Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pjen

    félisten

    válasz attiati #55847 üzenetére

    Villám védelemmel együtt szokták telepíteni,ugyanis ha bevág a villám,lehet neked akármilyen tulfesz védős dugaljad.A fontos adatokról biztonsági mentést kell készíteni.Kiírni lemezre,ha tényleg fontos akkor+ egy HDD re is,ami nincs benne a gépben.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz attiati #55847 üzenetére

    Villámvédelemre sajnos nincs 100% megoldás. Ahogy növekszik a védelem hatásfoka, úgy növekszik exponenciálisan a ráfordított összeg, és egy kiskapu mindig marad.
    Pl. a közvetlen villámáram levezetés aránylag olcsón megoldható, a másodlagos hatás ellen sokkal nehezebb és drágább védekezni. Ezek a villámvédelmi potenciál kiegyenlítés, belső villámvédelem, elektromágneses árnyékolás, túlfeszültség védelem, külső hálózatokról (elektromos hálózatról, tv koax, telefon, stb) a túlfeszültség bejutásának megakadályozása.
    Értelemszerűen itt van egy ésszerű határ, pl. ha a lakásodban az összes elektromos készülék értéke 500.000Ft, akkor nem fogsz 2millióért védelmeket kiépíteni, faraday kalitkába zárni a laptopodat. Egy szerverteremnél ahol a védendő objektum 10-100 millás nagyságrendbe esik, ott reális a néhány millás beruházás.

    A villámcsapás erejére egy saját példa.
    Ahol dolgozok, komoly vagyonvédelmi rendszerek vannak kiépítve.
    Nyáron belevágott a villám egy fém tartóoszlopba, amelyikre a biztonsági rendszer egyik külső kamerája van felszerelve.
    A villámcsapás tönkretette a kamerát, a dvr-t, másik 2 kamerát, a monitorszobába az egyik monitort, és elszállt egy16 portos switch. Ezek az eszközök fizikailag 50-100 méterre voltak egymástól legalább.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz attiati #55847 üzenetére

    Nyáron én arra fáztam rá, hogy a telefonvonalra csatlakozó Speedport HGW nem volt összeföldelve a rendszerrel, így az alaplap LAN-csatlakozója felé húzott az ív, agyonvágta a LAN IC-t, ami zárlatos lett, emiatt lehalt az alaplap. A Speedport is, de azt a szolgáltató cserélte.

    A zárlatos IC tápját megszakítottam, ezután az alaplap életre kelt, csak egy hálókártya kellett még bele.

    Utólag elemezve és tanulságot levonva, valószínűleg kivédhető lett volna, ha a Speedport nem csak levegőben lóg*, hanem le van kötve a védőföldre, vagy a tápegység házára (ami ugyanaz). Akkor az ív nem a LAN-port felé húzott volna, nem lenne most egy "rokkant" alaplap.

    *Levegőben lóg: a telefon és LAN-csatlakozók galvanikusan leválasztottak, 12V dugasztáp is szigetel a hálózat felé. Az egység belső GND-je, váza nem vezet sehová, ilyen értelemben. Csak a nagyfeszültség fizikáján múlik, hogy merre fog átívelni.

    Az USB-csatlakozó vezethetett volna, de arra nem volt dugva semmi (háttértár). Azt kellett volna testelni.

    Egyébként nem csak én jártam így, egyik ügyfélnél szintén HGW + LAN. De ott nem halt le az alaplap, csak egy hálókártya kellett bele.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák