Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz schawo #38 üzenetére

    Én is olyan tesztet keresek amiben látszik meddig bírja a 65W mert a 8400-at is problémásnak tartom 3.8-on, nemhogy a sima 8700-at + HT-vel 4.3-on.

    Ha pedig 3.5 alatt megy akkor már az 1600 gyorsabb egyértelműen, főleg tuninggal. A tesztekből meg multicore-ban már alapból is erősebbnek tűnik, nem csoda, hisz van SMT.

    Igazából a single meg annyira engem speciel nem érint 3.5 körül halandónak már jó szerinte. 3.5-4 között meg a Ryzen is tud, IPC hasonló. Ha valakinek viszont ez számít és 4GHz+ kell akkor kell gondolkodni Ryzenen kívül.

    Persze Intel oldalon is van még előny: ha a "tákolt" Z laptól eltekintünk akkor kiforrott cucc, ha a TDP-t fel lehet tolni akkor meg 80-90W-ból már tuti a 8400 is. Avagy másik irányból: ha a 65W TDP megfogja akkor egy kis feszcsökkentéssel is feljebb lehet varázsolni a frekiket. Szóval nem lehetetlen megoldani akkor sem, ha szebbek a spec. számok mint a valóság.

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #97 üzenetére

    Ez a fő gond. Jók az árak, de nem kapható... ha kapható lesz akkor sincs hozzá - átlagusernek - H/B lap.
    Ha lenne normál lappal és még úgy is drágább a Ryzennél azt mondanám oké, mert - nálam legalábbis - kb. egál a vége: Van ahol a 6/6 nonK Intel jobb, van ahol azért a 6/12 Ryzen jobb. Itt nincsenek nagy difik, de a kiforrottság, stb... előny Intel oldalon.

    Viszont amíg nincs mondjuk 20-25k-s lappal összerakható konfig addig szerintem sokaknak necces a dolog. Az az eseti -10-15% kibírható Ryzennél, ahogy más esetekben a +10-15% is jó lehet.

    Akiknek K-s cucc kell tuninggal, utolsó fps-t is kicsavarva ott nyilván nem opció a Ryzen.

    szerk: Órajeles tesztre nem reagált senki? Nincs ilyen? Vagy hülyeség amit írok és 65W-ból mindkét nonK tartja a 3.8-4.3GHz-et 6 maggal? :F Csodálkoznék...

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz lemusz #101 üzenetére

    Nem látom, hogy neked válaszoltam volna de amúgy is általános kérdésnek szántam.
    A lényeget te is leírtad... amúgy közel vannak egymáshoz így igazából egyik sem sokkal jobb mint a másik.
    Ha nem bírja az órajeleket akkor a Ryzen kicsit jobb lehet ebben is, plusz 6/12 6/6 helyett.
    Intelnél viszont ott a TDP kitolás, ha megy, ill. alulfesz. Fentebb írtam.

    Tesztje válogatja amúgy, hogy min fps-ben melyik a jobb. Nem tudom hol-hogy mérnek, de pl. TPU-nál talán 1-2 esetben volt nagyobb lemaradásban a Ryzen, párban minimális különbség és sok helyen egál vagy még akár jobb is volt. CB-n pedig egyértelműen lemaradt az 1600(X).

    @Chaser:
    Szerintem 10-ből 10 ember aki ilyen procikat vesz IGP-t csak letiltva lát.

  • sb

    veterán

    válasz laychi #119 üzenetére

    Én használom napi szinten is, jó az. De a többség szerintem csak erre nem gyúr. Főleg nem ez dönti el egy 10k-s vétel sorsát egy 6 magos procinál szvsz.

    Más:
    https://www.computerbase.de/2017-10/intel-coffee-lake-werks-oc-mainboard-test/
    "Auto OC". Egymagos turbón hajtja pár lap a multi-core teszteket is. ? :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #124 üzenetére

    Értem, de én sem írtam mást: egyéni preferencia. :) Van akinek elég az IGP alapból, van akinek csak cserére kell, de szerintem akik erőművet vesznek azoknál ezek utolsó szempontok. Van hozzá 90%-ban dvga, cserénél meg valahogy áthidalja, de fontosabb, hogy a maradék 99.9% időben a megfelelő procija legyen. Játékban ott legyen a +10-20% (Intel) vagy mondjuk renderben a +2 mag (AMD).

  • sb

    veterán

    válasz hackeeeee #134 üzenetére

    A 4.2 egy magra vonatkozik. Eddig is csak az 1 magos volt megadva a normál adatlapon.
    Létezett viszont egy részlete lista a többmagos turbókról amit kb. 2 éve leszedtek.
    Most viszont én annyiban látok változást, hogy ha meg is adták a többmagos turbo-t - specekben ott volt - szvsz TDP alapján még az sem lehet tartós órajel.

    Számháború mindenképp van. Kérdés milyen szintű. talán a max 1 core-ral így kisebbet lódítanak. :(

  • sb

    veterán

    válasz schawo #150 üzenetére

    Vagyis röviden: eddig is "átverés" volt marketing oldalról.
    Ettől még nem szép, de ilyen szempontból semmi nem változott. Mobil fronton pl. már az 1-2 core maxok sem jöttek ki a TDP/Throttling miatt eddig sem. Most - több maggal - még nagyobb lutri mennyit bír. Már desktopon is, mobilon meg még inkább a 4 magosokkal.
    Maradnak a tesztek... rá is állhatnának ezekre, ahol hosszabb időre frekit monitoroznak.

  • sb

    veterán

    válasz lezso6 #169 üzenetére

    Köszi, ez érdekes.

    Sajnos a 2.8-3.8 erre engedett következtetni... nomeg a sima fizika. :D
    Látszott 1-2 teszt alapján is, hogy nincs olyan előrelépés mondjuk egy 4/4 4/8-hoz képest relatíve amit a +50% mag 3.8-on adna. (És a core-Ryzen 8-10 magosok perf/W arányából sem ez nézett ki)
    A nonK i7 ilyen szempontból még érdekesebb, mert azért a HT is rádobhat még legalább 20W-ot a tapasztalat alapján a TDP-re.

    Magyarul bármit vesz az ember nonK-val, az órajel vagy a TDP elég lutri.
    Ettől még nem rossz az összteljesítmény, de elég kaotikus kiigazodni rajta és akinek számít annak kb specből lehetetlen feladat előre kiszámolnia mit is kaphat.

    Az XMP = OC az wtf? :)

    szerk: A mobil 15W U procikra is hatványozottan igaz, a megadott órajelhez közük nincs.
    Mondjuk ettől, főleg mobilban, alacsony TDP mellett tök jók mennek a gyakorlatban, mert:
    1. Kevés maggal jó az órajel.
    2. Sok maggal meg jó az energiahatékonyság egy 2/4-es, de magas órajelű procihoz képest.
    Szóval ott kifejezetten előnyös is a nagy órajel gap. Csak a papírra vetett számokból ez nem látszik.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz #Morcosmedve #177 üzenetére

    Elméletben így volt csak ritkán fordult elő a gyakorlatban. Desktop T-s procik és mobil procik.
    Egyébként amint fentebb írtam, nem rossz ez. Ilyen "sok" magnál nyilván nagyon nagy a különbség egy 6-8 core és egy 1-2 core közötti fogyasztás között. Így normális, hogy az elérhető órajelek is sokkal nagyobb szórással működnek.

    Adott TDP keretből így feladathoz igazítva vagy 1-2 mag megy magas órejelen, vagy 6(-8-10) mag jóval alacsonyabb órajelen. Így mindig a hatékonyabb setup áll be.

    A gond csak az, hogy a specben valami tipikus órajelet illene megadni ehhez, hogy az egyszeri user is tudja kb. mire számíthat.

    @lemusz:
    Szerintem nem annyira gáz a helyzet. Skylake-ből 4 mag 3.5 körül tudott 50-55W körül alulfeszelve. Valahol 2.8 és 3.8 között lehet az igazság és pl. alulfeszeléssel biztos lehet még rajta javítani.
    Ha pedig állítható a TDP felfelé is - elvileg igen - akkor 65W-on kívül 80-90W-ban is ki lehet egyezni cserébe a magasabb órajelért. :)

  • sb

    veterán

    válasz lemusz #212 üzenetére

    Meg kéne nézni mit tud a TDP emelése. Eddig minden lapnál ment (igazából ha jól sejtem a proci intézi, és kívülről bármivel csak vezérelni kell/lehet, így nem nagy csoda), pl. ThrottleStop vagy XTU-val. Még notin is tudtam mindenhol állítani.

    A gond csak az, hogy nem tudjuk a TDP emelés is aktiválódik-e mivel az eddigi nonK prociknál alacsony órajelen és korrekten meghatározott TDP-kkel soha nem volt TDP limit amivel ki lehetett volna próbálni.
    Gyk: desktopban az i5-6500-at ha lecsökkentettem 50-55W körülre akkor kezdte eldobálni a gyárilag megadott 3.4GHz allcore Turbot. Notiban pedig a 6440HQ 32-3W körül kezdte elengedni a 3.1@allcore beállítást.

    Ennek elvileg mennie kéne felfelé is. És akkor már csak annyi lehet gáz, hogy a gyengébb lapok elbírják a 65W helyett 80-90W-ot VRM-mel. Ez se kéne, hogy nagy kihívás legyen, de egy ellenőrzés nem árt (AM4-ből is láttam már 65W-ig specifikált B350 lapot)

    Szerintem 1-2 erre irányuló teszt után kiderül, de jó eséllyel nem lesz olyan nagy gond azzal a 8400-al ha kell a nagyobb freki. A 8700-at már jobban kivárnám a tesztekkel...

  • sb

    veterán

    válasz schawo #220 üzenetére

    Szerintem jó eséllyel a többinél sem. Ezért felesleges lenne mindenki mást átterelni Ryzenre. :)

  • sb

    veterán

    válasz schawo #222 üzenetére

    Eddig is erről beszéltünk, de nem látok tuti infót erre vonatkozóan. Nagyon nem is lehet, mivel egyedül Z370 létezik még. Vagy mire gondolsz?

    Egyébként meg épp arról írok, hogy 4 gen. óta mindig állítható volt a TDP sw-ből akármilyen chipset mellett. Legalábbis lefelé biztosan.

    Z+K: Értettem elsőre is, de minek vegyek azt mindenki felárasan amikor nagyrészt nincs rá szüksége. A legtöbben szerintem így vagyunk vele.

  • sb

    veterán

    Gyorsteszt:

    15 rugós H110 lap + i5-6500.

    Vcore=0.980V, IBT alatt package TDP-re 45W körül ír. Így a teszt alatt 3.3-on megy a négy mag.
    Vcore=1.300V, Visszaállt az órajel 2.8-2.9GHz-re a teszt alatt.
    ThrottleStop-ban a short/long TDP-t felhúzva 90W-ra újra felugrott a teszt órajel 3.3-ra. Package TDP-re 85W-ot olvas ki a hwinfo.

    szerk: Van egy "clamp" pipa is a progiban, ha azt kiszedem akkor a TDP-t se kell állítgatni 65W-ról.

    Tehát ha Intel bácsi alacsonyabb TDP-t adott meg mint amit az allcore vagy akármelyik Turbo bírna akkor megemeled és Done.
    De én mondjuk alulfeszeléssel indítanék egy nonK procival és ott is tutira veszem, hogy 3-400MHz minimum nyerhető.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #248 üzenetére

    Azért mert eddig ez volt a téma. Nyilván aki nonK-t vesz az majd - idővel - inkább vmi olcsóbb lappal venné, nem méregdrága Z-s lappal... mert minek?

    Viszont a Z-s lapokról meg kiderült, hogy sok auto OC-vel nyomja. Vélhetően a TDP-s sem betartva... és pont ez a legnagyobb kérdőjel a nonK 65W-osoknál. Hogy vajon 65W-ből hogy tud 6/6 ill. 6/12-on 3.8-4.3GHz-et tartani. Vélhetően ennyiből sehogy.

    Viszont fentebb a mostani H110-emmel kipróbáltam, hogy a TDP limit simán kiüthető, ahogy ezek szerint kb. Sandy óta így van... tehát ha véletlenül kevés a 65W akkor is 99%, hogy fel lehet majd pörgetni a nonK procikat H/B lapokban a max órajelig. Esetleg tippre i5-nél 80-90W, i7-nél talán kicsivel több lesz a vége.

  • sb

    veterán

    válasz lemusz #304 üzenetére

    Ha a min fps-ek mondjuk 20 körül lennének és nem 60-100 között akkor azt mondanám, hogy jó az okfejtés.
    Így viszont cpu limit nem látszik... meg gpu sem, hiszen magas az fps... és ezt a cpu is ki tudja hajtani.

    Nem mondom, vannak ennél cpu-igényesebb játékok is, talán itt vérzik el a teszt, de amúgy a többi korrekt lehet, ha jó a mérés. Egyszerűen ennyit használnak ki értelmes beállítás mellett a játékok.

    Ha nem az érdekel, hanem az abszolút cpu power akkor ott vannak a játékon kívüli grafikonok, ott simán rádupláz a Coffee. Gondolom 640x480-ban is ez lenne. :)

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #314 üzenetére

    Nem rossz az a matek. Másik topicban nekem is írtad, csak ott nem reagáltam rá.
    Ha felhasználói oldalról nézzük akkor ezek az adottságok. Nyilván az eltéréseket figyelembe kell venni, de az mindig van, új vs új esetében is. Ettől még user oldalról ezek egymás "tökéletes" alternatívái.

    Új ár vs új ár akkor érdekes, ha az Intel vagy Intel vs AMD árazási politikáját szeretnéd elemezni...

  • sb

    veterán

    válasz p87 #378 üzenetére

    Package power = 95W
    Freki = 4.1

    Úgy látszik nincs meg 95W-ból a 4.3.
    Akkor itt érdemes átgondolni a nonK 65W 4.3GHz-ét... :(

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #381 üzenetére

    Tudom, hogy erre gondoltál, de szvsz hülyeség. Ezek csak paraméterek, akár bármi más különbség.
    Nincs gari? Nem mindenkit érdekel... de nézzük a számlát: önmagában (nem garira) magászemélynek minek?

    Ezek épp olyanok, mint hogy pl. van-e HEVC main10 gyorsítás vagy nincs. Ezek szerint a Skylake sem alternatívája a Kaby/Coffee-nak? Vagy a Ryzen vs Intel Core. Előbbiben nincs IGP, ezért összes se vessük?

    De másik oldalról is nézhetjük, szoktak pl. az emberek új vs használt autó/akármi között is válogatni. Vannak előnyök/hátrányok, lehet mérlegelni, árazni, de ettől még alternatívák.

    másik oldalról használtat keresni kell, idő, az idő meg pénz, szóval rossz az a matek
    Ez meg már végképp erőltetett: a másik topicban is épp az volt az indok, hogy mondjuk mostani 1151-be bevágni egy használt, olcsó 6700-at kicsit kevésbé macerás mint mondjuk full platformot váltani garanciális, új cuccra. Szóval tök egyedi ez is...

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz lemusz #480 üzenetére

    Nem kéne, hogy gond legyen. Múlt héten kipróbáltam a H110 + i5-6500 konfigommal és simán ment TDP limiten felül is. Be is dobtam ide, csodálkoztam is, hogy senkit nem érdekelt mikor kb. ez az egyetlen lényegi infó az olcsóbb nonK + olcsóbb lapok mellé. :)

    Amit írsz igaz: ha ez megy akkor best buy. Ha nem akkor egy alacsony 3-3.5 között tetőző 6/6 vagy 6/12 ellen jobb választás lehet a 4GHz környékére rántott 6/12 Ryzen. Innen indult anno az egész eszmefuttatás.

    szerk: És ezen kívül szerintem más sem lehet gond egy olcsóbb lapnál. Ha a TDP-t ki lehet tolni akkor is 65W helyett 80-90W-ról beszélünk ami egy elég lightos konfig még mindig. Ez azért elég alap kb. bármilyen lapnál.
    Az egyetlen gond szerintem - már akinek - hogy erre még várni kell jó pár hónapot.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz carl18 #502 üzenetére

    Nézd meg itt fentebb p87 8700K-ját:

    95W TDP-n megy és 4.1-et bír.

    Ehhez képest kellene a 8400-nak 3.8-at tudnia 65W-ból. Egy előnye van: HT nélkül, ami azért kicsit csökkent a fogyasztáson. De a TDP keret sokkal kisebb.

  • sb

    veterán

    válasz schawo #508 üzenetére

    Úgyúgy.
    De sok remény nincs látva a 8700K órajelét és (sw) fogyasztását. Elég sok jel egy irányba mutat. A tesztek alapján is felemás. Van ahol egész jól kifutja magát úgy néz ki. És van amit fentebb emlegettek: 6700K körüli szintet hoz, ami azért 4/8 felállással azt sejteti, hogy nincs közel órajelben hozzá.

    @Chaser
    nem feltétlen úgy fog viselkedni, a turbo működése lehet teljesen más
    Mármint miben lenne más? Ugyanaz a Turbo működik minden core prociban. Esetleg a hőmérséklet-vezérlés paraméterezése lehetne más, nem? De az akkor érdekes ha határra lenne tolva a proci. TDP-t ugyanúgy kéne tartania mindnek, több karakterisztikai eltérés meg szvsz nem indokolt, vagy ha van állítható (EPP pl.).

    HT: Úgy láttam tesztek alapján hasonló órajelen azért 10-20W különbség kijön i5 vs i7 viszonylatában. De erre nem esküdnék meg. Ha konkrétan mérted ugyanazzal a procival, konfiggal akkor elhiszem, hogy ez pontosabb.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #472 üzenetére

    Nem rossz az a HT/SMT azért.

    A jelentősége nyilván csökkenni fog, mivel sok progi van ami amúgy sem skálázódik nagyon már 4 mag fölé se. Ami 6-8 szálig skálázódik is rendesen, ott sem lineáris a gyorsulás, szóval relatíve a 6-8 valós mag fölötti HT már alig lesz kihasználva.

    Az nyilván alap, hogy (ki)használni tudja egy program: első körben elég sok szálat tudjon kezelni, másodsorban meg a HT jellegű párhuzamosítást is használni tudja. Aki olyanhoz venné amiben nem nyer vele ott értelemszerűen kidobott pénz. A HT is, a plussz mag is.
    A másik peg nyilván a perf/price. +50%-ot nem éri meg kifizetni +20-30% HT-ért.

    Nekem pl. elég lenne a HT/SMT is reális árban 6 mag helyett. A Ryzeneket látva 4/8-on gondolkodtam magamnak első körben.
    Játékra - ami amúgy is ritka nálam - SP-re és nem HC módban elég nekem a 4/4 alacsony 3-3.5GHz órajelen most is, ahogy a legtöbb embernek. Néha viszont párhuzamosítható progikhoz, egy kis videókódolás, stb jól jönne egy kis extra. Cinebenchet nézve mondjuk i5-6500-ról nekem egy 4/8 Ryzen single-ben kb. ua, vagy tuninggal 3.8 körül kicsit gyorsabb is lenne. Multiban viszont már dupla közeli, de mindenesetre jelentős gyorsulás. 500-550 pötty vs. 900 körül.
    Nyilván ilyen jelleghez, encode-hoz jöhetne 6-8 magos is, ami belefér, de reálisan a ritka használathoz már nem biztos, hogy megéri.

    Az más kérdés, hogy perf/price-ban most alapból a hatmagos procik a sweet spotok.

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #517 üzenetére

    Azért mondtam, hogy inkább ezt hiszem el, amit kimértél.
    Tesztben amit láttam i5 vs i7 lehetett más a fesz, körítés is, ki tudja...

    Így viszont még inkább nagyon necces az a 65W. (A 8700-ről már ne is beszéljünk. Ott még a HT sem különbség és ugyanannyit kéne mennie 65W-ból mint a 8700K-nak, aminek 95W-ból se sikerült.)

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #526 üzenetére

    Nem parasztvakítás, ott a grafikonokon a +20-30% (SMT-nél ugye több kicsit).
    Nyilván nem minden esetben jön ki, de azért sok cucc van ahol számít, és nem csak render jellegű progiknál. Sokszor game min fps-ben is erősen kijön, nem véletlen vették az fps huszárok az i7-eket i5-tel szemben.

    Azért tűnhet parasztvakításnak mert extra szálként/magként jelenik meg de közel sincs egy teljes maghoz.
    Erőforrás optimalizációs megoldásnak viszont elég korrekt. Persze ha nem 40-50%-ért adják az esetenként +20%-ot. :)

    Fogyasztásnál az sem lenne meglepő ha látszana. Ha több kraft jön ki végső soron a prociból, több a végrehajtott utasítás, több a tranyó kapcsolgatás. Ha jól tudom van ami fizikailag létező duplikáció erőforrásban a HT miatt, de ha időosztásos cucc akkor is lehetne akár, hiszen valamit végrehajt mondjuk noop helyett.
    De ez csak elméleti okfejtés, már írtam 2x, hogy ha nem látszik meg azt is készséggel elhiszem. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz p87 #523 üzenetére

    Akkor így, hogy a fesszel lentebb mentél tartja a 4.3-at mindenhol? Vagy ez most csak winrar?

    @schawo:
    Nem mondom, hogy ne értenék egyet azzal, hogy az Intel visszafogta a fejlődést, de azért ez így erős túlzás.
    Ma is megnézheted mit érsz el 6-8-10 valós maggal átlagosan. Értsd: ne a párhuzamosítható cuccokban, encode/render. Kb. a HT-hez mérhető kemény +30%-okat.
    Aztán lehet rajta gondolkodni, hogy tyúk vagy tojás... azért nem volt kihasználva mert nem jöttek a 6-8 magos procik vagy fordítva... Azért azt általánosan kijelenthetjük, hogy általános nézet volt - és még ma is az, elég párat visszaolvasni - hogy lóf*sz a sok magba, ötgigahercettudjon és annyi, azajó. És nem véletlenül, x86-on ez a divat. Elég off, de ARM-en érdekes módon, főleg ugye az energiahatékonyság miatt már rég nem ez az irány.

    Nem a HT-t éltetem, félreértés ne legyen, de "ingyen" nem rossz ez. Simán kihasználtság-növelésként, nem csodafegyverként tekintve rá.

    A szükséges magok számában nem értek egyet. Nyilván munkára, egyébre kevés lehet simán, de átlagjózsi még ma - de minimum 2-3 évvel ezelőtt - is elvan 2/4-en is. Sőt, egy telefonnal is, és még gémel is rajta, nem csak fészbúkozik. Ez az "átlagigény".

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #541 üzenetére

    Ez inkább a kihasználtságot mutatja.
    Nyilván ha van egy 6-8 szálig skálázódó cucc akkor 2-4 valós magnál sokat jelent arányaiban a HT. 6 valós magra meg vicc kategória.

    De ez nem a HT gondja, ha rátolsz egy 12 szálig skálázódó valamit akkor 6/6 vs 6/12-re is megkapod a 20-30%-ot (már ahol). Ha nem aranyáron mérik jöhet, amúgy meg felesleges. A HT is ugyanaz mint bármilyen más feature. Hoz valamit X pénzért és el lehet dönteni megéri-e vagy nem.

    Ilyen alapon a 10-16 magos proci még inkább kuka mind, hiába valós mag HT "parasztvakítás" helyett, hiszen 500-1000 dodó és ugyanúgy +2%-ot mutat majd a game grafikon ami nem használja ki.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #544 üzenetére

    Ár/perf-et véve nyilván parasztvakítás. Hol megy-hol nem, és akkor még a jó esetekről beszéltünk. Ehhez kéne árazni. Nyilván 2/2 vs 2/4 azért tud hozni a konyhára, de alapvetően túl volt árazva, ez igaz.

    6 magnál már engem sem érdekelne*
    Az én példámra visszatérve: amire nekem kell, encode, ott hozza a plusszt kötelezően a HT, ezek direkt ilyen algoritmusok, eljárások: kis adatfüggőség, nulla relatime jelleg és késleltetés-érzékenység. Nyilán 6 mag vs 4/8 itt is előbbi a jobb, de kompromisszumos megoldásként tök jó lenne a 4/8, kvázi "ötmagos" erejű proci, mivel ahol kell ott dolgozik a HT, ahol nem oda meg elég a 4 mag nekem.

    De ehhez a mai árazás sem asszisztál. Intelnél ugye most lőttek a 4/8-nak, AMD-nél meg 1500X vs 1600 olyan kicsi az árkülönbség, hogy ott értelemszerűen nem választanék HT-t +2 mag helyett -10k-ért. 1400 vs 1600 még talán meggondolnám, de ott meg azért a cache visszafog még jobban.

    @schawo
    Világos, de ezek elég speciális igények, lásd fentebb. A késleltetésmentes feldolgozás egy külön világ, annyira érzékeny bármilyen hw/sw anomáliára. A sakkot mondjuk nem értem, ha determinisztikus algoritmus fut akkor ilyen eltérés nem lehetne elvben sem.
    Viszont átlagjózsik - én is - ilyet kb. nem is láttak még.

    *Azért ez megint addig oké, amíg elég a 6 mag. Lásd 4/4 vs 4/8 az utóbbi 1-2 évben. Hiába volt túlárazott a HT, mikor elkezdtek 4-nél több szálon skálázódni a játékok is, egyből masszív különbség lett pl. épp min fps-ben a több szál javára. Amíg nem volt kihasználva addig viszont ugyanúgy dobta a 0%-ot mint most a 6+HT.

    Szerintem túlragoztuk, egyről beszélünk:
    - Akinek és ahol kijön a különbség vegye.
    - Ahol nem jön ki vagy épp szarabb ott felesleges vele foglalkozni. Főleg olyan árarányok mellett mint itt pl. egy 8400 vs 8700 65k vs 100k.

  • sb

    veterán

    válasz Årpi #561 üzenetére

    Egy prime95 + hwinfo-t tudsz lőni vele?
    Sajnos Z lapban kevés, hogy 3.8-on megy, lehet, hogy cserébe bekajál 90W-ot. :D
    A package TDP lenne érdekes.
    :R

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz janos666 #569 üzenetére

    Ezt a zeneszerkesztésre értettem, a játék frametime azért egy más kategória.
    Ott is számít nyilván, de közel sem ennyire problémás. Vagy ha az akkor azt a játékot már kidobnám. :)

    Jellemzően ebben a kategóriában, magas órajelű 4/8 - 6/6 - 6/12 kategóriában ha felmerül gond, az is már a HC gamer igényekhez igazodva jön elő és sokszor még itt is megfelelő teljesítményt nyújtanak. Nem véletlenül akar mindenki (extra)igényes felhasználáshoz ilyen procikat. De ez már a 0.01% min fps is legyen mindig 60, de inkább 120-144 felett kategória.
    Még ezt is hozzák ezek a procik elég jó eséllyel, az meg fel sem merül, hogy mondjuk egy átlaggamer igényszintet (mondjuk kb. avg: 60-70, min 40 fps) szintet ne ütnének meg minimális, elviselhető frametime tüskével.

    Nem tudom, biztos öregszem, mert régen a 10ms ping feletti lagot is utáltam, ahogy a vsync off is azonnal "kézben" érezhető volt, hogy nem vagyok pl. 85Hz-re lekorlátozva hanem 120+ szalad a game, de ezek valahogy kikoptak nálam a musthave szintről. Ha játszanék is, valahogy már nem ér annyit az egész.
    Pedig annyira mégsem öregszem, mert pl. egy nem is horror, 30-40ms input lagos kijelzőn már egy word kezelésétől is agyf*szt kapok, nemhogy fps játéktól. :) De valahogy ez a mostani tükörsima frematime graf + 144 min fps igény problémát viszont már nem tudom teljesen átérezni. Szerintem az átlag, sőt extra igényességi szintet is átvittük már átlag hw-kkel szerencsére.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Årpi #573 üzenetére

    Köszi, ez jól hangzik. Még annyi kérdés, hogy ilyenkor mennyi feszt kap a proci a hwinfo szerint?

    Ha 3.8 megvan 75-80W-ból akkor jó eséllyel egy kis feszcsökkentéssel akár TDP átlépés nélkül is meglehet ha mégsem engednék a B/H lapok a TDP kitolást. De biztos fogják azt is engedni... :)

    Még az a kérdés mennyire szórhatnak a procik feszültségre/fogyasztásra, de ezt nem fogjuk megtudni jó ideig. :)

  • sb

    veterán

    válasz laychi #602 üzenetére

    5ghz-en tdp 90W
    :Y És nem lépi túl attól, hogy ennyit állítottál neki?
    Ez túl szépnek tűnik így. :)

  • sb

    veterán

    válasz laychi #635 üzenetére

    Félreértettem.
    Azt hittem az IBT alatt volt ennyi.
    Mondjuk CB alatt se rossz az az 5GHz 90W. De akkor ezt mondjuk hwinfoban nézted vagy csak biosban ennyire lőtted a TDP limitet? Mert ha utóbbi akkor még nem biztos, hogy megáll itt a Z-s lap. Sőt, OC mellett kb. biztos, hogy nem foglalkozik a TDP-vel. Nem?

    @lemusz:
    Ne legyen ilyen torz világképed. Rossz a viszonyítási alap. Aki itt megjelenik a topicban, akárcsak 8400-ra vagy 8100-ra várva annak már valós problémája nem sok lehet. :D :DDD

  • sb

    veterán

    válasz Ribi #639 üzenetére

    Kiolvassa és mivel a proci is a "mért" TDP alapján szabályozódik így értelmes adat is kéne legyen.
    Eddig nekem normális adatot mutatott desktopon és notiban is. Ill. ha állítgatom (pl. XTU) annak megfelelően reagál a proci is a TDP limitre.

    @laychi:
    De ahol lefut a cb, ott koránt sem fut le az IBT, most dolgozom épp rajta,hogy megtaláljam azt a feszt,amin le tud futni.
    Ez világos. Mondom, félreértettem.

    @#Morcosmedve
    Engem meglepett. Alacsony feszen jók de az 3.5-4GHz között tetőzött eddig. Magasabb feszen meg elszabadul a "pokol". :D
    Nálam a 6500, 3.3GHz, 1.0V: 50-55W. Ez alapján +2 mag sima ügy lenne magasabb frekin is.
    1.3V-on viszont már 85W. Oké, ez prime95 volt, a CB-nek van egy kis előnye hozzá képest de akkor is távolinak tűnt innen a 90W 5GHz.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz sb #651 üzenetére

    Már nem tudom szerkeszteni, most látom, hogy 1.14V VID-et írt a hwinfo a tesztjére... mondjuk az minden, csak nem sok. :D
    Persze a vége több lesz ha az IBT nem bírta, de így már érthetőbb.

  • sb

    veterán

    válasz Jack@l #749 üzenetére

    Jó kis teszt.
    Látszik amit korábban írtam, hogy hiába vga limitesek (átlagra) a nagyobb felbontású tesztek, 720p teszttel nem lehet egy az egyben cpu tesztet modellezni mert más arányokat dob ki mint normál cpu terhelésnél. A Ryzen magas fps-nél vérzik csak el.

    Vagyis 720p-n úgy néz ki nagy a hátránya a Ryzennek, míg nagyobb felbontáson, de min fps-eknél (szintén cpu limit) meg egálra jön ki.
    Eléggé fej-fej mellett van a két architektúra kivéve ha valakinek HC igényekre, 150-200fps-re van szüksége.

    szerk: Mondjuk a civ 7700K vs 8400 eredményt azt nem értem. Elég jól skálázódik alapesetben több magra.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #861 üzenetére

    Ezzel csak annyi gond van, hogy amíg ezek nem futottak 8-10 órákat addig nem annyira lehet rámondani, hogy stabil. Főleg nem 24/7 és egyéb hangzatos kifejezésekkel.

    Mondom ezt attól függetlenül, hogy én sem játszom vele N*10 órákat mivel átlag használatra be lehet lőni a morcosmedve által írt módszerrel tök egyszerűen.

    A - valamennyire - instabil állapotból kiindulva rövid tesztekkel vagy használattal hamar kijön egy kvázi-stabil állapot. Onnan meg amit írt: még egy kis plusz fesz vagy még 1-200MHz mínusz és kész is a stabil gép. Ez csak akkor necces ha vki az utolsó századvoltot és +10MHz-et is ki akarja préselni, de ezek az üveghangra húzott és "kitesztelt" procik pont erről szólnak, itt illik megnézni mit bír.

    De ez a gyakorlat amivel stabil vagy majdnem stabil gépet össze lehet hozni 1000 óra tesztfuttatás nélkül. Az elméleti/elvi stabilitás meg az, ha nem létezik olyan program (akármennyire is nem hétköznapi) amire nem dobja el magát a gép. Minden más esetben a többi csak "szerencse". :)

    Azért érdemes ezt fejben tartani, vagy legalábbis fórumon tanácsként szétválasztani, mert téves következtetést von le a betévedő. Az instabilitás a jellegéből fakadóan nemdeterminisztikus, attól, hogy 1-2 óra alatt nem jön elő simán előjöhet vagy 10 óra után. Ez egy mennyiségi teszt, máshogy nincs értelme rájuk tekinteni/használni őket. Maximum a fenti közelítő módszerrel, de akkor gap-et hagyva és tisztában lenni azzal, hogy 1 óra alatt nem stabilitást mér az ember, csak (nagyon) instabil állapotokat szűr ki.

    Meg ezek sem mindenhatóak és az is egyéni hogy kinek melyik a jobb módszer a tesztre. Nem biztos, hogy a 10 óra futtatás kényelmetlenebb mint egy valós progi elszállása. Nekem volt amikor 6-8 óra prime futás után a video encode-ok szálltak el 4-5 óra után, mondjuk 90%-nál. A hajamat téptem. Ott pl. egyszerűbb volt tovább otthagyni a tesztet... vagy az encode-dal tesztelni.

    De volt unlockolt Phenom II-őm is aminek tudományosan nekiálltam prime-mal magot tesztelni. 8 óra futás után gondoltam frankó lesz a +2mag. Utána GTA meg 2-3mp alatt fagyott csontra rajta. :D Nyilván életszerűbb lett volna azzal indítani, de ki tudta, hogy így reagál. :D

  • sb

    veterán

    válasz schawo #888 üzenetére

    Hát ez így elég gázos.
    Én is ramra gyanakodnék. A gyengébb freki/timing se mindig tuti, SPD szerint menjen. Ha azon is hal és minden "gyárin", proci, ram akkor vmi biztos cserés.

    Még egy kevésbé fájdalmas lehetőség marad, ami egyébként talán a legesélyesebb is lehet új platform lévén: vmi bios-szal orvosolható kompatibilitás probléma. Nincs frissebb rá? Hátha elég azt cserélni...

  • sb

    veterán

    válasz schawo #903 üzenetére

    H2-ben jönnek csak a B/H lapok? Nem Q1 vagy Q2-ről volt szó? :F

  • sb

    veterán

    válasz janos666 #939 üzenetére

    Igen, ez csak ennyi, sokat nem kell rajta bonyolítani.
    - Továbbra is van egy rakás cucc ami nincs 4 mag és/vagy HT-ra felkészítve...
    - és vannak új játékok ahol már azért látszik, hogy 4/4-en felül is van élet: https://www.computerbase.de/2017-02/cpu-skalierung-kerne-spiele-test/.

    Ebben sok új nincs, viszont az fura, hogy sokan a 4/4-es i3-ra is rámozdulnak, szvsz ha van amire nem nagyon volt érdemes várni az új procikat akkor ezek. Mármint az áron kívül, mert nyilván olcsóbb lett (lesz olcsó lappal) így a 4/4 kiépítés... de akinek csak a teljesítmény kellett arra eddig is ott volt a 4/4 és 4/8 4.5GHz környékén.

    Plussz azért fura, mert aki ezeket hajtja azért jórészt magas frekit és maximum teljesítményt akart eddig is, főleg MP-hez ahol a 4+ szál is jórészt számít. Én ilyen alapokkal és igényekkel nem adnám 6/6 alá.
    Sőt még úgy sem, hogy én nem vagyok HC user és bőven elég a 3-4GHz 4/4 is nekem. Egyszerűen innen az az értelmes előrelépés. A 4/4 meg toporgás... HC usernek meg visszalépés.

    A HT-t nem használó vagy 4 szálon ragadó progikkal meg ilyen szempontból nem is érdemes foglalkozni. Azokon csak az órajel segít abban meg nincs előrelépés. 4/4-től 8-16-ig ugyanazt hozzák, nincs értelme váltogatni nagyon.
    Csak ha több mag/szál kell... ott meg ilyen emészthető árak mellett 6/6 alá nem érdemes menni.
    A többi esetben csak árkérdés, minimál előrelépés jó áron.

  • sb

    veterán

    válasz schawo #1002 üzenetére

    Örülök, hogy a frissítés megoldotta a ram problémát. :)
    Ez baráti. 50W körül ír alulfeszelt i5-6500-ra a hwinfo. Ez ugye 3.3GHz Turboval.
    Egy 15k-s H/B lappal ez elég ütős lenne most.

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #984 üzenetére

    Bele kell számolni amit schawo ír: ki mennyire használja ki a + magokat. Ugyanez HT-nél és perf/price arány.
    Aztán a matek kidobja kinek mi éri meg.

    Alapvetően a 4/4 vagy 4/8 vs 6/6 egyértelmű lenne mekkora erőlelépés milyen áron, de ha nem tudod hasznosítani akkor tök mindegy.

    Így volt ez anno 4/4 vs 4/8-nál is. Ha nem használod ki lehet, hogy lassít is. Mások - MP gamerek - meg musthave-nek tartották és tartják most is, mert min fps-ben/frametime-ban a 4/4 becsuklik. Ha a számokat nézed akkor sokszor sokkal nagyobb arányban mint a HT papíron +15-20%-a.
    Tehát akinek szüksége van rá ott sokat hozhatott (a papíron kicsi +perfhez képest) aránytalanul magas áron is.

    Most meg ugyanez fordítva: Hiába +2 mag a 6/6, és hiába vannak már bőven játékok amik tovább skálázódnak 4/8-nál - Computerbase.de-n volt egy korrekt teszt, ezt linkeltem is - lehet, hogy a +50% maggal kapsz +20%-ot. Megint csak akkor éri meg ha árban ehhez mérten adják.

    És akkor ott a harmadik csoport aki kevés szálas játékhoz keres procit. Ott meg az órajel visz mindent így gyk semmire nem éri meg váltaniuk egy 5GHz közeli akármilyen (2-)3-6 gen. prociról.

    (A negyedik csoport meg nyilván aki lineárisan skálázódó programokhoz használja, tipikusan nem játékok. Ott akármelyik 6-8... magossal jobban járnak, mibél több mag annál jobb, egyszerű a képlet.)

    Ezért egyszerűsítettem le a képletet korábban arra, hogy akinek sok mag kell valóban az váltson. Ez az év a Ryzennel indítva erről szól.
    - Ha nem skálázódik a használt progi akkor HT-val vagy +magokkal sem lép előre az ember, tök mindegy hány mag malmozik még. 4 magon meg nincs IPC vagy freki előrelépés. Itt nem kell váltani. Max ha pénzben megéri vagy fogyasztásban, akármiben van előrelépés. Mert teljesítményben nem lesz... :)
    - Aki pedig skálázódó progit használ az meg váltson és vegyen minél több magot ami végre elérhető és belefér a büdzsébe. :)

  • sb

    veterán

    válasz schawo #1024 üzenetére

    Ígérnek növekedést. IPC-t, tehát nem magasabb órajelet, hanem akármi más finomhangolásból azonos órajelen előrelépést. Lehet ez cache méret, sebesség, vagy bármi apróbb: prediction optimalizálás, akármi... de akár a támogatott ramok hivatalosan feljebb tornászása is.

    Azért egy új architektúránál ez nem annyira meglepő, sok lehetőség szokott lenni, lévén, hogy ritkán sikerül 100%-osra hangolni mindent elsőre.

    A megjelenés óta is vehetjük finomhangolásnak, hogy jöttek a biosok amivel felment a ramfreki 3000-re, egyből van +10%, de most lőtték ki Win FU update alatt a core parkingot is. Nyilván ezek sw-s megoldások, de hasonló nagyságrendűek jöhetnek még hw/mikrokód szinten is.

  • sb

    veterán

    válasz leviske #1092 üzenetére

    Egyetértek.
    1. Ráadásul már most is elég közel vannak. Tuninggal a 3.8 Ryzen vs 4GHz aljában lévő Intel között nincs egetverő különbség a 4GHz tetejében lévőnél már szemmel látható, de százalékosan mégsem annyi amennyi felára lehet (Intelnél a tuning drága) + delid, egyéb nyalánkságok is befigyelnek már.
    2. Elszabadultak a magszámok, efelé megy a piac. Egyre kevésbé kell, hogy érdekes legyen a magas órajel. Vagy ha mégis az akkor goto 0. pont: vissza lehet térni a 7700K-hoz. :D

  • sb

    veterán

    válasz janos666 #1094 üzenetére

    Onnan indultunk, hogy mire érdemes váltani a régi meglévőt. Ha 4/8 @4.5-5-öt használt az ember (lehet az régebbi is a 7700K-nál) és olyan programmal ami nem gyorsul 6-8...16 maggal se akkor minek 8700K vagy bármi a helyére?

    Ha meg gyorsul a program több maggal akkor egy alap órajeles 6/6 8400 is leverheti simán a régi 4/8 atomtuning gépet is. De ha nem akkor a korrekt árú 6/12-ők vagy 8/16-ok is ott vannak még... Ebben az esetben meg magszámra kell gyúrni, nem frekire.

    Erről szólt az okfejtésem.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #1097 üzenetére

    Ez se annyira bonyolult. Ár/érték arány és kész.
    Azért egy erős 4/4 alatt se sok játék van ami vállalhatatlanul becsuklik átlaguser alatt. Innentől eldönti, hogy mi másra kell még neki és az mennyit ér meg cash-ben. Pl videót én is kódolok néha az ugye bármit elbírna prociban, ha 32 magot rakok alá attól is tovább gyorsul de nem biztos, hogy megéri hobbyból 2-3 havi szinten használva beletolni a 6-8-16 magot.

    Akinek meg többre kell az vélhetően kifizeti érte a plusz pénzt. De ugyanígy van végül is a kiemelt játékokkal is. Ha 64 fős szerverre kell, hogy ne essen be a min 144fps alá akkor csengetni kell. Mindhez megvan mi kell, freki vagy több mag.

    Az meg szerencsés helyzet, hogy a több magtól a frekik annyira nem estek vissza, a 8700K-t is meg lehet küldeni ha valakinek feltétlen ez kell és az alap gyári Turbók is jó maga órajelet visznek kevesebb magra. Ez egy működő modell akkor is ha kell a több mag és a freki is.

    Amihez meg ez is kevés azzal nincs mit kezdeni. F*s lagos játék mindig lesz aminek bármit raksz alá akkor se lesz 120fps-ed. Vagy nem szarul optimalizált csak simán régi és 2db 8GHz-es mag kéne neki. Ezzel meg nem lehet mit kezdeni, nincs rá célvas. Vagy elfogadja az ember ami van vagy kihajítja a progit.

    Na mindegy, lehet, hogy csak nekem egyszerűbb ezt belőni. Én nem látom a nagy problémát amin sokan vergődnek. Sokszor szerintem feleslegesen is, mert biztos érezhető ha a min fps nem esik 144 alá a 144-es monitoron, de azért ez nem a musthave kategória.
    Vagy csak öreg vagyok, de felsejlenek azok az idők amikor a 800x600-nak örültünk meg 30 helyett 40-50fps-nek. Vagy amikor a sima SD divx-et nem 3fps-sel enkódolta a gép.
    Ezen a kényelmi szinten már túl vagyunk. Gyakorlatilag kb. csak "jó" választások vannak. Főleg most, hogy 6-8 mag is elérhető lett emberi áron és magas 4-5GHz közötti frekin.
    Lehet válogatni, mindenre van megoldás, csak azt kell eldönteni kinek mennyit ér meg.

    Ultimate megoldás nyilván a sok mag+magas freki, de ezt elengedve sem jut már az ember nagyon vállalhatatlan kompromisszumra. Egy 6-7700K-t se dobnék ki még jó ideig, ahogy egy "alacsony órajeles" 3.5 körüli 6-8 magos Ryzent se. Sokan meg úgy nézik a bench oszlopokat meg fps számlálókat mintha bármelyik egy szánalmas f*s lenne úgy összességében.

    Hogy ON is legyek: ránéztem a CB-s fogyasztási adatokra az írásod után. Ott AVX prime-ra kb. -6-8W-ot írtak egy i5-7500/6500-höz képest, nem tűnt olyan nagynak a különbség. Egy 8400 pedig elvileg +30W még innen... 65W vs 65W TDP. Legalábbis a computerbase.de szerint.

  • sb

    veterán

    válasz Cadal #1216 üzenetére

    Lehet és érdemes. Sima lapokban is mennie kell (majd ha lesznek később) sw-n keresztül ha a bios nem engedi. ThrottleStop vagy Intel Xtreme Tuning Utility-n keresztül.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Geller72 #1280 üzenetére

    Vagy szarul jelzik ki, nem tudom mennyire frissek a progik, vagy (inkább és) vmi beállítási/sw/bios bug is lehet. :F
    3.2 vs 3.8: a Z-s lapok auto OC beállítása esetleg bezavarhat.
    1.44V: bios bug? Kézzel érdemes fixálni, ilyet már láttunk korábban is.
    4.9GHz: na ez az ami kb. sehogy sem lehetne... passz.

    Én megnézném a legfrissebb progikkal, auto OC nélkül, esetleg ThrottleStop-pal. Ott minden sz*r látszik, az is ami esetleg biosban nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz schawo #1320 üzenetére

    Fall Creators-al mi gyorsul? Gondolom a 4k értékek.
    Sokszálas 4k-hoz amúgy kell a proci, összevissza mér már akkor is ha normál energiagazdálkodás miatt visszavesz a max órajelből a proci.

  • sb

    veterán

    válasz schawo #1416 üzenetére

    Ezzel az a gond, hogy úgy volt a Z370-et kell áthidalni. Most egy áthidaló lap mellé kell egy áthidaló proci. :)

  • sb

    veterán

    válasz Geller72 #1306 üzenetére

    Alapvetően vmi bios behülyülésnek tűnik egyébként.
    Fesznél 4.5 felett azért bedurvulhat, de amit eddig írtak az alapján jobban kellene bírnia, a 4.6 nem annyira sok, biztos túlzás az 1.45V.

Új hozzászólás Aktív témák