Új hozzászólás Aktív témák

  • zoli62

    addikt

    Gondolom sokan ismerik és használják, akik megunták a Mozilla Firefox fejlesztési irányát, szeretik jobban testre szabni a böngészőt, és régebbi kiegészítőket, bővítnényeket előszeretettel használnak.. A Pale Moon sokkal konzervatívabb, éppen ezért talán jobban kézre áll, ugyanakkor a Goanna motor a Firefox Geckon alapul. A népszerű kiegészítők többsége működik. Én már közel két éve használom elégedetten párhuzamosan több böngészővel Windows és Linux operációs rendszeren egyaránt. Tapasztalatom szerint a weblapok betöltése némileg gyorsabb, mint Firefoxon. Windowsra és Linuxra is kiadják.

    Általános leírás: [link]
    Letöltés: Windows 32 bit:
    64 bit: [link]
    Linux: http://linux.palemoon.org
    Fórum: [link]

    Napokban jelent meg a Pale Moon legújabb fejlesztése a Basilisk böngésző, amelynek egyik nagy előnye, hogy a régi, és a Firefox Quantum kiadásával bevezetett új kiegészítőket is támogatni fogja. [link]

  • Fenyő

    őstag

    válasz zoli62 #1 üzenetére

    A Firefox 52 ESR volt a fork alapja (amiből minden fölösleges sallangot/telemetriát kigyomláltak), tehát ez még a Google ökoszisztémától mentes, ennek minden előnyével és hátrányával, nem ez lesz a leggyorsabb böngésző, viszont, hogy az egyik legkevesebb erőforrással beérő - ami deklaráltan célja - , de még nem különösebben kompromisszumos a használata az talán kijelenthető. E viszonylagosan moderáltabb erőforráséhsége és a régebbi (még Rust mentes) kódbázis, első számú célpontjává teheti régebbi op-k és gépek 3rd party buildek általi támogatására (hivatalosan (Win7 32bit és min 2014-es kiadású Linux 64bit a min támogatott) persze ezek nem támogatottak, de mivel teljesen open source, ezért bárki készíthet magának belőle saját buildet), és ez is lenne a hozzászólásom tulajdonképpeni célja, hogy ezeket aktuálisan egy kicsit csokorba gereblyézzem (Linux alá forgattam néhány ilyen régebbi procit/disztrót is támogató verziókat);

    - PM28-ra épülő Roytam1 féle XP buildek, úgy mint IA32 (SSE nélküli), SSE, és normál SSE2-es verziók
    - MyPal 29.3.0, sajnos a projektet lelőtték, de még így is viszonylag friss build XP alá (normál SSE2-őt igénylő)
    - NewMoon IA32 29.1.0, SSE nélküli build CentOS 6 alatt forgatva, tehát glibc 2.12 a min követelménye, gyak bármilyen 2012, vagy annál újabb kiadású 32bites disztrón fut (tehát pl 12.04-es (Precise) alapú Ubuntu vagy 7-es (Wheezy) alapú Debian és ezeknél újabb alapú disztrókon fut). Az online stream alap esetben Wheezytől fölfele, Precisenél az about:config-ban engedélyezni kell a media.libavcodec.allow-obsolete opciót és a böngésző újraindítása után már működik is.
    - NewMoon SSE 29.4.6, SSE1-es build CentOS 6 alatt forgatva.
    - NewMoon 29.4.6, normál (érintetlen default SSE2) build CentOS 6 alatt forgatva.
    - NewMoon SSE 31.4.2, SSE1-es build Ubuntu 14.04 alatt forgatva gcc-7/g++-7-el, tehát ha Ubuntu 14.04, 16.04 alapú disztrón szeretnénk használni (ezen 2 régebbi LTS kiadás még kap biztosnági frissítéseket esm-en keresztül, otthoni felhasználásra 5db gépig teljesen ingyenes), akkor szükség lesz ezek telepítésére az Ubuntu Toolchain ppa-ból vagy glibc tweaket is lehet alkalmazni, 18.04-hez nem kell, mert már alapból ez a deafult fordítója.
    - NewMoon SSE 31.4.2, SSE1-es build Debian 9 alatt forgatva gcc-7/g++-7-el, tehát ha Debian 9 alapú disztrón szeretnénk használni (ami még ELTS-el kapja a biztonsági frissítéseket), akkor szükség lesz gcc-7 forgatásra forrásból, pl az /opt/gcc-7 alá (én ezt választottam a build configon) vagy telepíthető az MX-17 test repójából vagy itt is alkamazható a glibc tweak. A Debian 10 és 11 már alapból újabb fordítókkal rendelkeznek, így ilyen alapú disztróknál nincs ezzel tennivalónk.
    - NewMoon 31.4.2, normál (érintetlen default SSE2) build CentOS 7 alatt forgatva, ehát glibc 2.17 a min követelménye, gyak bármilyen 2014, vagy annál újabb kiadású 32bites disztrón fut (tehát pl 14.04-es (Trusty) alapú Ubuntu vagy 8-es (Jessie) alapú Debian és ezeknél újabb alapú disztrókon fut.

    Alapvetően a legacy Firefox kiegészítők futnak vele, amiből szerintem az ublock-origin-legacy
    az amire szerintem a többségünknek szüksége van, vonatkozó hivatalos megfelelő verziójú nyelvi fájlok az általam forgatott buildek esetében működnek, ahogy ha jól emlékszem a Roytam1 féle buildekkel is, a Mypalnak viszont saját bejáratú nyelvi fájljai vannak.

    [ Szerkesztve ]

    Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

  • Fenyő

    őstag

    válasz Fenyő #2 üzenetére

    A Mypal linkjét nem sikerült helyesen be kopipésztezni (még az előző vágólap maradt benne), na nem mintha nem tudná megtalálni aki keresné, de akkor itt van helyesen, ha már szerkeszteni nem tudom.
    Amúgy, hogy még érdemi kiegészítést is hozzáfűzzek, hogy az egyes buildek milyen procikon futnak;
    - IA32: min cmov utasírás kell neki, tehát Pentium Pro, Pentium II és Mendocino Celeron, valamint klasszikus Athlon (Argontól a Thunderbirdig), Duron (Spitfire)
    - SSE: min sse utasítás szükséges, tehát a Pentium III, mobil és Celeron derivátumai (Katmai, Coppermine, Tualatin), bármilyen Athlon Xp és K7 alapú Sempron, valamint bármilyen Morgan vagy újabb magos Duron
    - normál avagy SSE2: min SSE2 szükséges, de az SSE3-as 32bit only procikat is ide sorolnám, mivel azokon is csak 32 bites böngésző fog futni amin szűkül a kínálat: Pentium 4, mobil és Celeron derivátumai (Willamete, Northwood, Prescott), Pentium M és Celeron M (Banias, Dothan), Core2 és Pentium dual core T2xx0 széria (Yonah)

    Amúgy ha már a szűkülő 32 bites világ szóba került (mintha mással is beszélgetnék itt :DDD ), akkor Windows alatt hamarosan már csak a Windows 10 32 bites verziójának lesz hivatalos supportja (2025-ig), a Windows 7 ESU és 8.1 supportjai a jövő hónapban járnak le.
    Linux alatt az Arch dobta legelsőnek 32 bitet, vmikor 2017 tájékán, aztán a Fedorából a 30-as volt az utolsó 32 bites verzió is (ennek vmikor 2020 tájékán ért véget a supportja), Ubuntuból a 18.04-es LTS verzióból választhattunk utoljára 32bitest, habár hivatalosan ez még 2023-ig támogatott, esm-el még +5 évig elmegy (ahogy a 14.04 és 16.04 kapja még az esm supportot), Centos-ból a 6-os volt az utolsó még teljes körűen támogatott 32 bites verzió (2020-ig), a habár a 7-es 32 bites verziója még támogatott (2024-ig), de annak már az SSE2 alapfeltétele, ill a kiegészítő (pl Epel) csomagokat gyakran kell forrás rpm-ből leforgatni hozzá, az utolsó mohikán aki még aktívan fejleszt 32 bitre az a Debian, az aktuális legfrissebb 11-es és még a készülő 12-esnek is biztos lesz 32 bites verziója, ha még az elts-t is hozzávesszük, akkor Debianon hosszúra nyúlik még a 32 bit haláltusája.

    [ Szerkesztve ]

    Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

Új hozzászólás Aktív témák