Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Tigerclaw #11 üzenetére

    Nagyban függ a cégek profiljától is.

    Amikor egy cég saját terméket vagy szolgáltatást fejleszt, pláne, ha már több éve piacon lévőt, akkor ott mindenki junior bizonyos értelemben, amikor felveszik. Mert ilyen helyeken a saját rendszerük működésének átlátása a legnagyobb nehézség. Sőt, saját framework-öt is építenek a megoldásaikból, amit sehol máshol nem láthatsz. Maga a programozás része általában kimerül teljesen alapvető dolgok alkalmazásában. Néhány rutinos belső ember kell, aki átlátja a rendszert és elő tudja készíteni a specifikációt, hogy hová kell nyúlni. Mondjuk ezen szoktak elvérezni cégek, amikor hirtelen felindulásból kidobálják a régi, sok év alatt már magasabb fizetési szintet elért embereiket. Vagy ha nem becsülik meg a tapasztaltakat. Van, hogy nem érik fel ésszel, hogy az egyedi megoldásukat csak az ő régi motorosaik ismerik és nem lehet csak úgy pótolni őket.

    A másik véglet az, amikor a cég valójában munkaerőt közvetít. Ezt lehet ki sem mondják, nem közvetítőnek tartják magukat, nem úgy adják elő magukat. Viszont, ha külső feladatokon dolgoznak az emberek és nem feladat, hanem idő alapú az elszámolás, akkor lehet csűrni-csavarni, az úgy kvázi egy közbeékelődő szereplő, aki a maga működését és profitját le kell vegye róla. Azért ez nem feltétlen rossz megoldás. Ha a közvetítő nem csak egy-egy projektre vesz fel embert, hogy kirúgja utána, hanem gyakorlatilag keresi a projekteket és a dolgozók tudnak váltani, megszűnő projekt esetén másik projektre kerülni, az ad némi stabilitást is és úgy a cég valóban vállal kockázatot is a jutalékért cserében. Viszont ebben az is benne van, hogy fél évente - évente akár teljesen új csapatba kell beilleszkedni, új megoldásokat, framework-öket használni. Időnként egészen érdekes helyekre lehet bejutni. Mondhatni változatos, de egyúttal nem is egy terület nagy mélységű ismeretét hozza.

    (#24) togvau
    van igazság abban amit mondasz. Láttam már én is projekteket, ahol 4-5 szintű vagy még hosszabb volt a lánc, aminél lényegében az összes közbülső szereplő csak levette a jutalékát és az adminisztrációs terheket növelte. Sajnos sok cég azt hiszi, hogyha valami nagy nevű céggel szerződik le, akkor majd valami zsenicsapat fog dolgozni a feladaton. Közben a valóság az, hogy az al-al-al-alvállalkozónál lehet egy egyetemista gyakornok dolgozik rajta. A másik téveszme, hogy a közvetítő cégtől kapacitást bérelnek ki, így nem kell attól félni, hogy kiesik a munkaerő, mert majd beültetnek a helyére másikat. Na igen, ez talán az egyszerűbb fizikai munkáknál, betanított munkánál működik is. De azt hiszik, hogy a szellemi munkánál is így megy. A valóság meg az, hogy ha valaki betanult a feladatra, megszerezte a gyakorlatot benne, akkor nem lehet másnap a helyére beültetni mást, kizárólag ő tudja elvégezni a feladatot. Persze, lehet váltani embert, csak akkor újra kell kezdeni a több hónapos folyamatot.

    Abban viszont nem értek egyet, hogy magyar programozók az alja munkát kapnák. Legalábbis nem következik az alvállalkozói láncból, hogy maga a feladat alja lenne. Az egy dolog, hogy szubjektív módon szerinted mi hasznos, de a feladat aljaságával és érdekességével ez nincs összefüggésben. Inkább a dolgozók fizetésében látszik ez meg. Hogy esetenként egy német vagy pláne amcsi fejlesztő azért a munkáét kapna 2-4 milliót havonta, míg a magyar fejlesztő ugyanazért a munkáért a lánc végén kap bruttó 4-500 ezret. Néha igencsak meglepő tud lenni, hogy milyen komoly projektekben is dolgoznak magyarok itthonról. Csak ugye nem publikus, hogy ők azok akik a lánc végén a munkát valójában elvégzik. Van aki viszont így megy ki nagy cégekhez, miután bérbe adva már nagyon benne van a témában és adott esetben inkább felveszik közvetlenül alkalmazottnak, ha hajlandó kiköltözni. Persze a közvetítő cégek orrolnak erre, de mit érdekli az 5 szinttel lejjebb lévő cég siralma egy nagy amcsi céget például. Próbálják is a szerződésekbe betenni, hogy nehogy el tudja vinni az embert, de mivel fizetni nem szoktak akarni pluszban a szabályos tilalmi megállapodásért, így simán felmond az ember és utána jelentkezik az őt nehezen nélkülöző cégnél. Részben ilyesmi miatt tudott hipp-hopp lelépni rengeteg fejlesztő az utóbbi években.

Új hozzászólás Aktív témák