Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zöldfülű

    csendes tag

    válasz Chaser #11 üzenetére

    Szia!

    Én hozzáírnék még egy részt, nevezetesen miért érdemes inkább büntetőeljárásban érvényesíteni a kártérítési jogaitokat és nem polgári perben....

    I. A polgári per átfutási ideje:
    A bíróság legkésőbb a kereset benyújtását követő 30 napon belül intézkedik a tárgyalási nap kitűzéséről. Erre vonatkozó határidő minimum 15 nap attól számítva hogy az alperes a keresetlevelet átvette -- azaz max kétszeri kézbesítési próbálkozás is beleszámítható a 15 napon kívül-- , maximum határidő a kereset bírósághoz benyújtásától számított 4 hónap. Ezen időintervallum közötti időre tűzik ki a tárgyalást (van néhány perfajta, pl a személyiségi jogokkal kapcsolatos per, melynek határideje ennél sokkal rövidebb, de a kártérítési perre a fenti határidők vonatkoznak)

    Az, hogy az ügy mennyire húzódik el, attól is függ, hogy mennyire erőteljes bizonyítékok állnak a rendelkezésetekre. Ha egyértelműen bizonyítja, akkor a másik fél talán nem olyan ... buta.... hogy elmegy másodfokig vagy még tovább, mert az csak az ő költségeit fogja növelni...
    Ha vitatható a bizonyító ereje a bizonyítékaitoknak, akkor lehet a per több tárgyalási napot is igénybe vehet még az első fokon, és lehet hogy lesz belőle másodfok azaz fellebbezés, perújítás vagy felülvizsgálat is... természetesen mindegyiknek megvannak a maga szabályai, hogy milyen törvényi feltételek fennállása esetén élhet vele bármelyik fél vagy a fél jogi képviselője akár önállóan is.
    De hogy kissé kézzelfoghatóbb legyen az egész csalásból eredő kárra levetítve: van banki bizonylatotok arról, hogy ti utaltátok a pénzt, de a másik fél nem küldött csomagot, ÉS a bankszámla ténylegesen a másik fél nevén van, akkor akár 2-3 hónap alatt is meglehet a pénzetek... (persze ha nincs jövedelme, vagy végrehajtás alá vonható vagyontárgya, akkor ez sokkal tovább is elhúzódhat...) Ha nem fizet önkéntesen, akkor a per lezárulása után a fizetési határidő eredménytelen letelte után megindíthatjátok a végrehajtási eljárást. Itt csak egy végrehajtási lapot kell benyújtani a szükséges mellékletekkel és viszonylag rövid idő alatt a bíróság elrendeli a végrehajtást, ezután elkerül a végrehajtóhoz az ügy ( a végrehajtót hatóságilag jelölik ki, nem ti választjátok) A végrehajtónak szintén van némi határideje az intézkedésre :F (persze sok kis határidő is sokra mehet..) Előlegeznetek kell a végrehajtási költséget, amit a törvény határoz meg tételesen attól függően mi volt a per tárgya vagy értéke, ez általánosságban 6%-a a követelt összegnek Illetőleg törvény lehetővé teszi azt is hogy ne kelljen előlegezni azt, de akkor bizonyos feltételeknek meg kell hogy feleljetek. Amúgy a polgári perre igaz az,hogy minden percselekmény költségeit előlegeznie kell annak a félnek aki azt kérte vagy akinek érdekében az felmerült. Ha pernyertesek lesztek, akkor természetesen ezt az összegen visszakaphatjátok, mert a másik félre ráterhelik. Némi vigasz, hogy mindazidő alatt amíg az eljárás folyik, a követelésetek kamatozik.

    II., Ha nincs hivatalos jövedelme az alperesnek vagy nincs behajtható vagyontárgya
    Először azt nézik meg, mennyi az a bizonyos összeg amit be kell hajtani rajta. Ha ez nem olyan jelentős összeg, akkor azonnali beszedési megbízással próbálják azt kiegyenlíteni, Ti jelölhetitek meg, hogy miből kívánjátok követelésetek kiegyenlítését. Ha van a másik félnek bankszámlája, akkor lehet kérni az abból való letiltást. Ha ez nem vezet eredményre, akkor utána néznek van-e az adósnak bejelentett munkaviszonya, vagy bármilyen más dologból származó pénzjövedelme. Ha ebből kiegyenlíthető, akkor ebből fogják, ha nem, akkor jön a vagyontárgy lefoglalása. Ez bármilyen forgalmi értékkel bíró vagyontárgy lehet, ezt határidő tűzésével és meghírdetéssel elárverezeik és a befolyt összegből egyenlítik ki a követeléseteket.
    Van még lehetőség közvetlen bírósági letiltás alkalmazására még a bíróság által a per végén, akkor ha pl ismert az adós munkahelye stb.

    Nos abban az esetben, ha semmi sem vezet eredményre, mindezek ellenére nincs semmilyen jövedelem, vagyontárgy amelyből letilthatnák a károtokat, akkor a bírósági végrehajtó ügyel arra, hogy időközönként leellenőrizze azt, hogy ezen viszonyok nem változnak-e meg. Azaz 1 év múlva nem lesz-e mégis jövedelme, vagyontárgya. stb. Az elévülési idő 5 év, mindezidáig ezek ismétlődnek. Annak érdekében, hogy öt év után ne szűnjön meg elévülés miatt a követelés a végrehajtók eljárási cselekményt végeznek pl akár egy hivatalos levél kiküldése, ez megszakítja az elévülési határidőt ami ekkor újra indul, azaz az öt év újból kezdődik.És ez így mehet tovább elméletileg addig amíg nem lesz egyszer a nevén olyan jövedelem amelyből a végig kamatozó követelés összegét le nem tudják vonni.

    III. Büntetőeljárás inkább és nem polgári.

    Büntetőeljárás során is több lehetőség van arra,hogy igényeteket érvényesítsétek. A)Elsőként ú.n polgári jogi igény iránti igényetek jelzésével még a feljelentés vagy az első tanúkihallgatás során. Ez azt jelenti, hogy kéritek, a bíró az elsőfokú tárgyalás során döntsön a kártérítésetekről. A bírónak joga van ezt megtagadni, de persze ha erre vonatkozóan a törvényi feltételek fennállnak.. Ha megtagadja, akkor azt az elsőfokú ítéletében meg kell indokolnia. (pl túlságosan elhúzná a büntetőpert mert bonyolult a kiszámítása) "a polgári jogi igényt a bíróság az ítéletben lehetőleg érdemben bírálja el, annak helyt ad, vagy azt elutasítja. Ha ez jelentékenyen késleltetné az eljárás befejezését, valamint a vádlott felmentése estén, vagy ha az indítványnak a büntetőeljárásban való érdemi elbírálását más körülmény kizárja, a bíróság a polgári jogi igény érvényesítését egyéb törvényes útra utasítja"

    B) Lehetőség van arra, hogy még a büntetőeljárás mellett, azzal párhuzamosan, azt megszakítva ú.n, közvetítői eljárást indítsanak. Ehhez szükséges az is, hogy a másik fél önként vállalja a kár megtérítését, illetőleg az ügyész beleeggyezzen. A másik félnek ez azért érdeke, mert jelentős mértékben csökkentheti ezzel a büntetése mértékét, esetleg elkerülheti a letöltendő szab.vesztés kiszabását egy felfüggesztettel ha a kár nem olyan túlzottan magas, vagy ha csökkentheti a letöltendő idejét is.
    Ezzel az eljárásfomával akkor lehet élni, ha magának a cselekménynek a büntetési tétele nem haladja meg az öt évet. A közvetítői eljárás maximum hat hónapig tarthat, ha addig nem kapjátok meg a kártérítést, azaz nem vezetett eredményre, akkor a büntetőeljárás folyik tovább.

    A büntetőeljárás során nektek az indítással részvétellel stb kapcsolatosan nincsen költségetek, azaz itt a polgárival ellentétben nektek nem kerül az eljárás semmibe. A kártérítést megkaphatjátok még az elsőfokú eljárás végén, ha a bíró azt megítéli végrehajtással, vagy ha közvetítői eljárás volt folyamatban akkor úgy.
    Abban az esetben, ha a bíró kimondja a terhelt bűnösségét, de a terhelt fellebbez és nem a bűnösség megállapítása, hanem a büntetés túlzott mértéke miatt, akkor az elsőfokú határozat részjogerőre emelkedik, ami azt jelenti hogy az ügy bár megy tovább, de ti a kártérítést ennek ellenére megkapjátok azaz a végrehajtás megindul.
    Végül pedig, ha a bíró elutasítja a polgári jogi igényetekről való döntést a büntetőeljárás során és kimondja annak polgári jogi úton való kizárólagos érvényesííthetőségét (de ugyanakkor az ítélet megszületik a terhelt bűnösségéről, akkor ennek az ítéletnek a birtokában a polgári úton történő érvényesítés is sokkal gyorsabban zajlik le, mivel nem kell bizonyítani azt a polgári eljárás során, hogy a követelésetek jogossága fennáll-e azt ugyanis a bűnösítő ítélet kimondja, csak az összegszerűséget kell bizonyítani...

    Üdv:
    Beatrix.

    [ Szerkesztve ]

    "Az ember egy kupacba gyűjti össze élete minden hibáját. Így hozza létre a szörnyet, amit végzetnek nevez" John Homes

Új hozzászólás Aktív témák