Új hozzászólás Aktív témák

  • #72042496

    törölt tag

    válasz abéla #49 üzenetére

    Nem tudom, hogy a 240 Hz milyen, mert nem láttam élőben ilyen kijelzőt. A fórumos infókból úgy szűröm le, hogy sima játszogatáshoz nincs már nagy hozadéka a 120 Hz fölötti frekvenciáknak. A 240 Hz-es monitorok pedig inkább céleszközök a kompetitív játékokhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • schawo

    titán

    válasz #72042496 #51 üzenetére

    Favágók is 130 cm3-s Stihlfűrésszel rohangálnak, otthonra mégsem olyan kell.

    240 Hz monitort értelmes felbontáson (QHD és fölötte), értelmes grafikán kiszolgálni :Y

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Cassi

    senior tag

    válasz Csandi #50 üzenetére

    Az ugye 360 Hz-es lesz, de már tényleg elsősorban esportolóknak való, otthonra legtöbben inkább nagyobbat és nem TN-est akarnak.

  • Kansas

    addikt

    válasz #72042496 #51 üzenetére

    Itt tenném hozzá, hogy TV-k esetében a 240Hz alapvetően nem arra van, hogy annyival több frame-et jelenítsen meg, hanem tipikusan hogy motion-blur csökkentő technikákat(pl. BFI) támogasson. Egy TV-s 240Hz nem teljesen ugyanaz, mint egy monitoros 240Hz... nem mintha lenne már széles körben elérhető átviteli szabvány, ami akár csak 120Hz-en is át tudna vinni 4K adattartalmat egy kábelen, sem a HDMI 2.0 sem a DisplayPort 1.4 nem képes erre... nem mintha láttam volna DP csatlakozót TV-n...
    A HDMI 2.1 lesz majd alkalmas erre, ha majd elérhető lesz, illetve a DP 2.0.

    Nem véletlen, hogy ezek a csoda monitorok és TV-k is max 1080p-t és 1440p-t tudnak 60Hz fölött.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #72042496 #51 üzenetére

    Szerintem a beszámolók alapján azért érződik elhanyagolhatónak a különbség a 120Hz-ről a 240Hz-es monitorra váltáskor, mert ezekben az esetekben valahol máshol volt a szűk keresztmetszet, nem a monitornál.
    Nem akarom a teljes kalandomat leírni, csak annyit ami muszály, hogy, amikor én váltottam 60Hz-es! monitorról 240Hz-esre, elsőre az érződött, hogy ez valami fasza dolog akarna lenni, de túlnyomó részt a folytonossági és textúra élességi hibákkal jött szembe a kép, ezek voltak hangsúlyosak. Szóval kifejezetten szar volt, de forduláskor mégis tisztább maradt mint a 60Hz-es monitoron valaha láttam, ezért megtartottam.

    Azután ilyen ütemezéssel történtek, akkor óriásinak tűnő, két év távlatából visszanézve magukban aprócska előrelépések:

    -Az bios beállításainak végigpróbálgatása, cél a legjobb folytonosság.
    -A VGA frimver-jének frissítése.
    -Monitor energiagazdálkodásának kikapcsolása.
    -Biosban a decode above 4GB, és a Force L0 state bekapcsolása.
    -NVMe SSD-re költözés, sata vezérlők teljes letiltása.
    -HPET bekapcsolása OS-ben.
    -OS finomhangolás 1.
    -Bios finomítás 3.
    -MSI After-Burner törlése.
    -OS finomhangolás 2.
    -Hardverek leápolása 1. kör
    -OS finomhangolás 3. kör
    -Hardverek leápolása 2. kör

    Azt állítom, hogy mostanra van teljesen rendben az egész hóbelebanc. A legnagyobb OverDrive-al nincs a képen anomália, zaj vagy után húzás.
    Ugyan olyan kristály tiszta a kép mozgás közben is, és eszméletlen milyen jók lettek a színek, olyan mélyek a feketék hogy szinte fáj bele nézni.
    Ezt egy 6bit+FRC-s TN panelen..

    Szóval nem repül egyből a sült csirke a szájba a 240-es panel-tól, sőt még egyel kettővel gázabb is lehet, mint egy kicsit Blur-oló 120-as panelen keresztül nézni azt, ami a PC-ből jön.

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Kansas #55 üzenetére

    Persze, a tévék maximum 120 Hz-es jelet kezelnek. A natív 2160p@120 viszont ha támogatott is, 8-bit SDR 4:2:0-ban használható velük jelenleg, ez talán itt is előkerült már. Hiába tudna többet az adott esetben HDMI 2.1-es tévé, ha forrásoldalról hiányzik a HDMI 2.1, amit DP átalakítóval se lehet kikerülni. Ugyanakkor PC-n bekapcsolható már az integer scaling, amit én egy egyszerű, de hasznos dolognak tartok.

    A freesynces Samsungok kivételével a változó frekvencia is HDMI VRR alapú a tévéken, amit az AMD kártyák nem tudom, hogy támogatnak-e már. Illetve többnyire 40 Hz-től indul a VRR-tartomány, és ennél kapható azért jobb monitor. Talán még többet is hozzá tudnék fűzni, de nem akarom szétoffolni a topikot.

    Ne értse félre senki, nem vagyok a tévék ellen. Csak érdemes alaposan utánanézni, hogy tévével vagy monitorral jár-e jól valaki, ne utólag legyen meglepetés belőle.

    [ Szerkesztve ]

  • abéla

    senior tag

    válasz Csandi #50 üzenetére

    valld be, hogy csak a beépített célkereszt miatt gerjedsz erre ;]
    Hé, ez egyébként nem csalás?
    Mert akkor itt kiesnek a leginkább marketing-potenciállal (már akinek, persze) bíró promo-e-shooterek
    ...akármilyen jó lőni rajta.

    Dr. Akula: a homogenitást még senki sem írta, inkább ajánlom azt, mint újabb hasogatnivaló szőrszálat :DDD

    hootka!

  • #72042496

    törölt tag

    válasz abéla #58 üzenetére

    A kvázi-konszenzus alighanem az, hogy csalásnak számít a beépített célkereszt. De nem tudom, szűrhető-e a használata.

    (#56) Duracellm...
    Hát nem semmi, ehhez nagy elhivatottság kellett. De örülök, hogy végül összeállt a rendszer. :)

    [ Szerkesztve ]

  • schawo

    titán

    válasz #72042496 #59 üzenetére

    Hacsak nincs valakinek a háta mögött egy központba bedrótozott webkamera, akkor nem szűrhető.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • shotika

    őstag

    válasz abéla #35 üzenetére

    Nem érted a problémát: az a baj, hogy te két eltérő kategóriát mosol össze. Akármennyire fáj is, a monitor az monitor, a tv az meg tv. Lehet, hogy egyes általad ismert fórumokon, tesztoldalakon azon viccelődnek, hogy minek már sima monitor, de ez nekem semmit sem számít. Elhiszem és tapasztalom, hogy a határok összemosódtak az évek alatt, de attól még ez egy darabig így lesz.
    Azért mondom ilyen határozottan, mert én ezekkel dolgozom, mindegyik átfut a kezem alatt, van önismeretem és hozzá jó adag tapasztalat - és használom is ezeket a mindennapokban- (bár nem mindegyiket tesztelem mélyrehatóan, mert minek. Sokszor csak a design a különbség), másrészt pedig statisztika. Ha nem adna pluszt egy gamer monitor, nem venné senki. Én belelátok, te pedig nem. Sőt tovább megyek .A gamer társadalom egy roppant érzékeny terület, fél méterről jobban kijön egy-egy olyan hiányosság, ami egy nagy képátlós tévénél nem feltétlenül. Még egyszer elismétlem, amit az előzőben már leírtam, ettől még a tv lehet jó tv, de nem vált ki egy spéci monitort. Miért nem? Mert egy tv még mindig univerzális célokra van tervezve, ott meg vannak korlátok. Leginkább az, hogy mennyiből rakják össze és azt mennyiért tudják eladni.

    A méretkérdést pedig azért intézem el ennyivel, amit írtam, mert egyéni igények vannak. Az általad emlegetett "immerzió" is egyéni szubjektív vélemény. Vagyis inkább már ízlés. Neked, meg sok más embernek jobban adja, de ez nem érv.

    "És megint nyomatékosítom az általam említett típusoknál nem látom a technikai komprumisszumot, amit ezért cserébe kötni kellene.
    Nna nem folytatom, de már látom, miért is lehet piaca ezeknek a termékeknek,
    köszönöm nektek, hogy e téren megvilágosodtam;
    Mert az elején nem hittem volna, hogy ezt így vlki még ebben formában/árért védi/támogatja, persze az hogy veszi-e, már más kérdés. "
    ad1: itt az egyik fontos lénye: TE nem látod a különbséget. De attól még van.
    ad2: én úgy érzem, kissé magas lóról beszélsz. A Samung ( se más gyártó se) nem viccből gyárt ilyeneket. Azért gyárt, mert van piaca. És ezen a piacon egészen más igények vannak, amit ha nem teljesítenek, nem lehet eladni a terméket.

    [ Szerkesztve ]

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • Kansas

    addikt

    válasz #72042496 #57 üzenetére

    Tudtommal HDMI 1.2->2.0-n keresztül csak az AMD tud VRR-t, az NV-nek marad a DP.
    A HDMI 2.1-es szabványnak viszont kötelezően része a VRR támogatás, tehát mindenki aki maradéktalanul támogatni akarja a HDMI 2.1-et, támogatni fogja rajta a VRR-t...
    Vonatkozó cikk.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • schawo

    titán

    válasz Kansas #62 üzenetére

    NV is tud VRR-t. Egész pontosan az AMD csak Freesyncet tud, de azt HDMI-n és DP-n. Az Nvidia HDMI-n keresztül tudja a HDMI Forum VRR-t, Display Porton keresztül a pedig G-Syncet és az Adaptive Syncet (= DP Freesync). Szóval AMD pont nem ismeri a szabványos HDMI Forum VRR-t.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • shotika

    őstag

    válasz #72042496 #33 üzenetére

    "Már mitől szeméthalom a B9, és miben jobb a C9, főleg monitorként?"

    Mert olcsóbb legyártani. Olcsóbb cuccokból van összerakva, gagyibb rajta minden. Azért van egy árban a C9-el, mert az emberek összemossák az OLED tévéket. Ha OLED, akkor jó. De ez nem így van. A gagyisága ellenére viszont a tendencia azt mutatja, hogy az emberek a pár tízezres különbség ellenére is megveszik a B9-et. Talán kissé agresszívan beszéltem, amikor szeméthalomnak hívtam, de abban az árkategóriában, amiben mozog, egyszerűen nem éri meg. Rég 250-270-ért kéne adni, viszont az már az SM9000 területe. Akkor meg azt nem lehetne eladni, de azt meg nem tudják lejjebb nyomni, mert "többe kerül gyártani", mint a B9-et - persze az OLED panel gyártása így is drága, de azért nem csak az kerül ám pénzbe.

    Monitorként én egyiket se ajánlanám túlzottan. Nem arra valók. Persze létezik OLED kijelző monitor használatra, meg is kérik az árát - 700ezer -1millió körül, és az még csak a belépő szint mondjuk 32"-es méretben.
    A C9-es pedig azért éri meg, mert kb ugyanaz, mint az E9, és a piacon a jelenlegi árával csak kevés tv veszi fel a versenyt. (Samsung részről pl q85, q90)

    [ Szerkesztve ]

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz abéla #58 üzenetére

    A PWM mentesség, a szemkímélés az kb. a legfontosabb jellemző egy monitor esetében. Akármilyen képe van, akárhány Hz-et tud, csak nem kéne megvakulni a bámulásától.

  • Kansas

    addikt

    válasz schawo #63 üzenetére

    Az NVidia nem tud FreeSync-et, csak annak a szabványos VESA AdaptiveSync részét, ez szűkebb frekvenciatartományokat és a Freesync2HDR teljes hiányát jelenti, és HDMI-n se megy.
    A GSync csak DP-n megy.
    A HDMI VRR meg gyártófüggetlen... de csak 2.1-es porton megy, az meg egyelőre semelyik VGA kártyán nincs(csak az XBOX One X konzolon), csak 2.0b(az RTX-eken sem), szóval az NV is csak korlátozottan támogatja, a 2.0b nem tud 4K 120Hz-t, csak 60-at. És valószínűleg ugyanez lesz az AMD-nél is, ha kijön a beígért driver update.

    A végére egy szaftos hír: az NVidia állítólag engedni fogja a G-Sync-et az AMD-s kártyákon, de legfőképp a konzolokon. Hogy ez tényleg megvalósul-e, és ha igen, mikor, az jó kérdés...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • schawo

    titán

    válasz Kansas #66 üzenetére

    A VRR megy 2.0-n is, csak a magas frekvenciák nem. Ott sem a VRR miatt nem mennek a 4K magas frekvenciák, hiszen VRR nélkül sem mennek, egyszerűen túl kicsi a sávszélesség.

    A Freesync2HDR-nek meg semmi köze a frissítési frekvenciákhoz. A Freesync2 frissítési frekvenciák meg gond nélkül mennek Nvidián.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Kansas

    addikt

    válasz schawo #67 üzenetére

    Már amelyik monitoron... azért a hivatalos support lista, bár szépen bővül, még mindig vékonyka, különösen Samsung monitorok hiányoznak róla - vagy nem tesztelik és certifikálják őket, vagy gondok vannak velük, nem tudom, melyik.

    Itt van egy részletesebb leírás a különbségekről.

    (#70) schawo : ja, kicsit mélyebben utána ástam, javítva

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Csandi

    őstag

    válasz abéla #58 üzenetére

    Az alienware 240-es monitorát használom, ebben nincs beépitett célkereszt. Egyébként nem csalás, ennyi erővel alkholos filccel tehetne bárki egy pöttyöt a képernyő közepére, és ugyanott van :) de amúgy egy szint után már nem számit a célkereszt, többezer óra egy játékban, és a gyári célkeresztjével nincs gondja senkinek. Nem mellesleg a legtöbb játékban már testreszabható a célkereszt.

  • abéla

    senior tag

    válasz shotika #61 üzenetére

    Oké, maradjunk annyiban, hogy a "gamer társadalom" egy bizonyos, szűk szegmensének valóban fontosak eme spéci monitor jellegzetes specifikációi. (már amelyik)
    A többiek meg a vásárlással legfeljebb szeretnének betagozódni e szűk tartományba és megveszik ha kell, ha nem, mintegy kinyilatkozásképp.
    És valóban, a gyártók -főleg a pc piacon- csodálatosan meglovagolják e jelenséget.
    Na, engem ez utóbbi piaci trend rendkívűl irritál és nyilván ezt projektáltam eme termékre; mely árúcikk igaz nem minden téren -hisz itt van a p.vakítás mögött tényleges tartalom is- , de mégis markánsan képviseli a gamer társadalomnak
    (a gémerek köztársasága bazzeg, az :U ) szánt cumókra oly' jellemző tulajdonságokat.

    Egyébként néhány éve pepitában ue. ment a (fél)profi Dell monitorokkal, vette minden rágerjesztett wanabe artista; azt' amikor kiderült, hogy játékra, filmnézésre, meg úgy általában másra nem jó, mint amire kitalálták, akkor ment a sírás.
    De kell az ilyen-olyan profi cucc, mert azzal azonosulva én is azzá válok.. ja persze, de ehhez mindenképp elengedhetetlen, hogy a pH!-s aláírásodban is szerepeljen a metéria pontos típusa :DDD

    Csandi: bevallom töredelmesen, az előző, neked szánt hsz-mben csak egy büdös nagy, félszerzet-gourmet melák manifesztuma voltam :))

    [ Szerkesztve ]

    hootka!

  • pmartin96

    csendes tag

    Jó estét a hdmi 2.0 hogy tud 1440p 240Hz et? Vagy akkor nem 4:4:4?

    "640 kilobájt minden felhasználónak elég kell hogy legyen"

  • #72042496

    törölt tag

    válasz shotika #64 üzenetére

    Háát, nekem 55B6 volt és 65C8 van most, de őszintén nem tűnt fel, hogy kívülről minőségbeli különbség lenne köztük. Mindkettő ugyanúgy gagyi kopogós műanyagból készült, a talp rögzítéséhez biliacél csavarokat mellékelve. :)

    Rendben, te a 9-esről írsz, de a bolti tévéket elnézve ugyanez áll arra is.

    Az már beszámolókból jön, hogy a B9-ben az elektronika gyengébb, egyszerűbb algoritmust használ a skálázáshoz és az interpolációhoz. Emellé a HDR pontosabb a C9-en. De ezek nem vagy alig észrevehető különbségek, és PC mellé jellemzően irrelevánsak is, kivéve talán a HDR-t. Más különbség nem jelentkezik a használatban.

    Én 2017-től a B és C sorozatot is korrektnek látom. Monitornak megint csak gondolja át mindenki.

    Dedikált OLED monitorból nem ismerek 32"-ost. Az ASUS kínál 22"-os JOLED-et aranyáron, a Dell próbálkozott 30"-os talán Samsung panellel pár éve (nagyon gyorsan kivonták a piacról), illetve az Alienware jelent meg 55"-os LG WOLED panellel, amilyen a tévékbe is kerül. Illetve még a Sony dobott piacra egy 30"-os studió OLED-et, de az az üzleti ügyfélkörnek szólt és nem milliós, hanem tízmilliós árfekvésű volt.

    [ Szerkesztve ]

  • #72042496

    törölt tag

    válasz pmartin96 #72 üzenetére

    Jó estét sehogy. A DisplayPort tudja. :)
    Majd a kézikönyvben bennlesz, hogy milyen képmódok támogatottak HDMI-n és DP-n.

    [ Szerkesztve ]

  • Piftuka

    veterán

    válasz schawo #7 üzenetére

    Azért messze nem általános egy IPS kijelző esetében az 1500:1 körüli natív kontraszt! :N

    Az IPS panelek esetében már jónak számít az 1200:1 közeli eredmény.

    Mindazonáltal meglepően és kiábrándítóan alacsony a kontrasztja ennek a VA paneles típusnak. Ennél klasszisokkal jobbat lehet venni ennyiért még a Samsung palettájáról is.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz abéla #15 üzenetére

    "Amikor +50-60e-ért van pl LG sm9000 49": [..]
    Vagy ha nem kell g-sysnc/fald(+jobb dimming) akkor 49"-os sm8600 200ért.[..]
    [..]nem értem mi létjogosultsága van ezeknek, a nem full-profiknak szánt jáccós cuccoknak"

    Mindkettő valóban remek megoldás, ha valaki igazán nagy képernyős, 4K megjelenítőt szeretne, ez vitán felül áll.

    Ám azt is fontos megjegyezni, hogy az IPS panel nem mindenkinek alternatíva. A "hard core" gamer úgyis TN paneles monitort fog venni.

    Mások számára a minél magasabb natív kontraszt, és kiváló fekete szint a többi tulajdonság előtt áll.

    Például én is közéjük tartozom. Mivel használtam minden féle megjelenítőt már, csakis egy kiváló kontraszttal rendelkező, VA paneles megoldást tudok elképzelni.

    "Aquila non captat muscas."

  • shotika

    őstag

    válasz abéla #71 üzenetére

    " -hisz itt van a p.vakítás mögött tényleges tartalom is- , de mégis markánsan képviseli a gamer társadalomnak
    (a gémerek köztársasága bazzeg, az :U ) szánt cumókra oly' jellemző tulajdonságokat."

    Na igen, sajnos szinte egyik szegmens se mentesül a "parasztvakító" cuccoktól :D

    Egyébként a Dell-es példádba én is beleszaladtam még sok éve, amikor nem voltam még jártas a témában (vagy azt hittem, hogy az vagyok). És vettem egy Dellt - én mondjuk meg voltam vele elégedve, de ahogy teltek az évek és tudatosan és tudat alatt is egyre jobban belemerültem a kijelzőkbe, úgy jöttem rá szépen lassan, hogy nincs olyan, hogy univerzálisan fasza monitor (fórumról fórumra járva, tesztekről tesztekre járva mindenhol más írtak, össze-vissza - még a technikai infok se egyeztek sokszor), aztán elegem lett és azt mondtam hogy ha váltok monitort, akkor azt abszolút az én ízlésemnek a legmegfelelőbbet fogom választani, és akkor, amikor tényleg úgy érzem hogy itt az ideje.
    Eljutottam egy olyan pontig, amikor minden sínen ment, és egyre jobban szúrta a szememet az, hogy a DELL ips monitorom ugyan szép képet ad, de pont akkor nem jó nekem, amikor igazán kéne - a filmek és a videojátékok. Szürkés volt a fekete stb (egyébként anno azért volt jó választás is a DELL, mert az ips miatt jobb betekintési szögei voltak mint az előző 19"-es Philipsnek, ami vszeg TN panel volt, de már nem emlékszem, 13 éve vettem azt még... viszont más egyéb tényezőt nem is néztem), szóval szürkés fekete, ez volt ami a legjobban zavart. El kezdtem nézelődni a piacon, hogy mik a lehetőségek és mi az, ami nekem fontos.

    A magas, jó kontraszt alap:
    - tehát szépen kilökdöstem mindenféle IPS cuccot. Akkor még (másfél éve) nem igazán foglalkoztam saját magamnak azzal magas képfrissítés legyen, de ha már gyártanak magasabbat, akkor legyen magasabb "mer az biztos jó". De a lényeg, hogy nem volt elsődleges, de eszembe jutott, tehát vmennyire mégis számított - ez a Hz dolog később még fontos lesz. Jött az, hogy milyen márka. Azt hamar le tudtam, leszarom milyen márka, csak legyen fasza, ne kelljen érte sokat mászkálni, és ésszerű árak között maradjak, persze nylíván abból indultam ki, amennyiért a Dellt vettem, 50 ezer. Viszont 50 ezerért nem találtam nekem megfelelő kontrasztút, mindegyiknek volt valami komolyabb nyűgje.
    Aztán megakadt a szemem 80k környékén tanyázó Samsung 24fg73-on (nagyobb nem fér el, megoldhatnám csak macera) - konkrétan tényleg megakadt, mert kiszúrtam a 30 darab egymás mellé rakott ilyen olyan kijelzőjű között, és jött a sugallat, hogy ez más mint a többi. A fekete szintet nyílván macerás csekkolni bolti körülmények között, de nagyjából jól beállíthatónak tűnt és ha gond lenne, még mindig vissza tudom vinni (fóliát minden szart meg szoktam ilyenkor már őrizni, nem letépni stb, hogy ha mégse jön be, akkor újra el lehessen adni).
    Volt előtte egy kis számolgatás az értékekkel, tech oldalak ismét, és hát persze az hogy ívelt kijelző. Az tv-ben nem jött össze, de a monitorokkal kapcsolatban egészen más visszajelzések voltak mindenhol. Nagyrészt már szemből nézem, ha gáz van, akkor meg úgyis tudom forgatni-dönteni, szóval pipa. Qled színek, azok tv-n is faszák, szóval az is pipa. Ez nagyjából 2-3 nap alatt zajlott, de már nem emlékszem pontosan, mert más dolgom is volt közben. Megvettem, hazavittem, bekötöttem (DP-én akartam, de a displayport csatlakozója nem ment bele a videokártyámba a gagyi szgépház kialakítás miatt, szóval HDMI-vel kötöttem össze).
    Tehát HDMI-n beizzít, vakít a Windows ezerrel, akkor irány kalibrálgatni. A 100-as fényerőből így lett 30, piros szín picit visszavéve, perfect - persze másfél órát elszartam rá :D.

    Fekete szint jó, de valami még mindig nem volt oké: Alap esetben a Windowsom nem állította át a monitort és 60hzen ment FHD-ban, mondom a monitor 144-et tud, akkor nézzük meg milyen 144hzen, viszont így meg szürkés lett a kurva jó kontraszt, amit 2 órán át ugye állítgattam és az istennek se tudtam rájönni, hogy mi a szar a baj. Nyomozgattam és rájöttem, hogy a HDMI a ludas, de mi a szart csináljak, ha ilyen b**i vastag szarra lett a display csati megcsinálva, szóval, kábel jobban megnéz, KÉS előránt, és levágtam róla a fölösleget, működik a mai napig. És már bátran felhúzhattam 144hz-re a kontraszt megtartásával.

    És kurva jó.
    A mai napig imádom.
    Sok játék kb újjászületett vele, a horrorfilmek meg minden más is sokkal-sokkal bejövősebb így - ráadásul a 144hz-es képfrissítés egy olyan titkos bónusz volt nekem, hiába nem hozza FPS-számban egy-egy játék a 144-et még akkor is annyival reszponzívabb, smoothabb lett tőle a kép, hogy azt leírni se tudom.

    Szóval többet közt azért is írtam ennyit, hogy (nem feltétlenül neked, másnak is szólhat) mennyire fontos az egyéni szempont - viszont ezt, főleg egy vitában, ami inkább szakmai, ott a helyén legyen kezelve.

    És egy kép arról, hogy néz ki a csati :D (senki ne csinálja utánam):

    [ Szerkesztve ]

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • shotika

    őstag

    válasz #72042496 #73 üzenetére

    "Háát, nekem 55B6 volt és 65C8 van most, de őszintén nem tűnt fel, hogy kívülről minőségbeli különbség lenne köztük."

    De én nem ezekről beszéltem, hanem a B9 és C9-es oledekről. Egyébként egy 55B6 nem egyenértékű egy B9-es oleddel, a régi bizonyos tekintetben sokkal jobb volt. Magasabbra is volt pozicionálva, mint a 2019-es változat.
    Ezt egyébként nem csak LG, hanem minden márka esetében (és nem csak erre a topicra értem, hanem minden ami márkákkal és termékekkel foglalkozó topicra) érdemes szem előtt tartani, hogy attól, hogy bizonyos típuskategóriák úgymond "utaznak" az évek során, az nem arányos a minőségükkel.

    Amit írsz egyébként, és amiről szó van, az könnyen vezethet az OLED technológia halálához is. Fejlődget ugyan az OLED, de túl lassan, és túl lassú az is, ahogy lejjebb tudják szorítani az árakat, mialatt a világ nem áll meg. Változnak a felhasználói igények, folyamatosan jelennek meg az újabb technológiák és megoldások is. És ez most független attól, hogy egy C9 mennyire jó tévé. Azért tud jó lenni jelenleg, mert be van nyomva az ára, különben senki nem azt venné meg, hanem a riválisát. Viszont fullba bukik rajta sok lóvét a cég, amit a B9 árának magasabban tartásával próbálnak kompenzálni. (ha ez esetleg ütközne picit a napokban leírt kommentemmel, akkor sry, én is fáradt vagyok néha :) )

    Tehát nincs túl nagy különbség "laikus" szemmel az oled modellek között, ami felvet majd egy újabb problémát - ha a cég/cégek nem tudnak egy-két éven belül / vagy igazodni, alkalmazkodni a konkurencia sebességéhez fejlődés terén, és ELADNI az újabb modelleket, akkor be fog halni az OLED. És egyelőre nagyon úgy néz ki, hogy be fog. (bár a korona most kicsit megbolygatja a megszokott ütemterveket, szóval bármi lehet)

    [ Szerkesztve ]

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • Amerigo57

    őstag

    Paraméterei nem rosszak , ára sem,
    de 27 colban , szerintem túl nagy az íveltsége.

  • Kansas

    addikt

    válasz Amerigo57 #80 üzenetére

    Pont, hogy így a jobb.
    Gondold végig a következőket:
    - ívelt monitorokat nem jó a körív középpontjánál messzebbről nézni
    - minél kisebb egy monitor, annál rosszabb messziről nézni
    - minél íveltebb egy monitor, annál közelebbről jó nézni

    ebből következik, hogy :
    - minél kisebb egy monitor, annál jobban passzol hozzá a kis görbületi sugarú íveltség

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Cassi

    senior tag

    válasz shotika #79 üzenetére

    Zöldségeket beszélsz, és azt sem lehet érteni, milyen konkurenciáról beszélsz.

  • shotika

    őstag

    válasz Cassi #82 üzenetére

    Akkor javaslom még olvasd át párszor :)

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • Pahli

    tag

    válasz Kansas #37 üzenetére

    A helyes üléspozícióhoz kommentelnék, hogy a 90 fokos ülés az nem ideális hosszútávon.

    Napom nagy részét gép előtt töltöm, olyan alsó hátfájásom volt hónapokig, hogy az hihetetlen. Változtattam az üléspozíciómon, és szinte teljesen elmúlt a fájdalom. Ha core gyakorlatokat végzel mellé akkor teljesen megszűnik.
    Nem vagyok bodybuilder, de van egy nagyobb izzom mennyiség a felsőtestemen , szóval mikor egyenesen ültem azt a nagy súlymennyiséget pár csigolya tartotta.
    Azóta ehhez a kb 135fokos üléspozícióhoz rendeltem hozzá mindent.

    Nem mondom, hogy nincsenek negatívumok, a gamelést azt meg kellett szokni (felső monitor), de kell egy jó szék, ami több ponton dönthető, kis edzés és elmúlik a fájdalom. nem találom a tanulmányt, de van pár cikk erről a 135fok az ideális hosszútávon. https://www.webmd.com/back-pain/news/20061129/back-pain-eased-by-sitting-back

    ui: nekem a monitor setup azért ideális így mert elég gyakran kell átpillantanom a másikra. Szóval ezt meg kell szokni, nem biztos hogy másnak is jó.

  • retfirg

    tag

    "Falra is felfüggeszthető hagyományos VESA konzol segítségével, valamint pivot módban is használható, bár ezekneka funkcióknak ilyen mértékű íveltség mellett szerintünk nincs sok értelme."

    A VESA konzol arra való (ez ugyanis nem egy TV), hogy tartókarokat használhass egy vagy akár több monitor esetén: biztos láttál már ilyet például szimulátorban - mármint képen, mert ha közelebb is álltál volna hozzá, akkor tudnád mire való ez a 'funkció'. (Kicsit még használod a képzelőerődet és a pivot is értelmet nyer így ;) )

    Egyébként azért van még rajta, amiért minden középkategóriás monitoron alap funkció, különben silány terméknek számítana, és ez igaz lényegében bármelyik monitorra: nincs rajta VESA meg pivot? Akkor az egy alsó kategóriás szemét, ami se irodába, se komolyabb multimédiás vagy gémer környezetbe nem való, hiszen alkalmatlan rá: kicsit is magára igényes vagy hozzáértő ember soha meg nem venne semmit, amiből az ilyen alapfunkciók hiányoznak. (Hiszen lényegében ingyen van, vagy csak minimális felárral jár a bármihez képest, ami ugyan azon panellel, DE nem tudja ezeket a funkciókat: spórolhatsz az elején pár ezret, hogy utána 5-10 évig szopjál a talpával, a magasságával, a belátási szögével meg egy halom dologgal, amit mondjuk egy 'bármelyik jobb Dell' talp egyszerűen kizár, mert végletesen állítható + természetesen VESA és pivot.

    Nem az a baj, hogy nem értesz hozzá, hanem hogy tesztesz írsz róla :DD

    # If the wishes were fishes nobody ever get hungry

  • retfirg

    tag

    válasz #72042496 #17 üzenetére

    Valójában a panel az, vagyis a többi gyártó majd csinálhat belőle G-synceset, ahogy a korábbi generációkból is. (Ezért van nagyon sok FreeSync-es 32-es ívelt, és alig akad G-synces)

    # If the wishes were fishes nobody ever get hungry

  • abéla

    senior tag

    válasz Piftuka #77 üzenetére

    VA paneles is volt tervben (Samsung Q60/70R), de abban csak 55" feletti paneleknél volt 120hz /VRR (meg ki tudja a 49"/43" panelek még miben vannak lebutítva, ez mondjuk elég inkorrekt Samu részéről), de ez meg már nekem is sok volt, mind méret(55"), mind ár(Q70) tekintetében.
    + Q60-nál meg van ez a közelről látható "szúnyogháló-szűrő" (passz nem tudom mitől), én pedig ugye közelről terveztem nézni;
    SM9000 nem volt épp értelmes áron (ha lett volna jó helyről/árban, azt vettem volna), így lett sm8600.

    Shotika: azért látom, mindenkinek kijutott némi kálvária e téren :))

    hootka!

  • ceia

    őstag

    válasz Kansas #4 üzenetére

    "kezd már unalmas lenni, hogy menetrendszerűen ebbe köt bele a nép..."
    Jaaa, mert neked is van hajlított.. ;] Ha csak ez a két választásom lehetne, inkább egy normális sík TN, mint egy hajlított OLED. És ezt most abszolút komolyan mondom. De különben a VA-val egyetértek, és én is pont 27-est akarok, na de görbét?

    (#50) Csandi De jó neked! Hybrided nincs véletlenül? ;)

    [ Szerkesztve ]

            it's more fun to compute

  • Kansas

    addikt

    válasz ceia #88 üzenetére

    Nekem azért van 1db hajlított monitorom, mert amikor vettem, ez volt megfelelő paraméterekkel(tudás, ár, elérhetőség) a piacon.
    Mellette van összesen 3db sík TV-m(nem egy helyen), egy másik sík monitorom az albérletben, illetve még két sík monitorom a szüleimnél. Márkájukat tekintve van köztük Samsung(a TV-k és az ívelt monitor), NEC, 2 EIZO, és egy LG. Tehát az általam vett/aktuálisan birtokolt 7 kijelzőből 1 ívelt paneles, annyira részrehajló vagyok... :C
    Egyszerűen az hogy a monitor hajlított vagy nem az számomra nem paraméter se pro se kontra.
    OK, élőben még nem láttam 1000R-es monitort, ami nekem van 1800R-es az 27" méretben alig tér el a síktól, szerintem az a mértékű görbület csak azt zavarja, aki szeretné hogy zavarja, vagy direkt csak bele akar kötni valamibe és másba nem tud...
    De lehet hogy egyszerűen csak nem terjed addig az empátiám, hogy felfogjam, mitől lesz egy olyan huszadrangú paraméter, mint a monitor íveltsége ilyen létbemarkoló kérdés...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • MeszesKPT

    őstag

    válasz Kansas #89 üzenetére

    "az a mértékű görbület csak azt zavarja, aki szeretné hogy zavarja, vagy direkt csak bele akar kötni valamibe és másba nem tud"

    Vagy adott feladatra alkalmatlan.

    Szerintem a Samsung azért tolja ennyire a hajlítás szekerét, hogy kompenzálja a VA panel fő hátrányát. Attól az input lagtól pedig azért nem kell hanyatt esni, mert van tévé is ami feleannyit tud (ha már a tv vs. monitor volt itt a téma).

  • Kansas

    addikt

    válasz MeszesKPT #90 üzenetére

    Mesélj, mire alkalmatlan? Ha a tervezéssel jönnél, vedd számításba, hogy egy 1800R-es monitor pl nem tartalmaz erősebb ívet mint egy CRT(nyilván ellenkező előjellel), és azt sokáig sikeresen használták, én pl azon tanultam CAD-ezni a főiskolán(én speciel AutoCad-et, mások pedig ArchiCAD-et), és nem okozott problémát.
    Ez a konkrét monitor meg deklaráltan gamer, szóval azt felhozni neki, hogy tervezésre nem olyan jó, mint egy lapos EIZO, olyan, mint arra panaszkodni, hogy az 500 lóerős Ferrarival nem olyan jó szántani, mint a 250 lóerős Lamborghinival...
    A VA panel fő gyengeségéhez(lassú g2g váltás, és az ebből fakadó "motion blur") point semmi köze.
    Láttad valahol, hogy hogyan mérték az input lagot, milyen beállítások mellett? Ahogy nézem a fórumtáersak által előszeretettel linkelt tesztoldalon, erősen beállításfüggő TV és monitor esetében is, és nem világos,. hogy almát almával hasonlítunk.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • shotika

    őstag

    válasz Kansas #91 üzenetére

    :D :D :D Szakadok! +1

    Nem véletlenül terjedtek el az ívelt kijelzők a gamer szegmensben - sőt nem csak ott, irodai környezetben is kiválók tudnak lenni. Haverom 3 ívelt kijelzőt vett és tett egymás mellé, mert könnyebben átlátja a melót, és a szélső monitorok is közelebb vannak a szeméhez.

    Persze ahogy írod is, aki grafikus szerkesztésre, vagy mondjuk tervezőprogramokkal dolgozik és méreget, annak ez nem túl jó.

    Shotiii#2629 Gainward GTX 3060TI 8GB, Corsair 2x16GB DDR4 3200mhz, i5-13600KF, Asus TUF B660M-D4, EVGA 750GQ

  • MeszesKPT

    őstag

    válasz Kansas #91 üzenetére

    A gyereknek szoktam mesélni.

    A #89-ben úgy gondoltam, hogy általánosságban beszéltél az 1800R-es kijelzőkről, erre írtam, hogy van amire nem megfelelő mindenkinek. Biztos félreértettem.

    A VA panel fő gyengesége számomra a sarkok felé látható torzulás.

    C9 1440p 120 Hz-en tud 6.6 ms input lagot.

  • Kansas

    addikt

    válasz MeszesKPT #94 üzenetére

    Nem értetted félre, én azt kérdeztem, hogy ugyan mire nem megfelelő - bocs, de a "biztos valamire" nem elfogadható válasz. Konkrétumokat kérek - még adtam is egy példát amire elméletileg valóban nem a pozitív irányba hat szerintem sem, de az alkalmatlantól abban az esetban is elég távol van(aki a monitoron vonalzóval méreget szögeket, az megérdemli hogy kisebb kínálatból válogasson)...
    A VA panel nem torzul a sarkok felé, max backlight bleed van(nem paneltípustól függ), illetve kontrasztcsökkenés(magyarul fakulás), amit valóban javít az ívelt panel, viszont nem csak a sarkokban jelentkezik, hanem körbe a szélek irányába, a közepétől távolodva egyre jobban.
    A vicc az, hogy az IPS glow ugyanilyen jellegű(kontraszt csökkenéssel járó, betekintési szöggel erősödő) probléma, azt valahogy mindenki figyelmen kívül hagyja, ahogy a vacak feketeszinteket is.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • schawo

    titán

    válasz Kansas #95 üzenetére

    A VA panel nem torzul a sarkok felé

    Már hogyne. Nem olyan durván, mint egy TN, hogy teljesen átfordul, hanem úgy, hogy széleken elveszti a színkontrasztot, romlik az olvashatósága. Ezért nem olyan jó nagy méretű egyenes VA panel monitornak.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Kansas

    addikt

    válasz schawo #96 üzenetére

    Ja, hát ki mit hív torzulásnak. Szerintem a moiré a torzulás, a bevilágítás, a halszem effekt, meg amit az analóg jel művel néha, a kontrasztcsökkenés az kontrasztcsökkenés, ott nem lesz torz semmi, maradnak az eredeti színek, formák, csak fakóbb.
    Engem pl. a vérbe idegesít az IPS glow(ezért van csak 1 kicsi IPS monitorom a laptop mellett, minden más *VA), de igazából azt se nevezném képtorzulásnak, bár már közelít hozzá, főleg ha van egy glow-csökkentő szűrő a panelon, amitől szürkés-gyöngyházas helyett lilás-gyöngyházas lesz...

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • MeszesKPT

    őstag

    válasz Kansas #95 üzenetére

    Konkrétumot én nem adhatok. Egy kaszinónak dolgozok, az én munkámra alkalmatlan az 1800R is.

    Nem gond, hogy kisebb kínálatból kell válogatnom, de nem olyan vagyok akit "csak azt zavarja, aki szeretné hogy zavarja, vagy direkt csak bele akar kötni valamibe és másba nem tud". Csak jeleztem, hogy temérdek felhasználási terület van és nem jó mindegyikre a hajlított kijelző, ahogy valószínűleg a sík sem.

  • Kansas

    addikt

    válasz MeszesKPT #98 üzenetére

    No várj csak. ez érdekesen hangzik, fejtsd ki kérlek, mitől lesz a te munkádra nem szuboptimális, hanem egyenesen alkalmatlan még az 1800R-is, mi az a kívánalom, aminek egyáltalán nem felel meg, még részlegesen sem, ráadásul csak és kizárólag az ívelt volta miatt(tehát nem számít, hogy pl. az IPS panel egy kicsivel jobb színhelyességgel bír, vagy a TN jobb válaszidővel)?
    Komolyan, itt ülök itthon egy olyan setup előtt, hogy egymás mellett van egy ívelt és egy sík monitor, és ha csak nem figyelek kifejezetten oda, nem látom a különbséget köztük, olyan kis fokú eltérést jelent a gyakorlatban az 1800R egy 27"-os monitoron. Nagyobb különbség az, hogy az ívelt Samun nem tudok magasságot állítani vagy pivotolni, míg a sík EIZO-n igen.
    Továbbra is fenntartva persze, hogy ezeket a monitorokat elsődlegesen nem munkára szánják, hanem játékra/filmezésre/netezésre.

    Vagy ez az "alkalmatlan" plecsni csak afféle költői túlzás, mint húsz éve mikor asztali szerepjáték karakteralkozásánál az egyik cimborám csuklóból "életképtelennek" nyilvánította a kockadobással generált D&D/MAGUS karakterét, ha nem volt minden tulajdonsága átlag feletti?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • MeszesKPT

    őstag

    válasz Kansas #99 üzenetére

    Hasonlatot tudok mondani. Mint teniszben egy görbe vonal mellett sokkal nehezebb megmondani, hogy érintette-e azt. Most gondold azt, hogy egyszerre több tucat labdával teniszeznek és te vagy a bíró.

    Gondold költői túlzásnak, szíved joga. Én fenntartom az állításom. Mint megerősítetted az eredeti megjegyzésed általában vonatkozott a hajlított kijelzőkre, így független a cikk tartalmától, ezért is tettem a válaszom ezen részét offba. Tisztában vagyok a cikkben szereplő monitorok és társai célzott felhasználási területével. Oda sokaknak kifejezetten jobb választás lehet az ívelt.

Új hozzászólás Aktív témák