Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jerry311

    nagyúr

    válasz gaborbol #421 üzenetére

    Disk cserével igazából nincs nagy gond. Mármint olyan értelemben, hogy ha kihúzol egy disket attól még megy tovább. Ha elég sokat húzol ki, akkor van gáz, amennyire tudom ez kb. 14 disk (egy unit) egyszerre. Persze ehhez hozzátartozik, hogy mindezt csak úgy tervezés nélkül.

    Milyen raid configba megy ez a dolog?
    A diskeket csoportokba kell rendezni (disk group) és azokon kb. egyenletesen osztja el az adatokat. A disk csoportokon belül lehet létrehozni virtuális diskeket (vdisk), amik kifelé már úgy látszanak mint egy "sima" vinyó. Ezekre a vdiskekre lehet meghatározni virtuális raid-et, ami ebben az esetben csak annyit jelent, hogy mekkora redundanciája lesz a vdisknek.

    Mennyi disket lehet egyszerre cserélni,
    Attól függ... :)) Van egy nyers kapacitás, ami a diskek méretéből és darabszámából számolható és van egy "formázott" kapacitás. Ha van mondjuk összesen 20 TB vdisk vraid1-ben egy disk groupban, akkor a redundancia miatt kell 40 TB nyers kapacitás ugyanebben a disk groupban. Tehát annyi vinyót cserélhetsz egyszerre, hogy mindig maradjon legalább annyi nyers kapacitás, amin elférnek a vdiskek.

    mennyi idő alatt rakja újra a tömböt?
    Terheléstől és disk group mérettől és disk sebességtől függ. Egy disket néhány óra alatt ki lehet szedni egy disk groupból. Amit a képen látsz 48 disk, az kb. két hét alatt lett kiszedve a disk groupokból. (Diskenként kb. újabb 3-4 perc volt leállítani őket a GUI-ban és 2 másodperc fizikailag kihúzni. Bő két és fél órát ültem mellette, mire kiszedtem mindet. :((( ) Ez vraid tömböt nem épít újra. Viszont van rajta "re-level", ami újra elosztja a terhelést a fizikai diskek közt. Na, ez simán eltart napokig.

Új hozzászólás Aktív témák