Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    Helló,
    SIT 630-as vezérlésű konvektoraim vannak:
    Vara-FÉG Basic (4.1.1 & 5.1.1) parapetes gázkonvektor
    Megéri külön digitális termosztáttal ellátni, illetve konvekPRO vezérlővel?
    Illetve itt kommenteknél vannak érdekességek: Gázkonvektorok vezérlése szobatermosztáttal? (e-gepesz.hu)

    Amit kinéztem:

    Idézem:
    "Az új típusú gázkonvektorokba épített két kimenettel rendelkező, heti programozású szoba-termosztátok és a KonvekPRO működése között alapvető eltérés van: A KonvekPro annak érdekében, hogy a konvektor vezérlése felett átvegye az uralmat, radikálisan beavatkozik a gázkonvektor működésébe. Ahhoz, hogy a KonvekPro működni tudjon, a gázkonvektor saját szoba-termosztátját a használónak a legnagyobb hőmérsékletű állásba 33 Celsius fokos állásba kell kapcsolni. A konvekPro ezt követően a konvektor saját szoba-termosztátjánál ki-be kapcsolós üzemmódban fogja szabályozni a szoba hőmérsékletét, a következők szerint: Azaz amikor a szobában hidegebb van, mint ami a KonvekPro programja szerint megkívánt, akkor a KonvekPro teljesen kikapcsolja a gázkonvektor hő-érzékelőjénél az elektromos fűtést, azaz a konvektor úgy fog működni, mint ahogy az tőle elvárt abban az esetben, ha a saját szoba-termosztátja 33 Celsius fokra van beállítva és a szoba levegője aktuálisan például 19 Celsius fokos. Azaz a konvektor csökkentett teljesítménnyel bekapcsol, majd igen rövid idő elteltével teljes teljesítményre fog átkapcsolni. Amikor a KonvekPro szerint a kívánt hőmérsékletet elérjük, akkor a konvektor hő-érzékelőjét, hirtelen ismét 33 Celsius fok fölé fűtjük elektromosan, tehát a konvektor rövid időn belül gyújtóégő állásba kapcsol. Ez oda vezet, hogy egy-két perces átmeneti időszakokon kívül, amikor a konvektor a legkisebb teljesítményű állapotában van, a gázkonvektor vagy gyújtóégő, vagy a legnagyobb teljesítményű üzemmódra kényszeríti a KonvekPro. Ez az üzemmód nem felel meg a gázkonvektor eredetileg tervezett üzemmódjának. Ennek belátásához első lépésként a téli gázszámlánk összegét kell elemeznünk. Átlagos esetben azt találjuk, hogy a gázkonvektorok (ahogy más gázfűtő készülékeké is ) kihasználtsága 10 és 20% -os, azaz a gázszámlánk havi összege annak az összegnek a 10 és 20%-a közé esik, amelyet azzal az elméleti feltételezéssel számolunk ki, hogy mekkora lenne a gázszámlánk, ha a gázkonvektor az egész hónapban, folyamatosan a maximális teljesítménnyel, azaz a megadott legnagyobb gázfogyasztással üzemelne. Így könnyen belátható, hogy abban az estben, ha a gázkonvektorokon beállított hőmérsékletet nem változtatjuk és a saját termosztátja vezérli őket, a gyújtóégő és a legkisebb teljesítményű állás között kapcsolgatva üzemelnek. A legnagyobb teljesítményre a gázkonvektorok alap esetben csak a felfűtések idejére kapcsolnak. Tehát alapesetben az év során elhasznált gáz 90 – 95%-át a gyújtóégő, és a legkisebb teljesítményű állásban tüzelik el a gázkonvektorok. A KonvekPRO esetén viszont az elhasznált gáz legnagyobb részét a készülék a legnagyobb teljesítményén fogja elégetni. A gázkonvektorok élettartamát azonban nem a KonvekPro által történő vezérléshez, hanem a saját szoba-termosztátja által történt vezérlés esetére tervezik. Ahogy a személygépkocsik sem díjazzák azt, hogy állandóan tövig nyomot gázpedállal használjuk őket, úgy a gázkonvektoroknak sem tesz jót az ilyen üzem. Ebből következően a KonvekPro-val átalakított gázkonvektorokra a gyári garancia nem terjed ki. Pár évvel ezelőtt a meghatározó magyarországi gázkészülék-gyártók és forgalmazók közösen aláírtak egy dokumentumot, amelyben az áll, hogy nem járulnak hozzá az általuk forgalmazott gázfogyasztó készülékek átalakításához, vagy a gázfogyasztó készülékek üzemi feltétételeinek módosításához. A gázfogyasztó készülékek átalakítása, vagy azoknak az üzemeltetési feltételeknek módosítása, amire a gázkonvektort tervezték csak a 426/216/EU(2016. március 9.) - GAR- rendeletben foglaltak betartásával megengedett. Ami azt jelenti, hogy egy gázfogyasztó készülék üzemi feltételeinek módosítása, vagy átalakítása kizárólag az adott készülékmodell vonatkozásban kiadott EU-típusvizsgálati tanúsítvány alapján megengedett. Az előbbiek alapján nyilvánvaló, hogy a KonvekPRO a konvektorok élettartamára nézve hátrányosan módosítja a gázkonvektorok üzemi feltételeit. Ellentétben a KonvekPRO esetével, azok a gyárilag beépített „amerikai rendszerű” szoba-termosztátok, amelyek kisebb hőigények esetén csak a gázkonvektor csökkentett teljesítményét kapcsolják be és csak abban az estben kapcsolják a gázkonvektort a legnagyobb teljesítményre, ha a beállított szoba-hőmérséklet és a kívánt szoba-hőmérséklet közötti különbség nagyobb a programórán beállítható hőmérséklet-különbségnél, például 1 Celsius foknál. A gázkonvektorok jelentős sugárzó hőt bocsájtanak ki. Logikus, hogy a hőérzeti hőmérséklet ingadozása (ami kívánat
    A KonvekPRO-val a régi gázkonvektorok esetében is gondok vannak: A régi, CR1-es gázszelepekkel felszerelt készülék esetében, amelyekről a felvezető cikkben szó van, a gázkonvektoroknak teljesen szabálytalan az a beállítása, amikor a főégőt a gázkonvektor fokozatosan teljesen ki tudja kapcsolni. Szerintem egy gyártó nem értékesíthet úgy egy szerkezetet, hogy a szerkezethez mellékelt használati előírásában egy másik gyártmány szabálytalan beálltására ösztönzi a vásárlóit, vagy feltétezi egy másik termék szabálytalan használatát. A KonvekPro esetében sokkal rövidebb lesz ugyan, de egy-két percig szintén fenn fog állni a gázkonvektor szabálytalan üzeme. Ezen túlmenően semmi garancia sincs arra, hogy a főégő „kikapcsolt” állásában a kombinált gázszelep nem fog valamennyi gázt átengedi a főégő felé. Ugyanis a csökkentett teljesítmény beállítására készült csavarokat nem arra tervezik, és nem is arra gyártják ezeket a csavarokat, hogy a gáz útját teljesen el lehessen zárni velük. Egy csökkentett teljesítményt szabályozó csavar tökéletesen megfelel abban az esetben, ha vele a gázátáramlás a legnagyobb érték 30%-ig lecsökkenthető. Akkor vajon minek terveznék az ilyen csavarokat gázelzárásra alkalmasnak? Azaz az, hogy ezekkel a csavarokkal a gázátáramlás egyes esetekben teljesen megszüntethető, csak egyedi esetek és véletlenszerűen fordulhat elő. Ráadásul nem is állapítható meg könnyen az, ha mégis megmarad egy minimális gázátfolyás a főégő felé, hiszen a főégőn kiáramló gáz nem lép ki a konvektorból, a tűztéren belül marad, majd a kéményen, vagy a külső-fali szerelvényen át távozik a konvektor belsejéből, a szabadba, így gázérzékelőkkel nem mutatható ki könnyen. Összegezve: Az előbbiek szerint vázolt üzem semmiképpen sem felel meg annak a használatnak, amire a gázkonvektort annak idején jóváhagyták. Az ilyenfajta átalakításra az sem szolgál mentségül, hogy a gázszerelők esetében is előfordul, hogy a gázkonvektort szabálytalanul állítják be.
    Fazakas Miklós Feren | 2019. jún. 14."

    [ Szerkesztve ]

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    Oké, akkor leegyszerűsítem :D

    SIT 630-as vezérlésű konvektoraim vannak:
    Vara-FÉG Basic (4.1.1 & 5.1.1) parapetes gázkonvektor
    Megéri külön digitális termosztáttal ellátni, illetve konvekPRO vezérlővel?

    Igazából nekem arra kellene, hogy:
    1. Éjjel nem szeretem a 22+ fokot, eddig éjjel nyitva volt az ablak bukón, de rezsicsökkentés csökkentés idején, ez annyira nem nyerő megoldás.
    2. Komfortosabb is mint bukóra állítani, vagy mindig a Sit 630 vezérlőt manuálisan tekergetni.
    3. Éjjel elég 16-18 fok bőven, ahhoz meg kevesebb gáz kell.
    4. Benne maradnék garantáltan a limitben.

    Amiket tehát kinéztem eddig:
    KonvekPro + COMPUTHERM Q7 RF RÁDIÓFREKVENCIÁS PROGRAMOZHATÓ SZOBATERMOSZTÁT

    vagy: KonvekPro + Computherm E400RF

    Két konvektor van, 40 nm-es lakásban. A Nappali az olyan, hogy eddig a nagyobbik konvektor fűtötte a nappalit, a fürdőszobát is, amikor nyitva volt annak az ajtaja és a WC-t az egybenyitott konyhát. Igazából oda nem látom értelmét felszerelni, mert 6-os fokozaton sem tudta 24 fok fölé tolni.

    Szóval csak az én szobámban lenne jelentősége, mert én tényleg nem szeretek 22 fok fölött aludni. Nappal viszont szeretem ha nem kell hosszú nadrágban ülni.

    A konvektorok 2020 márciusában lettek beszerelve, tehát viszonylag eléggé újak, és nem CRx vezérlés hanem Sit 630. Anno évekkel ezelőtt megkérdeztem a gázszerelőnket, hogy mi a véleménye a termosztátos megoldásokról, azt mondta: hogy bohóckodás, érdemben nem jelentenek megtakarítást. Oké, az is egy vélemény.

    A kérdés az lenne, hogy mik a tapasztalataitok? Megéri beruházni? Megtérül? Igazából már akkor is elgondolkodnék, hogy mégis beruházok rá, ha működik úgy, hogy valóban hűvösebb lesz éjjel, és nappal meg felfűti.

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Eagl3 #129770 üzenetére

    Ja azt elfelejtettem írni, hogy teljes mértékben szigetelt a lakás. Vadonatúj nyílászárók vannak felszerelve. Igazából annyira jó a szigetelés, hogy a bukóra állításnak a másik oka az volt, hogy elkerüljem a penészesedést. Az én szobámban volt ez. A másik nagy, nappaliban viszont egy TOSOT TDN10AY-K4EBA1A páramentesítő ment tavalyig (a WC-ben és a fürdőszobában bukóra volt állítva az ablak). Önmagában a páramentesítés havonta 9000 Ft áramot evett meg, és rengeteg párát nyertünk ki, naponta olyan 3-4 ürítés volt. Ami a majdnem 2 literes tartállyal számolva, nem egy gyenge érték szerintem. Tavaly már elértük azt, hogy a lakás nagyon ritkán penészesedett, sőt inkább egyáltalán nem kellett SZAVO-val lefújni. Tehát maga a lakás szigetelés az olyan jó, ha be vannak zárva a nyílászárók, akkor csak a penészesedés okozna gondot, annyira nincs légáramlás, még úgy sem, hogy AERECO szellőzők vannak az ablakokon fent, de hiába voltak nyitva, akkor is penészesedés volt.

    4. éve lakom ebben a lakásban. Eddig még sosem kapcsoltam ki éjszakára a fűtést. Sőt, mivel azt írja a konvektor leírása, hogy inkább ne avatkozzak be sűrűn az automatikába így arra törekedtem, hogy viszonylag állandó legyen a hőmérséklet. Inkább bukóra állítottam az ablakot éjszakára, és penészesedés megoldva, és kellemes volt aludni is :D

    Csak télen használunk gáz, a fogyasztásunk így éves szinten:

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Eagl3 #129780 üzenetére

    Köszi, most néztem, vannak árak ...

    #129781tothjozsi96: ehh, akkor lehetséges :( Mondjuk szigetelés előtt GG volt az energetikai tanúsítványa. Utána meg nem csinálták meg :D

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz tothjozsi96 #129783 üzenetére

    "Az hogyha leveszed a fűtést, azzal sokkal több energiát fogsz veszíteni. Pont az a jó hogyha egy szinten tartod a hőmérsékletet, vagy éjjel max fél-egy fokkal vegyed visszább, de ne több fokkal.."

    Igaz, amúgy az tűnik a legjobb megoldásnak ha 18-20 fok közé állítom be éjjel-nappal.

    Vagy a 2-es vagy a 3-as fokozat. Eddig 2020/2021, 2021/2022 telét 5-ös fokozaton toltam végig :D Így lényegesen kedvezőbbnek fog tűnni.

    #129785Eagl3: Aztán olvasgattam az oldalon, és láttam, hogy ez kiesik. A jó benne, hogy ilyet általában az csinál aki új aktív vagy passzív házat épít. Neki éri meg... ott már ez nem olyan combos tétel.

    #129786tyielow: Egy nap pár percet fogok szellőztetni, a bukóra nyitom dolgot elfelejtem.

    "Egyébként én a kezét eltörtem volna annak aki kitalálta ezt a bukó funkciót az ablakokra. Sokan megköveznek most, de rühellem mikor valaki azt mondja szellőztetett, és kinyitja 5 percre bukóra az ablakokat."

    Arra jó, hogy ne tudja a szél kicsapni, illetve ha véletlen jön az eső, akkor a lakást sem árasztja el a víz :D

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz tothjozsi96 #129798 üzenetére

    A leírás szerint félfokozat az nincs. Tekerősnek tekerős, de csak fokonként kattan.

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

  • GoodSpeed

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    Helló, 18 éve van egy APC E-10G típusú túlfeszültségvédős elosztóm, aminek van egy olyan funkciója, ha nincs rendben a földelés, akkor piros leddel jelzi! Sajnos ezt már nem gyártják, több, újabb APC-s túlfeszültségvédőm is van, pl APC PH6VT3-GR, de ezt a jelző funkciót nem tudják. A kérdés, hogy tudtok e ilyen elosztókról, amik jelzik ha a földeléssel baj van?

    be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

Új hozzászólás Aktív témák