Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz TheProb #139632 üzenetére

    Fektesd hanyatt a klímát, hogy felfelé fújjon! ;]
    Aki szerint ez így jó volt, biztos megcsinálja neked. :DDD

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Dorian #139666 üzenetére

    Előző lakásnál, Budapest XI. ker. kiemelten fontos útvonalon is volt, van szabályzás. Kértünk állásfoglalást a hepciás lakóközösség, a semmirekellő közös képviselet és néhány tulajdonostárs miatt a területileg illetékes építészirodától.
    Az utcafronton annyi volt a kérés, hogy ahol már van telepített kültéri egység, ott annak függőleges vonalába essenek az új készülékek (pl adott ablakok jobb, vagy éppen bal oldalára). A közterületként működő udvarra, amit 16 lépcsőháznyi társasház zár körbe, semmilyen kitétel nem volt, pedig az erkélyek mindegyike ezen az oldalon volt.

    Mi nem telepítettünk klímát, feleségem SZVB tagként ment utána, mert a közös képviselőnek azt sem lehetett elhinni, amit kérdezett. A működés törvényességének vizsgálatát folytatták a társasház ellen, gatyába kellett rázni az SZMSZ-t és akkor már a klímákra is akartunk húzni egy irányelvet. Többek között ezzel kerestük fel az önkormányzatot úgy, hogy a 130 albetétből kettőnek az önkormányzat a tulajdonosa. Úgy volt segítőkész az önkormányzat, hogy pikkelt (okkal) a közös képviselőre, a máló homlokzat miatt előírt egy javítást és a kiszabott 1 mFt-os büntit is beszedte. A lépcsőházi üvegportálok cseréjét felfüggesztette kb 60%-os készültségnél, visszabontatta és a helyreállítást írta elő, mindezt a közös képviselő hibája miatt.

    Nem feltétlenül kell elhinni, amit a közös képviselő mond, mert sok házat kezel, a munkája annál egyszerűbb, minél standardabbak a házak. Nem feltétlenül érdemes odamenni az önkormányzathoz egyéniben, mert egy lakást, egy üzlethelyiséget, egy helyrajzi számot könnyebben leráz. De ha a társasház keresi meg azzal, hogy van igény klímára a lakások 20-40%-ában, milyen módon lehet a kültéri egységeket kihelyezni úgy, hogy a lakások, erkélyek hasznos alapterülete ne sérüljön számottevően.
    Lehet, hogy előírják a kondenzvíz elvezetését, hogy ne a járdára csepegjen ellenőrizetlenül és ehhez ereszcsatorna fog kelleni, meg elő fognak írni valami egységes küllemet, ami az elhelyezésből, színvilágból áll, de mindenképp a megvalósítás felé nyitnak majd.

    gordonfreemN: a gyalogátkelőhelyen a kerékpáros csak a kerékpárt tolva kelhet át szabályosan. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz TheProb #139674 üzenetére

    Ikea székalátét, egy tangess-görbe szerint meghajtott sablonra felcsavarozod, vagy ragasztod és odaállítod a háttámlához.
    A görbét kivághatod akár egy szál laminált padlóból is. Alul, felül 1-1 laminált lap, közte 3 szál fenyő léc. Dizájnloni is lehet, beraksz még 1-2 lamináltat és polcként használod.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz biker #139675 üzenetére

    Teljesen mindegy, mi van leírva. Egy kerékpárosról, gyalogosról azt kell feltételezni, hogy analfabéta, nemhogy tudja, ismeri és magára nézve kötelezőnek elfogadja a kreszt. :U

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Z_A_P #139683 üzenetére

    Tokba nyíló ajtó. A burkolatváltóra zár az ajtólap, de mégis befelé nyílik. Tetemes felára van. :(
    Vagy raksz egy szélesebb küszöböt.

    Esetleg visszavágod a hidegburkolatot, felvésed és azt az 5 sor lamináltat újra rakod. Ha meg tudod csinálni magad, ez az út olcsóbb.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz eastsider #139705 üzenetére

    Nullás ecset, kihegyezett fogpiszkáló. Autós topikban a kavicsfelverődések javítására szokták javasolni.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz eastsider #139707 üzenetére

    Mi van rajta? Bútor... Ha nem laminált forgácslapból van, akkor is lehet még lehet rajta akryl, vagy PU, vagy UV, vagy oldószeres lakk, vékony, vagy vastag lazúr, wax, festék.
    Paraszt megoldásként tudom javasolni a 36-színű színes filctollkészletet.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Flowtation #139708 üzenetére

    Általában 17-18 cm a lépcsőfok magassága és 30 cm a belépése. A 80 centit ha 4 felé osztod, akkor lesz 4 db kicsivel magasabb fokod, ha 5 felé, akkor db kicsivel alacsonyabb fokod. Ha kitaláltad, mi legyen, akkor az egészet told lefelé a lap (és szerelési hézag) vastagságával.
    A 30 mm vastag rétegelt lemez már önmagában teherhordó. Csinálsz két tetris-elemet oldalra a 40×40-esből és fokonként egy helyen összekötöd a 20×20-assal.

    A rétegelt lemez és a vas közé tegyél velemi távtartót, pl 5 mm vastag gumilapot. Így az ott összegyűlő víz ki tud száradni, nem szívja fel a fa.
    A lemezeket rögzítheted kapupántcsavarral, vagy alulról a fába hajtott tessauer anyával.

    Én megfúrnám a lábazatot és 1-1 csavarral odahúznám a fém szerkezetet a falhoz, el ne mozduljon.
    A felső fok legyen mélyebb, legyen helyed toporzékolni, mikor kilépés után visszafordulsz behúzni az ajtót. Ez lehet akár egy méter is.
    Viszont ha már 1 méter, akkor lehet pihenő is, a lépcső pedig elfordulva a fal mellett jöhet le.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Met #139715 üzenetére

    Szerintem a menetes szálat tőre szokták húzni. Ha az a hozzáférhető, én 2 fordulatot lazítanék rajta, az anyát kézzel felhúznám, kontraanyát alá és úgy húznám meg a menetes szálat.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Z_A_P #139723 üzenetére

    Mintha azt írnák, hogy ytongra nem lehet semmit sem felrakni, ami dinamikusan terhelné. Kerékpártartó, bordásfal, kihúzható TV-konzol.
    Szerintem csak azért írják, mert volt pár okos kivitelező, aki oldalanként 2-2 db 4*40-es beütős dübellel oldotta meg a feladatot.
    Az autógyártónak nem kell értenie a falazathoz.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #139755 üzenetére

    Be lehet ragasztani a tükröt a csempe síkjába, még ki is lehet fugázni.
    A vágott élt említették már, olyan méretet válassz, ami a csempe egész számú többszöröse, pl egy 300×600 mm lap esetén 904×1202 mm (2 mm fugahézagokkal).

    Nem tudom, milyen világítást akarsz. Tükör fölött karos világítást úgy teszel fel, ahogy akarsz. A tükör mögötti világítás (savmart tükör esetén) viszont kell a tükör mögé rakni ledet, aminek van beépítési mérete is. Vannak már hidegburkolathoz illeszthető ledprofilok is, az mehet a tükör köré is.
    Ledhez kell tápegység is. A tápegység és a ledszalag közti vezeték is lehet hosszabb, például teheted a tápot a mosdókagyló alatti szekrénybe is. Egy kültéri ledtáp ugyan drágább, de megvan a szükséges IP-védelme és a magasabb üzemi hőmérséjletet is jobban tolerálja. Kapcsolni meg kapcsolod ugyanúgy fali kapcsolóval a 230 V-os ágat.

    Még egy gondolat, ami esetleg segít. Vannak burkolható revíziós ajtók akár mágneses rögzítéssel. Ez is lehet tükörrel burkolt. Ha akarod és van helyed, tehetsz mögé üreget.

    Ami viszont nekem, szemüveges közellátó embernek szempont: elég közel tudjak állni a tükörhöz borotválkozás során. Az előző lakásban a savmart, hátulról megvilágított tükörnek volt egy kerete, ami kb 10 centit elemelte a faltól. Ez rátakart a vezetékre és a tápegységre is, de a nagy előnye, hogy ennyivel is közelebb volt az arcomhoz. A mostani tükör csak egy akasztón lóg, kb 1 centit ha eláll a falsíktól. Mondjuk, már előtte villanyborotvára váltottam, így legalább nem vágom meg magam.

    Arra készülj, hogy esetleg a tükör széle elkezd barnulni, idővel le akarod majd cserélni. Nem mindegy, ez milyen rombolást fog kívánni.

    Az új lakásba velük csináltattam üveget. Kb 105×80 cm méretű, savmarással körben díszített, széle szögben lecsapott. Kértem rá biztonsági fóliát hátulra és kétoldalt akasztót is. A biztonsági fólia egyben tarja, ha törne, az akasztó meg kb 5 cm széles, könnyen lehet poícionálni.
    Kértem szállítás (meg tudtam volna oldani) és szerelést is (kőkemény greslap domború 3D hullámos felülettel). Kijöttek, de a belső kommunikációban elsikkadt a gres, így nem hoztak megfelelő fúrót. Dehát már kifizettem.
    Feljelölték az akasztók helyét, otthagyták a tiplit, akasztót, illetve a két fúrás fejében az egyik műanyag ablakomat újra ékelték, jó is lett.
    Talán 85 ezret fizettem szállítással, mindennel együtt. A lakás egyik dísze az a tükör. :K

    [ Szerkesztve ]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz zsolt008 #139760 üzenetére

    Ha a hőszigetelés hőszigetelő képessége fontos, akkor a Fischernek van heroinárban rá hőhídmentes rendszere. Ha nem, akkor a hosszú ászokcsavar mellett a vegyidübellel beragasztott menetes szál is jó, a lényeg, hogy a rendes falazatban fogjon.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Ringman #139769 üzenetére

    Tolóajtóhoz rendszeresen keresnek itt görgőt. Nekem kétszárnyú lengőajtó volt az egyik oldalon, ahol 100 cm-t ért át. Az úgy volt megoldva, ahogy nyitottam, fokozatosan emelkedett is az ajtólap, kvázi egy éken fordult el. Az ék legalacsonyabb pontján állt egymással szemben a két ajtólap és a szokásos mágneses csík zárta össze őket vízmentesen. Nincs benne rugó, nincs benne mechanika, nem is megy tönkre.

    Az üveglap alján lévő szilikonos vízvető viszont barnult, penészedett is. Végülis a Szatmáriánál találtam hosszas keresés árán megfelelő lelőgásút, ami a 6 mm-es üvegre rámegy. 8 mm-es üvegnél sokkal nagyobb a választék a profilok terén is.

    A lengőajtóm kifelé és befelé is nyílt.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #139777 üzenetére

    Ha még nincs burkolva, semeddig sem tart a kapcsolótól a mosdókagylóig is vésni egy csövet és onnan fel a kiállásig. ;) Mivel úgyis hidegburkolat megy rá, egy ovis csoport tehetsége is elfogadott a javításhoz.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    Én viszont kazánhoz keresek szünetmentes tápegységet. Van valakinek bevált kedvence?

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Jaded #139786 üzenetére

    Rácsot szoktak a kavics alá tenni, ami nem engedi a kavicsot terülni. Persze a rács sérülhet a kocsi súlya alatt, illetve a kavics nem feltétlenül takar rá mindenhol.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    Megnézted, hova mutat a link?

    biker, Ringam: köszi, nem tudom, kéri-e a színuszos tápot a kazánom. Neten akarom leadni a rendelést a 14 nap elállas miatt.
    Beüzemelem, lecsapom a villanyórát és meglátom, megy-e.

    Ahogy láttam, vannak felcsavarozható szünetmentesek, az jó. Ide lesz. [kép] [kép]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz TheProb #139819 üzenetére

    Ami még kimaradt, hogy hány fokot tartasz a klímával. Nem mindegy, hogy 20°C, vagy 26°C.
    Lakatfogóval tudod mérni a klímához menő kábelt. Legrosszabb esetben a klíma takarólemezét leveszed, a sorkapocsból kikötöd a vezetéket, teszel rá egy lengőcsatlakozót, illetve a helyére egy dugvillás kábelt és be tudod ott üzemelni az okos konnektort.

    A klíma mellett megnézném a hűtőt, fagyasztóládát is. Esetleg csapd le egyesével a kismegszakítókat, hátha kiderül, van-e valahol gubanc.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz TheProb #139821 üzenetére

    Villanybojler. De egy rosszalkodó táp is tud viccet. Hifi, pc, tv, telefontöltő... Csak pár dolog, amit használaton kívül lusták vagyunk áramtalanítani.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz gordonfreemN #139823 üzenetére

    Laminált padlót kinyomópisztolyis ragasztóval! Valami rapid ragasztó, Mester, Soudal, stb.
    Amikor a padlóra rakod a lamináltat, ott is az új elemet a korábbiakhoz pattintod, a klikk feszül. A gravitáció segít és a már lerakott mező nem mozdul. Na, falon ez nincs meg, a ragasztónak kell megoldania.

    A gipszkarton és a vakolt fal is nedvszívó felület, ami a ragasztó kiválasztásánál szempont. A laminált hátulján egy vékony vinyl fólia van, hogy az alulról jövő nedvességet nem kapja fel egyből. Ez nem nedvszívó felület.

    Amúgy meg sínrendszerrel tetszőleges laminált mehet falra, mennyezetre.

    Ragaszthatsz vinylt, az is ellenálló.

    Van kimondottan konyhákba gyártott dekorlemez, 2-4 mm vastag tábla, sokféle minta.

    Falon is ugyanazok a követelmények a síkkal szemben, mint padlón: száraz, pormentes, nem hepehupás.

    Olyat válassz, ami azért kibírja, ha vizes ronggyal letörlöd, nekiütődik a háttámla, asztal sarka.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz föccer #139846 üzenetére

    Óóó, lehet azt. Kiveszed, hátulról üvegszálas műgyanta több rétegben, elöl pedig műanyag hegesztő, festés, vizes csiszolás, polír.
    Ja bocs, érdemben...

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz föccer #139849 üzenetére

    Ti... Én megvettem az acéllemez kádat 3,8 mm vastag anyagból. :D Szidtak is vele, mint a bokrot, amikor berakták a helyére.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz bigdady #139871 üzenetére

    Nagy kérdés, hogy mitől repedt meg.
    Ha egyszerűen elengedett az anyag, mert rosszul van alátámasztva, akkor azt vastagon kell kenni... :(
    Az akryl egy polimerizált műanyag, nem több. Mintha egy elrepedt tejfölös vödröt kéne megragasztanod. Meg lehet jól csinálni, csak munkaigényes, költséges. És kérdés, hogy a sérülés oka a javítás után is fennáll-e.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csubuka #139874 üzenetére

    Borítsd szét. Én kaputávirányítóban cserélgetem a kapcsolókat, párszáz Ft a nagy drágulás óta a 3 darab.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Z_A_P #139880 üzenetére

    Öntapadós, felhön. Matrica eltávolítóval a ragasztója is lejön.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Dorian #139906 üzenetére

    Nekem sokat segített, hogy bő tucatnyi albérletben laktam, sok dologgal kapcsolatban lett saját tapasztalatom, ami alapján a saját igényeimet tudtam definiálni.

    Például milyen fűtést akarok, vagy kád vs zuhany. Tűzhely típusa, burkolatok típusa, stb.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csemberlen #139913 üzenetére

    Egy gyrost egy ezresért még burkolhatsz a legtöbb helyen. ;]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Eagl3 #139948 üzenetére

    Az önterülő nem lesz automatikusan vízszintes, ahhoz segíteni kell neki. Enyhe lejtést könnyen lehet neki adni. Kültéri is van belőle.
    Az ilyen teraszrendszereknél a lábak szintezhetőek, a púpokkal nem kell foglalkoznod, csak a gödrökkel. Vagyis nem kell szépnek lennie.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Eagl3 #139950 üzenetére

    Továbbra is: téged nem a púpok zavarnak, hanem a gödrök. A negatív meredekségről lefolyik a víz, a pozitívről nem.

    Szintezhető rendszer 20 mm-es greslaphoz például. 25-225 mm-ig fokozatmentesen szintezhető.

    A beton felülete érdes, porózus, ami víz rájut, az nem folyik el maradéktalanul, hacsak nem adsz neki valami ökör mértékű lejtést. Amúgy a szintezhető rendszernek ez is az előnye. Az erkélyajtónál (valószínűleg itt lenne amúgyis a beton legamagasabb pontja) használod a legalacsonyabb lábat, a mező szélén, ahol lefolyik a víz, a legalacsonyabb ponton pedig a legmagasabb lábat. Így a követ vízszintes lesz az alatta lévő lejtés ellenére.

    Szálas anyagoknál, pl WPC, vagy fa teraszburkolat esetén viszont a szálakat is lejtetni kell, mert a bordák közt, vagy az üreges WPC-ben megülő víz okozhat gondot. Na nem baj.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Eagl3 #139953 üzenetére

    Mintha nem láttunk volna még olyat, hogy egy út megkerülje a hegyet. :U
    A gödör lokális mélypont. Simán lehet púpok garmadája is a betonban, de ha nincs lokális mélypont (gödör), nincs tócsa.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz cOxeR #139957 üzenetére

    Én maradék bútorlap alá csavaroztam 4 db önbeálló gumikerekes görgőt és kaptam egy ilyesmit alacsonyabb kivitelben, olcsóbban.
    A háromajtós ruhásszekrényt úgy vittük át feleségemmel egyik lakásból a másikba, hogy ki se pakoltunk belőle. Küszöbökön keresztül persze.
    A lap kb 55×60 cm. Mosógép, hűtőszekrény éppen elfér rajtat, de a nagy szekrényt megbillentve billen a talp is és emelkedik a görgő.

    Nálad ahogy nézem, a szekrény alja nem egységes, mintha a függőleges osztások között darabokból állna az alsó lap. Szerintem ha csak középen, vagy csak a két végén lenne megemelve, megrogyna. Én vágatnék valahol egy megfelelő méretű lapot, 4 görgő nagyjából középre, ráhúznám a szekrényt és tolnám.

    A szőnyeges megoldást nem javaslom, megkarcolhatja a parkettát. Láttam már ilyet sajna.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz cOxeR #139964 üzenetére

    Én meghagytam azt a gurulós alkalmatosságot. Tegnap is azon ülve a robogó mellett pucoltam ki a légszűrőt. :D
    Láttam, hogy hidegburkolat, csak nem tudtam, milyen más felületeket érint még a logisztika.

    A TMK-s kocsi jó ötlet. :K Ha egyben van a szekrény akkor sima ügy. Ha fel tudod tenni a szekrény végét a kocsi elejére, akkor ha más nem, spaniferrel felhúzod rá a maradékot. :D
    Mindenesetre ha masszív, egyben lévő a szekrény, és a mérete megengedi, akkor nem variálnám túl. Simán lehet erre-arra döntögetni, így több lépcsőben akár méter magas bakot is alátehetsz. :K Csak hát a kép alapján annyira ótvar antik hatást keltett, ami attól összetörne, hogy az oldalára fektetik. :B

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz laci06 #139973 üzenetére

    A lépésálló szigetelés tömörödik. Nálam is van ilyen az egyik sarokban. Semmit ne csinálj vele, amíg nem akarod felverni a betont.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Sanyi.mTs #139978 üzenetére

    Ha a redőnylefutó engedi, akkor van klipsszel a káva külső oldalára rögzíthető fémnkeretes szúnyogháló. Munkahelyen használok ilyet.
    A redőnytok alá be lehet húzni alulról, de ha két oldalt a lefutó útban van, akkor nem.

    Viszont van rolós szúnyogháló, amit a redőnylefutón kívülre lehet szerelni. Nem kell a karbantartáshoz levenni, csak felengedni. Hátránya, hogy alul is egy vízszintes léc, ami a párkányra ül és megfogja a csapadékvízzel feláztatott koszt.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz laci06 #139981 üzenetére

    Ezt nem tudom. Nekem megállt 3-4 mm-nél. Az aljzatbetonban nem fut semmi, az aljzatbeton és a szerelőbeton közt mennek radiátorokhoz, csapokhoz vízcsövek és az elektromos hálózat java része.
    Az aljzatbetont csíkokban véstük fel, kőzetgyapot szigetelés volt alatta kb 3 centire tömörödve. A hőszigetelt vízcsövek is kb ilyen vastagok, lépésálló EPS200-at vettem szintén 3 centiset, ezeket vágtuk be a vezetétek mellé.

    Az előszoba-étkező és a kamra aljzatbetonja azért nagyobb darabokban hiányzott, ahol a süllyedés van, ott az osztógyűjtő, kazán, bejövő hidegvíz, innen megy a melegvíz és a hidegvíz a fürdőbe, konyhába tovább.
    A kamrában pedig a kismegszakító szekrény, 37 felszálló csővel, a másik falon az "IT-központ" két konnektorral, 3 csővel a lépcsőházból és 14 UTP vezetékkel, valamint innen megy a koax is 2 szobába.

    A süllyedést csak ebben a sarokban tapasztalom, abból a helyiségből az étkezőgarnitúra alatti kb 8 m2-es betontábla maradt meg egyben, meg még egy kb 1 m2-es a kisszoba és a fürdő között. Egy amőba alakú placcot kellett kibetonozni, aminek a legnagyobb darabja szintén kb 6 m2, annak a kazán (kéménystrang és vasbeton főfal) felőli sarka van megsüllyedve. A friss beton 100×100×6 mm-es betonhálóval lett megerősítve. Magában a sarokban egy nagyobb cipősszekrény áll, kb 80 kg nagyon max.

    Nálad ha nem fut a betonban semmi, akkor nem lesz baj szerintem. A szerelőbetonhoz szoktak rögzíteni csöveket, nagyon sokat kell süllyednie az aljzatbetonnak, hogy kárt tegyen a csövekben.
    Mindenképpen említsd meg az előző tulajnak, kérd el a generálkivitelező elérhetőségét, egy házra 10 év garit szoktak adni. A fotón legyen egy pénzérme is a hiba mellett szemléltetni a hiba mértékét.
    Van ott akkor 1 mosógép, egy szárítógép, egy 200 literes MHV tároló és a kazán, mindez egy 7-8 m2-es helyiségben. Ez nincs 100 kg/m2 terhelés, bírnia kellene.

    Ha nem kell hozzányúlni, akkor a következő festésnél le kell venni a szegőcsempét, a falat megigazítani és a szegőcsempét újrarakni. Addigra kimozogja magát a betonod.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz laci06 #139988 üzenetére

    Fehér, vagy barna fa erezetes laminált szegő mehet oda, nem üt el nagyon, olcsó, könnyen bontható és eltakarja a rést. Ha lepattintod, nyomon lehet követi a változást, ha megállt, lehet csempézni, vagy fugázni.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz laci06 #139989 üzenetére

    Általában az ajtónyílásokban a betonban is dilatáció van, esélyes, hogy a két helyiség is két külön fűtési kör. Lehet, hogy épp a dilatációs hézagba kellett fúrni a tipliket, ezért is törtek el.
    Nem tudom, milyen méretű csavarokról van szó, de ha van rá mód, akkor én valami ilyesmi acél dübelt tennék a vegyi dübelbe. Van M6 méret is, amihez szintén lehet kapni többféle hosszban süllyesztett fejű csavart, recés a dübel, nem fog elforogni a körülötte megkötő vegyi dübelben és nem is olyan hosszú, hogy bajt csináljon.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz elekresz #140022 üzenetére

    Nem tudod hasznosítani a csapadékvizet pl locsolásra? Ha igen, akkor én szivattyúval a rámpa aljába mart vályúból gyűjteném. Nyilván ez talán az egyik legnagyobb macerával járó átalakítás.

    Face szokott feldobni mindeféle videót. Vannak önműködő gátak: víz esetén egy úszó a járdaszintből kiemel függőlegesbe egy fém lemezt, ami szépen rázár a mellette lévő kerítésalapra. Teljesen automata, a lemez alatti üregben összegyűlő vízszint emeli fel. A hátránya, hogy amíg áll a víz, addig nem tudsz a kocsival közlekedni.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #140023 üzenetére

    A vizes/gépész. Ő rögzítette le a szerelőbetonra a csöveket. Az estriches csak egy szintet tartott, amit meghatároztak neki. Nem ő tehet róla, hogy ez a szint nem takar rá a csövekre.

    Nálam ettől csúnyább, de nem volt szempont. A kazán alatt van a sarokban, a kazántakarás földig ér majd, el fogja takarni.

    [ Szerkesztve ]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #140038 üzenetére

    Csináld meg, amit kér, aztán szívd a vérét a vízköves fekete szerelvényekért! ;]

    Milyen anyagból vannak a Mofém zuhanytelepek? Lehet őket festeni, én alu profilokat itt szoktam szintereztetni. Itt ugye a vízkő lesz a kérdés. A topikban még a gyári felületek közti különbség is kijön pl Kludi, Grohe, Mofém szerelvények esetében. Nem hinném, hogy egy utólagos felületképzés érne annyit, mint a leghitványabb gyári.
    A minőségre nem lesz panasz, műanyag meg azért ne legyen, mert kemencében ráégetik a festéket és azt a műanyag megsínli.

    Vízvezeték: nem opció egy pici 45°-os, vagy 30°-os rámpa rakása csempéből, ami rátakar a csőre? Ezt a bútor hátuljából is ki lehet vágni és ugyanúgy rá lehet tolni a falra. Persze sután nézne ki, de hátha elfogadható.

    A csövet amúgy nem toldanám, viszont hollanderekkel bátran játszanék. :K

    [ Szerkesztve ]

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #140059 üzenetére

    Junior Evo van nekünk is, de nem ilyen falba süllyesztett okossággal. Előző lakásban süllyesztett keverőcsapot tettünk fel a zuhanyzóba: egy mobil zuhanyfej és egy esőztető közt lehetett váltani. Nekünk a színe nem volt szempont, jó volt az inox/króm a szerelvényekből. Azt mondta az ottani égetnivaló gépész, hogy a falban lévő rész a lényeg, az legyen tartós, hogy ne kelljen hozzányúlni. Réz tömbből gyártottat vettünk. Sima egykaros keverőcsap, ami két output közt váltott. Kis fürdő, épített zuhany, kellett a hely.
    Az új lakásba kád került, több hely volt, viszont kevesebb flanc és hosszabb távon is fenntartható működés volt az igény. Így sima falon kívül kádcsaptelep lett (Mofém Junior Evo) és hozzá egy Grohe mobil zuhanyfej rúddal.
    Megnéztünk persze modernebb, dizájnosabb, falon belüli dolgokat is, de ami tetszett, az egymaga annyiba került, mint az összes mostani szerelvényünk együtt véve, másrészt nem épp a tartósságáról híres olasz gyártótól. Elengedtük.
    Amúgy a 10 centis ytongfal a kád rövid oldalán és a 30 centis ytong főfal a hosszú oldalán elbírta volna.

    A vízvezetéknél a padlófűtés csöveket mondod? - Erre mondtam, hogy egy ferdén csempézett rámpa a sarokban eltakarná a csövet.
    Akár vizes vágóval vágasd méretre a lapokat, a széleket gérbe, hogy szépen felfeküdjön a vízszintes és a függőleges síkra, így ugyanazt a fugahézagot lehet tartani, mint a padlólapok között.
    Nekem a sarkos dobogó sehogy sem tetszene, hülyén néz ki, látszódna rajta, hogy szükségmegoldás. Lehetne gyártatni oda valami lábazatot fehér, vagy szürke festett MDF-ből, de az a lábazat, ami kellő mélységgel rendelkezik, baromi magas kéne legyen, hogy az arányai meglegyenek.
    Viszont a ferde rámpát sok panel WC-ben, fürdőben látni, tudom, hogy az is a szükséges rossz, ami az akkori építési technológia következménye, de azért abból a felújítottak között már láttam szépen, igényesen megcsináltat. Kicsit olyan, mint az autó oldalán lévő lyuk helyére cápakopoltyút vágni. Kissé tájidegen az adott típuson, de végülis jól néz ki.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz gordonfreemN #140060 üzenetére

    Meg lehet hajlítani. Lefordul a falsíkban arra a szintre, ahol a padlóban lesz és azon a síkon fordul el a vízszintes síkon. Az, hogy valaki nem tud valamit, még nem biztos, hogy nem lehet megcsinálni.

    A másik megoldás: betolja a csövet hátra, hogy a szükséges ív nek megcsinálja a helyet a burkolat síkja mögött. Ó, igen, ehhez mélyebbre kell vésni a falat, abban rögzíteni a csövet a betonozás előtt.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz tknof1871 #140061 üzenetére

    Az anyában, ami a fali elzáróra megy, kell lennie gumitömítésnek, az tömít. Ha nincs, akkor szerelvényboltban kérj.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz moma #140067 üzenetére

    Ahogy írták, tudni kellene, mik a lehetőségek.
    Családi ház, vagy társasház? Összközműves (víz, gáz, villany már bent van)? Napelemre van-e lehetőség, hajlandóság?

    1. pletykálnak, hogy belátható időn belül gázkazánokat már nem fognak forgalomba hozni. Amúgy én gázpárti vagyok. Most a rezsidémon adott mennyiségű gázt, villanyt és pedzegetik már, hogy vizet ad normál áron egy háztartásnak. Ha gáz nincs, attól nem lesz nagyobb a villany kvóta. Viszont ha nincs villany (áramszünet), akkor a gázkazán sem megy. Mi ezért veszünk egy szünetmentes tápot.
    Villany: nagy segítség, ha egy részét magad tudod megtermelni: napelemek, esetleg szigetüzemű. Ugyanígy a vezérelt áram és egyéb kedvezményes tarifák, amik kiépítéséhez pénz kell.
    2. Személy szerint a padlófűtést nem szeretem. Tucatnyi helyen laktam már, zömmel albérletben, így van tapasztalatom. Hidegburkolat, szőnyegpadló, laminált, fa parketta, padlófűtéses, radiátoros, konvektoros kombinációkkal. A padlófűtész szempontjából a hidegburkolat a legelőnyösebb, ami fűtési időszakon kívün az év 8 hónapjában hideg. Ilyen lakásban fáztam föl életemben először és utoljára, azóta hordok benti papucsot (a koleszos éveket leszámítva).
    Radiátor a jelenlegi lakásban bevált, kombi gázkazán, 40°C-os előre menő a kéttagú, nagy méretű radiátorokhoz. Nem annyira meleg a radiátor, hogy a sugárzó hő zavaró legyen, viszont a lakás szigetelése miatt nem is jár sűrűn a kazán. Az alattunk lakó miatt nem szívja el az Anyaföld a hőt tőlünk.
    3. Milyen a hálózati víz nyomása. Az előző lakásban átfolyós gázos vízmelegítő adta a használati melegvizet. Lecseréltük, mert nem tetszett, hogy van egy minimális nyomás, aminél bekapcsol a kazán és ez magas volt. Villanybojler lett helyette. 6 bar körüli hálózati víznyomás magas volt, a bojler kapott egy nyomáscsökkentőt. Akár csepegve is jött a melegvíz, de azért lehetett tudni zuhanyzás közben, hogy valaki mosogat. Ott távhő volt radiátorokkal.
    A mostani lakásban kombi gázkazán adja a fűtést és a használati melegvizet is, ez a kazán már kis nyomásnál is bekapcsol, itt is lehet tudni, ha valaki zuhanyzás mellett mosogat. Erre az automata keverőcsapok adnak megoldást, viszont azok csak egy hőmérséklettartományon belül működnek. Tehát nem tudsz sima hidegvizet kiengedni, a bojleren, kazánon beállított csirkekopasztó vizet és ha nem fér a csap alá a felmosóvödör, akkor erről le is mondhatsz.

    Az, hogy a hőenergiát a padlófűtéshez, radiátorhoz mivel állítod elő, szíved joga. Lehet ez gázkazán (bélelt kéménnyel, EPH-val, gáztervvel, kéményengedéllyel, 10 évig garis szervizeléssel, kéménysepréssel), vagy elektromos áram (levegő-víz, vagy föld hőszivattyú) is. Utóbbi előnye, hogy napelemmel meg tudod termelni a szükséges energia nagy részét, vagy akár az egészét. Továbbá fan coil beltéri egységekkel a lakótér hűtését is meg tudod valósítani.
    Ha pénz nem számít és magamnak építkeznék, akkor padlófűtésem, mennyezet hűtésem, fűtésem, radiátorom és fan coil-om is lenne. A padlófűtéssel temperálnám a hidegburkolatot télen, nyáron, a radiátorokkal fűtenék, a fürdőszobában a kádat, zuhanyzó falát is körbe csavarnám fűtéscsővel, mennyezettel temperálnék nyáron, amire a fan coil rásegít nappal és szigetüzemű mindezt napelemmel. Indukciós főzőlap mellé vennék egy gázzsámolyt, meg egy palackot és hajrá bogrács, wok, tárcsa, öntöttvas grillap!

    Elektromos padlófűtést engedd el. Nagyon kevés olyan melegburkolat van, ahol a gyártói garancia érvényes rá, ha mégis találsz ilyet, akkor is sok olyan buktató van, ami voltaképp kivitelezési hiba. Amíg nincs baj, addig jó, de amikor van, akkor a kivitelezési hibát fogják megállapítani, a kivitelező pedig ki fog bújni a felelősség alól.

    Dorian: mitől jobb az indirekt tároló a bojlertől? Felújítás előtt rákérdeztünk a gépésznél, hogy kell-e nekünk, de lebeszélt róla. A kazántól nincs messze se a konyha, se fürdő, amiatt nem kell sem a tároló, sem a keringető szivattyú. Ha két helyen is kiveszed belőle a vizet, ugyanúgy csökken a nyomás.

    Az előző lakásban 7 éve kötöttük ki a gázt és álltunk át villanyra. A fűtés távhő volt. A rezsink összege talán havi egy ezressel lett magasabb. A korábbi alul villany, felül gáz szabadonálló tűzhelyet egy villanysütő és egy indukciós főzőlap váltotta fel. Ebből arra következtetek, hogy főzés szempontjából kb mindegy, hogy indukciós, vagy gázos.
    Ami viszont tény és nem tetszik, hogy az indukcióson a wok kb használhatatlan arra, amire kitalálták, nincs semmi, ami az edény oldalát melegítse és a wok pedig úgy tud dolgozni.
    Ami viszont nem hiányzik és a gáztűzhelynél követelmény: elszívó, légbeömlő, mágnesszelep, a hőszigetelt ablakok szigetelésének szisztematikus meggyalázása, az évről évre megjelenő hülyébbnél hülyébb szabályozások.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz moma #140077 üzenetére

    A villanykazán hatásfoka a legrosszabb a lehetőségek közül. Pontosabban a vegyes tüzelésű kazáné lehet, rosszabb, de ki tudja, mennyiért veszed a tüzelőt? :D

    Régi ház gyatra hőszigeteléssel (nyílászárók, falak egy dolog, de a legfelső szinten a födém is számít).

    Gáz és önálló kémény van → kéménybélelés és kombi gázkazánnak hajrá!
    A padlófűtés lomha, lassan melegszik fel, de tartja a hőt, a radiátor gyorsan melegít, de nem tartja a hőt. Nem is minden helyiségbe jó a padlófűtés, nem ugyanaz a hőigény sem. Pl egy fürdőbe melegebb kell, de nem olyan sok ideig. Nálunk a konyhában fűtőtest sincs.

    A vizes padlófűtéshez új beton is kell, annak költsége (bontás, sittelés, kiépítés) és ideje van, pár hónap száradás idő, mire melegburkolattal burkolható. Ha most beton van lent, akkor a padlófűtést elengedném. Falba vésni a fűtéscsöveket a radiátorhoz.
    Ha viszont vakpadlós, párnafás alépítmény van, akkor betonoznék és akkor már mindent a betonban vinnék: vizet, áramot.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz Chris0321 #140079 üzenetére

    Nálunk az erkélyen ott a dedikált 3×2,5 mm2 vezeték a klímának külön kismegszakítón. Klíma nem kell, de ha a szükség úgy hozza, egy hőszivattyút rá tudok kötni a radiátoros osztógyűjtőre, falon kívüli csövezéssel hamar megvan.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #140082 üzenetére

    Igen. Egy trapéz keresztmetszetűre vágni a csempecsíkokat a vizes vágóval és ferdén odafektetni, csemperagasztóba. Csempét csemére szabad ragasztani.

    Ha bontani kell, a csempét is bontani kell. A fugát javítani, a javított és a régi találkozása sosem lesz tökéletes, látszani fog.
    És akkor még izgulhatsz, hogy a toldás hogy tart, a bontáskor sérült-e a cső.

    A gépészünk azt mondta, hogy a Mofémek mözül a Mamba a legtartósabb, elvétve kellett csak javítania, cserélnie. A Junior Evo ehhez képest egy hulladék, sokkal volt dolga.
    Megnéztem a gyártó oldalát, mindkettőhöz van alkatrész, ugyanúgy 10 év gari mindkettőre, de a Mamba nagyon nem tetszett. Ennek tudatában döntöttünk feleségemmel a Junior Evo mellett. Ez került a kádhoz, mosdóhoz és mosogatóhoz is. 2 éve használjuk, eddig nincs hiba vele, mondjuk, mi baja is lenne egy két éves csapnak? :D
    Lehet, hogy a Mamba örökké tart, de nem akarunk örökké egy csúnya csapot használni. Viszont 10 évente belefér egy szép csap cseréje, ráadásul ha ugyanaz a típus, akkor a csere plug&play, fogóm van, meg tudom csinálni.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz pjen #140083 üzenetére

    Szükségmegoldásnak jó lesz. A fürdőszobai törölközőszárítós radiátorban a vízkör mellett van fűtőpatron is, fürdéskor biztosan nem fázunk, amúgy meg fel tudunk venni egy melegítőt és van vastag takaró. Legfeljebb az osztógyűjtőn, torlószelepekkel priorizálunk az egyes helyiségek között és csukjuk az ajtókat, ezzel is visszafogva a hőigényt.
    Nameg csövezve van, mehet oda nagyobb keresztmetszet, vagy több fázis is.

    De ez már olyan apokalipszist feltételez, amikor egyrészt nem fogok szakembert találni, másrészt nem akarok tartósan élni benne. :U

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz moma #140087 üzenetére

    A tető osztatlan közös tulajdon, számodra a legfelső lakószinten viszont megérne egy kérdést a közös képviselő felé. Szerintem a tulajdoni hányadod arányában hozzájárulna a lakóközösséga tetőfelület használatához, ha a tető műszaki állapota megengedi a tejes tetőfelület hasznosítását.

    A padlófűtést körönként tudod szabályozni. Minden körre kell egy termosztát és egy elektromos csap, amit a termosztát nyit, zár. Ha a helyiségenkénti szabályzás a cél, akkor azt az elején tisztázni kell a gépésszel, mert úgy kell kábelezni, szenzorozni a lakást.

    Fa hatású melegburkolat. Laminált padló, SPC, vinyl, furnérparketta, szalagparketta, meg ki tudja, még mi. Láttam 25×100 cm lapmérettel fahatású tűfilcet. Annyira rövid, tömött szálú volt, hogy amíg le nem hajoltam és meg nem érintettem, azt hittem, laminált, vagy vinyl.
    A melegburkolat egyrészt jobban lefogja a padlófűtés hőjét, másrészt a hőmérsékletváltozásra nagyobb méretváltozással reagál. A fa, fa tartalmú padlók ezen felül a nedvességváltozásra is méretváltozással reagálnak.

    Meglévő parkettát újra rakni drága dolog. Óvatosan kell bontani, szálanként megtisztítani, újra rakáskor óhatatlanul kelleni fog pótlás, ami az eltérő kora miatt színben elüt, esetleg egyedileg kell méretre gyártani. Annyi plusz élő munka van vele az új gyártású parketta ellenében, hogy lehet, elviszi a meglévő faanyag árelőnyét.
    Arról nem is beszélve, hogy a hagyományos csaphornyos parketta (22 mm vastag, egyrétegű) alkalmatlan a padlófűtésre, egyszerűen nagyon mozog és túl sokat szigetel. Vékony (10-15 mm), rétegelt (2-3 rétegű) parketta való padlófűtésre, ha már faparketta.

    Hálózati víznyomás: kell egy manométer, amit valamelyik csak helyre kötsz ideiglenesen. Vizes szakiknak szokott lenni.

    Rosszul írtam, a manapság fancy termosztátos keverőcsapokra gondoltam.

    A klíma és a fan coil kb ugyanaz, mindkettő esetében van egy közeg, ami a helyiségben lévő egység radiátorán keresztül áramlik és az egységben lévő ventilátor ezen a radiátoron keresztül áramoltatja a helyiség levegőjét. Ha hűteni akarsz, hideg a közeg, ha fűteni, akkor meleg.

    Nekem hónapokba telik, mire megszokok egy padlófűtéses hálószobát. Más a hőérzet, nehezen és rosszul alszom benne. A radiátorral csak akkor van bajom, ha 80°C-os előremenővel fűtenek, mint például Apám. :W Viszont a padlófűtés előnye, hogy nagy felületen egységesen melegít, nincsenek hideg sarkok a szobában, illetve a meleg levegő természeténél fogva felfelé száll, így térdmagasságban is kellemes meleg van. Sokan mondják, hogy lebegteti a port. Tőlük általában nem hallunk takarítási tippeket. ;]
    Nem feltétlenül egy helyiségen belül kell kombinálni, hanem igény szerint. De például radiátorra teríthetsz nyirkos konyharuhát, vagy száradó befőttesüveget, melléállhatsz, amikor húz a görcs... Egy padlófűtés látványa, tudata nem tölt el melegséggel. Hidegburkolatos, 36 m2-es garzonban elindítottam a padlófűtést, úgy 3 óra múlva emelkedett lehetett is érezni, hogy valami történik, 5 óra múlva lett 15°C-ról 20°C úgy, hogy közben öcsémmel ketten szuszogtunk. Radiátorral sem biztos, hogy mindenhol meglett volna ennyi idő alatt a 20°C, de hogy a radiátor mellett 20 perc után már biztos. ;]

    A konyha kicsi egy akármilyen radiátorhoz. :D 2,2×2,3 méteres, plusz van egy falüreg a hűtőnek. A konyha és az étkező-előszoba közt van egy üvegportál egy pici ytongfallal, ezen a falon van egy 100×60 centis radiátor. A konyhaajtó rendszerint nyitva van és ezt a kis helyiséget az étkezőből is befűtjük. Az ajtó leginkább főzéskor van csukva, akkor meg megy a tűzhely, sütő, bukóra nyitott ablakkal sincs gond. Télen ha éjszakára becsukom a konyhaajtót, mert zavar a hűtő mormogása, akkor is csak 2°C-kal hüvösebb a konyha reggelre, mint a hálószoba, ahol a termosztát van. Mire lefő a kávé, addigra már egyforma a hőmérséklet.

    Valamelyik okos elintézi, hogy ne legyen gáz, akkor gáz lesz. Ez hozná meg azt a szükséget, hogy villannyal kelljen fűtsünk.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

  • macilaci78

    nagyúr

    válasz csababarca #140089 üzenetére

    A legtöbb laminált ragasztásánál ugrik a gyári garancia. Ez alól tudomásom szerint a HARO Silent CT rendszere a kivétel, de az amúgyis drága HARO lamináltra még egy alapáras Kaindl laminált árát számolják rá és a lerakása is haladatlan, bonyolult, tehát drágább.

    Hogy a kővel színeljen, azt meg lehet oldani. Fentről lefelé kell gondolkodni. A kőnek és a lamináltnak is van egy rendszervastagsága. A kő alatt ott a ragasztó és a beton, illetve a hidegburkoló a melegburkoló előtt dolgozik. A melegburkoló szempontjából a kő szintje adottság. Ha a laminálthoz szükséges minimum alatt van, akkor szívás van.
    A laminált alatt ott az alátét, a párazáró és a kiegyenlített, sík, száraz aljzat. Cementestrich esetén max 2%CM nedvességtartalom a megengedett, padlófűtésnél 1,8%, általában ezt kívánja meg az összes gyártó. 2 méter hosszon max 2 mm szinteltérés a vízszinteshez képest, illetve 70 centin max 1 mm. Ha ezek megvannak, akkor burkolható, egyébként csiszolni kell az aljzatot, vagy önterülő aljzatkiegyenlítővel ellátni.
    7-14 mm vastagságban lehet laminált padlót venni, illetve 1,5-5 mm vastag alátéteket, a párazáró fólia 0,2 mm vastag PE fólia. Ezekből lehet összelegózni a szintet.
    Nyilván kiválasztod a laminált padlót, az adni fogja a vastagságát. A padlófűtés miatt inkább 1,5-2-3 mm vastag alátétfólia jöhet szóba. Ami hiányzik a kő szintjéhez, azt aljzatkiegyenlítővel lehet megoldani.

    A lamináltakat csak egy irányba tudod rakni, visszafelé elég nehéz pattintani. 1-2 sort még csak-csak megoldanak, de egy 40 m2-es nappalit bajosan. Általában 10×10 méteres mezőt lehet egyben rakni, ha közben válaszfalakat, oszlopokat kell kerülgetni, az nehezíti a rakást. Ajtónyílásokban szokás dilatálni, küszöböt, burkolatváltót használni. Egyébként is főszabály, hogy ahol az aljzatban dilatáció van, ott a burkolatban is. Ennek mellőzését lehet látni akkor, amikor a csempeburkolat keresztben el van repedve például egy ajtónyílásban.

    Drágán, de jól dolgozó kivitelezőt tudok ajánlani.

    Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Új hozzászólás Aktív témák