Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #800 üzenetére

    Múltkor olvastam erről egy cikket, tejiparos emberkével volt az interjú, ő elmondta hogy senki se gyárt magyar piacra (meg nagyon nyugatabbra se) zsíros túrát a zsírfóbia miatt, egyszerűen nincs rá kereslet. Házilag lehetne csinálni.
    Mondjuk utóbbi időben túró helyett frischkäse-t veszek (Penny-s verziót), 1g ch van csak 100g-ban, többi érték meg kb. ugyanaz.

  • Xtras

    csendes tag

    Sziasztok. Na, túl vagyok az 5-ik héten, és még mindig jönnek le a kilók, nagyon klassz.

    Azt szeretném kérdezni, hogy így, hogy beállt a ketózis és megindult a lipolízis folyamata, illetve más az anyagcsere folyamata a szervezetemben, abban az esetben mikor az ember kevesebbet eszik az "előírtnál", akkor a szervezete nem koplal, hanem a saját zsírraktárait bontja azért, hogy abból ellása magát energiával?

    Tehát nem léphet fel stagnálás vagy jojo, nem érzi magát koplaltatva? Azért kérdés ez számomra, mert 2200körül kellene ennem, de igazából a 2000 az ami meg van átlagban. Egyik nap 2100, másik nap 1890. Edzésnapon talán kicsivel több fehérje.

    Köszönöm, szép napot!

  • anda64

    újonc

    válasz Cathfaern #801 üzenetére

    Úgy tűnik, megtaláltam a problémám gyökerét, és ezzel együtt remélhetőleg a megoldást is.
    Sajnos linkeket most nem tudok hozzáadni, mert rengeteg oldalt elolvastam, és nem mentettem el őket. Megpróbálom saját szavaimmal leírni a lényeget. Egy szóval: nátriumhiány.

    Nem emlékszem, hogy a cikkben, vagy itt a fórumon van-e leírva, hogy 5000 mg nátriumklorid (vagyis konyhasó) bevitele szükséges. Nos, van akinek ez egyáltalán nem elég (mint pl. én). Vannak, akiknek a nátrium forgalma erősebb, emiatt még "normál" étrenden is több sóra lenne szükségük. Hát nekem tipikusan ez a bajom, kb. gyerekkorom óta. Minden tünet, amit olvastam ezzel kapcsolatban, végigkísért már fiatal koromtól. Persze senki nem tudta, mi az oka a bajaimnak, azt mondták, idegalapon van. Most viszont, ahogy elkezdtem ezt az étrendet, ami még több nátriumot igényel, nagyon felerősödtek a tünetek, és egyértelművé vált, hogy ezeknek fizikai eredete van. Nagyon örülök, hogy sikerült találnom néhány oldalt, ahol ezzel foglalkoznak, és a megoldás is le van írva. A nátrium alacsony szintje inzulinrezisztenciát okoz. Az inzulinrezisztencia pedig reaktív hipoglikémiához vezet. Egy fórumozó leírta, hogy akkor lett jobban, amikor elkevert fél teáskanál sót 2,5 dl vízben, és napi ötször megivott egy ilyen adagot.

    IR esetén a szervezetben a szükségesnél több inzulin termelődik. Akinek IR-je van, és elkezdi a ketogén étrendet, annak a szervezete a bevitt fehérjére is magasabb inzulinszinttel fog reagálni. Márpedig a magas inzulinszint miatt nem kezdődik meg a zsírbontás, viszont a vércukorszint leesik, és máris jön egy hipoglikémiás roham. Tehát IR-nél a fehérjebevitelt is kezdetben alacsonyabbra kell venni, és a zsírbevitelt magasabbra.

    Tehát: még több só (magnézium és kálium is több ajánlott, mert sokaknak abból is eleve hiánya van), kevesebb fehérje, több zsír.

    Tényleg jó lenne, ha írnál erről is a cikkben. Angol fórumok tele vannak ezzel a témával. Ha beírod a keresőbe, hogy ketogenic diet reactive hypoglicemya, rengeteg találat van. Azt hittem, az életkorom is belejátszik a problémámba, de nem. Már huszonévesek is írták, hogy paleo vagy ketogén étrendet kezdve különböző panaszaik lettek, felerősödött a reaktív hipoglikémiájuk. Nálunk is egyre több embert diagnosztizálnak inzulinrezisztenciával, és azoknak nagy eséllyel problémáik lesznek, amikor elkezdik a ketogén étrendet. Emiatt könnyen azt hihetik, hogy nekik ez nem való, pedig pont ez hozza el a gyógyulást. Nagyon sok pozitív hsz-t olvastam a fórumokon, akik rendbejöttek a ketótól.

    [ Szerkesztve ]

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #804 üzenetére

    Igen, köszi. Most már látom, hogy legalább 5000 mg van írva. :) Csakhogy arra vagyunk kondicionálva, hogy a túl sok só káros. És mivel nincs írva felső határérték, ezért gondolom mások is leragadnak ennél a mennyiségnél. Az étkezéssel is viszünk be sót, nem is keveset normális sózásnál. Így eszembe sem jutott, hogy ennél több (jóval több) kellene. De mint írtam, ez nekem nem újkeletű probléma. Gyerekkoromtól kezdve voltak olyan egészségügyi problémáim, amiket a mostanában elolvasott cikkek alapján mind a nátrium alacsony szintje okozhatott.

    Egyébként az egyik oldalon 6-15 gr között határozták meg a biztonságos dózist. (Persze ez nem hagyományos elveket valló oldalon szerepel.) A 6 gr-nál alacsonyabb is káros lehet, és a 15-nél több is. Ehhez képest a ma elfogadott általános ajánlás max. napi 5 gr.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #803 üzenetére

    Nah erre nem is gondoltam :B Illetve az a része, hogy nátrium IR-el összefüggésben van, nekem is új infó.
    Amúgy igazából az 5000 a minimum, egyes források szerint a szokásos mennyiségen túl kéne még ennyit bevinni. Nekem amúgy első 4-5 hétben kellett pluszba bevinni (húsleves iszonyat mennyiséget el tud nyelni, de a sokat ekézett felvágottak / párizsi / virsli / stb. is tele van sóval), aztán elhagytam, max arra figyelek, hogy a jól sózható dolgot megtoljam rendesen (rántotta, leves tipikusan).
    Ja illetve az 5000mg az nem a konyhasóra, hanem a nátriumra vonatkozik. 1g só 400mg nátriumot tartalmaz.

  • anda64

    újonc

    válasz Cathfaern #806 üzenetére

    Ja illetve az 5000mg az nem a konyhasóra, hanem a nátriumra vonatkozik. 1g só 400mg nátriumot tartalmaz.

    Ez tuti? Az rettentő sok só lenne....

    Ahol a 6-15 gr ajánlás volt, ott konkrétan a konyhasó mennyiségére vonatkozik. 15 gr sóban ezek szerint csak 6000 mg nátrium van. De 15 gr só az nekem elképzelhetetlenül sok.....

  • Arpee78

    senior tag

    (#787) tlac

    "Hogy kerülöd el nem ketogén diétán?
    ugyanúgy lehetnek hiánybetegségek a szokásos étkezéssel is
    és mivel aki ketogénezik sokkal tudatosabban eszik, én arra fogadnék, hogy kevesebb eséllyel lesznek hiánybetegségeik, mint a lakosság többi részének, aki csak úgy eszik valamit."

    Nem a tudatos ketós vs nem tudatos nem ketósról van szó, hanem általában keto diétáról. Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?

    A keto étrend jócskán korlátozza a szénhidrátot, ezzel sok ételalapanyag fogyasztását tiltja vagy korlátozza, amivel gyakran kedvezőbb tápanyagforrásokat korlátoz. Ezért könnyebb normál étrenddel elkerülni a hiánybetegségeket.

    Továbbra is várnék egy mintaétrendet amiből ki tudnám számolni mindenből meg van e az ajánlott napi mennyiség.

    (#791) Cathfaern
    "Amúgy belegondolva szerintem egy átlag ember étrendje tuti nem hozza az 1000mg kálciumot, azért a 150g sajt napi betolása se általános szerintem, se a ~liter tej megivása. 500mg már esélyesebb, de egy átlagos "müzli - rántotthús krumplival - felvágott kenyérrel" étrend azt se hozza ha jól számolom."

    A 789-ben írt számok meredeknek tűnnek, ha csak egy kajából vennénk a kálciumot, de mivel vegyesen esszük annyira már nem. Az abban a hsz-ben írt kaják a legjobbak kalciumban, de a többi kajában is akad. Szóval annyira nem lehetetlen a napi 1000 mg, csak sajt nélkül valamivel nehezebb jön össze.

    "De azért valahol elgondolkoztató, hogy ha "kizárólag" tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét, akkor hogy élte túl amíg nem háziasította a tehenet :) Mert megnézve zöldségeket, egyikben sincs igazán sok kálcium, szóját leszámítva."

    Nem írtam, hogy kizárólag tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét. Ma is vannak népek, akik nem fogyasztanak tejet. Ők tej helyett fogyasztanak mást, mint írtam kevésbé eredményesen kalcium tekintetében. A tej mindössze jócskán hozzásegít a napi kalciumhoz, ezzel egy nem laktózérzékeny és nem tejallergiás embernek a mérsékelt tej(termék) fogyasztás több előnnyel jár mint hátránnyal. A mérsékelt alatt a napi fél liter tejnek megfelelő mennyiséget értve.

    (#799) Cathfaern
    A feldolgozott húsnak és a vörös húsnak kevesebb ártalma van mint a szénhidrátnak?

    (#780) Cathfaern A linken az pont nem hivatalos ajánlás, talán egyszer az lesz, de ma még nem.

    "Amugy beleolvasgattam par cikkbe az oldalakon amit linkeltel, nekem nem igazan tunnek hitelesnek. En se vagyok "Szendi-hivo", de ezek az oldalak inkabb tunnek "anti-hype" oldalaknak, mint tudomanyos megkozelitesu cikkeknek." Végzettség alapján ezen oldalak szerzői közelebb állnak a tudományos megközelítéshez, mint pl Szendi. Miért "anti-hype", egyáltalán mi az? Valami konkrétum?

    [ Szerkesztve ]

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #804 üzenetére

    Még ilyet! Hiába olvastam el, mint látható, még akkor sem fogtam fel, hogy mi van odaírva. :(
    Mentségemre szóljon, hogy biztosan már akkor is nátriumhiányom volt, amikor először olvastam a cikket. ;]

  • anda64

    újonc

    válasz Cathfaern #806 üzenetére

    Na, az előzőt meg neked akartam írni. Szóval igen, újra elolvastam a cikkben, de én azt valamiért konkrétan a sóra értettem, nem külön a nátriumra. És nem elég, hogy nem jól értettem, de aztán saját magamnak válaszoltam az előbb, szóval jobb ha megyek aludni. :)
    Jó éjt mindenkinek!

  • tlac

    nagyúr

    válasz Cathfaern #806 üzenetére

    vajon ha csökkentett szénhidrátos diétán van az ember, akkor is többet kellene ezekből enni arányosan növelve?

    kb. 1 hónapja azt csinálom, hogy a nap bő felében alig eszek szénhidrátot (15g lehet), a másik részében a szokásos étrenden vagyok
    kicsit elkezdtem jobban sózni, részben tudatosan, részben talán nem, de sosem tudom, hogy az adott dolog tényleg sótlan vagy csak az én ízlésemnek az :)
    (egyébként pár kiló már ezzel az IF-hez hasonlító módszerrel is lement)

  • tlac

    nagyúr

    válasz Arpee78 #808 üzenetére

    Nem a tudatos ketós vs nem tudatos nem ketósról van szó, hanem általában keto diétáról. Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?

    értettem elsőre is, hogy mire gondoltál, de talán mégsem kell annyira erre odafigyelni
    szerintem (ha ?) a hiánybetegsék annyira nem gyakoriak (FIXME), a nem ketós nem tudatosoknál, akkor talán ketón sem kell extra módon ügyelni

    talán ezt támasztja alá, hogy az alábbi gondolatod sem szokott teljesülni:

    A mérsékelt alatt a napi fél liter tejnek megfelelő mennyiséget értve.

    meg a zsírban oldó vitaminokkal amúgy sem kell a napi adagot belőni, elég ha átlagban kijön

    a kérdésed pedig meghagyom a többieknek :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #808 üzenetére

    "Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?"
    tl;dr: Igen.

    Hosszabban:
    Ugye ketogén étrend nagyon kevés alapanyagot zár ki, az egy külön sztori, hogy a jelenleg elterjedt étrendben mennyire sok ételben van ez a pár alapanyag... Ugye ahonnan kiindultunk, hogy anda64 nem eszik tejterméket, az nem ketogén előírás, hanem egyéni elhatározás.
    Ketogén étrend lényegében csak az napi szénhidrátbevitelt korlátozza. Szigorúan nézve 20g-ra, de kezdeti időszak után 40-50g-ra esetek 90%-ban fel lehet menni. És annak ellenére amit gondolsz ebbe iszonyat mennyiségű és változatosságú zöldség belefér. Ami nem fér bele, az a magas keményítő tartalmú zöldségek (burgonya, rizs, gabonafélék), de ezeket amúgy sem a tápanyagtartalmuk miatt eszik az emberek. Nem férnek bele a gyümölcsök nagy része se, de a gyümölcsök tápanyag tartalmara rendre alacsonyabb, mint a zöldségeké (lásd pl. C vitamin, savanyú káposztában meg paprikában is több van, mint bármilyen gyümölcsben), csak van mellette egy jó adag cukor is. Zöldségekből még a hüvelyesek ami kiesik, bár ezekből is lehet fogyasztani, max nem fő alapanyagként (pl.: húslevesben némi zöldborsó ok, zöldborsó főzelék viszont nem fog működni), de pl. zöld bab teljesen ketogén. Tulajdonképpen ez nagyjából bármire igaz, lehet akár rizst is ennyi, vagy fehér kenyeret, csak annyira kevés fog beleférni a szénhidrát értékek közé, hogy nem éri meg, és nem is ajánlott, mert akkor annyival kevesebbet fogsz tudni enni olyan dolgokból, amiben értékes tápanyag van...

    "Nem írtam, hogy kizárólag tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét."
    Tudom, de nézd meg bármilyen listát kálcium tartalomról (pl.: [link]). Első sok helyen tejtermékek fognak szerepel, illetve olyan termékek amikhez mesterségesen lett kálcium adva, utána meg szója. Szóval ha ezeket kizárod, akkor csak olyan dolgok maradnak, amiből elég szép mennyiséget meg kéne enni az 1000mg kálciumhoz. Plusz ugye az olyan halak amiket meg tudsz annyira sütni, hogy a csonttal / szálkával együtt meg tudod enni, ez mondjuk sok kultúrában lehetséges kálciumforrás, ezt aláírom.

    "A feldolgozott húsnak és a vörös húsnak kevesebb ártalma van mint a szénhidrátnak?"
    Vörös hússal az ég világon semmi gond nincs. Feldolgozott hús ártalmasabb, mint a szénhidrát? Ez kicsit alma vagy körta összehasonlítás. Nagy mennyiségű szénhidráttal az a probléma, hogy olyan folyamatokat indít be a szervezetben, ami hosszú távon egészségkárosodáshoz vezet. Feldolgozott hússal az a probléma, hogy egészségkárosító adalékanyagokat tartalmazhat. A fent taglalt ideális ketogén diéta nem tartalmaz feldolgozott húst, kizárólag friss vagy max. fagyasztott alapanyagokkal dolgozik. De ez igaz az ideális nem ketogén diétára is.

    "Miért "anti-hype", egyáltalán mi az? Valami konkrétum?"
    Mégegyszer: nem alaposan átnéztem az oldalakat, csak belepörgettem pár cikkbe. De ott sokszor abba futottam bele, hogy nem igazán támasztja alá semmivel az állításokat, csak leírja mert neki igaza van. Szendinél én nem sokszor találkoztam olyannal, ahol valamilyen tanulmánnyal ne támasztaná alá az állítását (könyveit nem olvastam, csak ami neten van). Azon persze mindig lehet vitatkozni hogy a tanulmány mennyire jó, de legalább lehet vitatkozni :)
    "anti-hype" alatt azt értem, hogy ugye van a sok diétázós meg egészségblog, ami ontja magából a "hogy fogyjunk le két hét alatt 20 kilót" meg "2 kaja amit megeszel és sose leszel beteg" meg "Ha ezt 3 dolgot elkerülöd nem leszel rákos" meg "Titkos ázsiai összetevő amitől azonnal lefogysz" és társai cikkeket. Nyilván meg van ezeknek a célközönsége, mert amúgy nem mennének annyira ezek az oldalak. Viszont ha meg van ez a célközönség, akkor meg lesz az ellencélközönség is, azaz azok az emberek akik szerint minden ilyen hülyeség. És ahogy én látom ezek az oldalak meg ezt a célközönséget szolgálják ki, csak sorra hozzá a cikkeket, hogy az előbb taglalt oldalakról mi miért hülyeség, anélkül hogy bármilyen tartalmat hozzáadnának, tehát nem csak megmondanák, hogy miért nem jó amit egy másik oldal ír, hanem hogy akkor mit kéne csinálni helyette.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #812 üzenetére

    A kérdés jó. Ugye ketogén étrendnek van egy enyhe vízhajtó hatása (illetve az elején lévő vízveszteségnél nagyon nem enyhe :) ), ezért ürülnek jobban a sók is. A kérdés, hogy elég idő telik-e el nálad ahhoz, és elég kevés ch-t viszel be a "nap egyik felében" ahhoz, hogy teljesen kiürüljenek a máj glikogénraktárai, és átállj ketoba. Ha nem, akkor nincs szükség több sóra. Ha igen, akkor annyival arányosan több sóra lehet szükség, amennyi időre ketoban vagy. De ez csak egy átgondolt tipp, szóval tévedhetek. De ha nem érzel "keto flu" tüneteket magadon (levertség, fáradékonyság, fejfájás, leeső vérnyomás, stb.), akkor szerintem jó ahogy csinálod. Plusz szerintem nyugodtan hagyatkozhatsz a szervezetedre, ha valamit sótlannak érzel, sózd meg, szervezeted akkor kívánja a sót :)

    anda64:
    A lényeg, hogy meg lett végül :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Cathfaern #815 üzenetére

    Plusz só témához: kezdik azt gyanítani, hogy önmagában a sok nátrium nem okoz magas vérnyomást, illetve szívproblémákat, hanem az alacsony kálium-magas nátrium szint (szóval a nem megfelelő nátrium-kálium arány) a probléma. Ebben a tanulmányban ezt igazolták, illetve azt is kimutatták, hogy csak a nátrium vagy csak a kálium szintet vizsgálva nem tapasztalható összefüggés, csak ha az arányt nézik: [link].

    Szóval nem kell aggódni a túl sok só miatt, csak egyetek elég banánt, akarom mondani avokádót (legjobb káliumforrás, meg amúgy is nagyon jó ketora, kár hogy annyira nem szeretem és macerás tárolni, guacamole meg csak frissen jó, pedig az finom :) ), magvakat (mandulának van a legmagasabb kálium tartalma), gombát, halakat.

    Plusz érdekességképp, itt meg azt találták hogy a csökkentett nátrium bevitel megnöveli a halál esetét meglévő szívproblémák esetén: "Salt restriction increased the risk of all-cause mortality in those with heart failure (end of trial RR 2.59, 1.04-6.44, 21 deaths)." [link]

  • PotterPrime

    csendes tag

    Huhú, micsoda nassolnivalót találtam. Ha nem tévedek, ez jó ketogén étrendbe, igaz?

    [ Szerkesztve ]

  • tlac

    nagyúr

    válasz Cathfaern #815 üzenetére

    ez egyébként érdekes
    szóval ez alapján ha ugyanazt a szénhidrátmennyiséget enném, de rendesen szétosztva, akkor biztos nem kellene az extra só

    magvakat (mandulának van a legmagasabb kálium tartalma)

    ez pont jó, mert legtöbbször mandulát szoktam uzsonnának rágcsálni :)
    ezt a tesco-sat, finom és a legolcsóbb: 329Ft

    [ Szerkesztve ]

  • anda64

    újonc

    válasz PotterPrime #817 üzenetére

    Ezzel valami nem oké. Pont ma néztem, hogy az üzletben az egyik cég napraforgómagján 19 gr a 100 gr-ban levő szénhidrát, a másikéra meg három egész valamennyi volt írva. Ugyanazok az összetevők szerepelnek a felsorolásban. Ha beírod a Google-ba, hogy napraforgómag szénhidrát, ott is 20 gr/100 gr körüli értékek vannak. Nem tudom, melyik a valós. A mandulának és a tökmagnak viszont minden forrás szerint alacsonyabb, 7 körül, vagy azalatt van a ch tartalma.

  • anda64

    újonc

    válasz Cathfaern #814 üzenetére

    hogy anda64 nem eszik tejterméket, az nem ketogén előírás, hanem egyéni elhatározás

    Ez valójában a paleo ketogén változata. Sokan akik a paleoból váltanak ketogénre, már eleve nem esznek tejterméket, és így természetesen a ketogén étrendjükbe sem veszik be.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #820 üzenetére

    Hmm valami itt tényleg nem ok. Google által írt érték valószínűleg amerikai adatbázisból dolgozik, náluk meg a szénhidrát érték tartalmazza a rostot is (bruttó ch), szóval a ketogén étrend szempontjából lényeges ch mennyiség az a kiírt - rost. USDA oldalán megnézve 13g netto ch van 100g napraforgó magban: [link].
    Mondjuk ettől függetlenül az a 3,9 tényleg gyanúsan kevés. Keresgéltem egy kicsit, ez alapján a 3,9-es érték úgy jöhet ki, hogy ha héjjal együtt méred a súlyt, de csak a mag tápértékét veszed figyelembe. Magyarul totál hülyeség ami a zacskóra van írva. Sajnos ilyen előfordul, nincsenek kötelezve a gyártók arra, hogy helyes értékeket tüntessenek fel :((( Pl. Mogyi féle sósmogyorón is rosszul szerepel a szénhidrát érték, igaz ott az ellenkező irányba tévednek (illetve valamiért a bruttó ch-t írják, felteszem alapanyag beszállítótól kapott táblázatot csak 1-1-ben lefordították).

    Paleos vonalat vágtam amúgy, csak azért írtam így, mert kicsit úgy éreztem, hogy Arpee78 szerint ketogén étrend tiltja a tejtermékeket (is).

    tlac:
    Ha rendesen elosztod a ch-t, akkor az inzulinod is el lesz osztva. Mostani verziódban az a jó, hogy a nap egy jó részében alacsonyan van az inzulinszinted.

    [ Szerkesztve ]

  • anda64

    újonc

    válasz Cathfaern #806 üzenetére

    hogy nátrium IR-el összefüggésben van, nekem is új infó.

    http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/socsokkentes-depressziot-es-inzulinrezisztenciat-okoz.php

  • Xtras

    csendes tag

    sziasztok

    2-en is megjegyezték, hogy mintha kicsit sárgásabb lenne a szemem fehérje. Ezzel tudok valamit kezdeni, keto miatt lehet?

  • emvy

    nagyúr

    válasz Xtras #824 üzenetére

    Menj el orvoshoz. Lehet, hogy sargasagod van (azt kezelni kell), de lehet pajzsmirigy-tulmukodes is (a ketotol).

    Ez nem vicc, menj el orvoshoz.

    while (!sleep) sheep++;

  • Xtras

    csendes tag

    válasz emvy #825 üzenetére

    szia, természetesen elmegyek, tegnap és ma jelezték, nem az egész felületen, hanem a sarkában vélik sejteni

  • gergely2019

    csendes tag

    Sziasztok!

    Ha pl egy hét diéta után 1-2 napig normál mennyiségű CH-t is fogyasztok, akkor ketózis adaptáció cikkben említett időintervallumai újrakezdődnek?

    " hobbi szintű futás, biciklizés, túrázás, hegymászás, stb. esetén csak előny a ketózis. Gyakorlatilag ki lehet gyalogolni (vagy edzettségtől függően futni) a világból."

    Saját tapasztalat alapján egy hetes diéta után hosszabb távú, de könnyedebb, alacsony intenzitású kerékpározásnál visszaesést tapasztaltam (átlagtempó 20 km/h-ról 17 km/h-ra csökkent, 1-2-vel kisebb fokozatban tekerve éreztem azonos pedálfordulatnál azonos erőkifejtést), ami szénhidrát fogyasztás után visszaállt.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz gergely2019 #827 üzenetére

    Elméleti szinten 1 hét után valószínűleg igen. De mivel az intervallumok úgyis több hetesek legalább, ezért gyakorlatban ennek nem sok jelentősége van :)

    "Saját tapasztalat alapján egy hetes diéta után hosszabb távú, de könnyedebb, alacsony intenzitású kerékpározásnál visszaesést tapasztaltam (átlagtempó 20 km/h-ról 17 km/h-ra csökkent, 1-2-vel kisebb fokozatban tekerve éreztem azonos pedálfordulatnál azonos erőkifejtést), ami szénhidrát fogyasztás után visszaállt."
    Az előny akkora vonatkozik, hogy ha már legalább elindult a keto adaptáció. Szóval mondjuk hónapok óta ketozol. Első pár hétben természetes a visszaesés fizikai teljesítmény terén.
    Másrészt saját tapasztalatból (még keto előtti időkből) két tekerés között ennyi különbség attól is lehet, hogy épp milyen kedvem volt :) (és akkor nem vettem figyelembe olyanokat, hogy hőmérséklet, szél erősség, mennyit evett az ember aznap, stb.)

  • Xtras

    csendes tag

    Sziasztok, nincs baja a májamnak, meg nagyjából a vérképem is jó, egyedül a rossz koleszterin a magasabb meg a húgysav.

    Eddig nem nagyon foglalkoztam a rostokkal, így azt most elkezdem bevinni, illetve a C-vitamint is megemelem 1000mg-ra. Meg veszek tyúkhúr teácskát.

    Szerintetek mivel érdemes próbálkoznom még? Nem viszek be pedig sok fehérjét, és a jó zsír kétszer annyi mint a telített az étrendemben. Azt olvastam, hogy a ketonok magasabb szintje a vérben kedvezőtlenül hathat a húgysav.

    köszönöm

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #829 üzenetére

    Húgysav mennyire van határérték felett? Illetve korábban írtad, hogy régebben sokkal több fehérjét ettél, akkor volt hogy csináltak vérképet? Ha igen, milyen volt a húgysav szint?
    Illetve eszel gyümölcsöket? Vagy bármit amiben fruktóz lehet?
    Folyadékbevitellel hogy állsz? Mennyit iszol naponta?

    Egyébként ahogy olvasom, azt írják első 4-6 hétben megugorhat a húgysavszint, de később rendeződik. Ahogy nézem te ezen már picit túl vagy, bár kérdés vérvétel mikor volt.

    Amíg fogysz, addig koleszterin szint mindenképp magasabb lesz a vérben (mindegy milyen étrenden vagy), azzal jelenleg kár foglalkozni.

    [ Szerkesztve ]

  • Xtras

    csendes tag

    válasz Cathfaern #830 üzenetére

    Lelet a páromnál, nem keltem fel érte :) de be írom majd ide, kicsivel csak. Ketó előtt rendben volt, legalábbis amikor nézettem, azóta viszont persze rengeteg idő el is telt, meg én is ettem napi 50-60dkg húst.

    Nem eszem gyümölcsöt, nem tudom beilleszteni, nem vonz, folyadék 2,5 liter minimum. Most vagyok a 7-ik hétben ami a diétát illeti, és túl a 11-12kg-on.

    Miért lesz magasabb a koleszterin, kérlek pár sorban írd le, nem vagyok lusta, elkezdek ennek is utána olvasni majd.

    köszönöm

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #831 üzenetére

    Ha csak kicsit van határérték felett, akkor amiatt se aggódnék. Ahogy írtam keto elején megugorhat a húgysav szint, de ez visszaáll, esélyesen neked ez már a visszaállási szakasz. Pár hónap, fél év múlva kérnék egy újabb vérképet, aztán ha ott már ok, akkor nincs miért aggódni.

    "Miért lesz magasabb a koleszterin, kérlek pár sorban írd le, nem vagyok lusta, elkezdek ennek is utána olvasni majd."
    Ugye a zsír nem oldódik vízben. A vér viszont víz alapú, ezért alapból nem tudna a zsír mozogni a szervezetben. Tehát kell egy molekula, ami képes megkötni a zsírt, viszont tud vízben is mozogni: ez a koleszterin. Ugye fogyáskor nagyobb a "zsírforgalom", tehát több koleszterin is kell ahhoz, hogy ezt el tudja szállítani. Ha angol nem gond, akkor a koleszterinről egy nagyon jó és részletes cikksorozat: [link]

  • zsoltex70

    csendes tag

    Sziasztok :)
    Új vagyok nálatok, de 2 hete olvaslak titeket. 2 év ülő munka hatására 2 év alatt 12 kiló jött fel. Úgy döntöttem ideje változtatni, így 5 hete diétába vágtam, újra elkezdtem reggelizni, ebédelni, de a vacsorát elhagytam. Mindezt dr. Légrády Péter könyve, tanácsai alapján. 2 hete olvastam a ketóról, majd ide is idetévedtem. Szigorúan tartom a 20g Ch-t, zsirarányt, az összesen 5 hét alatt fogytam is 7 kilót :) juhééé :) alig vagyok éhes, 1 vékony szelet (50g) szalonnatól teljesen jól lakok reggel, akárcsak 2 tukortojástol :) ebéd sült húsok, pörköltek salátákkal, parival, vagy ami van, mellette multivitamin, sós víz ivás :) vacsi viszont nuku :) tehát emiatt a napi kalória bevitelem olyan 1000 körül mozog! Lehet ennek valami hátrányos következménye? Teljesen jól vagyok, vagy 10 napja nem ismerek magamra, pörgök 1000-el, elvagyok kávé nélkül, nem gond a hajnali kelés :) tehát nem túl kevés az 1000 kalória? Köszi

  • Xtras

    csendes tag

    válasz zsoltex70 #834 üzenetére

    Szia, örülök a sikereidnek én ma 2 hónapja hogy ketózók, 13kg ment le. Viszont én 2000kcalt eszek nap mint nap, van hogy 2100, van hogy 1800. Ku**va kevés az 1000kcal, annyit egy 6ikos kislány eszik kb. Ne zsigereld ki magad teljesen szerintem annyit nem ér az egész, tudom hogy jó érzés fogyni, de visszaüthet.

    Majd ha egyszer nem dolgozik úgy a glukagon, és kicsit lentébb esik a cukrod, amit nem tudsz majd hova tenni, remeg kezed és lábad, kicsit zavart leszel, enyhe idegesség és pici pánik, hogy mi van majd lehet arra sarkal, hogy kicsit többet egyél. Ennyi kcal-ba hogy fér be az ásványi anyag?

    30dkg hús kell 900mg kaliumhoz, és akkor még hiányik minimum 100, bár sok helyen olvasok 2000-3000-es értéket is, de már ez is 400-500kcal, hústól függően. 1000mg kaclium is kellene, jó esetben 10dkg sajtban benne van, de az is máris 350kcal. Magnézium is kellene, legalább 500mg, de ha sportolsz valamit akkor még több is. Ehhez meg kell enni 100g mandulát, akár egy kis avokádót, plusz kiegészíteni tabival. Utóbbiak cirka 850kcal. Hiába van a tabiba 350mg, kajával kellene leginkább. Natrium az adja magát, ki hogy oldja meg, én nem pöcsöltem vele külön, napi 6-7g só ment le kajával.

    Bár a fentiekben találsz rostot, még mindig csak 15g-nál járunk kb, az ajánlott 30 lenne. Ez fontos, mert eszed a tojást, a malac és vöröshúst, a szalonnát stb és csodálkozol, hogy ha magas lesz a koleszterin szinted. Tehát azzal is foglalkozni kellene, de azt is meg kell enni, megint csak plusz kcal.

    Lehet, hogy 60cm magas vagy, és pont elég az 1000kcal, ezt nem tudom mert nem írtad, de egy biztos, hogy bármilyen diétát is csinálsz, a koplalást el kell felejteni. Megfogja hálálni magát, és benyújtja a szervezet a számlát, vagy így vagy úgy. Egyél többet, és ha félsz a kalóriától, akkor mozogj mellé egy kicsit. Utóbbi szerintem szintén nagyon fontos.

    Gondolatom szerint minimum egyél annyit, hogy a tápanyagokat megadd a szervezetednek. Én így csinálom, nekem ez vált be, ez az én véleményem.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz zsoltex70 #834 üzenetére

    Ha szedsz multivitamint, nem érzel semmilyen negatív hatását, nem tervezel fizikai aktivitásodon jelentősen növelni (akár egyszeri alkalommal, szóval pl. ülőmunkát végzel, de elmész egy hegyi túrára 16 óra mászással két hét múlva), nem volt korábban evészavarod, és tényleg nem vagy éhes, akkor nem probléma. Azért célszerű odafigyelni a szervezetedre, meg mindig legyen nálad valami nassolnivaló (pl. sósmogyoró), hogy ha jelez a szervezeted (pl. megéhezel) tudd kezelni. Esetleg ha van családban / közeli ismerősöknél vércukorszint mérő, akkor néha mérj egy vércukrot.
    Összeségében nem javasolnám a napi ezer kalóriás étrendet, de ha tényleg jól érzed magad így, akkor le se beszélnélek róla (mondjuk másik oldalról egyszer célszerű lenne kimérni és összeírni mennyit eszel ténylegesen, mert az is előfordulhat, hogy több az, mint gondolod :) Mondjuk amíg fogysz, addig az se probléma... )

    Xtras
    "Bár a fentiekben találsz rostot, még mindig csak 15g-nál járunk kb, az ajánlott 30 lenne."
    Az emberi szervezetnek szükséges rost mennyiség napi 0g. A hivatalos ajánlás külön tészta, de a hivatalosan ajánlott szénhidrátmennyiség se a ketogén diétán elfogyasztott szint.

    "Ez fontos, mert eszed a tojást, a malac és vöröshúst, a szalonnát stb és csodálkozol, hogy ha magas lesz a koleszterin szinted."
    A megevett koleszterin és a vérkoleszterin szint között nincs összefüggés. Alapból a szervezet a többszörösét megtermeli, mint amit étkezéssel bevinnél (plusz nem hülye a szervezet és nem fog többet felvenni, mint amire szüksége van). Koleszterinszint növelésére sokkal alkalmasabb a szénhidrát :) (abba már bele se megyek, hogy a totál koleszterinszint és érrendszeri problémák között senki se tudott összefüggést bizonyítani. Jelek szerint a tryglicerid / HDL arány ami ténylegesen számít, de az meg tipikusan jó szokott lenni keton, 0,87 alatt az ideális, 1,74-től magas).

    "Gondolatom szerint minimum egyél annyit, hogy a tápanyagokat megadd a szervezetednek. Én így csinálom, nekem ez vált be, ez az én véleményem."
    Ezzel mondjuk egyetértek, mindenképp jobb és egészségesebb ha az ember a tápanyagokat kajából viszi be és nem multivitaminokból. De másik oldalról a konkrét esetben nem 100 kilót akar leadni, gyakorlatilag mire belelendül a dologba eléri a kívánt súlyt, amivel esélyesen az étvágy is meg fog jönni. És mégegyszer, nem azért eszik ennyit, mert kiszámolta és gyorsan akar fogyni és ahhoz ennyi kalóriát kell ennie, hanem eszik amennyi jólesik, és az ennyire jön ki. Ha nem éhes, az azt jelenti, hogy a szervezet nem jelzi, hogy több ételre lenne szüksége (és ráadásul még kávéról is leszokott, mert arra még rá lehetne fogni, hogy elnyomja az étvágyat).

  • Xtras

    csendes tag

    válasz Cathfaern #836 üzenetére

    Én kitartok a rostok áldásos hatása és szükségessége mellett, meg ha egy mód van rá most már nem szeretném gramm számra bevinni a koleszterint.

    Persze elég neki, ha nem figyelek oda, akkor a reggel bevitt 700kcal-lal elvagyok egész nap én is. De 1000kcal azért csak baromi kevés. Én annak idején napi 2 pohár vizet ha ittam, mert nem voltam szomjas, bár nem lennék meggyőződve arról, hogy az akkor úgy tényleg jó is volt.

    Mindenki úgy eszik ahogy jól esik neki.

  • zsoltex70

    csendes tag

    Köszönöm srácok :)
    Lehet megpróbálok most már vacsira is benyomni valamit :) rosttal nincs gondom, utifű maghéj a barátom :)

  • anda64

    újonc

    Üdv Mindenkinek! 5. hete ketózisban vagyok, és végre megindult a fogyás. Időközben kiolvastam Atkins doktor könyvét, és végül abban találtam megoldást. Az anyagcsere ellenállása miatt nem indult meg nálam a súlyvesztés, és az általa módosított Kekwick diéta segített. Viszont a hőhullámok továbbra is fennállnak (mint írtam, ez nem a ketogén óta van, de a ketogén durván felerősítette). Továbbra is keresem az okot és a megoldást, de rengeteg teória van, viszont tények nincsenek. Abban reménykedek, hogy a zsír csökkenésével csökken az ösztrogén szint, és ez talán segít. Sok sikert és egészséget Mindenkinek!

  • Woodslave

    nagyúr

    [link]

    koleszterin szintet (LDL) szoktatok nézni. Ezen tanulmány szerint a telített zsír bevitel és az érelmeszesedés között ok-okozati összefüggés van. Ha jól tudom max 30 gramm az ajánlott bevitel. Youtubereket nem szeretek linkelni, de érdekes. [link] [link]

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz anda64 #839 üzenetére

    "..a zsír csökkenésével csökken az ösztrogén szint, és ez talán segít...

    Kezd el a futást.
    A nulla méter futási képesség és a tíz kilométer lefutása között feszített tempóban tíz hét az eltérés.
    Laza tempóban fél év szükséges a cél eléréséhez. Mire lefutod tudod futni ezt a távot, a felesleges zsír többsége is nyomtalanul tűnik el.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #840 üzenetére

    :K A kb. fél évvel ezelőtti vérvizsgálatomon felső határértéken volt, lassan időszerű lesz a következő.

    "Ezen tanulmány szerint a telített zsír bevitel és az érelmeszesedés között ok-okozati összefüggés van."
    Ez a linkelt tanulmányra vonatkozik, vagy a youtube-os linkekre? (azokat nem tudom most megnézni) Mert a linkelt tanulmány az nem a telített zsír bevitelt vizsgálta, hanem a vér LDL szint és az érelmeszesedés közötti összefüggést vizsgálta.

    Átnéztem amúgy, felvetéseim:
    "Conflict of interest: J.B. has received research grants from Amgen, AstraZeneca, NovoNordisk, Pfizer and Regeneron/Sanofi and honoraria for consultancy and lectures from Amgen, AstraZeneca, Eli Lilly, Merck, Novo-Nordisk, Pfizer, and Regeneron/Sanofi."
    És még hosszan lehetne idézni, hogy kiket miért támogattak kb. ugyanezek a cégek. Rájuk kerestem, meglepő módon koleszterincsökkentő gyógyszereket gyártanak :) Plusz feltűnnek mellettük tipikus szénhidrátgyártó cégek is (pl. Nestle).

    Ez már alapvetően megadja az egész hangvételét, de további nagy problémának érzem, hogy epidemiológiai vizsgálatokat is belevettek a tanulmányba. Ha ez nem mond így semmit, akkor röviden annyit, hogy ezek úgy zajlanak, hogy jobb esetben felosztják a résztvevőket csoportokba, a nem kontroll csoportnak tartanak előadást, hogy hogyan kéne étkezniük, majd "magukra hagyják" őket. Majd 1 év múlva megkérdezik tőlük, hogy pl. az elmúlt egy évben egy héten mennyi marhahúst ettek. Rosszabb esetben nincsenek is előre csoportok meg oktatás, csak szereznek egy csomó résztvevőt és megkérdezik tőlük, hogy az elmúlt 1 hónapban / fél évben / évben / stb. miket ettek és miket nem. Ráadásul ezek az egyéb összefüggéseket nem is vizsgálják (életmód, környezet, stb.). Meg van ezeknek is a szerepe, de nem az, hogy következtetéseket vonjanak le belőlük. Ugye ezt valamilyen szinten ők is leírják a tanulmányban, de az nem derül ki számomra, hogy ettől függetlenül mekkora súllyal vették bele ezeket.

    További probléma, hogy csak az LDL mennyiségét vizsgálják, azt nem, hogy mekkorák az LDL molekulák. A nagy LDL molekulákkal nincs gond (és tipikusan ilyenek vannak az ember vérében, ha a trig / HDL arány jó), a kicsikkel van gond. De mivel ezt nem lehet olcsón mérni, ezért tipikusan nem szokták (átlag vérvételkor se). Nyilván a tanulmányhoz felhasznált kutatások nagy részében nincsenek is meg ezek az értékek. Igazából az LDL-t önmagában se nagyon lehet olcsón / egyszerűen mérni, mindig számítják, ami átlagembernél jól működik... ha valamilyen anyagcsere probléma van, pl. inzulinrezisztencia akkor már kevésbé.

    De mindettől függetlenül igazából lehet hogy teljesen igaza van a tanulmánynak, és a magas LDL szint érelmeszedést okoz. De arról nincs benne szó, hogy mi okoz vagy nem okoz magas LDL szintent :) Innentől kezdve nem sokat mond a ketogén étrendről.

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz Cathfaern #842 üzenetére

    akkor lehet a youtuber magyarázta félre :K

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • nbg

    senior tag

    válasz Woodslave #843 üzenetére

    Nem ertek a lovakhoz, de ez a jutuber urge... hat nem is tudom, olyan 23 masodpercig tudtam nezni, olyan irritalo egy jelenseg... :B

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • BurgBurg

    tag

    Ketogén étrendről

    http://www.life.hu/ez-zsir/20170808-rippel-feri-tobb-mint-20-kilot-fogyott.html

  • BurgBurg

    tag

    Rippel Feri egy különleges módszerrel fogyott, több mint 20 kilótól szabadult meg az artista. Már a NASA is érdeklődik a módszere iránt!

    Rippel Feri úgy érezte, hogy nincs olyan jó formában, ezért fogott bele a diétába, és most a saját bevallása szerint nagyszerűen érzi magát. Egy különleges módszerrel fogyott le, ami meglehetősen drasztikus életmódváltást igényelt, főleg a táplálkozásban, ám ő azt mondja, hogy megérte. A ketogéndiétával több mint 20 kilót fogyott.

    Így néz ki most Rippel Feri

    Forrás: Instagrma/Rippel Feri

    "Teljesen kiiktattam a cukrot és a szénhidrátot az életemből, és a fehérjét is limitáltam. A csökkentett szénhidrátbevitel azt eredményezi, hogy a májam a zsírokat zsírsavakká és ketonokká alakítja, amelyek biztosítják a testemnek a szükséges energiát.
    Öt éve váltottam erre az életmódra, és azóta már megszokta a szervezetem, hogy nem kap szénhidrátot,
    hanem alternatív üzemanyagot gyárt. Kutatások bizonyítják, hogy senkinek sincs szüksége szénhidrátra, ez csak egy mítosz, amit a gyógyszeripar sulykolt belénk, csakúgy mint a fehér cukor fogyasztását, amiről tudjuk, hogy mennyire káros hatása van a szív- és érrendszerre" - árulta el Feri, aki a NASA érdeklődését is felkeltette.

    Rippel Feri remekül érzi magát

    Forrás: Instagram/Rippel Feri

    Nemrégiben a katonaság és az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA is elkezdett érdeklődni a ketonéletmódra való átállás utáni állapotom iránt,
    mivel amellett, hogy 21 kilót fogytam, és keveset eszem, energikusabb vagyok, mint valaha, és nőtt az izomösszetételem. Rendszeresen járok vérvételre, vérnyomásmérésre és számtalan egyéb vizsgálatra, mert az eredményeim segítik például a katonák és űrhajósok étrendjének összeállítását.
    Ez is csak azt bizonyítja, hogy soha sem leszek beteg.
    Amióta így élek, sokkal egészségesebbnek és energikusabbnak érzem magam. Az agyi aktivitásomnak is jót tesz, nemrég felvettek a Los Angelesben található Kaliforniai Egyetemre, ahol egészségtanból szeretnék doktorálni" - mondta a Lokálnak az artista, aki nemrég komoly balesetet szenvedett.

  • szuszinho

    őstag

    Sziasztok,

    Sajnos, még csak most találtam rá a cikkre és a hozzászólásokra is.

    Jómagam nem ketózok, de majdnem :) Viszont, egy ideje elég sokat olvasok a táplálkozás témában, voltam előadáson és személyes konzultáción is ezzel kapcsolatban. Azóta már elég jól tudom, hogy mi jó nekem a táplálkozás/emésztés szempontjából. Mivel nekem is a zsírosabb és a kevesebb szénhidrát, ebből sem mindegy milyen, tartalmú táplálékok a megfelelőek, lehet ki fogom próbálni a ketogén étrendet is. Igazából, ebédig nem is eszem ch-t, csak ami a zöldségekben található. Tejterméket jó ideje nem, és a glutént is kerülöm, de azért van, hogy becsúszik.

    Jaa, sosem voltam túlsúlyos, szóval nem a fogyás miatt van nálam ez az egész, egyszerűen csak az egészségesebb élet miatt.

    Igyekszem visszaolvasni a hozzászólásokat, biztosan tudok meríteni belőlük.

  • KisApám

    addikt

    Sziasztok!
    Található a neten olyan lista, amelyben sorba vannak rakva az élelmiszerek elsősorban zsír és másodsorban fehérje "súlyozással" (kaja, melyben sok a zsír és kevés a fehérje sorrend), minimális szénhidrát tartalommal?

    Ennék császárszalonnát, sajtot, de hiába van magas zsír tartalmuk, mellettük magas a fehérje is.
    Magában meg nem nagyon akarok enni pl. sertészsírt vagy vajat vagy natúr zsírszalonnát. :D

    De pl. császárszalonnát vagy sajtot majonézzel szoktam enni.
    Legutóbb csináltam 2 tojásból rántottát+vaj+kolbász+tepertőkrém.

    [ Szerkesztve ]

    ̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

  • Woodslave

    nagyúr

    válasz szuszinho #847 üzenetére

    az egészségesebb élet miatt. és meggyőztek hogy a ketogén az?

    "akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

  • szuszinho

    őstag

    válasz Woodslave #849 üzenetére

    Nem ketózok. Az egészségesebb élet miatt ástam, ásom bele magam jobban az étkezés témába...

Új hozzászólás Aktív témák