Új hozzászólás Aktív témák

  • PAbacus

    csendes tag

    A hozzászólások jelentős része az összehasonlításról szól, lehet-e olcsóbban kapni olyan hangeszközt, ami ugyanezt tudja, vagy jobban szól-e egy sztereó erősítő két hangfallal stb.

    A kis Sonos-t mégsem bluetooth hangszórókkal vagy erősítővel és polcsugárzókkal kell elsősorban összehasonlítani, hanem a saját műfajával, amit multiroom-nak hívnak és aminek a lényege, hogy (a forráshoz és egymáshoz is) wifi-n (esetleg ethernet kábellel) kapcsolódó hangfalakkal lehet teleszórni a házat vagy lakást, és azokon akár egyszerre (késés nélkül) ugyanazt (vagy különböző) zenét lehet streamelni, elősorban Internetes zeneszolgáltatásokból vagy helyi szerverről (bármilyen számítógépről vagy NAS-ról) egy mobiltelefon (esetleg számítógép) mint távirányító segítségével.

    Tetszik vagy sem, ebben a műfajban a Sonos az egyik legrégebbi és legnagyobb játékos. Rajtuk kívül ismertebb cég még a Denon (HEOS rendszer), a Bose (SoundTouch), az Audio Pro és a Bluesound, de az Apple is ebbe a szegmensbe lépett be a HomePod-dal, a JBL pedig a Link-kel és a Harman Kardon a Citation-nel. Megjegyzem, szinte az összes elérhető teszt a hangminőség alapján a Sonos hangszóróit a többi gyártóé elé, de legalább is az elsők közé teszi (igen, a Bose sem jobb, sőt...). A HomePod a tesztelők többsége szerint valamivel jobban szól ugyan, mint a One, de kiterjedésben és árban is pont kétszer akkora. Az említett cégek hangszóróinak a többsége nem hordozható (azaz konnektor kell neki mert akkumulátort nem tartalmaz) és wifin vagy az Apple cég (saját számítógépein és telefonjain elérhető) AirPlay szabványú vezetéknélküli kapcsolatán keresztül lehet zenét megszólaltatni rajtuk, egyes cégek emellett a bluetooth zenehallgatást is támogatják (a Sonos – egyetlen eszköz kivételével – nem).

    A multiroom nem a hifi zenehallgatásról szól és a Sonos hangszórói sem hifi hangszórók. A Sonos One leginkább háttérzenének való, de két ilyet sztereó párba állítva egy kisebb szobában általános zenehallgatásra is megfelel.

    Ami a hangminőséget illeti, a dolog itt is viszonylagos. Egy 16 cm magas hangfal a fizika törvényei miatt soha nem fog úgy szólni, mint egy normális méretű és minőségű polcsugárzó. DE a méretét meghazudtoló hangja van, a legtöbb embert meglepi amikor először hallja, hogy milyen tisztán szól és milyen mélyeket ad egy ilyen kis vacak. A dologhoz hozzátartozik, hogy egy darab ilyen mono hangszóróként azért eléggé elmarad attól, amit sztereó párban tud, a sztereó szétválasztás tényleg jól működik. Tény, hogy a Sonos magasabb hangerőn sem torzít, de ezt és a mélyeket is különböző trükkökkel éri el - a hangminőség rovására természetesen, amit viszont az átlagos fülűek nem érzékelnek, mert annyira nem rossz (sőt a legtöbb bluetooth hangszórónál még így is egyértelműen jobb) a hangja.

    Az, hogy drága-e a Sonos One, szintén viszonylagos. Egy igazi hifista sokkal többet költ a rendszerére, mint amibe két ilyen kis hangszóró kerül, és a legtöbbször annál is többet, mint amennyibe a Sonos drágább, nagyobb hangszóróiból (Sonos play:5 illetve újabban a Five) kerül egy pár. (Nem is ugyanazt kapja hangban persze.) Aki bluetooth hangszórón hallgat zenét és neki megfelel a kapott hang és hangulat, annak ez vélhetően drága lesz. Aki sose fizetne zenéért, mert inkább letorrentezi, az se hiszem, hogy rá akarna szánni 120 ezret két ilyen hangszóróra, de nem is neki találták ki (lásd multiroom). Aki pedig nem akar vagy nem tud sok pénzt költeni hifire és egy erősítő két tűrhető hangfallal kiszolgálja a zenehallgatási igényeit, az ennyi pénzből valóban jobb hangú rendszert is összehozhat, de egy kis ügyességgel még valamivel kevesebből is.

    Azzal is jó tisztában lenni, hogy a Sonos-nál a One a belépő szintű hangszóró, a fentebb említett play:5 vagy Five pontosan háromszor ennyibe kerül. Értelem szerint ezek nagyobbak, több erősítőt és hangszórót tartalmaznak, mint a kis One. A Sonos ezeken kívül gyárt még streamerrel egybeépített erősítőt (ha valaki mégis a saját, vélhetően jobb hangfalait szeretné használni, de kell neki a Sonos integráció illetve szolgáltatások) amit potom négy Sonos One árában mérnek, és van persze csak streamer is – nem sokkal olcsóbban. A Sonos kínál még házimozira soundbar-okat (hangprojektorokokat), amik persze szintén nem olcsók. A legújabb modelljüket, az Arc-ot – ha elkezdik itthon is árulni, úgy 300 ezer Ft körüli áron lehet majd megvenni :) Még nem hallottam, de látatlanban (tudom, képzavar) le merem írni, hogy piszok jól szól – AHHOZ KÉPEST, hogy soundbar. Lehet hozzá venni már 250 ezer körül Sonos mélynyomót és hátsó (surround) csatornáknak használhatunk két darab One-t is, máris megvan a házimozi. Sok? A válasz a ’csillagászati’-tól a ’nem igazán’-ig erősen pénztárcafüggő, de Amerikában és Nyugat-Európában veszik, mint a cukrot.

    De ha ilyen drága, akkor miért sikeres a Sonos és általában a multiroom? (ha nem volna az, nagy gyártók nem taposnák egymást, hogy beszállhassanak) A válasz eléggé kézenfekvő: mert azok, akik megengedhetik maguknak, hogy pár ezer dollárt elköltsenek aktív hangfalakra, elég jó (de nem hifi) hangminőséget, egyszerű használatot, kiváló és kényelmes szolgáltatásokat kapnak a pénzükért. Nem hiányzik nekik az USB, mert nem külső merevlemezen gyűjtik a zenéiket (előfizetnek legalább egy zeneszolgáltatásra - nem nagy pénz, vagy több száz lemezt vesznek meg CD-n vagy digitálisan, hogy aztán otthoni szerverről hallgassék azokat), nem kell nekik bluetooth, mert zömében iPhone-juk van és ha valamit ESETLEG a telefonjukRÓL szeretnének meghallgatni, arra ott az AirPlay. A jack bemenet hiánya miatt mondjuk az amerikaiak egy része is morog, de erre is van megoldás, a fent említett (3x) drágább modellen az is van :).

    Az is igaz persze, hogy a versenytársak sem olcsóbbak a Sonos-nál, sőt a Sonos One (SL), mint belépő modell ebben a mezőnyben egyáltalán nem számít drágának. Ami a Sonos-tól meglepő volt, hogy összeálltak az IKEÁ-val és csináltak nekik két hangszórót, amit Symfonisk néven forgalmaznak, és amiből az olcsóbbik alig több, mint fele annyiba kerül, mint a One SL, miközben ugyanazon a Sonos alkalmazáson keresztül ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja – a One-nál egy picit gyengébb hangminőséggel, de a legtöbb bluetooth hangszórónál még mindig jobban.
    Ma tehát a Sonos-IKEA féle Symfonisk a legolcsóbb belépő modell a multiroom világába, ha az IKEA felé jártok érdemes meghallgatni – hátha kedvet kaptok a multiroomhoz avagy kiderül, működik-e a kapudrog :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák