Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz Geller72 #12 üzenetére

    Szerintem 2...
    Nem egyszerű az ellátási láncokat megbolygatni. Már rég nem az "egy tál rizsért dolgozó" munkások a térség gravitációja (direkt nem vonzerőt mondtam), hanem az is, hogy már minden ott van. Pár éve lehetett hallani, hogy egy teljesen automatizált cipőgyártó egységet építettek Németországban. Végül azt is bezárták, mert még élőmunka nélkül is drágább volt üzemeltetni úgy, hogy a nyersanyag, amit használ annyira messziről jön.

    Ha nem lenne fenyegető, hogy Kína átveszi a térségben az irányítást, akkor szerintem nem változna semmi. A redundancia és a pufferek költségesek.

    Szerintem egyébkétn Kína nem csak a (chipek) bérgyártásából él. (Viszonylag ritka, hogy valamit nem kínában gyártanak - és itt most nem a gagyi kínai másolatra kell gondolni, hanem szó szerint mindenre. Inkább az kuriózum, ha valamire az van írva, hogy lengyel vagy olasz gyártmány)
    Tehát szerintem csak attól nem húznák le a rolót, ha a chipgyártás kapcsán az újabb kapacitások egy része nem ott épül ki.

    Viszont az persze igaz, hogy Kína (és az környezete) és az atlanti térség kölcsönös függésben van egymástól. Tehát egy (háborús) embargó esetén világos, hogy mi pár hét leforgása alatt 100 évet esnénk vissza a civilizációban, de az eladatlan áruk mennyisége miatt ott is minden bedőlne.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák