Hirdetés

2018. június 22., péntek

Gyorskeresés

(#1) betalokk

betalokk
(tag)

Hogy, hogy epitettek a tulajdonara az 50-es evekben? Ezzel ott tulajdonossa valtak a hoborgo hazikosok? Szamomra ez nem egyertelmu...

Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius!

(#2) 66zio

66zio
(tag)

Ezek után ha engem hivogatnának abban a pillanatban amikor felveszem a telefont, jó kedvvel csak ennyit hallanának: Nye nye nye nye nye nyeeeeeeeee.

Remélem jó áron tudtátok eladni.

(#3) andris1602 válasza betalokk (#1) üzenetére

andris1602
(senior tag)

Csak a ház az övék (ráépités), a telek tulajdonosának pedig csak a bejárást kell bizonyítania. :)

(#4) ncc1701 válasza betalokk (#1) üzenetére

ncc1701
(PH! addikt)

Tipikusan egy családtag voltak, és a telek tulajdonosa megengedte, h felhúzzanak egy házikót. Aztán az ilyenek gyakran ilyen 50+ éves történetek, az ingatlant adták-vetták, papír nem volt soha. Így aki jelenleg a házikókban lakik, az a saját házikója tulajdonosa, a telek tulajának pedig szabad bejárást kell biztosítania. Bonyolult ügyek tudnak ezek lenni.

A hwsw fórumon leslie voltam. :)

(#5) andris1602 válasza andris1602 (#3) üzenetére

andris1602
(senior tag)

biztosítania..

(#6) betalokk válasza ncc1701 (#4) üzenetére

betalokk
(tag)

Akkor az ilyet csak elorelatassal lehet megelozni.

Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius!

(#7) wesder

wesder
(PH! addikt)
LOGOUT blog

Meg-szív-ták :C

Bring us the girl and wipe away the debt.

(#8) szipipeti válasza betalokk (#1) üzenetére

szipipeti
(újonc)

Van olyan is a jogban, hogy "elbitorlás"... Elkezdesz valamit használni (ingóság ingatlan), karbantartod, ápolod, ect... Ha a tulajdonos - 10-15-20 éven belül nem jelentkezik (lehet, hogy már kevesebb), és nem szólal fel az adott helyzet ellen, akkor a határidő lejárta után meg lehet kezdeni a hatóságnál az elbitorlási, majd a tulajdonba vételi eljárást... Persze előny, ha mindent tudsz bizonyítani, (tanúk, fotók, papírok...)

https://www.alfaterv.hu/hasznos4.htm

De van sok egyéb jogi oldal is, hirtelen, most ez...

[ Szerkesztve ]

(#9) Hieronymus válasza betalokk (#6) üzenetére

Hieronymus
(senior tag)
LOGOUT blog

Nem kell illetve nem lehet megelőzni.

Az antik időkben, a telek nagy mérete okán, az elkobzást kockáztatták, ha nem osztották fel/meg a telket.
Nekünk is van a Mecseken egy hétvégiházunk. Kényszer alapon harmadolták az eredeti telket. Szolgalmi joggal terhelve az utca felé eső telkek maradványokat.
A szomszédom elődje, "felsőtelek" tulajdonos lévén, a házához épített egy kitüremkedést, hogy ezzel szüntesse meg a szolgalmi jog alapját. A legfelsőbb bíróságot többször megjárva, negyven centis szolgalmi jog maradt a telkén.
Ma már nem léteznek ilyen fajta kényszerek.
Van másfajta, ami ellen nem lehet védekezni. Ha területrendezés/fejlesztés címén közszolgáltatást terveznek. A telkünkre, kérdés és kérés nélkül került rá a az áramszolgáltató szolgalmi joga, a tervezett úthoz történő közvilágítás biztosítása okán.
Ilyen jog van már 150 méterrel távolabb tőlünk. Sőt közvilágítás is üzemel ott. A dolog szépséghibája, hogy az utat már nem tudták átverni a tulajdonosokon. (Valakinek erős politikai hátszele lehetett.)

Szóval van közvilágítás, út nélkül. Nálunk azért jobb a helyzet. közvilágítás sincs. Úgy tűnik, hogy következő 100 évben se út se világítás, csak szolgalmi jog.

mod.

(#8) szipipeti
Elbirtoklás. Elegendő, ha az eredeti tulajdonos nem reklamál a kötelezően előírt időn belül. Akár házat is telkestől, csak tudd, hogy melyiket nem fogják vitatni.

[ Szerkesztve ]

___ Ha értelmetlen hozzászólásommal találkozol, az nem a véletlen műve. A fantasztikus tag, címre hajtok! Muszáj hozzászólnom.___

(#10) nemlehet válasza ncc1701 (#4) üzenetére

nemlehet
(őstag)

Igen. Én ezért mondom mindenkinek, hogy családon belül is mindent papírozni kell. Persze a legtöbben hülyének néznek, aztán amikor egy kéz alatti családon belüli autóeladásból per lesz akkor meg nem értik, hogy hogy történhetett ez..

Nah jah tipikus esete annak, hogy mindig van egy nagyobb hal. Vannak akik kifejezetten élvezik az efajta harcot és úgy tűnik az új tulaj ilyen. Aztán most megy a visítás mint a szopósmalac... Egy öregebb nővel szemben könnyű keménynek lenni aki azt se tudja mik a jogai.

A mi utcánkban is volt hasonló, ott egy ukrán ügyvéd vett meg egy hasonlóan kaotikus viszonyokkal terhelt házat bagóért majd rövid úton kicsinált mindenkit jogilag és mentálisan.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#11) Kalandor

Kalandor
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Nem tudom hogy kulák lista elől volt ez menekülés vagy családtagok építettek oda, a lényeg hogy ilyen volt a helyzet.
Semmi gond nem lett volna anyossal, nem az a kekec fajta.

(#12) vadkörte válasza nemlehet (#10) üzenetére

vadkörte
(PH! addikt)

"...rövid úton kicsinált mindenkit jogilag és mentálisan."

Jöttek a "kollégák" Szergej meg Szerjozsa? :DDD
Amúgy ezek a dolgok nagyon nem viccesek. Emberi sorsokat képes tönkretenni az ilyen vitás helyzet.

(#11) Kalandor:
Kuláklistáról nemigen volt menekvés. Ha egyszer felkerült, csinálhatott bármit, ha eladta a gazdaságot, a házat és kiköltözött a pajtába, akkor is kikészítettek. És nem csak az adott személyt. A családját is, a gyerekekekt is ellehetetlenítették. (nem tanulhattak tovább, nem lehetett jó állásuk, ha be is jutottak valahová, záros határidőn belül kidobták őket, stb...)
De nem kellett kuláknak lenni. Lehetett az egyik ős, "Hortysta" katonatiszt, egykori csendőr, rendőr, értelmiségi, bármi. Pillanatok alatt a rendszer ellensége lehetett bárkiből.
A városi államosított nagypolgári házakban kialakított társasbérletekről nem is beszélve. Sok esetben az egykori tulajdonos a saját ingatlanában lett albérlő és ha szerencséje volt, meghúzhatta magát a cselédszobában.
Kollégámmal az '50-es évekbeli kitelepítetteket "kutatjuk", interjúkat készítünk. (elsősorban a megyén belüli kitelepítéseket kutatjuk, de akadt eddig is pár Hortobágyra, deportált is) Talán lesz belőle egyszer valami kötet.
Félelmetes dolgokat mesélnek és sokan még mindig rettegnek...

Üdv. V. Körte

(#13) buherton válasza vadkörte (#12) üzenetére

buherton
(őstag)
LOGOUT blog

Jómódú sváb parasztok voltak a nem túl távoli őseim. Amit írsz az ismerős.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, eben - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#14) doc

doc
(PH! nagyúr)

Nekem is volt szolgalmi jog a telkemen. Nem is volt felhőtlen a kapcsolat, aztán mikor a végrehajtó arverezte a házukat akkor megvettem, most már csak az enyém az egész telek :D

1N23456.HU - A Veszprém megyei motorkölcsönző

(#15) ncc1701 válasza Kalandor (#11) üzenetére

ncc1701
(PH! addikt)

Nagyapámtól anno elvett mindent az állam, pedig nagy földje, és jól menő műhelye volt. Sosem kapott semmi kárpótlást ő sem.

A hwsw fórumon leslie voltam. :)

(#16) angyalpc2

angyalpc2
(tag)

Hát én nem értem ezt...ha valaki a telkemen házat épít..még ha meg is engedem..akkor is a ház a telekkel együtt az enyém marad.

De ha lenne is valami jogi védelem a számukra, akkor az a tulaj váltással tovaszáll.

véleményem szerint...normális országban..normális jogrendszerrel fel sem merülhetne, hogy valaki, egy másik ember telkén építhessen. Körbezárt megközelíthetetlenen telek meg nincs, nem lehet eladni/használni
A szomszéd megveheti. Ennyi..jogi elbaszás hogy valaki megvehet egy olyan telket aminek nincs bejárata és rákényszeríti a szomszédot hogy ugyanemá használhassa e.

Sajnos Magyarország nincs tulajdonjog, vagy nagyon gyenge lábakon áll.

[ Szerkesztve ]

(#17) angyalpc2 válasza szipipeti (#8) üzenetére

angyalpc2
(tag)

Nekem ez az elbitorlás is olyan ...legális lopás féle.

Minden dolognak van tulaja, legfeljebb meghalt, van örököse, legfeljebb külföldön él. stb
Ezernyi oka van, de tulaja az mindig volt és van is. Ha ráköltözik valaki ha nem.

Nem mondom hogy 100 ilyen esetből mindig meg lesz a tulaj...
De tegyük fel 30 éve gondozatlan gaz az egész, a tulaj 25 éve meghalt semmilyen oldalági örökös nincs vagy nem lelhető fel, már eleve ilyenkor az államé lesz.

De tegyük fel tényleg 30 éve senki nem gondozza oda megy XY és ráépít használja,
Felbukkan az eredeti tulaj (örököse) úgy 20 év múlva. Akkor az papíron még mindig a az eredeti tulajé. kétség nélkül.

Azt tudom esetleg elképzelni, hogy XY bejelenti hogy nah én ide jönnék építeni, használni ,mert 30 éve sehol senki.
Állam körül néz a rokonságban, sehol senki, rendben, felméretem az árát. meghirdetem!!!! és annyiért megveheted....már ha más nem ajánl érte többet a nyílt árverésen.
Ha jelentkezik az eredeti tulaj 20 év múlva és tudja bizonyítani, akkor az állam a kapott pénzt (kezelési k. vagy kamat stb) visszaadja az eredeti tulajnak.

minden más megoldás színtiszta lopás...szerintem

(#18) szipipeti válasza angyalpc2 (#17) üzenetére

szipipeti
(újonc)

Pedig teljesen jogszerű... Szinte minden "jogállam" jogrendszerében benne van valamilyen formában.

(#19) Hieronymus válasza angyalpc2 (#16) üzenetére

Hieronymus
(senior tag)
LOGOUT blog

"De ha lenne is valami jogi védelem a számukra, akkor az a tulaj váltással tovaszáll."

Nem száll tova. A szerzett jog nem függ a tulajdonos személyétől.
Ha így lenne, akkor teljes jogbizonytalanság lenne.

Tegyük fel, tied a szomszédos telek. Neked csatornázni / vizet vagy gázt vagy akármit bevezetni.
Ha a telkemen keresztül vezetheted, akkor kevesebb mint felébe kerül a megépítés. Én kérek egy nagyobb összeget a szolgalmi jogért. Te kifizeted és másnap eladom a fiamnak. A te jogod füstebe ment újra fizethetsz. Még néhányszor, mert nem nagy a család.

___ Ha értelmetlen hozzászólásommal találkozol, az nem a véletlen műve. A fantasztikus tag, címre hajtok! Muszáj hozzászólnom.___

(#20) hNp88 válasza szipipeti (#18) üzenetére

hNp88
(fanatikus tag)

"jogos, de nem etikus" :) erre gondolhatott sztem

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions" || Villanyszerelés, gyorsjavítás, kivitelezés Egerben és környékén: fb.com/csazivillbt

(#21) Geri Bátyó

Geri Bátyó
(senior tag)

Öntsünk egy kis tiszta vizet a pohárba.
Az elbirtoklásnak van egy kritériuma, mégpedig a jóhiszeműség. Ez azt jelenti, hogy ha egy gazdátlan telket el kezdesz használni, akkor pontosan tudod, hogy az nem a tiéd és máris nincs szó jóhiszeműségről és nem indíthatsz elbirtoklási eljárást (persze erre is láttunk már példát, csak ott a jogalap hiányzik).
Még egy fontos dolog: közterületet nem lehet elbirtokolni! Ezt sokan elfelejtik, amikor az utcafronti kerítést kell beljebb pakolni, mert a közterületre építette.
Jóhiszemű elbirtoklás például akkor lehet, ha veszel egy telket, aminek a kerítése 30 éve áll és elkezded használni, majd idővel rájössz (mondjuk mert bővíteni akarod a házat, vagy garázst akarsz építeni), hogy több területet használtál valójában, mint ami a tiéd. Ez jóhiszemű és az eljárás megindítható, de a "károsult" még így is kérheti a jogi határ visszaállítását.

A szolgalmi jogról azt kell tudni, hogy mindig két magánszemély (illetve persze lehetnek cégek is a tulajdonosok, de ez esetünkben nem releváns) között jön létre, de nem személyhez, hanem ingatlanhoz között. Ezért is szerepel a hivatalos papírokon, hogy xxx hrsz mindenkori tulajdonosát illeti meg.

Amikor az áramszolgáltató jegyeztet be jogot (ahogy azt valaki említette), az vezetékjog és más feltételek vonatkoznak rá. Ugyanis közérdekű szolgáltatást biztosít és ezért a jog egyoldalúan is bejegyezhető.

A telekre épített kalyibák pedig nem szolgalmi jog, csak a megközelítésüket biztosítják egy átjárási szolgalmi joggal. Ez is konkrét területre vonatkozik és hivatalosan az ingatlan más részét nem használhatja a jogosult. Az ilyen módon épült épületek Egyéb Önálló Ingatlan (EÖI rövidítésként lehet vele találkozni) megnevezésre hallgatnak és egyfajta használati jog, ami az épület elhelyezését biztosítja. A használati jogot a tulajdonos bármikor felmondhatja, az esetleges anyagi kár megtérítésével. Magyarul, mondhatja azt, hogy szükségem van a telekre, vidd el a házad. Nem megy? Akkor itt a pénz és mehetsz ahová akarsz.
Ezzel kapcsolatban még az van, hogy a használat csak az épületre vonatkozik, illetve az átjárásra. Ha nem készült külön használati megállapodás a telek bizonyos részére, akkor valóban még egy virágcserepet sem tehet oda.

Remélem sikerült érthetően megfogalmaznom és hasonló esetben segítséget nyújthat ez a tudás.

54:18 "- Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#22) andris1602 válasza Geri Bátyó (#21) üzenetére

andris1602
(senior tag)

Én úgy tudom, hogy nem feltétel a jóhiszeműség elbirtoklás esetén.

5:44. § [Az elbirtoklás feltételei és jogi hatása]

(1) Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot ingatlan esetén tizenöt, ingó dolog esetén tíz éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja.

5:47. § [Az elbirtoklás kizártsága]

(1) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.

(2) Ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján nem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei a föld egy részére vonatkozóan állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

Hiszen, ha tudom, hogy a szomszéd Ausztráliába költözött, és a telkét felveri a gaz, de én 15 éven keresztül úgy nyírom a füvet, gondozom, mintha az enyém lenne, megszerezhetem elbirtoklással a tulajdonjogát.

A jóhiszeműségnek a ráépítés, túlépítés témakörben van jelentősége inkább.

[ Szerkesztve ]

(#23) jim bcs

jim bcs
(ÁRMESTER)

Paff, ez cumi :DDD

Beárazós topikok: https://prohardver.hu/tema/armester_topik/index.html

(#24) Geri Bátyó válasza andris1602 (#22) üzenetére

Geri Bátyó
(senior tag)

Már meg sem lep, hogy változott a törvény. Minden esetre földmérő berkekben még mindig a jóhiszeműség van a köztudatban.

54:18 "- Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#25) Kalandor

Kalandor
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Kis küldöttséget menesztettek anyóshoz a házikósok, hogy vegye vissza a házat. Így: vegye vissza.

(#26) doc válasza Kalandor (#25) üzenetére

doc
(PH! nagyúr)

most mar nagyon kivancsi vagyok hogy mi lesz a sztori vege :D

1N23456.HU - A Veszprém megyei motorkölcsönző

(#27) Kalandor válasza doc (#26) üzenetére

Kalandor
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezés. Ja nem, mennek ezek is szavazni 8-án.

(#28) Geri Bátyó válasza Kalandor (#25) üzenetére

Geri Bátyó
(senior tag)

Vegye vissza? Mit? A telek az övé, a házukat meg elvihetik, ahová akarják.
Vagy most arra utalsz, hogy az új tulajt szeretnék eliminálni? Mert akkor rápacsáltak.

(#29) Kalandor válasza Geri Bátyó (#28) üzenetére

Kalandor
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Igen, azt gondolták, hogy anyós visszafizeti a pénzt az új tulajdonosnak és visszamegy lakni.
Ez így megy, nem?

[ Szerkesztve ]

(#30) Egon válasza Kalandor (#25) üzenetére

Egon
(PH! nagyúr)

Azt írtad, letiltottátok a számukat. Honnan tudták, hogy hova kell küldeni a küldöttséget?
Miért nem hajtja el őket az anyósod végleg? Ha tovább zaklatják, mit terveztek, kértek hatósági védelmet, távoltartási végzést, vagy valamit?

Master of Magic forever!

(#31) Geri Bátyó válasza Kalandor (#29) üzenetére

Geri Bátyó
(senior tag)

Így jártak és megérdemelték! :DDD

(#32) Kalandor válasza Egon (#30) üzenetére

Kalandor
(HÁZIGAZDA)
LOGOUT blog

Kisváros...

Elhajtotta már őket, de hiába, amit csinálnak az pedig nem veszélyes vagy fenyegető, hanem maximum zavaró.

[ Szerkesztve ]

(#33) JoeYi

JoeYi
(őstag)

lett volna eszük akkor összedobják a pénzt és megveszik a házat telekkel együtt

Copyright © 2000-2018 PROHARDVER Informatikai Kft.