizedek alatt kialakult éleviteli szokásokat.
    Amik nem egyik pillanatról a másikra alakultak így ki.
    Kb. sorrend,
    átlagos életforma, meló, majd (ész útján) megérdemelt kiemelés a mukahelyen.
    Ezután, kicsit fenntebbről belelátva a nagy (szocialista, kapitalista, kommunista, királyság, törzsfőnök stb. tökmindegy melyiket veszem mert minden társadalom eddig az emberi gyarlóság, a VEZETŐK gyarlósága miatt bukott el) munka és erkölcsi morálba, elkeseredés. Először szép szóval, majd az asztalra vágással próbálva helyes mederbe terelni a dolgokat. Az amatőrök lelkes ledületével, világmegváltó elszántságával.
    De ez lehetetlen... Szél ellen nem lehet.
    Így utolsó félretett pénzecskéből családi vállalkozás. a nulláról.
    Majd mikor a vállalkozás már beindult és bőven hasznot hozott, ráébredés hogy családtagba se bízz mert az öccs, sógor, koma ver át a legjobban.

    Nem ragozom, évtizedek szívós munkájával, évről évre több lóvé, ezzel arányosan nagyobb kecó, több nagyobb luxusautó stb.
    Vagyis nem direkt hanem az évekkel, a változással párhuzamosan változtak az igények és meg is valósították az igényeket. Napról napra, évről évre. Mintegy együtt éltek a növekvő jóléttel és spontán ki is használták.
    (ezeket onnan tudom hogy a háziúr, aki már idős, bennem valami független és diszkrét társalkodópartnert lát és ő mesélte el az életét már többször valamint a legbizalmasabb dolgaiba is beavat. Ez is egy lépés az osztályok, elszigetelt társadalmi csoportok közötti közeledésre szerintem)

    A politikus sem úgy születik hogy genya meg korrupt meg aljas.
    Először közel kerül a tűzhöz, ellenáll, próbál a körülötte lévő, már elkurvult egyénekre hatni.
    Majd lassan, évek alatt ebbe belefárad, enged, majd már ő is olyan lesz akik ellen nemrég még ágált.

    Nézz meg bármilyen forradalmat, trónfosztást, puccsot, birodalom bukást.
    Először happy. Majd az újak szépen lassan ugyanaz csinálják mint akik ellen harcoltak.
    Ezek emberi tulajdonságok és nagyon keveseknek sikerült eddig teljesen felülemelkedni.

    érted, átmegy amit ki szeretnék hozni?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #182 üzenetére

    Lajárt a szerkesztés,
    a lényeg annyi lenne hogyha te 20-30év alatt eljutnál átlagos szagénységből többszörös milliomossá,
    téged érdekelne hogy pc-d 25 vagy 125 wattot fogyaszt...?
    Mielőtt válaszolsz, nagyon gondold át mit mondasz.

  • olbaidhun

    őstag

    válasz duo #185 üzenetére

    Nincs mit, ilyen üzenetet sem mostanában láttam PH! fórumban. Gyakrabban járok ide mint a lapcsalád többi oldalára összesen :) most már értem miért, kezd 4-5 hasonló ivásu írkálni.

    Tibire reagálva az ember tényleg és ugye kezdetektől fogva gyarló. Belénk van táplálva. A katarzis egyik, ha nem a legnagyobb forrása éppen ez. Mint milliárd vízcsepp az óceánban. Végeláthatatlan fűszál a földön. Különbözünk, eltérő helyen, időben lélegzünk, de közös mindannyiónkban, hogy pácban vagyunk.

    Erre van egy nagyon jó
    József Attila-idézet, erkölcsi útmutató
    "Légy fűszálon a pici él és nagyobb leszel... "

    Megvan, ismeritek? Sikk még az olyasmi, hogy egy közösség tagjai nem csupán az egyéni önzést táplálják?

    [ Szerkesztve ]

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • MaCS_70

    félisten

    válasz tordaitibi #188 üzenetére

    Csak remélni tudom, hogy megtartanám ezt a szemléletet -- de sajnos kicsi a valószínűsége ennek a forgatókönyvnek.

    A sok pénz gyakran megőrjíti az embereket -- de talán nincs minden veszve. Az elmúlt évtizedekben két olyan NAGYON gazdag embert is ismertem, akik bizony nagyon tudatosan odafigyeltek a takarékosságra. Olyan helyzetekben is, amikor az kényelmetlen volt számukra.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz MaCS_70 #190 üzenetére

    Ez őszinte válasz volt, ezért respekt neked.

    A statisztikád jellemző, ha nem értettem félre akkor 20 év alatt 2 gazdag de mégis szélesebb jövőképpel rendelkező enberkével találkoztál.
    És van még több tíz-százezer akik ezt semmibe veszik, mégha nem is direkte csinálják.
    Ez nagyon szomorú statisztika.

    Ezzel a több10ezerrel szemben állunk mi, perpillanat ezen a fórumon 10 ilyen tudatos emberkét számoltam össze eddig.
    Vagyis tizen megtakarítunk pl. 2 tonna CO-t évente, ők meg elherdálnak 1.000.000 tonnát.
    Erre mondtam hogy a küzdelmünk bár nemes de egyelőre teljesen hiábavaló.
    Amíg emberek 34 m2 panelba éldegélnek, havi 3000Ft villanyszámlával, addig én konkrétan ismerek családokat havi 1millió feletti villanyszámlával.

    Oldbaidhun idézte,
    ""Légy fűszálon a pici él és nagyobb leszel... ""

    Vállalom, fűszál vagyok, pici éllel.
    De én nem tudom hogyan tovább, ha valaki valami kis ösvényt, utat mutat nekem én teszem a dolgom, de hogyan? Miképp kéne pl. itt nekünk ezt elkezdeni?
    Voltam Facebookon több csoportba akik ilyesmiket hirdettek mint amin most mi agyalunk. (Envienta mukacsoport stb.)
    Több hét csoporttagság, a fórum, a hozzászólások figyelése, emésztése után aktivizáltam magam és megkérdeztem hogy bár a cél okés de konkréan mit is csináltok? Mi a konkrét irány, megfogalmazva, érthetően szavakba öntve.
    És erre senki nem tudott választ adni.

    [ Szerkesztve ]

  • cinemazealot

    addikt

    válasz tordaitibi #191 üzenetére

    Szerintem hiába vársz arra, hogy bárki is megmondja Neked hogy Te mit csinálj, mert ha esetleg visszakérdezel rá, hogy "és te is így csinálod?", akkor szégyenkeznie kell, ha nem. Ha viszont Te képben vagy azokkal a tevékenységekkel, amik ha csekély mértékben is, de használnak, majd elkezded népszerűsíteni, azzal máris példát mutattál és esélyes, hogy valaki követ.

    És ez különösen akkor lesz kifejezetten eredményes, ha a tevékenységed gyakorlása közben rájössz, hogy mit hogyan lehetne praktikusabban, "eladhatóbban" csinálni. Mert úgy aztán még esélyesebb, hogy követőid lesznek.

    És még egy nagyon fontos dolog: ha valaki rákérdez, hogy ezt miért így vagy úgy csinálod, hiszen így sokkal bonyolultabb, nehezebb, drágább, akkor tiszta lelkiismerettel és büszkén rávághatod, hogy "van gyereked? Na, az ő jól felfogott érdekében teszem azt, amit teszek." És ez nagyon komoly lelkiismeret furdalást fog okozni a számára, ha esetleg addig ő még nem így csinálta, Téged pedig hülyének nézett a fölösleges köreid miatt. (true story)

  • Vladi

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Nahát egy zöld szemléletű programozó. Még csak az elejét olvastam, de nagyon érdekel az írásod. :R

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Vladi

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz olbaidhun #155 üzenetére

    "Viszont a kollégák jól megfogalmazták az elvi okokat, miért jó egy szakmai fórumban ettől távolabbról nézni a képet! Mást jelent napjainkban a hatékonyság, mint pár éve... "

    Igen, pont egy ennyire tech fórumon kellene megfogalmazni etikai kérdéseket. Nehogy azt higgyék a mérnökök, hogy rájuk semmilyen etikai normáknak nem kell vonatkoznia!

    (#170) tordaitibi:

    Így van. Ma már csak szoftverekben tudnak az emberek gondolkodni - sőt minél magasabb verziószámban - nem megoldandó feladatban. A cél már jó régen nem zenehallgatás pl., hanem a legújabb app letöltése.

    (#175) olbaidhun:

    "Kis szolidaritással és együttműködéssel szerintem kivitelezhető és kiutat kínál azok számára, akik ráuntak a jelenlegi "ipari" tendenciákra."

    Bakker... 1997-ben kezdtem a középiskolát. akkor már az egész suli be volt netelve. 1 megán lógott 4 gépterem kb 150 géppel. :DDD Akkor mi már heti 3 órában toltuk az infót neminfó szakon, sima vidéki szakközép. Oszt 20+ évvel később az oskolában már nincs tanítás? :F

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • olbaidhun

    őstag

    válasz Vladi #194 üzenetére

    Részemről 98 ban kezdtem a középsulit és egy darabig még floppyztunk. :U

    7o/638-9O93 ► Telón érsz el leghamarabb \_(ツ)_/

  • duo

    őstag

    válasz olbaidhun #189 üzenetére

    nos: megnéztem az első felét. (este mikor kijövök a kölyköktől meseolvasás után, már nem annyira természetes a mosolyom.)
    érdekeseket mondanak, az úriember nagyon kifinomultan intelligens, a két másik meg jókat mond, csak prosztó. de nem hülyék.
    ________
    folytatom még.
    ________
    Legutóbbi szakdolgozatom amúgy a fenntarthatóság, szociálpolitikai aspektusait tárgyalta kisközösségekben. kihegyezve a közösségfejlesztésre, társadalmi tőkére.
    Sőt csináltam egy településfejlesztési/közösségfejlesztési koncepció hibridet is, a munkahelyem szerinti kistelepülésre optimailzálva.
    Iszonyat lelkes voltam, sokszáz munkaórát öltem bele meló és család mellett.
    végsősoron nem kell senkinek. én egymagam kevés vagyok oda, a település szemléletformáló személyei, meg meghülyültek a legutóbbi önkori választások után. senki nem az akinek hittem évekig. :(
    Ennek megfelelően, amit közösség címén próbálnak, az az eddigi gxakorlatuk ami messze nem szakmai, és nem is fog működni, mert társadalmi tőke építés nélkül, csak "összekoldulva a segítséget" ez csak egy félig funkcionáló színtere lehet bárminek is.
    El is fogok jönni onnan csak egyelőre nincs hova.
    Mindegyis, csak arra próbálok rávilágítani hogy igazat adok azoknak akik a szélmalomharc jellegét ragadták meg ennek az egész attitűdnek ami a fenntarthatóság irányába hat.
    De feladni sosem kell. Szerintem. Annyi a lényeg hogy meg kell találni a kulcsembereket, és mindenki azt kell hogy beleadja a közösségbe ami a szívűgí a hobbija. akkor ez nem személyes tehertétel, hanem a jó gyakorlatok, nem csak az egyénre hatnak hanem a közösségben artikulálódnak és az egyes tagok szükségleteire választ adhatnak.
    Az meg hogy a tömeg nem ezt éli meg... nos. Azt tanultam, hogy sokaknak végig kell járni azt az utat, amikor már nem az újabb ájfón, hanem tudatos döntés eredményeképp a fa tüzelésű cserépkályha lesz a prioritás, meg a szándékosan szerény (ám tartós) tárgyi környezet, és technológiai eszköztár.
    Aki "már ott tart" mindegy milyen okból, az meg úttörőként vesz részt ebben. Lehet hogy nem lesz világméretű történet belőle, de mivel meglátásom szerint a társadalmak ígyis-úgyis szétszakadnak, szerintem, jobb egy túlélni képes, pozitív, együtt cselekvő közösség tagjaként élni meg napjainkat.
    _______________________________
    takarékosságom/környezettudatosságom dióhéjban (és kicsit ömlesztve)
    én használt brandgépeket vásolok évek óta.
    minél kisebb tápegység. jelen pillanatban 250W. delidelt proci, minőségi hűtéscsere. sok ram. linux, netinstall. kis footprint.
    laptop. a saját még eg régi c2d acer. (ezt kaptam, de nem adtam oda játszani a gyereknek. van benne ssd. szintén linux. (ebből valami régebbi fog kelleni, mert még ez a debian stable is pörgeti a procit böngészés közben), vehetnék egy használt üzleti modellt, de egyelőre nem fogok. szándékosan.
    ruházatom a legszükségesebbekre szorítkozik. a fast fashiont kerülöm (óriási ivóvízpazarló)
    a telefon. nos igen. ebből viszonylag jó van, de gondolkodom hogy valami régebbire cserélem. sok időt és adatot vesz el tőlem. akár valami halott platformmal is kibékülnék. az egyedüli probléma hogy nincs crossplatformos csevegőkliens amire rá lehetne venni az ismerősőket. a bbmnek is annyi, telegram sincs már pl windows10 mobilra.
    leddel világítunk otthon, a gyerekeket igyekszünk a takarékosságra nevelni. a realitások között maradva. pl a 8 éves fiam, tökre szereti a régi nyomógombos telefonokat. nem is akar okosat. (még) és ő mondta hogy eszembe ne jusson kidobni a fenti régi laptopot. majd ha nem működik, adjam oda neki hogy szétszedhesse.
    minden energiatakarékos nálunk amennyire lehet. a tévénk 55 cm-s lcd. nem okos. nem akarok másikat.
    stb.
    __________________
    Arra jöttem rá az elmúlt hetekben hogy valami ilyesmivel szeretnék foglalkozni.
    közösség/egészség fejlesztés/iskola-óvoda pszichológia/közösségi szociális munka/különböző szakpolitikai( semmi köze az "igazi" politikához) aspektusokkal.
    -esélyteremtés, nemcsak az utánunk jövő generációknak, hanem a mi öregkorunknak is. Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva(a szónak a "tudatossági" értelmében)
    a fejemben egy nagyon sokrétű programkomplexum kezd körvonalazódni, bár még részben struktúráltalan. (interdiszciplináris, szubszidiaritív, erősen rendszerszeméleltű minden-mindennel összefüggő módon.)
    lehet benne lobbitevékenység, és CSR is. elsősorban forrásszerzés érdekében. mindezt egy politikai értelemben vett neutrális közegben.
    Aztán hogy mi lesz belőle, a fene tudja. de elkezdeni el fogom az biztos.

    Örülök ennek a topiknak és a kommenttársaknak, fontos téma, nagyon jó hogy megindult róla itt egy diskurzus :R

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • BiP

    nagyúr

    válasz duo #196 üzenetére

    Majd amikor választási eredmény múlik azon, hogy ki áll be a fenntarthatóság mögé, a poltikusok is elmozdulnak ebbe az irányba.
    Ők is úgy működnek, mimt az átlag, önző, érdekvezérelt tömegember. Ha neki olcsóbb/megéri, váltani fog. Addig csak az úttörők tépik a szájukat.
    Még a trendiség-faktor lendíthet a dolgon. A zöld kezd trendi lenni.
    Ezzel csak az a baj, hogy fogyasztani trendi, spórolni nem az. Ha csak azért cserélek le valami működő eszközt, mert az új az modern, zöldnek reklámozott, trendi, akkor adtam a sz@rnak egy pofon, mert ugyanúgy másikat vettem a meglévő helyett.

  • cinemazealot

    addikt

    válasz duo #196 üzenetére

    "Legutóbbi szakdolgozatom..."

    Van mód arra, hogy megismerjük ezt a szakdolgozatot? Kifejezetten érdekelne, mert valami hasonlót szeretnék véghez vinni én is az 1800 lélekszámú településünkön. :)

    "Örülök ennek a topiknak és a kommenttársaknak..."

    Mi is Neked! :R Ajánlom figyelmedbe még a környezetvédelem topic-ot, ahol bár az utóbbi időben sok cikk révén érintettük a politikát, ezzel megszegtük a topic nyitó kolléga alapvetését, :B de ott is igyekszünk ötletelni a témában.

  • duo

    őstag

    válasz cinemazealot #198 üzenetére

    persze. lehet hogy a SZTE archivumában is megvan valahol. de privátban elküldöm ha kell.
    Kifejezetten érdekelne, mert valami hasonlót szeretnék véghez vinni én is az 1800 lélekszámú településünkön.
    Érdemes lehet továbbgondolni, mert foglalkoztatott a dolog, hogy vajon lehet e egy olyan biankó keret ezekből a gondolatokból amit egy helyi közösség maga tölt fel tartalommal. (aztán a formai és idő szabta határok miatt nem tértem már ki erre.)

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • cinemazealot

    addikt

    válasz duo #199 üzenetére

    Jöhet SZTE-s link is (szerintem nem csak én vagyok rá kíváncsi), de ha gondolod, dobok egy e-mail címet PÜ-ben, oda is átküldheted. :R

Új hozzászólás Aktív témák