Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    Nagyon elmentetek itt mindenféle irányba. :D

    Szerintem a lényeg, hogy ma egyszerűen nem vagyunk képesek eldönteni az egyes esetekben, hogy vajon melyik warezoló lett volna valódi potenciális vásárló, ha nincs lehetősége alternatív úton beszerezni a szoftvert - hiszen csak ő okozott valódi anyagi kárt tettével. (Másik opció ugye, ha a letöltés után nem sokkal meg is vásárolja.) Erről van szó, és sokkal képlékenyebb dolog ez, mint bármely egyéb, kézzelfogható tárgy vagy azonnali szolgáltatás igénybevétele, és erkölcsileg egyáltalán nem behatárolható. Éppen ezért lassú és fokozatos erkölcsi javulással lehet itt valaha is bármit elérni - az ideális, bár kétségkívül utópisztikus eset, mikor mindenki megveszi, akinek az életkörülményei megengedik -, a szigorú büntetés csak mint halottnak a csók. (A terjesztés más dolog persze, kiváltképp, ha ehhez anyagi érdek is fűződik.)

    Ehhez jön még, hogy hatékonyan ellenőrizni sem lehet azt, hogy ki warezolt, és nem is fogjuk tudni.

  • elithun

    őstag

    válasz OnSeT #647 üzenetére

    Ha lenne ilyen a steamen akkor úgy repülnék rá, mint légy a sz*rra. :D

    „Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

  • OnSeT

    őstag

    válasz ollie #651 üzenetére

    Nem is rossz ajánlat, ~13 GBP-ért, olyan játékkal is játszhatsz amik ennek több mint 2x-esét érik. Igaz lehetne nagyobb is a kínálat, de még így is kedvező, ha nagyon ráérnék, még be is fizetnék 1 hónapra és kipörgetném az engem érdeklő játékokat. :D

    az igazi akkor volna, ha ezért a 13 GBP-ért minden prémium játékot elérhetnénk. ;] :DDD

    és a kiadók miként részesülnek a befizetett összegből, figyelik, hogy mivel mennyit játszom és annak arányában, vagy csak a letöltéseket nézik?

    tényleg, az említett játékok multi részét is használhatom az előfizetési időszak alatt?
    pl. Far Cry 2-nél be kell regelni serialt, azt itt miként lehet megoldani?

    [ Szerkesztve ]

  • orbano

    félisten

    válasz OnSeT #647 üzenetére

    ha a törvény kötelezi, ahogy minden tartós fogyasztási cikknél teszi, akkor az már az ő baja, hogy mit kezd vele. ha én veszek egy leforrasztott átlátszó tasakban egy pendriveot, és széttépem a csomagolást, mert másképp ugye nem jön ki, akkor az nem az én bajom, ha nem értékseíthető újra. ez az online bolt baja.

    A vér nem válik VAZZE!™

  • OnSeT

    őstag

    válasz orbano #655 üzenetére

    a pendrive az más kategória az nem szoftver, ha nem működik cserélik felbontás után is.

    szoftvernél is van garancia, ha az adathordozó hibás , tehát nem olvassa a meghajtód, cserélik egy másik példányra, de csak azért mert nem tetszik nem veszik vissza.

  • HaaS

    addikt

    válasz ollie #454 üzenetére

    ollie, azért van néhány dolog, amiről érdekelne a véleményed.

    A sztímes 24 óra az lehetne csak három (vagy - ahol ételmezhető - a végigjátszáshoz szüks idő x%-a), mint írtam, nem ez a lényeg. Ha én lennék a Fogyasztóvédelem, ha mást nem, de annyit biztosan megtennék, hogy _kötelező_ lenne minden játék demóját elérhetővé tenni, ugyanakkora sávszéllel. Előbb mindig a demó jön le. Amíg maga a játék "letöltődik" játszhatsz / játszanod kell a demóval... és ha közben rájössz, hogy "dejszen engem átvertek", akkor a visszatartott kulcsot "elutasíthatod", nem történne tényleges tranzakció. Innentől már tényleg csak a droidok költenének fölöslegesen.
    Lelkiismeret, törvényszegés... szerintem a torrent inkább reklám... az, hogy kitalálják, hogy lehet a ingyen letöltőket meggyőzni, hogy jobban megéri megvenni a játékot, az az igazi feladat.

    Írtad, hogy - ha jól emlékszem - EU-ban nem illegális zenét töltögetni. Játékot igen. Ez a törvény, és ezért az alap gondolatmenet szerint országunkban (EU-ban) az emberek jó nagy része bűnöző.
    Jó. Tegyük fel, hogy holnaptól játékot is lehet tölteni az EU-ban. Ettől a pillanattól kezdve értelmét veszti ez az egész ujjal mutogatás. Tudom, a helyzet jelenlegi állása szerint a warez törvénybe ütközik. Én is azt mondom, ami az info fájlokban ott van, azok írják, akik lehetővé teszik a warezt: "vedd meg a játékot"! Én is warez ellen vagyok.
    De törvény is lehet tökéletlen. Mi a különbség zene és játék között? Ki dönti el, hogy az az ember, aki zenét "gyárt", nem játékot, azt "kevésbé" védje a törvény? Droidmentalitás, hogy amit nekem mondanak, az úgy is van. Senki ne töltsön le soha semmi warezt a netről, amíg törvényellenes, egyetértek.
    Van hely, ahol emberek kezét vágják le, ha lopnak. Ez a törvény. Ha Spártában születünk, talán sosem értük volna meg az első krumplikapálást sem...

    De mégis, mi van, ha holnaptól legális lesz a warez? Az emberek jobbak lesznek? Megváltoznak? Nem tahó, ingyenélő, hülye emberek többé? Onnantól már nem lehet őket kiröhögni, mert ugyanolyanok, mint akik soha nem másolták le maguknak a Betrayal at Krondort? Mi változik a törvényen kívül?
    Vagy: onnantól Te is warezolnál? Kétlem.

    Tudom, hogy nagyon elméleti a felvetés, de kikívánkozott.

    "a sárkány is csak ember" - oxox

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz HaaS #657 üzenetére

    Szerinte jó ötleteid vannak ezzel a demóval kapcsolatban. A probléma az, hogy valszeg nem lesz belőle semmi.

    A zene-szoftver témáról egy kicsit más a véleményem. Zene már több ezer éve is létezett, a kultúra részem nem is lehet igazán korlátozni. De még így sem értek azzal egyet, hogy töltsünk le minden zenét, és soha ne fizessünk semmiért.

    A szoftver más, a legtöbbet azért készítik, hogy megéljenek belőle, nem kell hozzá különösebb tehetség, mint a zenekészítéshez (persze van olyan része, amihez nem árt -> grafika, valamint ott is van zene). Ez a szellemi munka egészt új dolog, és egyre többen ebből - próbálnak megélni.
    Na de, nekem nincs azzal bajom, aki letölti a játékot, hogy kipróbálja (vagy mert lehetetlen hozzájutni máshogy, mert már sehol nem árulják), és vagy megveszi utána, vagy hamar(!) letörli, mert nem jön be neki. Viszont azt mélységesen elítélem, ha valaki csak azért tölti le, mert nem akar érte fizetni, még akkor is, ha nincs rá pénze. Én is voltam nagyon szegény, és abban az időben nem játszottam számítógépen (nem is volt gépem, mert eladtam), nem jártam moziba, stb. És túléltem. Ezen felül pedig van sok, ingyenes, minőségi játék is.

    Ja igen, mi lesz, ha legális lesz a warez? Jó kérdés. Mivel a készítőknek meg kell élniük valamiből, továbbra sem lennék jó véleménnyel azokról, akik nem hajlandóak kiadni semmi pénzt a szoftverekért, és azért töltik le. Viszont már nem lenne miért belekötnöm azokba, akik megélhetési problémák miatt töltenék le a játékokat (kivéve, ha a HDTV meg kocsi részlet miatt nem marad pénze, ilyenkor nem tudom sajnálni).

    Egyébként ha megnézed, már elkezdődött egy olyan folyamat, amivel megpróbálják a warezosokat is átcsábítani a "jó" oldalra. Az egyik ilyen a dedikált szerverek (és LAN támogatás) hiánya. Persze önmagában ettől még nem javul az adott játék minősége.

    [ Szerkesztve ]

    ***

  • Morden24

    nagyúr

    válasz HaaS #657 üzenetére

    Mi a különbség zene és játék között?

    A felhasználás és terjesztés módja.

    De mégis, mi van, ha holnaptól legális lesz a warez? Az emberek jobbak lesznek?

    Dehogy lesznek jobbak. De azt nem szabad elfelejteni, hogy egy piacon nem csak a vásárlót kell megvédeni, hanem a piacozót is. Ez nem etika, hanem logika kérdése, mert egyik komponens nélkül sincsen piac.
    Magyarán ha legális lesz a warez, az azért lesz, mert átalakul a szoftverkészítő cégek financiális felépítése, nem pedig azért, hogy Józsinak ingyen legyen Photoshop.
    Ergo ha legális lesz a warez, akkor már nem warez lesz, hanem szabad hozzáférés. És ha szabad hozzáférés van, akkor az azt jelenti, hogy már nem ebből élnek a szoftverek gyártói.
    Ha pedig nem ebből élnek, akkor nem okoz nekik kárt a warez, tehát morális szinten sem elítélhető.

    Viszont elég nehezen tudom elképzelni, hogy a szoftverfejlesztő ne a szoftverfejlesztésből éljen meg :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • adalbert1

    veterán

    válasz orbano #627 üzenetére

    Visszaolvasva jobban a topicban kiderült hogy már más megállapította hogy azért Magyarországon jóval szkeptikusabb az átlag vevő (legalábbis sajna elterjedt dolog hogy értened kell ahoz amit venni akarsz ha nem akarod hogy átverjenek).

  • HaaS

    addikt

    válasz ollie #658 üzenetére

    Érdekes ez a zene-játékszoftver dolog.

    Számomra mindkettő szórakozás... mindkettőt olyan emberek csinálják, akik jobban értenek hozzá, mint én, és mindkét csoportnak kifizetem a munkáját, mert mindkét csoport a munkájából él. Mint írtad is, ha nem jó az ár/érték arány, illetve: ha szubjektíve, szerintem nem elég jó, akkor úgysem fizetek érte.
    Zenéből is van ingyenes, divat, komoly... egyetlen vagy akár száz embert megmozgató alkotás. A zene a kultúra része, a játék nem? Ha igaz is, ez elég indok lenne? (Vajh hol lehet az a határ (években, vagy nemtudommiben), ami után valami része lesz a kultúrának... ? Félig költői a kérdés persze.)

    Így vagy úgy, számomra furcsa ilyen módon különbséget tenni törvényekkel két ember munkája közt. Mert hát ez a helyzet.

    "a sárkány is csak ember" - oxox

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz HaaS #661 üzenetére

    Egyébként ez a cikk most jelent meg, érdemes elolvasni. És tényleg hiányzik ez a pénzvisszatérítés opció a digitális vásárlások esetén.

    ***

  • HaaS

    addikt

    válasz ollie #662 üzenetére

    Nanáhogypersze.
    Uhh... 60 e-mail, komoly... én is egy "beszélgetés" kellős közepén tartok, eddig csak tízig jutottunk, kíváncsi leszek a végére.

    "a sárkány is csak ember" - oxox

  • katt777

    félisten

    válasz ollie #625 üzenetére

    Már kifejtettem többször (pl. visszaélés az adatokkal).

    Gyengébbeknek utoljára leírom, pár autós hasonlattal (de PC-iparon kívül bármilyen terméket behelyettesítve ue. jönne ki), hogy mit bizonygatnak a törvényeket buzgón helyeselve, és emitt ismét megjegyezném, mielőtt bárki tévesen a warez támogatásával vádolna, miközben a helytelen szabályozás ellen szólok, hogy sztem a leárazott, már javított (és persze bizonyított) programokat érdemes megvenni 2-5000Ft körül, max. kihagy az ember egy bulit.

    Szóval mit is bizonygat az ostoba:

    1. Az autót meg kell venni számos szerkezeti hiba, akár használhatatlanság esetén is.

    2. Teljesen természetes, hogy az autó nem kerül birtokodba, csak a használati joga, de járulékos költségeit természetesen te fizeted.

    3. A vásárló támogatás kimerül abban, hogy ha az autó nem felel meg tökéletesen a kiadáskor meglévő hibáknak, akkor 30 (esetleg max. 90) napon belül kicserélheted egy másikra, amelyben szintén csak a beszerelt hibák vannak.

    4. Az autó vásárlását követő években, több hónapos késéssel kiadják az 1.1-es javítást, amellyel kerekek kerülnek rá, és így tovább, ülések, majd üvegek, stb, arról nem is szólva, ha új motor kell bele, mert addig pár km-enként bedöglik.

    5. Az autó kezelési utasításai, de a műszerek, és minden egyéb jószerivel csak angol, esetleg német, spanyol, francia, és olasz nyelven olvashatóak, vagy ha egy töredékük mégis támogatja a magyar nyelvet, arra nem szerelhetők fel a javítások.

    6. Mire az autó úgy-ahogy használhatóvá válik, és legfeljebb csak több 100 km-enként döglik be, már nem kapni hozzá megfelelő benzint.

    7. Később a régi utakat folyamatosan lezárják, az újakon pedig csak az újabb autók képesek futni, amelyek természetesen ismét a legelemibb hibákkal kerülnek piacra, és természetesen ismét teljesen jogszerűen.

    8. A szándékosan drasztikusan túlárazott, hibás autót később a valós áráért, azaz az új ára 15-20%-ért is megveheted szintén újan.

    9.: Aki házilag beépíti az autóba az üléseket, kerekeket, stb., és megjavítja/átalakítja a motort, vagy kiadja ezt a munkát egy szakinak (esetleg csak kipróbál egy illegálisan javított kocsit), az egy rohadt csaló, utolsó törvényszegő.

    Szóval aki szerint a mai törvényi szabályozás helyes, és a szegény, szerencsétlen (és a befolyásukkal egyáltalán nem visszaélő) szoftvergyártóknak teljesen igazuk van, az vegye már elő az ünnepi eszét, vagy elmehet a sunyiba. :P
    Ha még most sem érthető, hogy a szoftvergyártók olyan vérlázító (de törvényekkel gondosan körülbástyázott) piaci filozófiájáról van szó, amely esetén az összes, ezt a filozófiát annyira védő, farizeus ostoba vadul dühöngve rohanna a boltba BÁRMELY MÁS termék esetén, akkor csak sajnálni tudom ezeket a fogyasztókat.

    Szóval részemről jó érzés, ha ott vannak a bár többségükben leárazottan vett (a legtöbb ilyenből pl. hiányzik a kézikönyv, v. csak elektronikus formában van rajta), dobozos játékok a polcon, mert még ha nem futnak is már a kényszerűen lecserélt hardveren, mert kellemes emlékeket idéznek föl, de eszemben sincs elítélni kollektíve a warezolókat, legfeljebb azokat, akik már tudják, hogy jó egy program, és leárazva sem veszik meg, de ezt a 10-15%-ot véletlenül sem jutna eszembe a teljes halmazzal azonosítani.

    [ Szerkesztve ]

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • band1103

    őstag

    válasz katt777 #664 üzenetére

    "de ezt a 10-15%-ot véletlenül sem jutna eszembe a teljes halmazzal azonosítani."

    Na ez a gondolat már közelít a tudatossághoz.

    "A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

  • katt777

    félisten

    válasz ollie #665 üzenetére

    Dehogynem. Éppen azért írtam, mert autóra ugyanúgy nincs szüksége az embernek, ahogy PC-re, szoftverre v. konkrétan játékra sem. (Max. ugye az autóra, porszívókra, és egyebekre nem az a kiáltóan irreális törvényi szabályozás vonatkozik, ami a szoftverekre.)
    De hogy más kontextusban is megvilágítsam: Mit szólnál, ha pl. egy Monopoly-ból hiányozna egy rakás játékmező is kártya, vagy más tartozék. Rohannál a boltba cserélni, nem vernéd a melled, hogy hű de jó, hogy megvettem (hát istenem, olyan, amilyen), és támogatom a pénzemmel a játék gyártóját! :P

    band1103: Megtisztelsz, de a tudatosságommal eddig sem volt probléma. :D Én fogyv. felmérésekben ezt az arányt láttam, vhol. még jóval korábban írtam a megoszlást a warezolók nagy halmazában.

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • band1103

    őstag

    válasz katt777 #668 üzenetére

    A hsz.-emmel nem a százalékok hitelességére de nem is a te tudatosságodra akartam célozni hanem arra hogy másoknál vannak bajok a tudatossággal és tök jó hogy a te idézett gondolatod már közelít hozzá.
    Egyébként minden emberi lény egoja azt hiszi hogy semmi baj nem volt, nincs, és nem lesz a tudatosságával. ;]

    [ Szerkesztve ]

    "A bölény királyul néz ki: tisztára mint egy rasta tehén !" # * Have a Nice Death!* ...powered by vérpistike... #

  • katt777

    félisten

    válasz band1103 #669 üzenetére

    Igen, az emberi faj is így tartja kollektíve intelligensnek magát, ami az univerzum legnagyobb tévedése. :D Erre szolgál a rabszolga kondicionálása: kisgyermek kortól belé nevelik, hogy azok a szűk betonfalak (ilyen-olyan törvények) képezik a valóság határát, amelyeket a (bármilyen) hatalom meghatároz, aztán meg lesz győződve róla, hogy ismeri az univerzumot. Az ilyen "ember" aztán a legnagyobb hittel képes elítélni mindenkit, aki kívülről megpróbál ablakot nyitni az ő kis cellájának falán, mint arra számos példát láthattunk emitt is.
    A legmulatságosabb ezt vallásos csupasz majmokon tesztelni. :D (Utána jönnek a pszichológusok, a közgazdászok, és a fizikusok. :DDD )
    Az is érdekes, hogy az emberek mekkora hányada képzeli tudatosnak valójában teljesen ösztönös cselekvéseit, de ez már tényleg totál OFF. :R

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • elithun

    őstag

    válasz katt777 #664 üzenetére

    Csak az a személy aki letölti a szoftvert, avagy "otthon szereli a kocsit", annak nincs oka panaszkodni, hogy rossz a szofter, autó. A kiadó kiadott egy sz*rt és ő meg ellopta. Ez így egál, 1:1.

    „Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

  • katt777

    félisten

    válasz elithun #671 üzenetére

    Ebben teljesen igazad van. A probléma forrása az, hogy annak meg nincs joga panaszkodni (EULA: a szoftver olyan, amilyen, nem reklamálható), aki megvette a szart. És erről szól a vita, nem arról, hogy a warezolónak mire van oka v. joga. ;)

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • elithun

    őstag

    válasz katt777 #672 üzenetére

    Ebből a szempontból viszont ejnye-bejnye kiadók. :(((
    ,,Lázad-lázad."

    [ Szerkesztve ]

    „Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

  • Shufny

    őstag

    Szó esett már arról, hogy mivel és, hogyan kapcsolható össze a játékszoftver. Véleményem szerint összevethető a zenével és a filmmel is, mint szórakosztató ipari termék. Számomra éppen ezért furcsa sokak érvelése ezek ingyen beszerzése ellen, hiszen az elég furán hat, hogy egy zenész nem hogy örül annak, hogy meghallgatják sőt szeretik, hanem ráküldi a törvényt arra, aki meg merészelte hallgatni fizetés nélkül. Szerencsére el is mondható általában, hogy a fejlesztőket nem érdekli túlzottan, hogy mennyire warezolják egy sikerjátékát, hiszen ő így is jól megél belőle, a kiadók szoktak sírni.
    Zenészek között is sok van, aki egyáltalán nincs ellene a dolognak, hiszen rengetegről nem is hallott volna senki, ha nincsenek ilyen oldalak. Nem egy volt aki a zenéjét ilyen helyeken publikálta, hiszen bevétele a bulikból van, és így elérte, hogy a line-upban ne a büfészünettel legyen egyenlő, hanem odautazzanak érte akár messzebbről is.
    Játékoknál ugyanúgy lehet jó hatása, velem például volt már, hogy csakúgy unalmamban leszedtem egyet, gondolván megnézem, úgyis 1 óra múlva uninstall lesz, de épp nincs semmi más, amivel szivesen játszanék. Végül annyira megtetszett, hogy megvettem. (pedig single player szóval nem a multi kulcs miatt kellett).

    Ezekután, mielőtt nekemugrik mindenki, természetesen rossz hatása is van, és bármennyire is mellette vagyok, be kell lássam, hogy sajnos több mint pozitív.
    Személy szerint én az alapján veszek játékot, hogy ha valaki csinál egy olyat, ami nekem tetszik, vagy olyan irányba tendál, amit én jónak tartok (Mirror's Edge pl. régóta szerettem volna egy ilyet) azért 4-5000-et szivesen adok, annak reményében, hogy így segítsem őket a következő ilyen játék megcsinálásában. Így előnyben részesítem azokat, amik nekem tetszettek, de nem hoztak nagy bevételt, és hátrányban azokat, amiknek a folytatása nagy csalódást okozott (pl: Splinter Cell Double Agent).
    Sajnos bármennyire állítják sokan, hogy a többség úgyanígy tesz, vagy mégtöbbet hajlandó költeni, mint én, jól látszik az MW2 eladásaiból, hogy azzal hogy ellehetlenítették a multit a tört verzióval, emelt áron is nevetségesen sokan veszik meg. Szerintem ez tisztán azt mutatja, hogy nagyon sok olyan van, aki bár simán kipengeti a 60 eur -t is, mégse vette meg a CoD4 -et, annak ellenére, hogy sokat játszott vele :(
    Igazán szerintem akkor árt, amikor az emberek hozzászoknak, hogy a Blizzard, vagy James Cameron nincs rá szorulva a pánzükre (ami tagadhatatlanul igaz), és annak se veszik meg az alkotását, aki rászorul és emiatt abba kell hogy hagyja.

    Az elejére visszatérve: Nem értem miért baj, ha később veszi meg valaki olcsóbban? Miért baj az a készítőknek, ha játszik a játékukkal? Ugyanannyit kapnak, de ha nem játszik a törttel lehet meg se vette volna. Miért jobb a használt játék? A készítők abból semmit nem kapnak, de egyel kevesebben játszanak vele, ami reklám szempontból is rosszabb. Szóval igazatok van, hogy általános (ámde meglepő módon rohamosan csökkenő) felfogás, hogy "ha lehet ingyé minek fizessek", és ez elítélendő, de e-nélkül is létezhetnek torrent oldalak, úgy bőven hasznáraválhatnának a készítőknek is, és nyílván a vásárlóknak is. (többször láttam torrentek kommentjében linket, hogy hol van épp leárazva a tartalma)

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz ollie #658 üzenetére

    "A szoftver más, a legtöbbet azért készítik, hogy megéljenek belőle, nem kell hozzá különösebb tehetség, mint a zenekészítéshez (persze van olyan része, amihez nem árt -> grafika, valamint ott is van zene). Ez a szellemi munka egészt új dolog, és egyre többen ebből - próbálnak megélni."

    A sima szoftver valóban, de a játék külön dolog. Igazából a játék lényegi része, ami nélkül pénzügyileg sikeres darabot aligha lehet alkotni, a legnagyobb mértékben művészet. A zene, a történet, a koncepció, ez már a kultúra körébe tartozik. Komplexebb, mint a zene, de ez utóbbit is éppen ugyanazért csinálja a többség - hogy megéljen belőle.

    "Én is voltam nagyon szegény, és abban az időben nem játszottam számítógépen (nem is volt gépem, mert eladtam), nem jártam moziba, stb."

    És mondd csak, gazdaságilag mi különbség van ezen állapot és aközött, hogy esetleg mégis letöltötted volna? :)

    Van egy másik érdekes vonulata is. Tudjuk, mennyibe kerül egy CAD program, vagy egy programozó szoftver. Magyarországon a legtöbben csóringerek ehhez, nincs pénzük tinédzserként százezret/egymillát perkálni darabonként, ha mégis annak a kezelését szeretnék megtanulni. (És a legtöbb szoftverből is csak 30 napos próbaverzió létezik, nem feltétlenül adnak ki free limited editont. Ha mindhez volna, mint pl. Delphihez, nem volna probléma. Talán kellene egy etikai szabály erre.) Ellenben munkába álláskor a legtöbben már váltanak licenszt, hogy legálisan dolgozhassanak. Ha nem tanulhatták volna az illegálisan letöltött szoftveren, akkor minden bizonnyal nem tennék, vagy csak sokkal később. Melyik a pénzügyileg jobb verzió a szoftverfejlesztő szempontjából?

  • Shufny

    őstag

    válasz Crystalheart #675 üzenetére

    Az ilyen programoknál pont ezért nem érdekli őket, ha valaki tizenévesen letölti, mert nem abból akarnak megélni. Microsoftos promóter is úgy kezdte egyetemen, hogy megkérdezte ki használ tört Windowst (nem kevesen), egyből mondta rá, hogy jó mert addig sem Linuxot :) . Nekik tényleg kifejezetten jó, hogy nem olcsóbb alternatívát választasz, mert legalább majd megveteted a céggel az övéket, ha munkába állsz.

  • katt777

    félisten

    válasz Shufny #674 üzenetére

    A zenészek értelmesebb része tudja, hogy ami nem "maga a zene", hanem vmilyen veszteségesen tömörített formátum, az szar, és ezek egy normálisabb hányada tudja, hogy pofátlanság ilyesmiért pénzt kérni. Ez játékra vetítve olyan, mintha (mp3-ra vetítve) a kép nagy része tejfehér köd lenne, a hang meg torz, de a szemed és a füled valamennyire nyilván kompenzálja. Viszont továbbra sem lesz köze a valósághoz, legföljebb azok az idióták (ill. halláskárosultak) fogják jónak tartani, akik egész életükben nem láttak/hallottak mást.

    A játékgyártók az extraprofit miatt sírnak, amit a kiadás utáni hónapokban erkölcstelenül (értsd: meg nem érdemelten) bezsebelnek. De ha te nem csak jogkövető vagy, hanem hülye is, hogy 10-15k-ért megveszel egy programot, mégis, milyen érzés, amikor már 1-2k-ért megvehető lesz, vagy ahogy sok remek játék pl. ingyen is letölthető legálisan? A honlapomon találsz jó néhány ilyen linket, és biztosan nem ismerem az összeset.

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz Crystalheart #675 üzenetére

    "És mondd csak, gazdaságilag mi különbség van ezen állapot és aközött, hogy esetleg mégis letöltötted volna? :)"

    Semmi, de becsületes maradtam, tiszta maradt a lelkiismeretem, és a törvények ellen sem vétettem.

    ***

  • Wolverine

    félisten

    válasz katt777 #677 üzenetére

    A zenésznek van bevétele élő koncertezésből; a játékfejlesztőknek azonban csak a szoftver marad forrásként. (a kapcsolódó merchandise - pólók, bögrék, stb. - mindkét helyen megjelenik)

    "I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

  • katt777

    félisten

    válasz ollie #678 üzenetére

    A törvény betartása egyáltalán nem egyenlő a becsületességgel és a tiszta lelkiismeretességgel. :P (lásd. pl. uezt a gyártók oldaláról)
    A törvényt, mint már írtam, a hatalom (gazdasági, politikai, stb.) hozza a saját érdekei védelmére, ezért a jognak vajmi kevés köze van bármiféle igazsághoz, lelkiismerethez, v. becsülethez (a hatalomnak ugyanis nincs). Ezért nevezik a marketing generálta "igazságszolgáltatást" az értelmesebbek jogszolgáltatásnak. Mindenesetre saját tapasztalatból is sorolhatnám a példákat, hogy a törvény hogyan tesz magasról a becsületes és törvénytisztelő állampolgárokra.
    Mellesleg semmilyen letöltéssel nem sértesz törvényt, legföljebb az illegálisan letöltött szoftver használatával. Főleg, hogy maga a program a bolti vásárlással sem kerül a birtokodba (erre külön felhívja a figyelmet az EULA), csak a használat joga 1 db PC-re, azaz ilyen szempontból a vásárlás is illegális lenne. :DDD

    Wolverine: És az élő játék? :F Amúgy meg nehogy már pont a játékfigurák, pólók, stb. ne hozzanak több bevételt a szoftvergyártóknak, mint a zenészeknek! :N Amúgy a sok warezoló zenebuzi meg a kerítésen kívül hallgatja a koncertet, börtönbe az összessel!!! :Y :P
    Amúgy a játékfejlesztőkkel én nagyszerű élő koncertet (mi több, sikersorozatot!) tudnék produkálni, pl. az aktuálisan játszott játék összes fejlesztőjét színpadra állítanám, és ahol bug v. csalás fordul elő a játékban, mindegyiket lábon/tökön/fejbe vágatnám egy 10kg-os kalapáccsal. ;] Előbb-utóbb csak olyan fejlesztő maradna a piacon, aki élvezhető és hibátlan szoftvert ad ki. :C

    [ Szerkesztve ]

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz katt777 #680 üzenetére

    Baszki, rohadtul elegem van már ezekből az hülye kifogásokból. Ha valaki egy terméket árul, ráadásul abból él, azért fizetni kell, akár ezt mondják a törvények, akár nem! Fejezzétek már be ezeket a baromságokat! Ha nem tetszik a termék, nem vásárolod meg, de nem is használod.

    ***

  • HaaS

    addikt

    válasz ollie #681 üzenetére

    Te ollie... hogy is volt azzal az Armored Princessel:)?

    "a sárkány is csak ember" - oxox

  • Wolverine

    félisten

    válasz katt777 #680 üzenetére

    Nem minden játékhoz kapcsolódik ilyen merchandise, ahogy nem minden zenekar/zenész sem árul pólót :P (te mivel is foglalkozol pénzkeresés címén?)

    "I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

  • parandroid

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Polllen #45 üzenetére

    "És akkor ezért csak 5k-s játékokat játszol és megvárod, amíg jön egy árcsökkentés vagy gyémánt-kiadás...ugye"

    Igen, körülbelül* ez a helyzet. Az én esetemben mindenképpen. és még így is több játékot veszek, mint amennyivel van időm játszani...

    * Azért csak körülbelül, mert a WoW-nak pl nincs gyémánt kiadása. Bár most pl ebből is akciózzák az alapjátékot és az első kiegészítőt Battlechest néven 5k-ért. A havi előfizetés pedig megint más kérdés, ugye.

    Rendszeresen olvasom a játékportálokat, magazinokat, nézegetem a neten a híreket, trailereket, de az elmúlt két évben egyetlen játékot vártam nagyon, azt is szerencsére ki tudtam próbálni vásárlás előtt, ki is derült azonnal, hogy pénzkidobás lett volna megvenni.

    Van még pár, amit kipróbálnék, de tudom, hogy nem kötne le hosszútávon, így még azt a 4-5e Ft-ot sem adom ki érte, amennyibe mostanra kerülnek, nemhogy a kiadáskori árat. De nem is használom őket tört verzióban - annyi eredeti játékom van, hogy ezekre sincs időm. Biztosan nem olyan szépek, csillogóak, mint az újak, de ez a része kevésbé érdekel, mint a játékélmény, amit nyújtanak, és ennek csak egy kis része a grafika.

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • katt777

    félisten

    válasz ollie #681 üzenetére

    Hiába sírsz, a szemét törvény szemét marad, még ha törvény is. Másrészt egyáltalán nem kifogást keresünk a warezolóknak, hanem a warezolás okait boncolgatjuk. Ha nem érted a különbséget, tényleg fölösleges itt ténykedned. :(

    peterkeT: Hát ez az egyik lényeg: egy autót, TV-t, akármit kipróbálhatsz vásárlás előtt, de játékot már nem, vagy amelyiknek van demója, abban soxor kizárólag az van megcsinálva. Én a Haegemoniával szoptam be maxira, mert IG1-2 után megvettem 9900Ft-ért, mert a demója is jó volt, de az már csak a szarvásárlás után derült ki, hogy bizony oda a stratégiai játék, a pályák teljesítése után beintenek a készítők, szívj egy új pályán (azaz taktikai vacakot csináltak egy jó játékból), teljesen más feltételekkel. Pl. elfoglaltam minden elérhető bolygót egy rendszerben, a következő küldetésben a flottámból 3 hajó maradt, X bolygómból csak 1, és mind a korábban megsemmisített ellenségé volt, jól felépítve, holott semmije nem volt még az imént. Na, ilyenkor üvölt az ember igazságérzete, hogy baszki, akkor most warezolj le X játékot, amíg nem találsz egy jót. :((( :(( És akkor még nem szóltam arról, hogy miután, ha már fizettem érte, végigtoltam a játékot, és mi lett a vége, amikor mindenkit legyőztem, mindent elfoglaltam? Közli a játék, hogy most én lettem egy X (megfoghatatlan) erő rabszolgája, ami eddig az ellenségem volt. Na, itt csapná a baltát a "fejlesztők" fejébe az önérzetes user, aki rájön, hogy a pénzéért jól szopatták napokig olyanok, akiknek olyan szegényes az életük, hogy erre élveznek. :((

    [ Szerkesztve ]

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • elithun

    őstag

    válasz parandroid #685 üzenetére

    Igen manapság mikor jön egy játék előbb beszélnek a szoftverről a fejlesztők mintsem a játékról (azaz előbb mondják el, hogy milyen grafikai újítások lesznek, minthogy a történet csavarosságáról zengenének a magasztos ódák :).)

    „Minden egyes tapasztalat közelebb visz a megértéshez.”

  • katt777

    félisten

    válasz elithun #688 üzenetére

    Az a marketing. Tanuld meg, hogy minél inkább sztárolnak egy játékot, annál nagyobb ívben igyekezd elkerülni. Érdemes a "szaklapok" tesztjeiben lehúzottakkal próbát tenni, ezeket ugyanis azért "selejtezik", mert a gyártóik nem fizetnek a jó kritikáért. Én egy rakás ilyen B-szériás remekkel találkoztam már, amitől persze még rengeteg szemét van ebben is, csak legalább nem drágán jutsz hozzájuk.

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • Shufny

    őstag

    válasz katt777 #677 üzenetére

    Ebbe az mp3 dologba ne menjünk bele, eléggé túltárgyalt téma :). Szerintem azért egy mp3 közelebb áll az "eredeti" minőséghez, mint egy csak min. grafikán futó játék (persze a grafika nem minden, de egy jó mp3 se olyan rossz, főleg hogy az emberek nagy részének rossz minőségű hangkeltője van csak.)

    Sokan mondták itt az x óra kipróbálási időt, szerintem ez meghatározhatatlan (lásd [Aion FAIL]). Ez a metaboli jó dolognak tűnik, én valahogy így képzeltem el mindig a megoldást erre a problémára. Kicsit még szegényes a lista, mert elég sok nagy név nem akarja az eladásait rontani ezzel, de ez jó irányba halad.

    (#679) Wolverine : Sok esetben nem, lást Epic -et az Unreal engine -el. A zenészek között is van, aki nem koncertezik (egyszerűen nem olyan zenét csinál), ez az a réteg, aki megszívja a levét az egésznek :(. Ámbár, ha a játékiparban jól dolgozik valaki, annak a tudása máshol is kamatoztatható, mégha egy zenésznek nem fizetnek a zenéjéért az nagyobb pácban van.

    (#688) elithun : Szerintem semmi baj nincs azzal, ha valaki ír egy jól használható csilli-villi motort (azért csinál rá egy játékot, mert miért ne adná el a játékosoknak is egy tök átlagos, ámde nagyon szép játékként), aztán eladja a licenszét, és jönnek a nagyon jó művészi- és kevésbé jó technikai háttérrel rendelkező fejlesztők, akik csinálnak így egy baromi jó játékot.

    [ Szerkesztve ]

  • katt777

    félisten

    válasz Shufny #690 üzenetére

    Az MP3 tömörítéssel legjobb esetben is elvész az eredeti zene 80%-a (nézd csak meg a fájlméretet). Most akkor képzeld el, hogy nézne ki egy játék, ha a grafikája 80%-a hiányozna (mondjuk minden 5. pixel megjelenne). :U Az univerzum egyik legnagyobb baromsága volt (mondjuk a toplistában amúgy is az emberi faj viszi a prímet :P ) matematikusokat engedni a zenére, filmre, képre, hiszen bármely analóg formát lehetetlen digitálisra veszteség nélkül átkódolni, mivel az analóg végtelen, a digitális meg, bármilyen hatalmas is, véges. :(((
    Az emberek hangérzékelői is szarok (BP-n minden 14-éves már maradandó halláskárosult). Én hallgattam mp3-at (max. mp3 minőségben) rossz minőségű hangfalon, v. fülesen, de bizony ott is hallottam, hogy egyberecsegnek a magas hangok (sz-ek, cintányér, stb), vagy összemosódnak, esetleg hiányoznak a mélyek, arról nem is beszélve, hogy a sztereó hatás, és a hangmélység sem érhet egy bakelit v. egy CD nyomába. Szóval nekem senki ne magyarázza meg, hogy az mp3 bármilyen indokkal is elfogadhatónak nevezhető, legalábbis egy már csak közepesen igényes zenehallgató számára is. ;) Persze akinek el lehet adni "mikro-" meg "mini-" hi-fit (!), mert a hülye azt sem tudja, mi a hi-fi (különben csak röhögne ezeken a nagy számban eladott szarokon), az nyilván elégedett lesz az mp3-mal is, főleg, ha az életben nem hallott mást.

    Sztem az eladást a szar programok rontják, nem más.

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz katt777 #691 üzenetére

    Az univerzum egyik legnagyobb baromsága volt (mondjuk a toplistában amúgy is az emberi faj viszi a prímet :P ) matematikusokat engedni a zenére, filmre, képre, hiszen bármely analóg formát lehetetlen digitálisra veszteség nélkül átkódolni, mivel az analóg végtelen, a digitális meg, bármilyen hatalmas is, véges.

    Akkor nem lenne CD sem, vele együtt lejátszó, na meg a számítógépen sem hallgatnál most zenét. Sőt, búcsút mondhatnál a HD adásnak is, de egyébként az analóg TV sem végtelen felbontású. Soroljam még?

    (#687) katt777: az a baj veled, hogy a warezolás okainak olyan dolgokat próbálsz feltüntetni, melyek csak az utóbbi években tűntek fel mint jelenség, holott a warezolás maga már évtizedekkel ezelőtt is tömeges volt.

    [ Szerkesztve ]

    ***

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz ollie #678 üzenetére

    "Semmi, de becsületes maradtam, tiszta maradt a lelkiismeretem, és a törvények ellen sem vétettem."

    És ha nem okoz neki anyagi kárt, és egyáltalán semmilyent - sőt, mivel esetleg jó hírét keltjük, népszerűsítjük, még hasznot is hoz -, akkor miért kellene felszólalnia ellene a lelkiismeretnek? :)

    A törvény azért elnagyolt, mert nem lehet fölmérni a valódi helyzetet.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz katt777 #691 üzenetére

    "Az MP3 tömörítéssel legjobb esetben is elvész az eredeti zene 80%-a (nézd csak meg a fájlméretet)."

    Azért ez nem így megy, az analóg jelben nagyon sok közel egyenes szakasz található, ezeket pedig gyakorlatilag a veszteséges tömörítés is veszteségmentesen tömöríti, a méretcsökkenés nagy részét ez teszi ki. Van egy szint, amikor szinte csak ilyen átalakítás megy végbe, annál nincs ember fia, aki hallaná a különbséget, a méret mégis drasztikusan csökkent. Más kérdés, hogy általában ennél nagyobb tömörítéssel dolgoznak, de az átlagos hallgató ezt egy darabig még nem hallja, és a régi zenelejátszó egységeknél még így is jobb.

    [ Szerkesztve ]

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz Crystalheart #693 üzenetére

    Erről is már számtalanszor beszéltünk, mivel az nem igaz, hogy nem okoz senkinek sem kárt a warez. Egyrészt a warezolók egy része is fizetne, ha nem tudna máshogy hozzájutni a játékhoz, másrészt nem kéne a jelenség hiányában nem kéne súlyos pénzeket költeni a stúdióknak a DRM-re.

    ***

  • Shufny

    őstag

    válasz ollie #695 üzenetére

    Megint a jó/rossz ellentétet boncolgatjuk, amikor (mind minden) nyílván nem ilyen egyszerű. Mint korábban is írtam, szerintem is (sajnos) inkább ront, mint javít, de közel sem annyira, mint azt a kiadók beállítják (megnézik piratebay -en a letöltések számát megszorozzák x-el, aztán azt az 50eurós árral és kész a kár, amit okozott.. aha jó vicc). Ennél sokkal mérsékeltebb, ha kevesebben is, de vannak akik emiatt vesznek meg játékot, és persze minnél többen játszanak vele, annál nagyobb reklámja lehet. Nem beszélve arról, hogy részemről örülnék, ha mindenki azzal a játékkal játszana, amit én csináltam... hiszen elvileg ez volt a cél. DRM -re meg nem kell költeni (többen rájöttek már erre is szerencsére). Nagyon ritka, hogy nem törik fel gyorsan, és onnantól nagyobb szívás az eredeti, mint a tört. Én biztosan nem veszek install limites játékot.

  • D1Rect

    félisten

    válasz Shufny #696 üzenetére

    "hiszen elvileg ez volt a cél" Na itt érted félre.
    Nem azért csinálják a játékokat, hogy te, vagy akáki játszon vele, hanem azért, hogy akik dolgoztak vele pénzt kapjanak érte.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz ollie #695 üzenetére

    Te a warezról beszélsz általánosan, én pedig esetileg. Általánosan és egyszerűen szólva természetesen nem jó, de az egyes esetek, az indítékok és lehetőségek közt rengeteg különbség van. Példaként említhetem a korábban már felhozott Fable-t, ahol egyértelműen hasznot hoztam a MS-nak azzal, hogy sokaknak ajánlottam is, mert nagyon tetszett, és meg is vették. Viszont ma sem tudnám megvenni (3500), nem hogy akkor, amikor még reális esélyem volt megvetetni másokkal is, jóval magasabb áron.

    (A másolásvédelmek pedig kb. semmire sem jók, a szomszéd hülyegyerek is le tudja tölteni a krekket, amit az elvetemült kocka krekkerek írnak, vagy simán letöltik, amit lerippelnek. Szerintem pénzkidobás túl komolyat csinálni hozzá, aki megveszi, nem ezért fogja megvenni. Nekem pl. most feltett szándékom, hogy Windows 7-tel szerelt laptopot vegyek, nem OS nélkülit, mert jó dolog a folyamatos support, frissítések és biztonságérzet. De igazán nem az tart vissza, hogy ne tudnám föltelepíteni az illegális változatot... Arra kell koncentrálni, hogy sok hasznos funkciót csak online és eredeti szoftverrel érhessünk el. Ezért nincs pl. kalóz Guild Wars, mert nincs semmi értelme.)

    D1Rect: De ahhoz sem fér kétség, hogy minél nagyobb a felhasználói bázis, legális és illegális példányokat is beleértve, annál nagyobb a statisztikai esély arra, hogy sokan vegyék meg a játékot. Az internet elterjedésével nem csak a warezolás mértéke nőtt drasztikusan, hanem a legális játékosok száma is, ma már a játékipar bevételei megközelítik a filmiparét, amit régen elképzelni sem lehetett. Úgyhogy összességében semmiképp sem járnak rosszul a kiadók.

    [ Szerkesztve ]

  • katt777

    félisten

    válasz ollie #692 üzenetére

    Hát én remekül elvoltam bakelitlemezekkel és kazettákkal. :P Leegyszerűsítve: egy analóg képet/filmet nagyíthatsz akármeddig, de digitálist nem. Amúgy meg kit érdekel a TV, amelyben a filmek legalább 2/3-a nem is látszik, mert még ha véletlenül széles módban adnak valamit, az sem a mozi képaránya? :F :N

    Amiket a warez okainak feltüntettem, azóta létezik, amióta a warez, mi több, régen több volt, hiszen a legtöbb játékot egyáltalán nem lehetett beszerezni (ma sem nagyon lehet sokat, Oblivion után futkozók mesélhetnének erről :DDD ), net meg egy-két üzletben volt max, ahol a boltos srácok letöltötték, és pár száz Ft-ért árulták pult alatt.

    Figyu, az emberek többsége olyan, hogy ami tetszik neki, azt megveszi. Én már attól arra gondolok, hogy nem fog tetszeni valami, ha a vásárlására bármi módon kényszeríteni akarnak.

    Crystalheart: Ezt ne annak magyarázd, aki képzett zenész (és van fogalma pl. az al- és felhangokról, amelyek végtelen skálát alkotnak még egy egyenes szakasz alatt és felett is), mellesleg abszolút hallással verte meg a sors. :P Éppen erről beszéltem, hogy a matematikus számára csak maga a hang létezik, annak kiteljesedéséről meg halvány fogalma sincs (főleg arról, hogy ha nincsenek kódolva ezek a kiegészítő hangképek, akkor más környezetben hallgatva még csak hasonlóan sem fog szólni a zene, mint eredetiben). De nagyon OFF-ba mentünk már ezzel.

    Miért nem kértél ügynöki jutalékot? :F Ahány alaplapot, procit, VGA-t, játékot én utánam sokan megvettek, én is gazdag lehetnék. :U

    D1Rect: Hát éppen ez a bibi. Régen játékosok készítették a játékokat, maguk is élvezték, és azok is, akiknek készült, ma meg kijön egy rakás programozó-robot az egyetemekről, és nekiállnak "játékot" készíteni, miközben éppen a lényegről nincs halvány fogalmuk sem. De remekül élveznek arra, ha a vásárlókat szopatják tömeges csalással a játékaikban, éppen, mert valójában képtelenek jó programot írni. Elég csak a végtelenbe scriptelt ellenségekre (pl. CoD4-5, a 6 szerencsére megint jó lett, leszámítva a mentés konzolidióta hiányát) gondolni, amellyel az AI-t "pótolják".
    Azért sem fizetek, hogy valaki elagyabugyáljon az utcán. ;)

    Funkcionális analfabéták kíméljenek!

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz katt777 #699 üzenetére

    Tévedsz. Egy analóg képnek is van max felbontása a film korlátaiból adódóan. Ami azt illeti a mai digitális képeknek sokkal nagyobb a felbontása.

    Az AI-ról pedig csak annyit, hogy soha nem voltak olyan jók, mint utóbbi években, ugyanis nem volt erőforrás a AI-ra.

    [ Szerkesztve ]

    ***

Új hozzászólás Aktív témák