Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ergoGnomik

    tag

    válasz .Szaki. #28 üzenetére

    Szerintem egy kicsit nem vagy képben az emberek motivációit illetően. Az avatár választásodat figyelembe véve nem feltétlenül meglepő.

    Az általános alany emberek nem értéket teremteni mennek a munkahelyükre. Elsősorban a megélhetésükhöz (vö. létfenntartás) szükséges erőforrások előteremtése céljából dolgoznak, másodsorban az egzisztenciájukért. Arról egyikük sem tehet, hogy közgazdasági szempontból ez értékteremtéssel jár együtt.

    Bár azért szerintem némileg árnyaltabb a kép. Mert például nemigen tudnám elmondani neked (valószínűleg más sem) mi az az érték, amit egy Hurka Gyurka/Nulla Julcsa magyar országgyűlési képviselő teremt a pártutasítás szerinti szavazgatással és esetleges semmitmondó parlamenti felszólalásokkal (már ha egyáltalán csinál ilyet bohóságot)? Ugyan így egy magyar GLDD utolsó bokorugró katonájáról sem nagyon látszik miféle mérhető értéket állít elő a munkája során? Természetesen ez utóbbival nem kívánok semmilyen értékítéletet nyilvánítani a MH létezésével és az állományába tartozók munkájával kapcsolatban. És biztos vagyok benne, hogy kicsi gondolkodás után te magad is tudnál hasonló példákat hozni ilyen-olyan semmire való sóhivatalokkal kapcsolatban.

    Viszont akik annyira felülről tudják tekinteni az életet, mint látszólag te, azok érezhetik úgy, hogy igazából az értékteremtés íze kedvéért végzik a munkájukat. Csak te és ők nem az általános alany emberek.

    A kinek mihez van köze is bonyolultabb, már ha szeretnél társadalomban élni. Tfh valahol ahol élsz, az agglomerációban súlyos személyi sérüléses baleset történik a reggeli csúcsforgalom idején. A sok kinek mi köze van hozzá hogyan éleknek szerinted van joga implicite megölni a balesetet szenvedett embertársadat azáltal, hogy reggeli munkába járásuk következtében oda-vissza akadályozzák a mentő haladását? Értem, hogy ez demagógia, de a kinek mi köze hozzá is az. Addig van mindenkinek joga úgy berendezni a saját életét, amíg ezzel nem veszélyeztet másokat a saját életük rendezésében vagy az annál is alapvetőbb jogaik gyakorlásában.

    Az autózásos probléma a saját magunknak okozott sebesülés tipikus példája. Az emberek bizonyos álmaikat praktikus és anyagi okokból csak a városokon kívül képesek megvalósítani. Ezért a városból, ahol dolgoznak és az életükhöz szükséges egyéb infrastruktúra rendelkezésre áll, kiköltöznek a "semmibe". Utána meg csodálkoznak, hogy "önnön testükkel" torlaszolják el egymás elől a szükséges infrastruktúrához vezető utat. Valamint hangosan elégedetlenkednek a közszolgáltatások szánalmas mivolta miatt. És megfigyelted, hogy ehhez senkinek a zsebében nem kellett turkálni?

  • ergoGnomik

    tag

    válasz ncc1701 #34 üzenetére

    Nem teljesen analóg és miután bulvár, valószínűleg pontatlan is, mert ezeket igyekszem nem követni, de legyen ez egy példa:

    A nem túl távoli múltban valami országos cölöp (ejtsd: celeb) valami üdülő vidék kis településén megnyitotta álmai kisboltját. Ahogyan az kis hazánkban megszokott, elsőre nem sikerült teljesíteni minden jogi kötelezettség teljesítését, így már üzemelt az üzlet, amikor még nem minden papír volt rendben, de a végére ez is kikupálódott. A bulvár média el volt ájulva tőle, a helyi erők is csak abban kételkedtek hogy lesz-e vásárlóerő az életben maradáshoz. Hát lett, mert a nép egyszerű gyermekei kedvelik a né, cölöp bótja, ilyenbe még nem vóttam, menjünk típusú időtöltést. Annyira lett, hogy az állandó forgalom miatt a helyi erők úgy érezték, élhetetlenné vált a környék. Összefogtak és addig erőlködtek, míg az önkori hathatós segítségével elkergették cölöpünk boltját.

    Na, most tessék elmesélni, hogy a bolt üzemeltetése vagy az abban vásárlás törvénytelen! És mégis menniük kellett.

    A fórumtárs három autó az utcára száműzve példája önmagában még nem jelent problémát. Csakhogy van az az emberi tulajdonság, amit az amerikai meglehetősen plasztikusan a monkey see, mokey do kifejezéssel ír le. Amit egy h.lye .stenb.rma elkezd csinálni, azt mások utánozni fogják. Önmagában egyik sem feltétlenül lesz törvénysértő. Összességében viszont élhetetlen környezet lesz a végeredmény. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne ha az emberek nem lennének s.ggfejek és megpróbálnának tekintettel lenni másokra, illetve előre gondolkozni, hogy később maguk se legyen szanaszéjjel sz.patva.

  • ergoGnomik

    tag

    válasz .Szaki. #38 üzenetére

    KRESZ-ben benne van, hogy
    Az igen. Az viszont nincs benne, hogy egy rendesen beállt dugóban (aminek előállásához nem szükséges az általad vázolt viselkedés) hogyan is kellene a mentő áthaladásának idejére szublimálnia az ácsorgók mondjuk 30%-ának. Ami elő sem állna, ha nem akarnák minden áron az emberek ezt az ingázást. Sőt, talán még a hipotetikus áldozat sem járt volna arra vagy legalább nem gázolták volna el.

    Van aki meg azért, mert szeretne zöldben élni, csendes övezetben. A belvárossal csinálhatsz bármit... Nem tudhatod, hogy ki éppen miért döntött úgy, hogy kiköltözik.
    Tudod, ezt hívják praktikus oknak. Egyébként én még senkitől sem hallottam, hogy ne ezért akarna kiköltözni a zöld övezetbe, hanem mondjuk a reggeli tumultusért és idegeskedésért. Csakhogy ezzel például egy pozitív visszacsatolásos spirálban tönkreteszik a közösségi közlekedést. Kevesebb igénybe vevő, járatok lassulása a forgalom miatt, csökkenő szolgáltatási színvonal, ugrás az elejére. És a többségnek a tudatossága sokkal kisebb, mint a tiéd, viszont a hangjuk nagyobb. Hallani is őket mindenfelé! Nem mondom, hogy a vágy a madárfüttyre stb. ne lenne méltányolható. De ha az egyének tömege nem képes vagy nem hajlandó mérlegelni a vágyai kiélésének közösségre és ezáltal saját magára is ható negatív következményeit, akkor hadd érezzem már úgy, hogy itt a szellemi fogyatékosság ül éppen tort! És ne kelljen megértést tanúsítanom azokkal szemben, akiket a megértés hiánya jellemez. Attól, hogy valakinek valami kedves, az még lehet akár a világ legnagyobb ostobasága is. A csicsergő madarak, az ugrabugráló nyuszikák, legelő őzikék akkor is feltöltenek ha csak hétvégén mégy ki a természetbe megzavarni őket.

    Egyébként köszi, hogy kimérgelődhettem magamat. Remélem nem veszed magadra az indulatosabb kijelentéseimet.

Új hozzászólás Aktív témák