Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lo_jo

    senior tag

    válasz <Adamsky> #8 üzenetére

    Persze, persze. Aztán majd akinek hétfőn nem nyitja a kártyája az ajtót, az meg így járt. Pénzügyi-tőzsdei világban jobban félnek a próba tűzriadótól, mint az igazitól, mert bevett szokás, hogy vissza már nem mindenki mehet, maximum a biztonságiakkal, hogy a személyes holmiját elvihesse kartondobozban, de közben még csak nem is köszönhet a mostmár volt kollégáinak. Nagyon nem lepődnék meg, ha itt is ilyen “váratlan fordulat” lenne hétfőn.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Lokids #18 üzenetére

    És tulajdonképpen egy honlapról van szó.

    Ez után szerintem ne várd, hogy bárki leáll veled a témában komolyabban vitázni, mert nem lehet ekkora hiányosságokat egy fórumon pótolni.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Lokids #25 üzenetére

    De ha nem használod és látszólag kicsit sem értesz hozzá, akkor miért kételkedsz abban, hogy hány ember kell hozzá? Értem, hogy meg tudod állapítani egy kenyérről, hogy az jó vagy rossz, de ha te sosem sütöttél még, akkor inkább ne kérdőjelezd meg a péket, mert csak magadat minősíted.

    Kicsit olyan a hozzáállásod, mint amikor a biológiából, fizikából, kémiából csak épp meg nem bukottak hirtelen virológusnak hiszik magukat és jobban akarnak tudni mindent, mint azok, akik évekig tanulták és évek óta csinálják.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Tuomas #47 üzenetére

    Ez elég kétélű fegyver. Nagyon függ a tech stacktől, ha tudják, hogy mit akarnak, akkor arra lehet célzottan embereket keresni vagy saját maguk által képezni. Viszont az ilyen arányú elvándorlás nagyon megnehezít sokmindent. Ha lelépnek azok az emberek, akik ismerték az egész architektúrát meg részletesen az egységeit, akkor már egy migrálás is vérhugyozással járhat a maradóknak.

    Saját szememmel láttam ilyen példát: Outsource-ban dolgozom, ügyfél kért egy csapatot egy migrációra, nálunk szépen összerakták, bekerültünk, de addigra már sokan felmondtak az ügyfélnél, mert nem kértek a multi pár zsarnok fejesének a mikromenedzseléséből. Kb. 2 hét után kiderült, hogy a mi csapatunk is szét lesz dobva a már meglévők között, 2 ember marad migrálni. Az eredetileg tervezett 1 évből 4 éves szerződés lett évenkénti felülvizsgálattal, a migráció azóta sincs meg (3 évnél járunk), én bekerültem egy csapatba, ahol 1,5 év után “rangidős” QA lettem, a 8 devből 6 lett, közülük 2 volt az eredeti csapatból. 2 év alatt 3 dev lead ment el csak tőlünk, de lelépett még 7-8 kulcsember a cégtől, többnyire architect és tech lead pozíciókból. Mindez csak azért, mert jött egy multi, ráerőltette viszonylag gyorsan a saját fejlesztési irányát (és ezzel elvárásait) egy jól menő közepes cégre úgy, hogy közben meg nem adott forrásokat az infrastruktúra fejlesztésére és az emberek képzésére. A “folyosói pletykák” szerint (home office-ban ez mindig kicsit lassabban terjed) jövőre nem akarunk hosszabbítani, mert nem halad sehova az egész és csak a morált rontja nálunk is.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz bambano #74 üzenetére

    És igaza is van azzal, amit lát, amit eddig csinált, de a Twitter nagyon más.

    A PP idején nagyon más szelek fújtak, teljesen más volt a gazdaság, a munkaerőpiac, stb. Megcsinálták, akkor még forradalmi volt. Ahogy már mások is írták, a Tesla és a SpaceX esetén is alapozhat a küldetéstudatra, szívathatja a dolgozókat, de a nemes cél elérése miatt azok jobban ki fognak tartani. Egy SpaceX mérnök előtt kis túlzással leborul a fél világ, remegő térdekkel és tátott szájjal figyelik minden szavát, mert olyanban vett részt, amiben viszonylag kevesen.

    De a Twitter? “Csak” egy social media platform, amiből ha kilépnek a dolgozók, simán felhúzhatnak egy sajátot, nincs az a forradalmi know-how, nincs nagyon magas hw előállítás miatti nagy kockázat. Ráadásul az itt szerzett tapasztalat és tudás könnyen kamatoztatható rettenetesen sok cégnél, még a mostani gazdasági helyzetben is fog munkát találni az ex-Twitter dolgozó. Viszont ezzel meg felvágni sem lehet, lesz “pár” olyan dev, aki ásítva legyint a Twitter hallatán, mert ő meg dollármilliós tranzakciókat bonyolító befektetési bank backendjén dolgozott, mindezt akár úgy, hogy el sem kellett hozzá hagynia a kelet-európai szülővárosát, nem bérelt a fizetése 2/3-ért egy lyukat a Silicon Valleyben, hanem kiskirályként élhetett otthon.

    Na szerintem ezt nem látja vagy nem érti most Musk. Tény, hogy én sem tudom, hogy mit akar csinálni Twitter 2.0 címszó alatt, de nehezen hihető, hogy hirtelen megreformálná úgy a social media világát, mint anno a PP a tranzakciókét, a Tesla az autókét vagy a SpaceX az űrutazásét. Elvárja az azoknál a cégeknél felépített hivatás érzést, csak itt a konkurencia jóval nagyobb és a csalódott dev elmehet a pénzügybe fejleszteni, ahol lesz túlóra meg szopatás, de legalább meg is fizetik érte. Vagy választhat millió más közül is, mert a Twitter nem adott olyan egyedi tudást, ami túl specializált lenne máshova.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz dolon75 #137 üzenetére

    Dolgoztál már fejlesztőként vagy csak közvetlenül fejlesztőkkel?

    Ha bármilyen verziókövetést használnak (márpedig a Twitternél elképzelhetetlen, hogy ne legyen ilyen), akkor Musknak csak annyit kellett volna csinálni, hogy read jogot kér mindenhez és láthatta volna a teljes kódbázist, bogarászhatta volna egyedül, a Tesla és/vagy SpaceX fejlesztőivel, aztán a commitok alapján szólhatott volna annak az x fejlesztőnek, akivel elégedett/nem elégedett a látottak alapján. Persze ez is “tarvágás”, mert business context nélkül a kód önmagában lehet “rossz”, de így nem lehet félelmet/elismerést generálni. Ráadásul ez a szintű mikromenedzselés egy épeszű devnél akkora red flag, hogy azonnal megfontolja a váltást, akár még kevesebb fizetésért is.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Polarstar #157 üzenetére

    Magyarországon működő multiknál is ez teljesen alap. Nem feltétlenül kérdőív, de valamilyen formában értékelned kell a saját negyed-fél-egész éves munkádat, a közvetlen kollégáid is megteszik rólad, te is róluk. Ebből szépen látszik, hogy mekkora a különbség a magadról alkotott kép és a másoknál lecsapódó között. Volt olyan “rocksztár” kollégám, aki miatt a napi standup fél óra volt, mert mindig azt magyarázta, hogy munka után otthon milyen új technológiákat és frameworköket próbált, de a munkában meg nem haladt. Közben meg volt egy csendes srác is a csapatban, aki 1 percben elmondta amit kellett, haladt a dolgaival és ha kérdeztél tőle, mindig tudott valamivel segíteni. Szerinted melyik kapta hamarabb az előléptetést?

    @stellaz: Nálunk a HR nem is lát ilyet, mert semmi közük hozzá. Ők max szólnak, ha alá kell írni a megemelt fizetés miatt az új munkaszerződést. Ezeket normál esetben azok nézik, akik nem dolgoznak veled napi szinten együtt, de beleszólásuk van az előléptetésekbe. Ismerek olyan kisebb céget, ahol a Muskhoz hasonló mentalitású alapító-CEO beleszól ilyen szinten a napi dolgokba, előléptetésekbe, de nem csodálkozom, hogy ott tartanak, ahol: nincs elég senior emberük, nem tudnak új ügyfeleket szerezni, mert junior-medior emberekkel nem lehet projectet indítani. Persze nem csodálom, hogy a medior előléptetés után elmennek tőlük olyan helyekre, ahol alapvetően azok szava számít, akik látják és értik a munkájukat, a döntéshozók meg megbíznak bennük. A mikromenedzseléssel inkább modern rabszolgatartók lesznek, nem vezetők.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Sanya #443 üzenetére

    Amikor előkerül a pihenőszoba meg ingyenkaja, akkor meg szoktam kérdezni: dolgoztál már ilyen helyen? Nálunk is vannak pihenőszobák, de értelmes felnőtt emberekkel dolgozva ebből nem szokott probléma lenni. Persze mindig van renitens, akit többször látsz csocsózni, mint dolgozni, de ezek nagyon könnyen kezelhető helyzetek. Ha valaki pedig nem ért a szép szóból (nem felettestől, "csak" csapattárstól), akkor még mindig van járható út az eszkalációra, aminek a legvégső lépése lehet egy kirúgás. Viszont az IT és a kapcsolódó területek nagy része kreativitást erősen igénylő munkakör, ahol igenis lehet előnye annak, ha nem facsarod ki az utolsó szuszt is a dolgozóból, hanem hagyod, hogy naponta párszor kifújja magát, kikapcsoljon egy kicsit, mert hosszú távon jobb eredményeket érhet el. Tudom, fáj ez azoknak, akik 20-40 évet dolgoztak a szalag mellett, akiket a műszakvezető már azért lebaszott, ha leültek, amikor volt épp 3 perc leállás, stb, de változik a világ.

    A meetingcunami meg pont az olyanoknak hátrány, akik meeting nélkül azt se tudnák, hogy merre vannak arccal előre. Nagyon sok fejlesztő hiszi magát rocksztárnak, elszöszöl a kódjával órákig és lehet, hogy technikai szempontból non plus ultra, de kurvára nem ér vele semmit, ha nem volt meeting, ahol elmondják, hogy pontosan mit is kell tudnia a szoftvernek. Csinálhatsz akármilyen jó atomreaktort, ha az ügyfél egy kerti grillt akart és ezt egy meetingen szépen el is mondta. Lehet top notch alkalmazásod, ha a végső felhasználó nem egy IT szakember, akkor a felhasználói felületen egyszerűsíteni kell.

    Aki nem szakmabeli és nem dolgozott még nagy, összetett projecteken, annak ez mindig bullshit lesz. Persze, lehet csak úgy a nagyvilágba fejleszteni meg a dolgozótól percre pontos napi 8 óra munkavégzést elvárni, lehetőleg szünetek nélkül, de az ipar már megmutatta, hogy hosszú távon sokkal nagyobb veszteség a felesleges kódolásra elégetett pénz, mint a teljes csapatot összerántani egy fél-egy órás meetingre és a személyi elvándorlással a know-how is szép lassan távozik a cégtől, egyszerűbb a bevált munkaerőt megtartani olyan módszerekkel, amik mellett jól érzi magát a munkahelyén. Tudom, Magyarországon sok kkv meg az állami szféra számára ez felfoghatatlan, pont úgy, mint a home office meg a 4 napos munkahét.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz ddekany #454 üzenetére

    Nem tudom elképzelni, hogy a folyamatos szolgáltatást biztosító és fejlesztéseket hozó Twitternél waterfall-ban szórakoztak volna 2022-ben, így nem hinném, hogy a projectindítás akkora jelentőségű lenne. Arra egyébként is megvannak a megfelelő emberek: architect, business analyst, lead dev/qa, devops, techops, security, PM, PO, stb. Én a sima, normál Scrum projectből indultam ki.

    Napi 15 percbe maximum a standup fér bele. Scrum-ban a saját tapasztalatom szerint átlagosan heti 3-4 óra minimum lesz. Daily scrum (napi 10-15 perc a csapat méretétől függően, legyen heti 1 óra), planning (2 hetente 1 óra) , retro (2 hetente fél-1 óra), clarification (hetente 1-2 óra), demo (2 hetente fél-1 óra) miatt. És ezek tényleg azok, amin mindenkinek ott kéne lenni, nem csak a leadeknek.

    Szintén saját tapasztalat, de nálunk az volt a kontraproduktív, ha egy devnek épp fingja sincs, hogy amit csinál, az hol és hogyan kapcsolódik más rendszerekhez, csapatokhoz. Kiktől függ, kik függnek tőle. De úgy is nehéz dolgozni egy taskon, ha nem kérdez rá a részletekre, amikor a user story-ról van szó, aztán a fejlesztésre szánt időben meg vakargatja a fejét. Jobb esetben kérdez, rosszabb esetben "gondolatolvas" és elindul a saját feje után, aztán kiderül, hogy nagyon nem azt kellett volna.

    Az valóban kontraproduktív, ha a teljes csapat összecsődül, amikor a lead megbeszéli az architecttel a dolgokat, de egy negyedéves/féléves/éves planningre se kell mindenki, azok sokszor tényleg több napos adagok lehetnek. Volt párhoz szerencsém, én sem gondolom, hogy kicsit is jobb lett volna, ha bent ül az összes junior meg medior, de senior szint felett már elvárható, ott illik átlátni az adott projectet, jól becsülni, jó lehet tudni a határidőket előre, segíthetnek a priorizálásban.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Sanya #612 üzenetére

    Igen, ebben a formában teljesen rendben van. Nem kerül ki semmilyen védett adat, nem kerül ki telefonszám, lakcím, tényleges aktuális tartózkodási hely, stb. Nem az kerül ki, hogy Elon hol van és mit csinál, csupán az, ha egy adott lajstromjelű repülő fel vagy leszáll. Ez még automatikusan azt sem feltétlenül jelenti, hogy ő a gépen, esetleg a fel vagy leszállás helyén van. Ez egy repülőgép helyzete, nem egy emberé. Ha ez valakinek nem tetszik, akkor vagy nem használ magángépet vagy lobbizhat, hogy ne legyen nyilvános az ADS-B transponder jele. Sok sikert az utóbbi eléréséhez.

    Egyébként a saját nárcisztikus megnyilvánulásai alapján sokkal pontosabban be lehet azonosítani, hogy hol van. Erre lehet azt mondani, hogy az a saját döntése, de a magángép vásárlása és használata is a saját döntés. Jelenleg ezek a törvényi keretek, az ADS-B jele nyilvános adat. Ha pedig egy adat nyilvános, akkor annak a megosztása hogyan lehet tiltható?

  • lo_jo

    senior tag

    válasz ddekany #802 üzenetére

    Nagyon nem mindegy. Pont ezzel kéne foglalkozni és nem behívni a fejlesztőket, kirúgni őket, ködösíteni az általa biztonsági kockázatnak vélt publikus adatokat megosztó és erről cikket író profilokról, szavazásokat kiírni a költségvetésről, stb. A leak megtörtént, nem tudjuk, hogy hogyan foglalkoznak vele, de ennek a kezelésével és jövőbeni megelőzésével többet lehetne szakmai körökben “nyerni”, mint ködösítéssel és kényelmetlen kérdést feltevő fejlesztő jackassnek hívásával.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Parci #842 üzenetére

    megvegye olcsón a részvényt, aztán kitegye az asztalra a titokban már rég készen lévő, világverő csodacuccot

    mondjuk ezt hívják tőzsdei manipulációnak, amiért te vagy én a gatyánkat is kifizetnénk és valószínűleg még ülnénk is pár évet

  • lo_jo

    senior tag

    válasz vicze #1069 üzenetére

    Pontosan, ráadásul az emberek nagy része azt hiszi, hogy a bot csak úgy van, ingyen. A valóság meg az, hogy általában fizetnek érte, ahogy az üzemben tartásért is, ehhez pluszban a 8 dolláros kék pipa nem oszt, nem szoroz, főleg, hogy valószínűleg leírják marketing/kampányköltségnek.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Tapsi #1073 üzenetére

    Dehogynem, 8 dollár pluszért is megéri. Persze nem az átlag Bélának, hogy a saját hülyeségeit másokra erőltesse, hanem céges és politikai szinten.

    Sokkal több megy el egy marketing vagy politikai kampány során sokkal jelentéktelenebb tételekre, sokkal kisebb elérés mellett. Egy nagy forgalmú oldalon, jól látható helyére kipakolt reklámhoz képest is elenyésző, de kifacsart példával élve egy sajtótájékoztató palackos ásványvíz költségéhez viszonyítva is aprópénz.

    A valóság meg úgy néz ki, hogy cégek sokszáz dollárt fizetnek csak azért, hogy egy közepesen ismeretlen youtube csatornán legyen fél percnyi "this video was sponsored by" rész a "hiteles" videóstól (hányszor láttad a raycon, a ridge wallet, a nordvpn vagy a surfshark promókat az elmúlt pár évben?), mert az a pártízezres elérés is ér nekik ennyit. Ehhez képest még akkor is aprópénz a 8 dollár/account, ha csak pár napig él a bot, de az alatt megjelenik jó sok user for you feedjében.

Új hozzászólás Aktív témák