Új hozzászólás Aktív témák

  • Meteorhead

    aktív tag

    Egy ilyenre simán lehet benevezek. Vékony kliens melóba és CI/CD kiszolgálónak tökéletes.

  • Dave™

    nagyúr

    Remélhetőleg maguknak is megtartanak néhányat belőle, a Surface Pro X alapján az ARM-es Windows még nincs a helyzet magaslatán.

  • Cifu

    nagyúr

    "de máig nincs a fejlesztők számára egy olyan hardveres csomag, amellyel olcsón tesztelni tudnák a natívan ARM-ra fordított alkalmazásaikat."

    Wut? [Windows of Raspberry]...
    A probléma egyébként a szokásos, a driverek hiánya okozza a problémák többségét...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Cifu #3 üzenetére

    Azon a Surface Pro X-en, amit ők gyártanak? Pedig ez már a második nekifutás (legalábbis amiről én tudok). Az Apple M1-nal kapcsolatban is szekptikus voltam, de az alaposan rácáfolt. Igaz az Apple nem nagyon szokott hibázni, szemben a Microsofttal.

    [ Szerkesztve ]

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Dave™ #4 üzenetére

    Nem, a Windows 10 ARM verzió futtatása különféle ARM-os fejlesztői boardokon vagy hardwareken. A cikk (és általánosan) a fejlesztői környezetről beszéltünk, vagyis hogy ne kelljen egy Surface Pro X ahhoz, hogy a programodat le tudd tesztelni.

    Ehhez jó lenne olcsó fejlesztői platform. Ami amúgy dögivel van valójában az Rpi-től kezdve zsákszámú egyébb hasonló ARM-os boardon át az ARM-os kisszámítógépekig és laptopokig. A fő probléma a Windows 10 ARM driverek nem megléte.

    Szóval nem ott van a gond, hogy nincs olcsó fejlesztői platform, hanem hogy nincs megfelelő drivertámogatás a gyártók részéről a Win10 ARM-ra.

    Az Apple-t ne keverjük ide. Az egy más történet, és ott az olcsó fejlesztői platform nem létező fogalom. Ha Apple M1-re akarsz fejleszteni, akkor vegyél MacBook Air-t... Csak az Apple környezetben ezen senki nem hőbörög, mert a horror felárat beárazzák majd a szoftverbe.

    A Microsoft is ebben a kategóriában játszik a Surface Pro X-el, ott nincs is gond tudomásom szerint. Viszont amúgy a Microsoft a nagy tömegeket célozza, célozná a Win10 ARM-al (szemben az Apple-val), így ott kicsit nehezebb elfogadtatni azt, hogy 1000+ dolláros laptopot vegyél egy akármilyen (akár ingyenes) szoftver fejlesztéséhez, teszteléséhez...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Bruttó 380 az M1-es Air. Egy normális inteles laptop is van ennyi Windows 10-zel, az ARM-es Surface Pro X meg ennél sokkal több. Most akkor melyik is a drága? Dehogy nincs gond a Pro X-szel, olvass utána. Kezdetnek már az is elég vicces, hogy az M1-en jóval gyorsabban fut a Windows, de ezen kívül is van probléma bőven. És ha valami, akkor az drága.

  • fatpingvin

    őstag

    na, ez ígéretes, mondjuk röhögve írom le mivel microsoftos motyó de egy normális oprendszerrel egy egész jól használható kis cuccnak tűnik.

    ide nekem a rozsdás bökőt hogy ha értelmes áron normális hardver lesz akkor a felét arra fogják venni hogy legyalulják a gyári rendszert és rárakjanak valami normálisan használható Linuxot :D

    [ Szerkesztve ]

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • fatpingvin

    őstag

    erre muszáj volt egy predikciós mémet gyártanom:

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Cifu #5 üzenetére

    “Az Apple-t ne keverjük ide. Az egy más történet, és ott az olcsó fejlesztői platform nem létező fogalom. Ha Apple M1-re akarsz fejleszteni, akkor vegyél MacBook Air-t... ”

    Az Apple hónapokkal az M1-es eszközök megjelenése előtt kiadott egy A12Z-vel, 16GB RAM, 512GB SSD-vel felszerelt fejlesztői eszközt $500-ért. Azóta ezt az eszközt februárban az Apple visszakérte, és visszafizette az $500-t, szóval valóban, nincs olcsó fejlesztői eszköz, gyakorlatilag ingyen volt. Akik anno nem akartak részt venni a programban, azoknak most marad a Mac Mini, ami azért még mindig olcsóbb, mint az Air.
    Ehhez képest a Microsoft kiad Pro X megjelenése után 1,5-2 évvel(!) egy hasonló eszközt. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az MS nem tudja, hogy mit, hogyan, és mikor akar, mintha nem tudnának előre tervezni, és nem lennének egyértelműen megfogalmazott céljaik az Windows kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • azbest

    félisten

    válasz fatpingvin #7 üzenetére

    Na igen, ha végre kijönnének laptop soc-kal, ami rendes "pécés" adatbuszokat használ, nem pedig egy nagy képernyős qualcomm telefon soc átnevezve. Ja és persze a pár dolcsis soc-kal szerelt, limitált képességű surface kókány ne csúcs i7 procit tartalmazó laptop árban legyen. Ha olyan az ára, akkor teljesítményben is egy erős, számítógép célra készült soc legyen benne.

    Mivel most már van x86-64 emulációs réteggel bíró win10 armra, így már nem azzal szembesülne a felhasználó, hogy csak buta store-os appokat tud futtatni, meg ms wördöt.
    A korábbi próbálkozások így mentek:
    - Win Rt - hát az csak pár beépített armos programot, meg primitív univerzális appokat tudott kezelni.
    - Későbbi win10-es surface - hű van 32 bites x86 emuláció a programoknak... ja hogy éppen már átálltak a meghatározóbb programok 64 bitesre... kapufa.
    - Most kéne kijönnie normális vason a visszafelé kompatibilis emulációs surfacenek és talán lenne esélye. A felhasználót nem érdekli, hogy arm vagy x86 vagy mi... csak fussanak a programok.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz Dave™ #6 üzenetére

    Nem nagyon erről van itt szó. Egy M1-es AIR-ről gépelek. De, mocskosul nem erről van szó. Az M1-es gépek mocskosul drágák, ahhoz képest amit adnak. Ez a nagyon gyors, igen miben? Videóvágásban, képszerkesztésben, és szintetikus tesztekben. Semmi másban nem mondasz olyan produktív munkát amiben az M1 jelen pillanatban megeszi az Intel vonalat.
    Persze persze, nagyon szép az elmélet, hogy nagyon gyors a processzor, ezen felül a programok hiánya kriminálisan zavaró, nincs rá semmilyen type II-es virtualizáció, a VirtualBox, és a VMware már most bejelentette, hogy nem lesz rá semmilyen x86-os támogatás, van még UDM, és van Parallels Desktop a második már képes x86-os Windows-t futtatni, de mocskos drága.
    A fejlesztő eszközök annyira nincsenek jelen olyan mértékben mint az x86 vonalon.

    Arról meg ne beszélgessünk, hogy ha Rosetta2-öt használsz, már pedig használsz, mert sokminden csak így fog menni, akkor ott már az M1 előnye nem lesz érezhető.

    Szóval ezt a hurrá optimizmust annyira még ne toljuk, mert azon felül, hogy elmondjuk hogy hú a processzor mennyire gyors nem sok mindent mutatsz amire jó lenne, és professzionálisan használható lenne, a videózáson kívül.

    Én vettem egyet, mert a passzív hűtés, engem érdekelt, és tényleg ez lesz e jövő egy formája, mert hangtalan, és nem melegszik. De ennek kell 4 - 5 év ameddig eléri egy x86 szintjét.

    Munkára én HP EliteBookot használok i7, 32 GB memória 2 TB SSD, mert ha tetszik, ha nem az M1 nem tudja, mert maga az architektúra ennyit tud, max 16 GB memória és ennyi. Most majd jön az M1X, és az M2, de azok nem ilyen árban lesznek, hanem sokkal többe fognak kerülni.

    Na ennyit az M1-ről.

    A Cikkhez, pedig, szerintem itt nem arról van szó, hogy ilyen árú termékeket áruljanak, mint ~400 000 Ft-os eszközön a kutya sem fog fejleszteni. Ha ez a cucc több lesz 100 - 150 $-nál, akkor ezt nem tudom ki fogja megvenni, mert akkor miért ne egy RPI4 8 GB-os gépet venne bárki 30 000 Ft-ért? Amin kb pontosan ugyanolyan jól elfut egy fejlesztőeszköz. (Egy ESXi szervert elfuttat 3 VM-el, szóval fejlesztéshez is alkalmas lehet szerintem).
    Szóval ez nem lehet drága, ha az lesz a kutya sem fogja megvenni.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz malnabokor #9 üzenetére

    Szerintem az van itt mint a Kontinerizációval volt, az MS lemaradt 2 - 3 évvel, és akkor már késő volt, ezért az MS a sajár micro service architektúrája el is halt nem tudott versenyezni sem a Dockerrel, és a Kubernetessel, az MS ki is szált a harcból inkább megcsinálta a WSL2-őt.
    Az ARM gépek érdekesek, de jelen pillanatban nagyon nem Windows vonalon. A Linux vonalon 10 éve mennek az armos fejlesztések, és már több helyen már használják is ezeket. De az említett RPI4 már komoly kis gép. És nagyon olcsó.
    Szóval az MS itt is elaludt. Mondjuk majd meglátjuk ebből mi lesz.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • azbest

    félisten

    válasz hallador #11 üzenetére

    Hát azért a 400 ezres fejlesztői gép drágaságával vitatkoznék. Simán ennek másfél-kétszeresére is felkúszik az ár pécés laptopoknál is.

    Lehet, hogy kényszermegoldásnak elmegy a pi4 8GB, de a ram és a proci sebessége eléggé karcsú azért. Van, amire jó lehet, pláne, ha linux alapú dologról van szó. De win alá...
    Azt tudom, hogy a Windows 10 IOT kiadást összevonták olyan embedded vonallal, amivel elvileg teljes desktop képesség is bekerülhetett. De csak nem hivatalos és licenszileg is kétes beszerezhetősége van win10 desktopnak pi4-re. Hivatalos, régi fajta IOT verzió van pi3-ra.
    Ja és asszem nem is látja a teljes ramot a kókány win10 pi4 8GB -on és a desktop teljesítmény is dögletes, mert nincs hw-t kihasználó drivertámogatása.

    És a raspberry pi alapítvány nem nem támogatja, tiltja a hivatalos fórumon való beszélgetést róla: [link]

    Az Ms nem linuxos fejlesztő gépet akar kiadni, hanem win10-re armos programokat buildelő / fejlesztő, támogatott gépet. Azok fogják megvenni, akik windows-ra fejlesztenek programokat.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz azbest #13 üzenetére

    Ez rendben van, de amiről te beszélsz, azok a fejlesztők azok a fejlesztők, akik ezt professzionálisan csinálják. Az az egy ARM-os gépre senki nem fog kifizetni 1 000 000 Ft-ot, de 400 000-et sem, mert ha itt kezdik, akkor mire fejleszteni kellene, nem lesz aki megvegye.
    Linux alá is lehet venni drága fejlesztő rendszereket, de nem nagyon fogy.
    És itt hiába Windows, a legtöbb fejlesztő Indiai, Kínai szóval, ők nem fognak nem hogy 400 000 ezerért gépet venni, de a 200 $-t is meggondolják majd.

    Én úgy gondolom, hogy ha ez a fejlesztés nem hoz pénzt, akkor miért fektetne bele egy ilyen eszközbe annyit amit írsz? Nem logikus.

    Meg persze pont a múlt héten beszéltünk arról, hogy van aki dual AMD 3990-et vesz 256 GB memóriával fejleszteni, mert hát kellhet, de ott ha beletol valaki 4 millát a gépbe, akkor ott az vissza fogja hozni az árát, mert hobbiból ki venne ilyet.

    Szerintem ez az ARM projekt nem ilyen lesz, legalábbis még pár évig nem. Még ha Apple vonalon nézem, akkor ott ez elfogadható lenne, de MS vonalon nem látom még azt az ugrást mint az Apple esetében.

    https://www.tomshardware.com/how-to/install-windows-10-raspberry-pi

    Ehhez képest jól érzi magát a Windows.

    Persze villám nyilván nem lesz. De ezt nem is állította senki.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • azbest

    félisten

    válasz hallador #14 üzenetére

    Nem hobbistákra gondolotam, akik csak poénból fordítgatnak vagy portolgatnak opensource programokat ellenszolgáltatás nélkül.

    Aki munkahelyen, pénzért dolgozik, ott nem kérdés, hogy a munkaeszközöket megveszik és használják. Az indiaiak sem banánlevélen programoznak, hanem pénzért dolgoznak. Amelyik cég időben portolni akarja a programját az arm-os windows változatokra is, az foglalkoztat fejlesztőt vagy vesz fel alvállalkozó céget erre. És ott megveszik a hozzá szükséges számítógépet is.

    Az a kókány kalóz win on pi4 egyik cégnél sem fog munkaeszközzé válni. Az megmarad a kókányolóknak, hobbinak.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz azbest #15 üzenetére

    Ok, de szerinted az ARM-os Windows vonal mennyi pénzt termel jelen pillanatban? Mennyire elterjedt? Mennyien használják? Olyan gépen amiről írsz?
    Mert sztem jelen állapot szerint még az RPI4-en is több Windows fut, mint amiről írsz.
    Egyszerűen csak azért, mert nincs ilyen eszköz, tehát nincs mit megvenni.
    A másik, hogy én nem nagyon láttam olyan fejlesztő céget, aki csak úgy beletol egy halom pénzt abba amiből nem tudja hogyan lesz haszon.

    Na most itt pontosan erről van szó Windows esetében.

    Az Apple esetében teljesen más a helyzet, ők már a piacon vannak ezzel a cuccal, ott még érteném, ha ezt írnád.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • azbest

    félisten

    válasz hallador #16 üzenetére

    Te ugyen nem szoftverfejlesztő cégeknél dolgozol? Eléggé távoli az elképzelésed arról, hogyan működik egy szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég. Még egy kisvállalkozásnál sem lövik magukat lábon ilyen kókányolással és 1-2 számítógép megvétele alapvető költség egy kis cégnél is. A munkaerő drágább annál, mint hogy pár ezer forint spórolás miatt vesztegessék bohóckodásra.

    Viszonyításképpen a magyar szoftverfejlesztő kisvállalkozások is 100-300 millió körüli éves forgalmat csinálnak. Megveszik a számítógépet és nem játékboardon kell dolgozni a cégeknél. Egy fejlesztő éves költsége simán 10M körül van (sőt, ez még nagyon olcsó, BPen simán duplája is lehet). Nem a fizetése, hanem a költség, amibe a cégnek kerül, hogy dolgozzon ott, legyen iroda, számítógép és kapjon fizetést. Innentől kezdve pedig nem a raspivel gányolnak, mert drága hobbi azzal elcseszni az időt.

    Mondjuk ha valaki nagyon akar, akkor surface laptop eddig is elérhető volt. Csak ez talán praktikusabb lesz munkára. Ha olcsóbb lesz annál, akkor meg pláne.

    Az armos windows pécé meg nem kérdés, lesz. Aki most szerez kompetenciát, referenciát, az jobb melókat tud szerezni később hozzá. Egyébként simán előfordulhat, hogy maga az MS is finanszíroz valami szoftverfejlsztést, csak hogy minél több natív alkalmazás legyen rá.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz azbest #17 üzenetére

    Na pont erről van szó. Olcsóbb lesz erről beszélünk.
    Egy kettő eszközzel mit csinálsz? Csak kérdezem.
    Milyen kokanyolasrol beszélsz? Nem arra gondoltam hogy rpi4en fejlesztenek ha erre utaltál volna. Senki nem állított ilyet.
    Hanem azt, hogy olcsón nincs ilyen eszköz, addig meg nem lesz rá vevő senki.
    A mennyibe kerülhet és valójában milyen gépen fejlesztenek, attól még te vagy távol. Persze egy gép lehet 10 millió Ft is. Csak szerinted mennyi ilyen van piacon?
    Maga a Microsoft Lenovo ThinkPadek használ. Azaz nem 1 milliós gépeket amit írsz.
    Szóval ezeket a végletes gondolkodást ne erőltesd sztem.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • azbest

    félisten

    válasz hallador #18 üzenetére

    Végig fejlesztői eszközökről beszélsz, meg indiai fejlesztőkről, akik 200 dolcsiért is drágállják szerinted a gépeket.

    Most azt próbálod kihozni belőle, hogy mivel nincs széleskörben elterjedve az arm alapú win-pc, ezért nem fognak fejlesztéshez venni a fejlesztő cégek arm alapú fejlesztőeszközt.

    A valóság meg az, hogy mostanra áll kb össze a használható armos win10 verzió (a szökséges kompatibilitással) és mostanában jönnek ki az erősebb arm alapú vasak is (mégha túl is kell lépni a mobilsocos szerencsétlenkedésen). A felhasználók többségét meg hidegen hagyja, hogy mi van a gépben, amíg jó az üzemidő és futnak a programok, amiket használni akarnak. Ehhez pedig kb most áll össze minden. Úgyhogy simán benne van a pakliban, hogy jönnek arm-os megrendelések, feladatok. A cégek pedig valamennyire kell kockáztassanak, befektessenek a munkalehetőségek érdekében. De ez nem különösebben nagyobb befektetés, mint amikor felvesznek 1-2 embert pluszban, mint ha most armos projektekre vesznek fel / állítanak át embereket.

    A gépek ára kapcsán meg 400-as gépre írtam, hogy másfél kétszerese is simán lehet. Nem legajja gépeket vesznek, mert több évre kell tervezni velük. 600-800 körüli simán benne van a pakliban. Már évekkel ezelőtt is hasonló árban volt egy felszereltebb thinkpad, mint ahogy például egy macbook pro. Bár előző projekten a kollégák többsége macbook prot használt és 900 körül szereztek be újakat, mert kevesek voltak a régebbiek (2 mag 8Gb helyett 4 mag 16GB). Igaz, az nem folyton irodában ülős projekt volt, hanem rendszeresen utazós, terepen dolgozós, ahol jól jött nekik a jó üzemidő.

    Kíváncisságból rákerestem a régebbi notikra, amik vannak például kollégáknál, újonnan 600 felett voltak azok is Dell Latitude 5580 HQ proci 16GB ram, 500-as ssd. De úgy dereng az újabb beszerzések sem nagyon lehettek olcsóbbak. Most meg per pillanat nehéz is bármit jó áron beszerezni.

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    válasz azbest #19 üzenetére

    Nem ezt írtam. Másról beszélsz.
    Igen valóban sztem egy ilyen eszköz Max 200 $ba kerülhet nem többé ez sztem a reális ára. Nem pedig 2000 $ amiről itt írsz. És igen MO a fejlesztésben sehol nincs. Ezt sztem igenis India, Kína dönti el majd, MOn Max a nagyon speciális szoftvereket fejlesztik majd ami még nem a terjedeshez kell majd.
    Olyat senki nem állított hogy nem fogják venni, de, hogy nem olyan áron amiről itt írsz az már most biztos. Sztem.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz hallador #11 üzenetére

    Megint úgy csinálsz, mintha VM futtatáson kívül nem létezne élet.
    Másrészt meg mennyibe is kerül egy olyan konfiggal egy Elitebook? Még a G6 is szépen 2000 felett van.

    fatpingvin: De hát ezt eddig is meg tudtad csinálni bármilyen ARM-os eszközzel, hiszen a linux mindenen is fut, nem?

  • b2fodist

    tag

    válasz malnabokor #9 üzenetére

    Valoban ez lett a vege, de ehhez kellett a kozfelhaborodas! mert az Apple toredek aron akarta visszavenni a dev kitet, es muszaj volt visszaadni kulonben bukod a developer accountod.

    forras:
    "Apple originally planned to give developers $200, but later upped that to $500 after developers complained about the low credit amounts and technical issues that were experienced during the testing process."
    https://www.macrumors.com/2021/02/26/apple-developers-dtk-return-march-31/

  • hallador

    addikt

    válasz #16820480 #22 üzenetére

    Na ebbe ne menjünk bele egy olyan videót nem láttam amin VMet akartak futtatni, ellentétben mindenki videót vág 13“on. Ami ideális nem?
    Nem olcsó az EliteBook, de a 32 GB memória, meg az 1 tb disk azért ma is rendben van.
    Aztán a programok hiányát meg nem fogja kárpótolni hogy a nagy része csak rosetta2vel megy, kiemeltél egy elemet abból egy elemet amit leírtam aztán azon lovagolsz. Az mondjuk nem zavar, hogy 13" nem alakalmas videó munkára...

    Amúgy ha valaki fejleszt szerinted min fogja kipróbálni először a cuccot? Csak kérdezem...

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • azbest

    félisten

    válasz b2fodist #23 üzenetére

    Sokan lehet nem értették, hogy az a dev kit nem volt megvásárolva, s hogy nem azért kapták, hogy magáncélú használatra legyen kinn armos mac korán. A cégeknek is érdeke volt, hogy tudjanak hivatalos indulás előtt fejleszteni a platformra. Szóval eléggé profitcélú egy fejlesztőeszköz használati jogának megvásárlása. A gép sosem került a tulajdonukba, világosan le van írva a szerződésben, hogy a korai hozzáférésért fizetnek, a gépet vissza kell adni. Ott az oldal végén a szájbarágósra megfogalmaszott szerződés [link]

    Csak ugye sokan azt hitték, hogy majd ingyen macet kapnak a devkit visszaadásakor. Mert sok éve egy másik hasonló helyzhetben kaptak ingyen gépet a résztvevők. Ja, csak ott 1000 dolláros volt a beugró a devkithez és visszaküldés után az ajándék géphez.

    Aki nem "ügyesek" akartak lenni, arra számítva, hogy 500 dolcsiért kap majd végleges gépet, azok profitorientált célból fizettek a részvételért. Ahogy akár egy szoftverlicenszért is azért fizetnek, hogy használhassák a munkához. Az időkorlátos licensz lejáratakor nem toporzékolok, hogy mekkora köcsög a cég és miért nem fizeti vissza az árát, mondván az visszajár nekem, mert a részvételemmel emeltem a szolgáltatás színvonalát :DDD

    Persze tök jó, hogy végül kapnak 500 dolcsis kupont és hogy nem csak 200 dolcsisat kapnak. De járni nem jár semmi. Az európai panaszkodók is érdekesen gondolják, hogy az eredeti "vételár" jár vissza (ami euroban több volt), hiszen nem is volt sosem az övék a devkit, nem azért kellett fizetni.

    [ Szerkesztve ]

  • fatpingvin

    őstag

    válasz #16820480 #22 üzenetére

    többé kevésbé igen, így van. a gyakorlati használatnak két érdemi akadálya tud lenni, az egyik a nem uniform és gyakran kriptográfiai hitelesítéssel nehezített boot process, a másik meg a kulcshardverekhez való normális driverek hiánya.

    ha érdekel nézz körül a postmarketOS wikin és fórumokon, ezek a srácok okostelefonokkal foglalkoznak ilyen fronton

    a random eszközökre 3rd-party OS teelepítése mindig is hit or miss volt főleg ha a gyártó ezt nem támogatja érdemben legalább egy SDK-val.

    az ARM-es cuccok igazából egy másik szempontból érdekes kérdés, ez pedig maga a hardver nyers teljesítménye. a RPi4 már egy értelmes lépés volt az office desktop replacement felé, viszont komolyabb számítási teljesítményű ARM-es masina momentán kb az M1 Mac meg egy-két obscure devboard (jó, nyilván túloztam, vannak szerver boardok de azokhoz képest még a M1 is aprópénz)

    szóval én inkább ezért vagyok kíváncsi mert ez végre egy ilyen fronton használható(bb) vasnak ígérkezik, szóval megéri vele mint desktop foglalkozni ha megfizethető áron lesz.

    A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Új hozzászólás Aktív témák