Új hozzászólás Aktív témák

  • Apophis

    őstag

    Készítette: [oWn]f4te

    ----------------------------------------------------------------------------
    ----------------------------------------------------------------------------

    Gyakran felvetül a kérdés manapság, hogy az optikai / lézeres egerek korában mi szükség van egy (jó) egérpadra, hiszen a rágcsáló a legtöbb felületen "jól" működik.

    Még mielőtt érkezne a válasz, leszögezném; a várt élményhez nem csak egy jó egérpad szükséges, hanem egy megfelelő egér is (ezügyben az egeres topik tud némi támpontot adni). Ha játszunk, netán egyéb precíziós munkát végzünk a sajtfalóval, egy korrekt pad elengedhetetlen. Internetezéshez, Office-hoz nem kitétel a megléte, de ezen felhasználások során is kultúráltabb és komfortosabb érzetet ad.

    Miután ezt tisztáztuk, jöhet a megoldás az eredeti kérdésre; más a felület.
    Sokkal precízebben lehet velük használni az egeret. Máshogy siklik rajtuk, mint egy egyszerű asztallapon vagy 200 Ft-os TESCO-alátéten.
    A jobb kontroll mellett sok esetben még ott van a plusz kényelem is, (legtöbb esetben) a teflontalpak mérsékeltebb kopása, és végül a design (bár ez utóbbi igazából csak ráadás - nem valós ok, de talán egy lábjegyzetnyi helyet megérdemel).

    Ezeknek a padoknak az alját gumi borítja (a szövetekét teljesen, az alternatív megoldások esetén van, hogy csak kis csúszásgátló gumitalpak vannak), így nem mozognak el folyamatosan, miközben vadul cibáljuk rajta bináris haragunk közvetlen letéteményesét. :)

    Van olyan modell is, aminek kétféle változata van; egy gyorsabb (speed), ami jobban csúszik és egy lassabb (control), amin könnyebb megállítani az egeret rántás közben.
    Általában high sens-hez a gyorsabb padokat szoták használni, low / middle-sens-hez a lassabbakat. Persze ez nyilván személyi preferencia kérdése is. Ami beválik x-nek, nem biztos, hogy y-nak is be fog; szerencsére azonban léteznek egyetemes igazságok.

    Az egyik ilyen pl. az, hogy bár egy jó padtól nem leszünk pro-k, de csakúgy, mint a megfelelő egér esetében, segít abban, hogy kihozzuk magunkból a maximumot.
    Én úgy vagyok vele, hogy egy fail után kiborít, ha önnön hibám helyett a "felszerelésemben" kell keresnem a szűk keresztmetszetet (droppolt az fps, laggolt egyet, megugrott / kiakadt / remegett az egérkurzor a felületen, lefutottam a padról, stb.). De hát
    ki szereti az ilyet? Egy rendes gear esetében elfelejthetjük a hasonló szituációkat.

    Néhányakat elrettenthet az ár, de mint oly sok minden más, ez is relatív; nézzük meg, hogy mit kapunk a pénzünkért.
    Rengeteg féle / fajta felület közül válogathatunk, a legváltozatosabb méretekben, designokban, s a legtöbb (jó) pad meglehetősen tartós is.

    Sokan hajlamosak elhanyagolni a beviteli perifériák fontosságát, de ha már napi rendszerességgel ezek segítségével viszem az akaratomat a képernyőre, elvárhatom a komfortos és precíz használatot.

    Már 2 ezer forinttól is lehet használható dolgokat venni, a felső határ 15-20 ezer forint, de a jó padok ~90 % -a a 2500 - 10000 Ft-os határon mozog, leginkább ~5000 Ft köré betájolódva. Persze az ár sok esetben függvénye a méretnek is.

    Ilyen tekintetben a leghúzósabbak talán a Japánban készülő Artisan-padok, de a kiváló felületek (köztük egészen egyedi megoldások is; üveg-szövet hybrid) valóban elsőrangú gyártási minőséggel párosulnak.

    Jelentős ár-redukáló tényező lehet még az adott termék másodkézbőli beszerzése.
    Ne féljünk használt padot vásárolni; az állapot felmérésére itt is adódik lehetőségünk és ha olyan tulajtól vesszük, aki megfelelő módon vigyázott rá, nagyon szép darabokat szerezhetünk be - egészen nevetséges pénzekért (olyanokat is, melyek már nincsenek forgalomban).
    Több alkalommal vásároltam már én is így és még nem bántam meg soha.

    Egy jó pad vs. kommersz hulladék között a különbség ég és föld. Nagyon komolyan mondom, hogy ha már sikerült egy rendes egeret beszereznünk, ne ezen a párezer forinton spóroljunk. Nem fogjuk megbánni.

    Az ajánlott padok listája a hozzászólás alján található.

    Anyagok, méretek:
    ---------------------------

    Alapvetően 4 nagyobb csoportra osztjuk az alátéteket, anyaguk szerint megkülönböztetve:

    -szövet (/hybrid)
    -műanyag
    -fém
    -(savmaratott) üveg

    Személy szerint a minél vastagabb és nagyobb méretű szövet / Fibertek / hybrid padokat preferálom; kényelmesebbek, mint vékonyabb rokonaik. Nem beszélve arról, hogy lényegesen halkabbak, mint az egyéb anyagokból készült darabok.
    Elmondható, hogy ezek a szövetes megoldások a legelterjedtebbek. Szállításuk egyszerű; szimplán felcsavarjuk őket és belerakjuk dobozukba vagy pl. valamilyen nemesebb szeszesital díszhengerébe.
    Az is igaz, hogy a padot érhető esetleges sérülések miatt is kevésébé kell aggódnunk, mint keményebb társaik esetében.

    Ott vannak ugye még a műanyag-, fém- és üvegpadok is, tehát alternatívából nincs hiány, mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.
    Ezeket - a mindenféle szövetes megoldásokkal ellentétben - én annyira nem szeretem, mert egyrészt jobban eszik a csúszkát (az üveg különösen hamar leamortizálja!) az egér alján, másrészt pedig zavaró hangjuk van (ez persze teljesen szubjektív vélemény - van akit nem zavar, nekem az agyamra megy; a legtöbb műanyag paddal még nem is lenne igazán gondom, de az üvegek a faltövébe kergetnek). Ill. a rideg (és hideg) fém / üvegpadok nem a legjobbak az izületeknek.

    Nagy általánosságban elmondható, hogy jobban csúsznak, mint a szövetes dolgok (bár azok között is vannak ilyen szempontból kiemelkedő példányok), némileg hamarabb el is használódnak (persze vannak kivételek), ill. méretük legtöbbször meglehetősen korlátozott nagydarab, puhább barátaikhoz képest - ez utóbbi problémára azonban már létezik gyógyír, elég ha csak példának vesszük a fUnc ~40 cm-es műanyagpadjait.

    A méretet tekintve szerintem a nagy pad mindig jobb, mint a kisebb, akkor is, ha nem használod ki a teljes méretét.

    Azért, mert:
    -----------------
    -megfelelő elhelyezés esetén kicsit kipárnázza az alkart, ezért hosszútávú használat során kényelmesebb
    -ha csak egy 10x10 cm-es részt használsz is rajta, ha 2-3 év alatt esetleg bekopott egy kicsit, akkor fordítasz 90 / 180 °-ot a padon és ott a szűz felület ---> megsokszorozza a termék effektív használati idejét
    -garantáltan nem fog elfogyni az egér alól a lehető legrosszabb pillanatban
    -valamivel drágább, de ha valamikor el akarod adni, kicsivel többért tudod áruba bocsájtani (tehát értéktartóbb)

    Akárhogy is nézem, jobban megéri. Ha az elhelyezést meg tudod oldani, mindenképpen bátorítalak egy nagy verzió (ill. ha adott típusból létezik vastagabb is, akkor a nagyobb és vastagabb) beszerzésére, az árdifferencia a legtöbb esetben mindössze ~1-2 ezer forint.

    Az azonban bizonyos, hogy bármelyiket is veszed (az ajánlottak közül), ha vigyázol rá és néha szépen megtisztítod, hosszú évekig lesz hű társad.

    Az Allsop Raindrop GigaPad XL-em idén lesz 7(!) éves és ez nem látszik meg rajta. Persze nem olyan már, mint a vadonat új, de nagyon szép állapotban van. A Mantis-om és a QPAD Gate01-em is 4 éves lesz idén.

    Fontos megjegyezni, hogy a padnak is és nekünk is az a legjobb, ha egerünkhöz használunk hyperglide-ot / valamilyen skatez-t az optimális csúszási-élmény eléréséhez. Persze így nem csak a mozgatás lesz kellemesebb, de padunk élettartamát is meghosszabbítjuk.
    Szerencsére a legtöbb "célrágcsálón" már alapból teflontappacsok vannak, de évek alatt elkopnak ezek is, előbb-utóbb ajánlott lesz a cseréjük.

    Összességében a mindenféle teflonszalagokkal szemben (ezek közül a legjobb a QGlidz) a hyperglide a némileg drágább, ámde jóval tartósabb (és csúszósabb) megoldás.
    Ha talpaink kikoptak, netán szimpla műanyagból készültek (pl. MS WMO 1.1 / IM 1.1a), mindenképpen javallott a használatuk.

    Megemlíteném még az esetleges csuklótámasz-igényt; ezesetben az egyetlen értelmes All-in-One alternatíva az eXactRest-vel szállított Razer eXactMat (a Vespula-ra többen panaszkodtak már, hogy néhány hónap múltán jelentősen veszít a csúszási-faktorából). Vagy ott van még a kisméretű Allsop Raindrop, zselés csuklótámasszal.

    Ezek mellett léteznek azonban "mobil"-megoldások is, melyeket csuklónkra pántolhatunk.

    Padok tisztítása:
    ------------------------
    Szövet / hybrid --> hideg / kicsit langyos vizet szépen ráfacsar (a meleg víztől hullámossá válhatnak!), puha szivaccsal finoman, szálirány mentén megtörölget, majd hagyja száradni. Némelyik padot lehet 30 °C-os kímélőprogramos mosással is mosni (pl. SS QcK, Corepad C1).

    Műanyag / fém / üveg --> langyos vízzel alaposan átmos, finoman megtörölget valami puhább törölközővel / szivaccsal, hagyja száradni. Esetlegesen egy kevés, semleges zsíroldó-szert is lehet adagolni neki, de ezesetben mindig öblítsük újra tiszta vízzel is.

    Egyes padokhoz külön törlőkendőt is kapunk (pl. SS SX).

    Gondolom az alap, hogy nem árt, ha kezet mosol, mielőtt az egeredhez / padodhoz nyúlsz, és nem az új Everglide felett kezdesz bográcsozni. :)

    Ha elmész otthonról, a cuccost akár valamivel le is takarhatod és akkor nem száll rá a por sem.

    Tisztítás után egy kis extra tuning szövetpadokhoz:
    --------------------------------------------------------------------------
    Kb. minden benzinkúton kapható szilikonspray-ből nyomatsz a felületre, uszkve 30 cm-es magasságból, egyenletes oszlatással.
    Nem kell nagyon sok, de túl kevés sem. Aztán hagyod egy fél órát, 40 percet (ha tutira akarsz menni, 1 órát is) szikkadni valami szellősebb helyen.
    2-3 hétig (talán 1 hónapig is) jobban fog csúszni a kicsike.

    Arra viszont ügyelj, hogy ha bent csinálod ezt a műveletet, a pad alá bőséggel teríts újságpapírt, mert ha ebből a cuccból kerül a parkettára / csempére, lehet, hogy még 2-3 hónap múltán is random hanyattvágódásokkal fogsz szembekerülni.

    A szilikonspray alternatívája a kiváló minőségű fUnc Liquid. Ezt elsősorban műanyag felületekhez fejlesztették ki, de számos szövetpaddal is remekül működik.

    Ajánlott szövet / hybridpadok:
    ------------------------------------------

    Puretrak Talent (483 x 356 x 6 mm)
    Everglide Titan
    ........GamingMat: 355 x 254 x 4 mm
    ........MonsterMat: 444 x 355 x 4 mm
    Everglide Destrukt
    ........M: 268 x 214 x 4 mm
    ........L: 405 x 280 x 4 mm
    ........XL: 444 x 355 x 4 mm
    Allsop Raindrop GigaPad XL (390 x 330 x 4 mm)
    Razer Mantis Speed / Control (444 x 355 x 4.3 mm)
    Razer Goliathus Speed / Control
    ........Omega: 270 x 215 x 4 mm
    ........Standard: 355 x 254 x 4 mm
    ........Alpha: 444 x 355 x 4.3 mm
    Razer Goliathus Fragged Edition Speed / Control
    ........Omega: 270 x 215 x 3 mm
    ........Standard: 355 x 254 x 3 mm
    ........Alpha: 444 x 355 x 3 mm
    ........Extended: 920 x 294 x 3 mm
    Corepad C1
    ........Medium: 325 x 290 x 4.7 mm
    ........Large: 455 x 405 x 4.7 mm
    ........XXXL: 900 x 450 x 4.7 mm
    XTracPads Ripper
    ........L (XL): 432 x 280 x 3 mm
    ........XL: 451 x 356 x 3 mm
    ........XXL: 914 x 457 x 3 mm
    XTracPads Fat Mat (406 x 305 x 6.35 mm)
    XTracPads Hybrid (406 x 254 x 4 mm)
    SteelSeries QcK
    ........mini: 250 x 210 x 2 mm
    ........QcK: 320 x 270 x 2 mm
    ........QcK+: 450 x 400 x 2 mm
    ........QcK+: 450 x 400 x 4 mm
    ........QcK Mass: 320 x 285 x 6 mm
    ........QcK Heavy: 450 x 400 x 6 mm
    SteelSeries 5L (380 x 280 x 5 mm)
    QPAD CT
    ........Small: 285 x 200 x 1.5 mm, QGlidz
    ........Small: 285 x 200 x 4 mm, QGlidz
    ........Medium: 330 x 255 x 1.5 mm, QGlidz
    ........Medium: 330 x 255 x 4 mm, QGlidz
    ........Large: 405 x 285 x 1.5 mm, QGlidz
    ........Large: 405 x 285 x 4 mm, QGlidz
    QPAD XL
    ........HighSense: 285 x 200 x 1.5 mm, QGlidz
    ........HighSense: 285 x 200 x 4 mm, QGlidz
    ........MidSense: 300 x 250 x 1.5 mm, QGlidz
    ........MidSense: 300 x 250 x 4 mm, QGlidz
    ........LowSense: 405 x 285 x 1.5 mm, QGlidz
    ........LowSense: 405 x 285 x 4 mm, QGlidz
    QPAD Gate01
    ........LowSense: 405 x 285 x 1.5 mm, QGlidz
    ........LowSense: 405 x 285 x 4 mm, QGlidz
    QPAD UC
    ........Small: 285 x 210 x 3 mm
    ........Medium: 350 x 255 x 3 mm
    ........Large: 420 x 306 x 3 mm
    ........X-Large: 500 x 365 x 3 mm
    Artisan Hayate Soft
    ........M: 315 x 245 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Hayabusa
    ........M: 315 x 245 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Hien Soft
    ........S: 250 x 210 x 4 mm
    ........M: 320 x 250 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Hien Mid
    ........S: 250 x 210 x 3 mm
    ........M: 320 x 250 x 3 mm
    ........L: 420 x 330 x 3 mm
    Artisan Hien Hard
    ........S: 250 x 210 x 3 mm
    ........M: 320 x 250 x 3 mm
    ........L: 420 x 330 x 3 mm
    Artisan Hien VE
    ........S: 250 x 210 x 4 mm
    ........M: 320 x 250 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Shiden Mid
    ........S: 250 x 210 x 3 mm
    ........M: 320 x 250 x 3 mm
    ........L: 420 x 330 x 3 mm
    Artisan Shiden XSOFT
    ........S: 250 x 210 x 4 mm
    ........M: 320 x 230 x 3 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Shiden VE
    ........S: 250 x 210 x 4 mm
    ........M: 320 x 250 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    Artisan Shidenkai Mid
    ........S: 250 x 210 x 3 mm
    ........M: 320 x 250 x 3 mm
    ........L: 420 x 330 x 3 mm
    Artisan Shidenkai XSOFT
    ........S: 250 x 210 x 4 mm
    ........M: 320 x 250 x 4 mm
    ........L: 420 x 330 x 4 mm
    X-Ray Aqua3
    ........A315M: 400 x 280 x 1.5 mm
    ........A330M: 400 x 280 x 3 mm
    ........A315L: 450 x 350 x 1.5 mm
    ........A330L: 450 x 350 x 3 mm

    Ajánlott műanyag padok:
    ------------------------------------
    SteelSeries S&S (320 x 270 x 2 mm)
    SteelSeries xHD
    ........3HD: 250 x 210 x 2 mm
    ........4HD: 290 x 240 x 2 mm
    ........9HD: 320 x 270 x 2 mm
    fUnc sUrface 1030 (254 x 215 x 3 mm, zsinórtartó, speed / control)
    fUnc sUrface 1030 Archetype (292 x 240 x 3 mm, zsinórtartó, speed / control)
    fUnc U-Series
    ........U10S: 245 x 183 x 0.7 mm, speed
    ........U10S: 285 x 222 x 1.5 mm, speed
    ........U30R: 245 x 183 x 0.7 mm, control
    ........U30R: 285 x 222 x 1.5 mm, control
    fUnc F-Series
    ........F10S-14: 350 x 280 x 1.5 mm, zsinórtartó, speed
    ........F10S-17: 420 x 280 x 1.5 mm, zsinórtartó, speed
    ........F30R-14: 350 x 280 x 1.5 mm, zsinórtartó, control
    ........F30R-17: 420 x 280 x 1.5 mm, zsinórtartó, control
    X-Ray Thunder8 (250 x 210 x 4 mm, zsinórtartó, speed / control)
    X-Ray Thunder9
    ........BK1 / BL1: 350 x 280 x 4 mm, speed
    ........BK2 / BL2: 350 x 280 x 4 mm, control
    QPAD XT-R (350 x 260 x 4 mm, QGlidz)
    QPAD HeatoN
    ........M: 365 x 280 x 4 mm, QGlidz
    ........XL: 435 x 365 x 3.5 mm, QGlidz
    Razer Destructor (350 x 280 x 2.3 mm)

    Ajánlott fémpadok:
    ---------------------------
    SteelSeries SX (320 x 270 x 2 mm)
    Razer eXactMat (330 x 265 x 2.5 mm, mobil csuklótámasz (eXactRest), speed / control)

    Ajánlott üvegpadok:
    ----------------------------
    Icemat (250 x 210 x 6 mm)
    Icemat 2.0 (300 x 250 x 6 mm)
    SteelSeries Experience
    ........I-1: 250 x 210 x 4 mm
    ........I-2: 300 x 250 x 4 mm

    Egy jó egérpadhoz egy jó egér is kell ám. Itt kaphatsz ezügyben némi segítséget.

    Azt hiszem, ezzel egyelőre kész is az összegző. Elképzelhetőnek tartom, hogy a jövőben frissíteni fogjuk a post-ot.

    ----------------------------------------------------------------------------
    ----------------------------------------------------------------------------

    [ Módosította: 7 ]

    ...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

Új hozzászólás Aktív témák