Új hozzászólás Aktív témák

  • Woodslave

    nagyúr

    érdekes. Ugyan leírtad hogy mit lehet enni, de konkrétan leírnád hogy mondjuk egy napod akkor hogy is néz ki így? Mikor főzöl, mit reggeliztél, viszed dobozban stb.

    Amúgy különösen érdekes a cikk alatt a "spirituális gyümölcsevés" blogot látni :C vagy egy vegát hallgatni aki 1000 gramm cukrot eszik egy nap mert az a jó. De nem akarok flame vihart, komolyan érdekel a konkrét magyar mindennapi alkalmazása :R

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • TheAquir

    csendes tag

    Én paleózok évek óta de lassan sodródok a ketogén felé...
    Hiánypótló írás mindenképpen, gratulálok!

    Born too late to discover the Earth, born too early to discover the Cosmos

  • válasz Woodslave #2 üzenetére

    Hát igen, 7-8 oldalnyi tudományos(?) rizsa helyett egy heti "étlappal" kellett volna kezdeni és kész.

    Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

  • Franklin

    addikt

    Jó cikk de, de talán picit hosszú és tömény, sokakat eltántoríthat a végigolvasástól, érdemes lenne egy rövidebb összefoglalót írni.

    Én a paleo-ketogén étrendet csináltam pár hónapig, a testzsír %-om 5,6-ra ment le, és 10 kg-t fogytam, mindenféle mozgás nélkül (bár előtte sem voltam kövér és eleve vékony, nehezen hízó alkat vagyok).

    Jó tapasztalataim voltak, kétszer ettem egy nap és nem voltam éhes, de mégis volt energiám.

    Az első két hét a nehéz, amíg átáll a szervezet, utána már könnyebb.

    Illetve a reggeli szokott problémás lenni, furcsának tűnhet (és sokszor nehezen kivitelezhető, pl. metrón nem ehetsz ilyet) a sült kolbász reggelire, paprikával, paradicsommal, kenyér nélkül, de én simán letoltam. A környezetem persze hülyének nézett, de nem érdekelt, az eredmény engem igazolt.

    Vérvételen is voltam és csak 1 csillagos értékem lett, minimálisan meghaladva a normál értéket.

    Nemrég átálltam egy tömegnövelő étrendre, mert kondizok, de az biztos, hogy a szálkásító időszakban újra ketózni fogok.

    Szóval mindenkinek ajánlom, próbálja ki legalább 1 hónapig, rengeteg pozitív változást fog észrevenni magán.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    Nem vagyok a téma nagy szekértője, de hát (orvosokat is beleértve) ki az? :)

    Június közepétől augusztus végéig fogytam 10Kg-t, azóta még 2-t (84,5Kg->72,5Kg) Nem volt kifejezetten nagy a túlsúlyom, inkább izmos voltam mint elhízott, de most így 72,5Kg-mal nagyon szálkás-izmos vagyok.

    Nah a lényeg az, hogy az első két hónapban egyrészt nullára redukáltam a hulladékkalóriákat (nassolás) másrészt a szénhidrátbevitelt is drasztikusan csökkentettem. Este nem volt (és még most sem nagyon van) jólakottan lefekvés. Emellett elég keményen sportoltam (sportolok) minden nap futás vagy bicaj.

    A kezdeti éhségérzet ilyen körülmények között max 3 nap alatt elmúlik, utána már tényleg nem kívántam az édességeket (pedig a nassolás az nagyon ment korábban).

    Sport terén is úgy érzem ebben az időszakban nem akadályozott komolyabban az alacsony szénhidrát szint (nem high-intensity-intervall edzéseket nyomtam). Olyannyira, hogy például júli 23-án a gázló kerékpáros teljesítménytúrát (130Km+1960m szint fölfelé) minimális szénhidrát-bevitellel nyomtam le (ellenőrzőponton ettem banánt meg két kis müzlit, alapvetően nem azért mert szükségem volt rá, hanem mert ott volt és biztosra akartam menni) Túra után sem voltam semennyire éhes, simán hazavezettem.

    Meg vagyok róla győződve, hogy nagyon hobbi szinten többet számít az edzések mennyisége és minősége, mint hogy milyen kajával tömi magát az ember. Aki többet és jobban edz, az le fogja tolni az edzetlenebb, de a túra napján magát müzlivel/fehérjével/izoval/magnéziummal minden szarral toló társát (a nagyon hobbi, nem verseny szintről beszélek).

    És akkor hogy kritikát is fogalmazzak meg:
    Az ajánlott szénhidrát-mennyiségeket nettó hülyeségnek tartom. 20gr kb a vicc szint, ketózis ide vagy oda. ez személyes vélemény, amit nem tudok semmilyen kutatással, csak a személyes tapasztalataimmal alátámasztani. Cserébe az állítólagos "tudományos kutatások" amelyeket a témában végeztek, kb ugyanilyen komolyságúak :))

    Kis túlzással ha ránézel a futócipőre, vagy kitolod a tárolóból/garázsból a bicajt már elment a 20gr szénhidrát, vagy akár elég egy keresztrejtvényt megfejteni hozzá :)

    Nekem tipikusan így nézett ki az étrendem:
    reggeli: jó fajta sonka, sajt általában kenyér nélkül magában, vagy abszolút minimális kenyérrel (nagyon vékonyra vágott rozs vagy tk-kenyér) megvajazva.

    ebéd: nem-bundázott húsok valami egyszerű körettel, (ami gyakran 55gr (főzés előtt) barna rizs volt).
    Ízletes húsokat szoktam enni, a csirkemellet meghagyom a rászorulóknak...

    Vacsora: hasonló a reggelihez, de néha beértem egy kornspitz+kefír kombóval is. Sportos nap után (az előző helyett):
    250gr félzsíros túró+2x8gr vaniliáscukor+250gr cukrozatlan meggy+1 natúr joghurt

    Elfogyott még naponta 1-2 alma, illetve szükség szerint pár szelet sajtot ettem amikor megéheztem.

    És hogy mennyire működött a dolog:
    voltam laborvizsgálaton kevéssel azután, hogy beindult a dolog: nagyon alacsony vércukor+ketonok a vizeletben (egészséges embernél egyértelmű indikációja a ketózisnak).
    Mountain bike-kal lazán tekertem néhány naponta 100Km+ os távokat 1500m szintemelkedéssel úgy, hogy túrán mindössze egy kerek Aldis camembert sajt és esetleg néhány szelet chedar sajt fogyott. Zéró szénhidrátbevitel túra alatt. Soha nem fogyott el az erő és soha nem volt éhségérzet.

    Tehát a véleményem az, hogy a 20gr szénhidrát mint ajánlás szükségtelenül és normál életmód mellett betarthatatlanul alacsony abban az esetben, ha valaki sportolgat. Egyszerűen azért mert úgyis a szénhidrát (miután cukorrá bomlott) lesz az első, amit a szervezet eléget. Én a 20gr szénhidrát többszörösét elfogyasztva is tartósan (laboreredmény szerint) ketózisos állapotban voltam. A sporthoz plusz az agyműködés fedezéséhez cukorra van szükség. Ha a bevitt cukor nem elegendő (és az én esetemben még a 20gr többszöröse sem volt elegendő) akkor zsírt kell cukor jellegű anyagokká bontania a szervezetnek.

    És akkor hogy teljes legyen a sztori:
    Azóta (augusztus végétől) fokozatosan elengedtem a szénhidrátbevitelt egyszerűen azért mert egyrészt nem akarok többet fogyni, illetve pár hobbi versenyen jobban akartam/akarok szerepelni. Azóta például egy Balaton-kör vagy a montis edzőköröm vagy ahhoz hasonló edzőkörök egyszerűen nem mennek/mentek mindenféle szénhidrátos vackok elfogyasztása nélkül. A másik az, hogy a szénhidrátbevitel növelésével sokkal nagyobb éhségérzeteim vannak...

    [ Szerkesztve ]

  • nuke7

    veterán

    Nagyon átfogó írás. Te ha jól értem fogyás miatt csinálod?
    Képek esetleg nem kerülnek feltöltésre..? :U

    https://youtube.com/user/nuke7

  • Locutus

    veterán

    Én nemrég láttam valamelyik doku csatornán egy műsort, ahol angolok 2 egypetéjű ikerrel kísérleteztek. Az egyiket cukormentes, a másikat zsírmentes diétára fogva egy hónapig. Sajnos baromira nem találom mi volt ez, talán más sikerrel jár.
    A lényeg a végére kb az volt, hogy egyik anyag sem ellenség, és mindkét embernél jelentkeztek fontos negatív elváltozások a hiányos étrend miatt. A végén arra a megállapításra jutottak, hogy a legjobb különválasztani a cukor és a zsírbevitelt, ugyanis a legtöbb kárt a kevert, tehát a feldolgozott élelmiszerek okozzák, mert ezek emésztése "megterhelő" a szervezet számára. Tehát a cukor és zsír egyidejű bevitelét kell kerülni, de külön étkezések alkalmával, vagy akár másik napon fogyasztva semmi gondot nem jelentenek.

    A magam részéről nemtom, nem próbáltam, tipikusan kevés az önfegyelmem az ilyesmihez. 195 centimhez a 100-110kg között mozgok, de a tömeg tipikusan nem a jó helyen van rajtam :) Ez a Ketogén étrend érdekes téma, de félek tőle, hogy a negatív hatásai el vannak bagatelizálva jelen cikkben, és/vagy az orvosilag sem megfelelően alátámasztott dolog ez. Mert az hogy milyen látható hatása jelentkezik (fogyás), egy dolog, de mi van a nem látható folyamatokkal? A szervezet azért bonyolultabb ennél.

    Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

  • Falcon C.

    aktív tag

    Kedves Cathfaern!

    Nagy tisztelettel köszönöm a leírtakat. Soha nem hallottam a ketogén étrendről.

    Ha megengeded, elmesélnék valamit.

    Tavaly év elején már nagyon-nagyon-nagyon sok a plusz súly volt rajtam. (Most 37 éves vagyok, 4 éves korom óta küzdök a túlsúllyal.) 2015 január táján - pontosan nem emlékszem, de karácsony után volt -, elértem a másfél mázsát. Igen, ez nagyon sok egy méter-nyolcvanas embertől. Néztem mérleget és elgondolkodtam. Itt van két gyerek, ha szeretném látni az unokáimat, ez nem mehet így tovább.

    Napokon, heteken át agyaltam, gondolkodtam, kondicionáltam az agyam, a lelkem. Nem írom le ezeket, ha érdekelne, keress meg bátran, elküldöm, mire jutottam.

    Hallottam már a paleolit étrendről, de láttam olyanokat, akiknek erre ráment az egészségük (valószínűleg valamit nem jól csináltak), s amúgy is riasztott ez a fajta táplálkozás. Mert én szeretek enni. Jókat enni. S nem szeretem, ha megmondják, mit igen, mit nem, csak azért, mert azt egyszer valaki, valahol kitalálta. Én nem ő vagyok, én én vagyok. Más ízlés. Nem ragozom, nem akartam paleózni.

    Elkezdtem hát magamnak kialakítani egy étrendet, szokást, gondolkodást. Ahogy nekem jól esett. Elhagytam a cukrot, ha mégis kellett, mézzel pótoltam. Jóval kevesebb kenyeret ettem, ha mégis, akkor rozs kenyeret, vagy extrudált szeleteket (abonett, konyhanyelven). Párolt és nyers zöldségek, saláták, savanyúságok, sajt, tojás, hús, kolbász, szalámi, szalonna, májkrém, halkonzervek, kefír, tejföl... minden mennyiségben.

    Megengedtem és megengedem magamnak a rizst, krumplit, vagy ha olyan az étel, akár a tésztát is, de jóval kevesebbet, mint korábban. A 2015 előtti adag fele a mostani maximum.

    Nem tartok be semmiféle táblázatot, nem számolok se kalóriát, se energiát, nem sportolok aktívan (bicaj, séta van napi szinten, de csak amennyi jól esik). Eszek, ha éhes vagyok, iszok, ha szomjas vagyok, annyit, amennyi jól esik.

    Orvos minden hónapban lát, valamint az esetleges vitamin- és ásványi anyag hiány megelőzésére multivitamin készítményt szedek napi szinten. Emellett nagyon odafigyelek a só pótlására is.

    Sok a blabla, mi? :)

    OK, 2015 január óta eltelt 20 hónap. Azóta így táplálkozom és élek.

    Ezen idő alatt leadtam 27 kilót.

    Sokak szerint erős az akaratom. Pedig szó sincs erről. Nem volt megterhelő. Na jó, az első 2-3 hét igen, de azóta minden megy a saját kerékvágásában.

    Most már biztosan érted, miért örülök az írásodnak! Köszönöm! :C

    [ Szerkesztve ]

    [Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

  • Franklin

    addikt

    Annyi kiegészítést tennék még az étrendhez, hogy a felvágottakkal vigyázzunk, lehet bennük cukor, csak mondjuk dextróz, maltodextrin,szukralóz néven.

  • #96302336

    törölt tag

    :R
    Köszi az ismertetőt, még nem hallottam róla. mostantól ezek szerint fogok étkezni.

  • Scholes9

    nagyúr

    Azért szénhidrát és szénhidrát között is ég és föld különbség lehet :) Nagyon nem mindegy, hogy egyszerű vagy összetett szénhidrát :N Diabétes kialakulásához leginkább a túlzott mértékű cukorfogyasztás és az egyszerű szénhidrátok fogyasztása járulhat hozzá, mint pl a fehér lisztből készült ételek. Meg nyilván a mozgás szegény életmód.

    Én most kezdtem 1 hónapja "normális" testépítő étrendet követni heti 3 súlyzós edzéssel és egyelőre csak pozitív tapasztalatom van.

    Csirkemell filé, barna rizs, illetve zöldségek (brokkoli, paradicsom, cékla, karfiol, paprika, uborka eddig) Meg persze a tejsavófehérje por formájában, mint táplálék kiegészítők. Reggelire mindig zab. Továbbá vitaminok, lenmagolaj, illetve, amiben sütöm a húst, az nem más, mint a kókusz zsír, amitől nem igazán van jobb ilyen célra. Csak szuperlatívuszokban beszélhetek, milyen döbbenetesen javult az emésztésem, számomra felér egy csodával :C Ha ezt előbb tudom, biztos, hogy hamarabb elkezdem :)

    [ Szerkesztve ]

    PS5 + PS VR2 <-> XSX <-> 65” S90C

  • Locutus

    veterán

    válasz Scholes9 #13 üzenetére

    Ahogy zsír és zsír között is.

    Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

  • Scholes9

    nagyúr

    válasz Locutus #14 üzenetére

    Hogyne :)

    Franklin: az a durva, h szinte majdnem mindenben található cukor valamilyen formában, brutálisan sok cukrot megeszik az, aki egy picit nem figyel oda és sajnos nagyon sokan tojnak rá. Nem véletlenül van ennyi cukorbeteg a világon, illetve nagyon sokan vannak, akik még nem tudják, de nemsokára azok lesznek :(

    [ Szerkesztve ]

    PS5 + PS VR2 <-> XSX <-> 65” S90C

  • Scholes9

    nagyúr

    válasz Franklin #5 üzenetére

    Nem tudom egészség szempontjából mennyire jó ez. Én inkább a többször evés híve vagyok, hogy ne ugrándozzon a vércukorszintem. Diabétes kialakulásának szempontjából ez nagyon nem mindegy. Testépítéshez is sokkal ideálisabb, ha jól tudom.

    5-7x eszem egy nap, attól függ, h milyen műszakban dolgozom vagy itthon vagyok e esetleg, illetve van e edzésem aznap. Egyelőre beválni látszik.

    [ Szerkesztve ]

    PS5 + PS VR2 <-> XSX <-> 65” S90C

  • Fred23

    nagyúr

    Próbáltam már a ketogén diétát, de túl sok szenvedéssel járt, viszont szerintem ott rontottam el, hogy 20g ch fölé mentem. Ugyanis előtte én is sokat olvastam a dologról, és az jött le, hogy ketontestek termelődnek csökkentett ch-tól is, vagyis nincs szükség 50-60g ch alá menni. Viszont így sosem eshettem mély ketózisba, emiatt szenvedhettem sokszor a ketogén diétám alatt. Ha valamikor megint kipróbálom, be fogom tartani a max. 20g-ot, illetve azt is, hogy egy étkezés max. 5g ch!

    Az édesítőszerek is problémásak lehetnek, ugyanis azok is inzulin termelésére ösztönzik a testet, ami meg a zsírbontást állítja le. Már az édes íz elég ahhoz, hogy beinduljon az inzulin-termelés. :( Szóval ha valaki biztosra akar menni, kénytelen még az édesítőszerekről is lemondania.

  • Kamikazeman

    aktív tag

    Nagyszerű írás! Paleo diétázom, ami nagyban hasonló. Magas volt a vérnyomásom(ez már 20 éves korom óta) és cukorbeteg is lettem(12-es értéket mértem éhgyomorra) miután 20kg-ot híztam a dohányzásról való leszokás után. Mivel nem akartam gyógyszeren élni 36 évesen, így paleozni kezdtem és sportolni(nem durván csak heti 3-4órát). Néhány nap alatt csökkenni kezdett a cukorszintem, ami most 4 hónap után már teljesen normális(4.5-6 között) és meglepetésemre az eddigi kb.155/90-es vérnyomásom 120/60. Ez utóbbi csak véletlenül derült ki, mikor kíváncsiságból rámértem a még hálistennek élő nagyszüleim vérnyomásmérőjén. Ezt a mérést még másnap is megismételtem, de az érték ugyanennyi volt. A súlyom most 120kg-ról 95kg. Szóval mondhattok bármit, ezek működnek!

    Jelenleg vérnyomáscsökkentőt és cukorgyógyszert kellene szednem az orvosok szerint, szerintem meg nem....és ez a jobb! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Cancer

    senior tag

    Sziasztok,

    Köszi a cikket. Én anno először Dr. Hummel cikkeiben találkoztam a ketogén diétával, de ő még ennél is szűkszavúbban írta a konkrét étrendről. Érdemes beleolvasni a blogbejegyzéseibe, szerintem nagyon lérdekesek.
    Ő elsősorban az egészséges életmóddal azon belül is a sejtszintű egészséggel foglalkozik. A ketogén diétát a rákos betegeknek kifejezetten ajánlja, lévén ketózis alatt a rákos sejtek kiéheznek és elpusztulnak.

    De nagyon tetszik, hogy így összefoglaltad az előnyöket, veszélyeket. :)

    Az ügyvédem nélkül nem írok alá semmit...

  • FireKeeper

    nagyúr

    az ilyen extrém diétákra mindig kicsit ferde szemmel nézek, én úgy tudom se a zsírokat, se a szénhidrátokat se a fehérjéket sem érdemes túl kis mennyiségben fogyasztani, az ideális, ha az arányok jól vannak belőve, és persze az ember kerüli a junk kajákat, szintetikus szutykokat.

    én pl július óta figyelek oda kicsit jobban arra, hogy mikor miket mennyit eszek, és viszonylag kevés optimalizálással, magam éheztetése nélkül tudtam azóta kb 8-9 kilót leadni.

    [ Szerkesztve ]

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • Franklin

    addikt

    válasz FireKeeper #20 üzenetére

    Relatív, hogy mi az extrém diéta (bár jobban szeretem az étrend szót, mert egy diéta időszakos, egy étrend pedig állandó).

    Számomra az az extrém, mikor tömik magukba az emberek a finomított szénhidrátokat.

  • FireKeeper

    nagyúr

    válasz Franklin #21 üzenetére

    bocsi, nem voltam egyértelmű. valóban, a diéta kifejezés a magyarban ezt jelenti, és amúgy van egy ilyen kicsit negatív felhangja, én inkább az angol diet miatt használom a diéta szót magyarban, ami ugye ott az étrend, nem is hiszem hogy náluk van két szó a két dologra.

    extrém alatt pedig azt értettem hogy itt a szénhidrátból minimális mennyiséget ajánl. ugyanúgy használtam volna olyan étrendre ami a nagyon magas/alacsony fehérje vagy szénhidrát bevitelt promózza.

    nyilván a legártalmasabb az, amit te is írsz, én is a súlyvesztésemet valószínűleg nagyobb részben az ilyen kaják teljes vagy részleges kigyomlálásának köszönhetem, mintsem egyéb változtatásoknak az étrendemben :)

    [ Szerkesztve ]

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • apatyas

    Korrektor

    Ezt a témát követni fogom. Noha perpill nem túlsúlyos vagyok.

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • RBJ

    addikt

    Ahogy Falcon is leírta lényeg a lényeg a minőségi vagy nem agyonfeldolgozott ételeken van a hangsúly.
    Főzni kell, normális magyar ételeket kenyér hanyagolásával, nassolás elhagyásával és a cukros üdítők kizárásával. Oszt jön az eredmény.
    Nem kell ezt túlragozni, kerülni a feldolgozott készételeket és kész.
    Hagyományosan, parasztosan enni. Régen de ne menjünk messzire csak a 60-70 évekbe, láttatok kövér emberek képeken? Nem igazán. Igaz melóztak is rendesen de nem is vettek moslékokat a boltba.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Scholes9 #16 üzenetére

    "Én inkább a többször evés híve vagyok, hogy ne ugrándozzon a vércukorszintem. Diabétes kialakulásának szempontjából ez nagyon nem mindegy."

    Nem biztos, hogy a gyakori étkezés jó megoldás. Folyamatosan, a normálisnál magasabban tartod a vércukor szintet. Ez folyamatos inzulin termeléssel jár. Az állatokat így hizlalják.

    Naponta kettőnél többször nem kell étkezni. Az időponthoz kötött étkezéseket is el kellene felejteni. Akkor kell enni, amikor valódi az éhség. Ez esetben az inzulin igény is alacsonyabb és az inzulin termelő sejtek is tudnak pihenni.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • woodworm

    veterán

    válasz Franklin #21 üzenetére

    "bár jobban szeretem az étrend szót, mert egy diéta időszakos, egy étrend pedig állandó"

    Ez csak azért van, mert a barom média teljesen a fogyókúrához kötötte a diéta szót. Szerintem a diéta speciális szempontok alapján kialakított étrend és nagyon sok ember számára nem időszakos, hanem állandó.

    Köszvényesként igen érdekesnek tartom ezt az étrendet. Egyáltalán nem elégít ki a cikkben említett magyarázat, hogy nincs ok az aggodalomra, mert a fruktóz okozza. A köszvény egy anyagcsere betegség, a fehérjékben található purint nem tudja lebontani a szervezet. Elég nehéz megtalálni az egyensúlyt így is, nemhogy a szénhidrátok szinte teljes kilövése mellett.

  • FireKeeper

    nagyúr

    válasz Hieronymus #26 üzenetére

    ha jól tudom ez az alapja az egész intermittent fasting nevű dolognak (nem hiszem hogy ennek van magyar fordítása :D), amikor tudatosan egy szűkebb időablakban viszed be a kalóriádat, pl azzal, hogy nem eszel reggelit, vagy épp vacsorát. ezáltal azokban az idősávokban, mikor "fasting" állapotban vagy (kicsit csúnyán mondva koplalsz), alacsonyan tartod a vércukrot, majd adsz neki egy nagy boost-ot abban a pár órában mikor eszel. amennyiben lehet hinni az internetnek, ez egy egyre népszerűbb módszer, és nem egy pozitív hatása van, a legjelentősebb talán az, hogy sokkal könnyebbé teszi, hogy az ember kalória hiányban legyen hosszú ideig, mivel a rövidebb "evési ciklusban" nagyobbakat kajálhatsz, ezáltal megvan a teltség érzeted, akkor is, ha amúgy 20%-al kevesebb kalóriát eszel mint ami a szinten tartáshoz kéne.

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz FireKeeper #28 üzenetére

    átmeneti böjtölés :K

    nálam kizárt hogy kizárjak szénhidrátos ételeket az életemből. Egy normális testalkatot simán el lehet érni úgy is ha eszel mindent. Ha az kell valakinek hogy ilyen megszorításokkal éljen, akkor hajrá, de tanulmányok se támasztják alá, hogy metabolikus előnye lenne egy sima alacsonyabb (40%-os hogy ez miért alacsony azt nem tudom) szénhidrátos diétához képest.

    Az egészség vonalat hagyjuk, ha egy vega ide téved akkor pont az ellenkezőjét hozza és citál 5000 tanulmányt a zsírbevitel és a szív és érrendszeri megbetegedések kapcsolatáról (persze a cukoripar által lefizetett tanulmányok tudom)

    [ Szerkesztve ]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Auratech

    őstag

    Több hónapig tartottam én is ketondiétát. Jó régen. Az első hét végére állt be az egyensúly, addig volt egy kis tudati "beszűkülésem". Kedvencem volt a friss élesztő tejszínnel. :)
    Én a salátákat, koviubit, kígyóuborkát, paradicsomot sárgarépát-reszelve ettem "kenyérként".
    Egy natural testépítő-átalakító versenyre neveztem be és fokozatosan vetem rá magam.
    A végén a beállt ketózis mellett edzésen Karnitech cseppek 2dl még taurinos cukormentes energiaitallal két liter ásványvízzel felhúzva volt a hajtóanyag. Negyedik lettem...és a verseny után egy hónappal voltam a legélesebb..

    Fontos a magas víztartalmú rostos, szénhidrátszegény "gazok" társítása, hogy a gyomorsav, bélnedvek nagyobb felületen dolgozhassanak. A friss gomba, retek is jó. Káposzta, savanyú káposzta, spenót...
    És fontos, hogy minden kaját a lehető legalaposabban meg kell rágni, mivel nem szívódik bejéjük a gyomornedv-egyebek.
    (Az eszkimók is eszik egy halfajta félig emésztett alga-béltartalmát.)
    Ha olyan növényeket választok, amiknek 4% alatti a szénhidráttartalma, akkor naponta sok számolgatás nélkül is fél kilót bátran el lehet és kell is fogyasztani, bő folyadékbevitel mellett. Az nem kevés és az egyoldalú szalonna-sülthús kombót is emberi étellé teszi.
    A sajtokban, tejtermékékben figyelni kell a szénhidráttartalmat a tejcukor miatt.
    Sokat segíthetnek, színesíthetnek a testépítők számára készített fehérjedús zerocarb értend kiegészítők, "csokik", italporok, vajjal feldobva.
    Rég nem ketondiétázom, de a szemléletem átformálta.
    Fél kiló kenyér egy hétre elég. Nasi nincs. csak néha dió vagy pár szem mag, mandula. Az ételekhez a köret fele mindig saláta, uborka cékla. A reggeli kávém pedig 2dl (lidl) 30%-os tejszínnel húzom fel cukor nélkül.
    Az kitart délig.. és Ebben a hónapban majdnem 400Km-t tekertem munkába be-ki, ami 8000 kCal majdnem egy kiló zsír, ami nem jött fel..
    Bringa-szeptember

    [ Szerkesztve ]

    Auratech Field Recording

  • Fred23

    nagyúr

    válasz Woodslave #29 üzenetére

    "Egy normális testalkatot simán el lehet érni úgy is ha eszel mindent."

    Viszont nyárra nagyon jó érzés a 10% körüli tzs, amihez viszont már a legtöbb embernek szenvednie is kell valamilyen módon; nekem is. Tehát tavasz elején jöhet is vagy az átmeneti böjt, vagy a ketogén diéta. Ezt most úgy írom, hogy letoltam már majd egy kiló szőlőt, és még folytatom az evést. Heti 2x pizza is van mostanában, ami meg is látszik a súlyomon, viszont februárban vagy márciusban már szigorítok a kajáláson, és nyárra kockás lesz most is a hasam.

    [ Szerkesztve ]

  • ViZion

    félisten

    Érdeklődve olvastam.
    Nekem egy "betegségem" van: a kenyér. Kenyér, kifli, egy doboz tejföl vagy kefír... bódottá. Amúgy semmi nasi, sok cukor sincs, néha energiaital vagy kóla, reggel kávé cukorral. De a kenyér... erre adjatok alternatívát.

    A nagybátyám hasonlóan szép szál gömb mint én. Lefogyott durván. A "csodadiéta": semmi kenyér, péksütemény és nasi. Nálam csak kenyérfélék vannak... de az függőség szinten. Ráadásul este mikor hazaérek, akkor borítok be egy negyed kilót. Ez ellen vmi gyakorlati tanács? :U

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • FireKeeper

    nagyúr

    válasz Woodslave #29 üzenetére

    a 40%-os valszeg azért alacsony, mert az átlag városi Józsi aki napi szinten tolja a tésztát, a kenyeret, etc, ennél azért több szénhidrátot visz be. ami anyagokat én néztem cikkekben, videókban, ott az volt a vélekedés, hogy mondjuk egy 40-35-25 körüli karbó-zsír-fehérje aránnyal már nem lősz nagyon mellé, és persze ezt valamilyen mértékben tologathatod egyik-másik irányba probléma nélkül.

    jó, a vegánokat most talán hagyjuk, ha bármiféle érkezési tanácsot adsz, és nem támad be legalább egy vérmes vegán, akkor rosszul csinálod :D

    [ Szerkesztve ]

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 IV || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • Polllen

    nagyúr

    válasz ViZion #32 üzenetére

    Édesanyám pékségben dolgozott majdnem mindig. Egy évbe telt 2x évesen, h elhagyjam & ne hiányozzon semmi mellől. Szerintem kis lépésekben hagyd el.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #2 üzenetére

    Tulajdonképpen vicces, de pont az említett spirituális gyümölcsevéses blog kommentjei között találkoztam először a ketogén étrenddel :)

    "de konkrétan leírnád hogy mondjuk egy napod akkor hogy is néz ki így"
    Elmúlt két napom, illetve napunk:
    Mai nap:
    reggeli: 1 dl 30% tejszín, 2 dl édesítetlen mandulatej, 2 kiskanál kókuszolaj, kávé - 577 kalória, 3g ch
    nassolás: 30g földimogyoró
    ebéd: csirkemell megkenve paradicsomszósszal, rá mozarella, majd tepsiben megsütve - 502 kalória, 1g ch
    ebéd után kávé üresen, mellé 1 kocka lindt 85% étcsoki (1,9g ch)
    vacsora: grillsajt (140g), párizsi (100g), kaliforniai paprika (50g) - 654 kalória, 8g ch
    Összesen 1794 kalória, 14g ch

    Barátnőmnek:
    reggeli: hasonló, csak neki lightos szójatejjel (ch csökkentett), mivel édesebb, neki úgy jobban ízlik a kávé
    ebéd: ugyanaz
    napközben kávé 1dl tejszínnel
    vacsora: 100g gépsonka, 100g párizsi, 100g paradicsom, 120g káposzta, 20g tökmagolaj (mindez összekeverve, kvázi salátának) - 541 kalória, 5g ch
    Összesen 1754 kalória, 20g ch

    Tegnapi napom:
    reggeli: lásd előbb
    ebéd: brassói (értelemszerűen krumpli nélkül) + ecetes uborka - 364 kalória, 4g ch
    vacsora: túróstészta :) 100g túró, 100g 20%-os tejföl, 7 szelet bacon. Igazából ezt magában is bekanalaznám, de múltkor vettünk kipróbálásra "mindenmentes" tésztát (konjac lisztből készül), abból 150g (nem rossz amúgy, bár szerintem nem adja vissza a tészta feelinget, igaz ha az ember valami nagyon szószos dolgot akar enni, akkor nem rossz. Csak rágósabb, mint az igazi tészta, kicsit tintahalra emlékeztető átlaggal) - 704 kalória, 7g ch
    Összesen 1705 kalória, 18g ch

    Barátnőmnek:
    reggeli: lásd előbb
    nassolás: pörc :C
    ebéd: ugyanaz
    vacsora: előbb említett no carb noodle, 100g paradicsompüré + fűszerek + pulykasonkából összefőz / süt, 160g paradicsom. Desszertnek 100g mascarpone megszórva fahéjjal - 672 kalória, 11g ch
    Összesen: 1586 kalória, 21g ch (most jöttem rá, hogy kicsit elszámoltuk nála a tegnap estét)

    "Mikor főzöl, mit reggeliztél, viszed dobozban stb."
    Igazából a főzésünkön a keto nem változtatott, már előtte is 2 naponta főztünk: illetve vasárnap szülőknél ebéd, ottani maradékot visszük be hétfőn, hétfőn főzünk 2 napra, meg szerdán főzünk 2 napra, szombaton meg frissensültszerűség. Értelemszerűen ebédet bevisszük, vacsora meg itthon. Barátnőm tipikusan valami hideget szokott enni, én eléggé rákaptam a rántottára, főtt tojásra, abból sokat eszek (mondjuk most pont a felhozott két napban nem volt, de amúgy igen :) ).

    Dark Archon
    "Hát igen, 7-8 oldalnyi tudományos(?) rizsa helyett egy heti "étlappal" kellett volna kezdeni és kész."
    Nem nagyon van értelme keto alatt minta "étlapnak". Edd amit szeretsz, csak férjen bele a 20g szénhidrátba. Lehet írni mintaétrendet, amiben nagyrészt csirkecombot eszel salátával, illetve tojással, de én ettől tuti két nap alatt kifutnék a világból. De leírhatom amit én eszek, sok tejszín, sajt, grillkolbászok, sok tojás, de ettől meg másvalaki futna ki a világból. Szóval nem nagyon van értelme mintát írni, mert ha az alapján állsz neki kajálni, akkor hamar megunod.
    Másrészt, amit Franklin is írt:
    "Jó cikk de, de talán picit hosszú és tömény, sokakat eltántoríthat a végigolvasástól, érdemes lenne egy rövidebb összefoglalót írni."
    Ez részben szándékos. Mivel a) orvosok nem ismerik igazán ezt az étrendet, b) eléggé eltér a hagyományos étrendtől, nem túl célszerű észnélkül nekiállni. "Mától nem eszek szénhidrátot, de mindent úgy csinálok, mint eddig" hozzáállásból komoly hiánybetegségek alakulhatnak ki. Szóval ha valakinek sok ennyi anyagot átolvasni egy életmódváltáshoz, akkor inkább ne álljon neki. Ahogy a cikk / elején írtam, nem célom senkit se áttéríteni, csak egyszerűen zavart, hogy mennyire nincs jól összefoglalt anyag a témában magyarul.

    "lletve a reggeli szokott problémás lenni, furcsának tűnhet (és sokszor nehezen kivitelezhető, pl. metrón nem ehetsz ilyet) a sült kolbász reggelire, paprikával, paradicsommal, kenyér nélkül, de én simán letoltam."
    Ha valaki szereti a kávét, akkor sok tejszín + kávé ideális reggeli :) Ráadásul könnyen szállítható is. Hátránya, hogy zsíron kívül mást nem viszel be vele, szóval annyival többet kell enni többi evésnél.

    "Nemrég átálltam egy tömegnövelő étrendre, mert kondizok, de az biztos, hogy a szálkásító időszakban újra ketózni fogok."
    Elsőre paradoxonnak hangzik, de keton is lehet tömeget növelni. De amúgy igen, ideális szálkásításra, mert nem vesztesz izomból.

  • tailor74

    őstag

    Köszi a cikket, végig olvastam, hiánypótló... :R

    Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz joysefke #7 üzenetére

    "Az ajánlott szénhidrát-mennyiségeket nettó hülyeségnek tartom. 20gr kb a vicc szint, ketózis ide vagy oda. ez személyes vélemény, amit nem tudok semmilyen kutatással, csak a személyes tapasztalataimmal alátámasztani. Cserébe az állítólagos "tudományos kutatások" amelyeket a témában végeztek, kb ugyanilyen komolyságúak :))"
    A 20g ch igazából az egyik legmegalapozottabb érték az egész étrendből :) Egy átlag felnőtt agyának 100g szénhidrátra van szüksége egy nap szénhidrátdús étrenden. Az agy 75%-a tudja energiaigényét ketonból fedezni, a maradék mindenképp szénhidrátból működik. Igen, ez alapján a 20 alálövés, de ugye fehérjéből is elő tud állítani a szervezet szénhidrátot, másrészt jobb alul lőni, mint felül, mert sem az egyes termékek / alapanyagok pontos szénhidráttartalma nem meghatározható, másrészt a mérlegelés se lesz annyira pontos, mint kéne.
    De igen, igazad van, 20g szénhidrát fölött is lehet ketózisban lenni. Azonban az általad leírtakból arra következtetek, hogy te elég aktív életmódot élsz, szóval igaz amit írsz, hogy el is használod a plusz szénhidrátokat. De ez az átlag fogyókúrázóra nagyon nem igaz: tipikusan kimerül a mozgása abban, hogy reggel elsétál az autójáig, meg munka után visszasétál az autójához. Emellé hiába társul heti 3x1 óra edzés (ennél több edzés elég ritka), ha annyi szénhidrátot megeszik, mint te, akkor folyamatosan ki fog esni ketózisból. És az a legrosszabb dolog ami történhet, mert a szervezetnek folyamatosan át kell állnia és csak minden baja lesz.

    "Tehát a véleményem az, hogy a 20gr szénhidrát mint ajánlás szükségtelenül és normál életmód mellett betarthatatlanul alacsony abban az esetben, ha valaki sportolgat."
    A cikkben erről írtam egy külön részt, sportág függő. Ha valaki csak hobbiból vagy azért sportol, hogy ne legyen eltespedve, akkor bőven elég. Tapasztalat. Én naponta 12km-t biciklizek (munkábajárás), illetve lásd amit írtam túrázásról. Nyilván ha valaki 100m-es síkfutás versenyekre eddz, akkor nem jártható út a sima keto (de arra még létezik a ciklikus keto... )

    "Ha a bevitt cukor nem elegendő (és az én esetemben még a 20gr többszöröse sem volt elegendő) akkor zsírt kell cukor jellegű anyagokká bontania a szervezetnek."
    Az izmoknak nincs szüksége cukorra, ketonból is tudják fedezni az energiaigényüket, de igazából adaptáció után ketonra sincs szükség, közvetlenül zsírból is el tudják látni magukat.
    Mondjuk a laborvizsgálat ha tipikusan éhgyomorra történt, és emellé alacsony mennyiségű szénhidrátot fogyasztottál, akkor nem csoda, hogy ketózist mutatott: szénhidrátdús táplálkozás után közvetlenül is elég 12-16 óra ahhoz, hogy minden szénhidrátraktár kiürüljön. Te ugye már alapból kevés szénhidrátot ettél, így egy szimpla alvás jó eséllyel elég volt, hogy már elkezdjen ketonokra átállni a szervezeted. Ez még nem jelenti azt, hogy folyamatosan ketózisban voltál.

  • koxx

    MODERÁTOR

    válasz Cathfaern #35 üzenetére

    1700 kcal csak nekem tűnik baromi kevésnek :F kivéve ha 60 kiló vagy

    Eladó ASUS TUF 4070 Ti OC gaming, doboz, új, gari

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #9 üzenetére

    "Ez a Ketogén étrend érdekes téma, de félek tőle, hogy a negatív hatásai el vannak bagatelizálva jelen cikkben, és/vagy az orvosilag sem megfelelően alátámasztott dolog ez. Mert az hogy milyen látható hatása jelentkezik (fogyás), egy dolog, de mi van a nem látható folyamatokkal? A szervezet azért bonyolultabb ennél."
    A nem látható folyamatokat orvosilag jól ismertek. Alkalmazzák hosszú távon terápiás céllal (epilepsziásoknál tipikusan 2 év, utána megnézik mi történik ha visszaáll szénhidrátra), de 1 éves klinikai kutatás is létezett. Szóval nincsen itt semmilyen "rejtett" folyamat.

    "Az egyiket cukormentes, a másikat zsírmentes diétára fogva egy hónapig. Sajnos baromira nem találom mi volt ez, talán más sikerrel jár."
    Sajnos pontos adatok nélkül nehéz bármit mondani. Ketogén diétát is lehet rosszul csinálni, ha nem viszel be minden vitamint és ásványi anyagot amit kell, akkor hiánybetegségek alakulnak ki. De ezt el lehet érni bármilyen étrenddel is. De:

    FireKeeper
    "az ilyen extrém diétákra mindig kicsit ferde szemmel nézek"
    Én is. De ez csak addig extrém, amíg utána nem olvas az ember. Szénhidrátokban (és főleg cukorban) semmi olyan nincs, amire az embernek mindenképp szüksége lenne, vagy legalábbis ne tudná saját magának előállítani. Ellentétben ugye a fehérjével (lásd esszenciális aminosavak), amelyeket nem tud magának előállítani, viszont nélküle meg nem tud élni. Napi 25g szénhidrát ami mindenképp szükséges az emberi szervezetnek, de ezt meg saját magának is elő tudja állítani.

    nuke7:
    Fogyás céllal kezdtem utánaolvasni, de már nem csak amiatt csinálom. De igen, jelenleg a fogyás a fő szempont :) Hétvégén vagy jövő hétvégén lesznek fotók... bár szerintem senki se jár jól azzal ha az én félmeztelen képeimet nézegeti :D

    Falcon C.
    Örülök, hogy tetszett az írás :R Igen, igazából a ketoban az a jó, hogy természetes, ha az ember hallgat a szervezetére, akkor könnyen magától is ráállhat :) Ahogy a te példád is mutatja, szénhidrátdús étrenddel ellentétben itt sok esetben elég ha csak hallgat az éhségére az ember, és máris nem fogja túlenni magát, és le fog fogyni a neki megfelelő súlyra. Csak számolgatással biztosabbra lehet menni.

    Franklin
    "Annyi kiegészítést tennék még az étrendhez, hogy a felvágottakkal vigyázzunk, lehet bennük cukor, csak mondjuk dextróz, maltodextrin,szukralóz néven."
    Igen, ez nagyon jogos! Megdöbbentő, hogy mikben vannak "rejtett" szénhidrátok, gondolom veszek majd jó kis főtt / sült sonkát, de egy olyan márkát se találtam, amiben ne lett volna 4-5g szénhidrát 100g-ban :( Ettől persze még lehetne enni keto alatt, de én sonkákat tipikusan arra szoktam használni, hogy ha napközben kevés a fehérje, akkor vacsorára megtolni velük. Így nézve viszont az elég sok.

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Cathfaern #35 üzenetére

    :R na így már emberközelibbnek érzem. Köszi. Irigylem jó lenne tenni egy próbát, na majd talán tavasszal. Az első két kajám nekem is ketobarát :D (10kor tojás-bacon-sajt, spenót némi kefír, 14-kor csirkemell-brokkoli- vagy zöldbab) még a vacsora kéne hogy keto legyen meg locsolja némi olajat mindenre.

    [ Szerkesztve ]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Gabás

    addikt

    Amit én hiányolok, az a telített és telítetlen zsírok közötti különbségtétel. Szép és jó a kalóriaigény számolgatása, de a lipidek és az érrendszeri betegségek között kapcsolat van

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Scholes9 #13 üzenetére

    "Diabétes kialakulásához leginkább a túlzott mértékű cukorfogyasztás és az egyszerű szénhidrátok fogyasztása járulhat hozzá, mint pl a fehér lisztből készült ételek."
    Igazából nagyon úgyfest, hogy diabétes kialakulását pont annyira elősegítik az összetett szénhidrátok is :( Nyilván annyiból jobb a helyzet azoknál, hogy sokkal nehezebb akkora mennyiséget megenni belőlük, mint az egyszerűekből. De ha megvan a mennyiség, akkor mindegy, hogy egyszerű vagy nem, végeredményben a szervezet ugyanazzá az anyaggá bontja le őket.

    "Csirkemell filé, barna rizs, illetve zöldségek (brokkoli, paradicsom, cékla, karfiol, paprika, uborka eddig) Meg persze a tejsavófehérje por formájában, mint táplálék kiegészítők. Reggelire mindig zab. Továbbá vitaminok, lenmagolaj, illetve, amiben sütöm a húst, az nem más, mint a kókusz zsír, amitől nem igazán van jobb ilyen célra. Csak szuperlatívuszokban beszélhetek, milyen döbbenetesen javult az emésztésem, számomra felér egy csodával :C"
    Igazából ha mindenféle feldolgozott meg adalékanyagos élelmiszerekről átáll normális alapanyagokból előállított étrendre, az mindenképp sokat javít az egészségen :R

    "Nem véletlenül van ennyi cukorbeteg a világon, illetve nagyon sokan vannak, akik még nem tudják, de nemsokára azok lesznek "
    USA az az ország ahonnan elindult a "zsírfóbia" és ahol emiatt leginkább tolták is a zsírszegény cuccokat. Amik hogy fogyaszthatóak legyenek tele vannak nyomva adalékanyagokkal meg cukorral. Eredmény? USA lakosságának több, mint 30%-a cukorbeteg :(

    "Nem tudom egészség szempontjából mennyire jó ez. Én inkább a többször evés híve vagyok, hogy ne ugrándozzon a vércukorszintem. Diabétes kialakulásának szempontjából ez nagyon nem mindegy."
    Diabetes szempontjából ez a legnagyobb előnye a ketonak :) Teljesen mindegy mikor és hányszor eszel, a vércukorszinted állandó lesz, mivel nem azt használja a szervezet energiaforrásnak.

    Fred23
    Igen, ezért fontos a 20g szénhidrátos korlát, mert itt jönnek ki igazán az étrend előnyei. Amúgy az édesítőszerekről való lemondás szerintem csak addig probléma, amíg 4-6 hetet el nem tölt az ember nélkülük. Utána már nem fogja kívánni.

    Woodslave
    "Egy normális testalkatot simán el lehet érni úgy is ha eszel mindent. Ha az kell valakinek hogy ilyen megszorításokkal éljen, akkor hajrá, de tanulmányok se támasztják alá, hogy metabolikus előnye lenne egy sima alacsonyabb (40%-os hogy ez miért alacsony azt nem tudom) szénhidrátos diétához képest."
    Jól tudod, metabolikus előnye nincsen. Viszont az az előnye meg van, hogy nem leszel éhes (mivel állandó a vércukorszint), és így sokkal kevesebb akaraterő szükséges ahhoz, hogy kalóriadeficitet tarts. Átlagembernek ez hatalmas előny (ha jól rémlik más topicból te azért messze vagy az átlagtól :) ).

    Auratech
    "Fontos a magas víztartalmú rostos, szénhidrátszegény "gazok" társítása, hogy a gyomorsav, bélnedvek nagyobb felületen dolgozhassanak. A friss gomba, retek is jó. Káposzta, savanyú káposzta, spenót..."
    A rost attól rost, hogy nem tudja feldolgozni a szervezet. Innentől kezdve a gyomorsav és bélnedvek hatásfoka csak annál rosszabb lesz, mint több rostot eszel. Ráadásul a felszívódást is gátolják (pont ezért "jók" az összetett szénhidrátok, mert magas rosttartalommal párosulnak és lassabban szívódnak fel, ezért nem lövik ki annyira az inzulint). Szóval jó dolog a rost ha sok "szemetet" eszel, mert megakadályozza a felszívódást. De ha csak egészséges dolgokat eszel, akkor semmit se segítenek.
    Ahogy én látom rost terén az az ideális ha nagyjából annyit eszik az ember, mint korábban, mert ellenkező esetben borulhat az emésztés (legalábbis az átállási időszakra). De ha hirtelen hatalmas mennyiségű rostot kezd el fogyasztani az illető, annak csak egy fájdalmas székrekedés lesz az eredménye.

    koxx
    Jelenleg 87 kiló vagyok. 1800 kalória az a 15%-os deficithez tartozó érték. Illetve igazából nem vagyok éhes, sőt ha még ennem kéne most, csak küszködnék vele. Emellett mint írtam biciklivel járok dolgozni, nem vagyok sem álmos, sem fáradt. Akkor miért kéne többet ennem? :)

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Cathfaern #42 üzenetére

    De ha így gondolod, miért esztek párizsit? Az azért elég alaposan feldolgozott élelmiszer.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Locutus

    veterán

    válasz Cathfaern #37 üzenetére

    De ki találja ki ezeket a számokat, hogy 100g, meg 20g, meg 75%? Ezt valakin tesztelték? Vagy miből állapította meg, és kicsoda, hogy az emberi agynak mire van szüksége?

    Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Fred23 #31 üzenetére

    "Ezt most úgy írom, hogy letoltam már majd egy kiló szőlőt, és még folytatom az evést. Heti 2x pizza is van mostanában, ami meg is látszik a súlyomon"
    Nem paráztatásként, de ez ideális út a cukorbetegséghez. Nem, nem azért mert egyszer megettél 1 kiló szőlőt, hanem ha ezt rendszeresen teszed.

    ViZion
    "Nálam csak kenyérfélék vannak... de az függőség szinten. Ráadásul este mikor hazaérek, akkor borítok be egy negyed kilót. Ez ellen vmi gyakorlati tanács? :U"
    Paradoxonnak fog hangzani, de az a tanács, hogy állj át ketora :) Ha tényleg függőségről beszélünk, akkor mondjuk 1-2 hétig rossz lesz, de utána egyszerűen nem fogod kívánni. Fénykoromban én heti 7 napból 5 nap pizzát ettem. Na jó ez kivételes eset volt inkább, de pizzát, tésztát, kenyeret bármikor meg tudtam enni. Ugyanez igaz csokira és más édességre is. Jelenleg? Vannak receptek keto barát tortillára vagy pizzatésztára, el is mentettem egy csomót amikor még csak utánanézési fázisban voltam, hogy na majd ilyet csinálok csomószor (előtte saját kezemmel készített házilag sütött kenyeret ettünk. Csak hogy legyen összehasonlítás :) ), aztán múltkori linkszortírozás során töröltem az összeset, mert nem hogy egyiket se csináltuk meg, ha rágondolok, hogy kenyérfélét egyek, egyszerűen nem kívánom. Ha átállsz ketora, el fog múlni a "szénhidrátéhséged", nem lesz rá szüksége a szervezetednek.
    Sokkal rosszabb ilyen téren amúgy a megszokás, pl. forró nyári napon városban sétálva enne az ember egy fagyit :) De ha rágondolok ott se maga a fagyi íz hiányzik, hanem a "feeling". Amúgy lehet keto barát fagyit készíteni ha az ember akar :)

    Gabás
    "Amit én hiányolok, az a telített és telítetlen zsírok közötti különbségtétel. Szép és jó a kalóriaigény számolgatása, de a lipidek és az érrendszeri betegségek között kapcsolat van"
    Kapcsolat van, ha a transzzsírok raktározásra kerülnek, meg sokáig az érrendszerben keringenek. De ketogén étrenden a zsírok az elsődleges energiaforrás, így a szervezet rögtön felhasználja őket. Kísérletek alapján ketogén étrend folytatása mellett a transzzsírok aránya a vérben alacsonyabb, mint zsírszegény étrend esetén. De ez elég hosszan kifejtésre kerül a cikkbe belinkelt koleszterines cikkben.

    Polllen
    Azért, mert én se vagyok tökéletes :) Jobb lenne elhagyni, igen, csak egyszerűbb kivenni a hűtőből, mint munka után még csirkét / marhát / sertést sütögetni. Illetve jelenleg a fogyás a fő cél, minden ledobott kilóval drasztikusan csökkentem a cukorbetegség (családban "normális"), illetve szívproblémák kockázatát (ez is van családban bőven sajnos). Ha már közel leszek az ideális súlyhoz, akkor jöhet az optimalizálás :)

    Locutus
    Tudósok. Itt a teljes cikk: [link]. Ez meg a lényeg belőle: "With measured cerebral blood flow of 45 ml/100 g of tissue per min, and assuming a brain size of 1400g the 24 hr glucose oxidation would approximate 24g"

    [ Szerkesztve ]

  • Locutus

    veterán

    válasz Locutus #9 üzenetére

    Na, találtam végre linket hozzá :)

    részletesebb, eredeti

    és a videó

    Dióhéjban tehát: 2 iker, az egyik a zsírról, a másik cukorról mond le egy hónapig. Bár más irányban, de mindkettőjükre negatív a végeredmény. A következtetés annyi, hogy sem a cukor, sem a zsír nem ellenség, csak akkor, ha egy ételben mindkettő benne van. Az ugyanis függőséget okoz, az agyra olyan hatással van mint a kokain. Ezért nem tudnak sokan pl a fagyival leállni :) Külön külön tehát lehet, és kell is enni szerintük mindent.

    [ Szerkesztve ]

    Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

  • ViZion

    félisten

    válasz Cathfaern #45 üzenetére

    Van két gyerek, szal. itthon ritkán van üdítő vagy nasi, nem is hiányzik. Napközben rohanás, munka, rohanva ebéd -főtt kaja- ezért este mint az urak... nagy karé' kenyér, meg akármi. Próbáltam más kenyeret, nem finom, nem is fogy annyi. Lehet azt kell erőltetni, szar (német sokmagvas) kenyér és kész :D

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Locutus #46 üzenetére

    "De nem ez volt a legnagyobb gond. Alexander, aki a cukrot száműzte életéből, legyengült, és szellemi teljesítőképessége is súlyosan leromlott"
    Tipikusan elektrolit hiányra utalnak ezek a tünetek. Nem evett elég sót, emiatt kálium és a magnézium is kiürült a szervezetből, ezek nélkül meg az agy nem működik normálisan. Nátrium hiánya tipikusan tünete a gyengeség, fáradtság, tompaság.

    Plusz rákerestem angolul is a cikkre (a magyar elég hiányos, még csak az se derül ki, hogy mennyi ideig csinálták), ott pl. ezt írja: "I thought I'd got the better deal: I could eat meat, fish, eggs and cheese." Ennél ezerszer több dolgot lehet enni ketón :)
    Ráadásul 1 hónapig csinálták a diétát. A keto adaptáció kb. ennyi időt vesz igénybe, szervezettől függően még akár többet is. Szóval mire igazán jól műküdött volna a szervezete zsíron, arra leállt vele...

    Amúgy ezt a "zsírt és szénhidrátot együtt ne" dolgot a tibeti szerzetesek is mondják, ők meg azért alapvetően egészségesen étkeznek :)

    ViZion:
    Egyszer próbáld ki, hogy vacsorára valami zsírosabb dolgot eszel, viszont bármiféle szénhidrát (kenyér) nélkül. Szalonnás rántotta pl. Vagy sült kolbász. De legyen rendes adag :) Utána várj egy negyed órát, és figyeld meg, hogy meg akarnál enni-e egy nagy szelet kenyeret. Jó esély van rá, hogy nem :)

    [ Szerkesztve ]

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Cathfaern #45 üzenetére

    Ha nem pénzkérdés, akkor inkább egyetek más felvágottat vagy sonkát. Azt is ki lehet kapni a hűtőből.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • DanielLong

    senior tag

    Magam is tudományos alapon igyekszem táplálkozni, elsősorban teljesítményfokozó célból, mint hobbi testépítő és amatőr kerékpárversenyző. Számomra a ketogén diéta és a hozzá hasonló szélsőséges étrendek sosem voltak szimpatikusak. Már az olyan megszorításokat sem értem, hogy max 20g ch. Az 50 kg-os nőnek és a 150 kg-os férfinak is? De nem akarom kritizálni, inkább kitérnék arra, hogy szinte mindenki, aki fogyást tudott elérni, az étrendtől függően elhagyta a nasit, a cukrot, fehér mérgeket, átállt egy rendszerre, előre gondolkozva, nem csak ami és amikor eszébe jut. Ezen kívül sokan a sportra is odafigyeltek, így aztán számomra természetes, hogy a fogyás is működni fog. Ebből kifolyólag szvsz szükségtelen szélsőséges diétát választani az átlag ember számára. A húsipari termékeket meg nagyon óvatosan fogyasztanám, főleg az olcsó virslit és májkrémet, rengeteg műanyaggal vannak teletömve.

    Az edzésre rátérve: a szakirodalom szerint állóképességi sportolóknál az edzettséggel arányosan változik a zsírok energiaként való felhasználása. De a zsírokat nagy mennyiségben csak bizonyos pulzustartományon belül használja a szervezet, ugyanis nehéz és lassú belőlük energiát nyerni a szénhidrátokhoz viszonyítva. Alacsony pulzus tartományon elhiszem, hogy ki lehet tekerni a világból, de egy intenzív edzés vagy verseny közben biztosnak gondolom, hogy még a Te szervezeted is keresné a ch-t, amit nem találva aztán hamar eléheznél. Egyesületben tekerünk, nekem az intenzív 100 km 1000 m szinttel 30-as átlaggal az, ami lehúzza nullára a vércukorszintemet (de napi ötször étkezem, tehát viszonylag kis tartalékkal is indulok el). Ezt el tudom kerülni kb 80 g szénhidrát elfogyasztásával edzés közben. Ha a teljesítményed növelése a cél, akkor ajánlom Tihanyi András Teljesítményfokozó sporttáplálkozás c. könyvét és a sportorvos.hu weboldalt.

Új hozzászólás Aktív témák