Új hozzászólás Aktív témák

  • FEDman

    addikt

    válasz jjeahh #823 üzenetére

    Van egy olyan érzésem, hogy nem vagy tisztában azzal, hogy mit is jelent egy objektív fényereje.

    Amiről te beszélsz az a fix rekesz, amiről én az meg a fix fényerő, a kettő nem ugyanaz. :N

    Egy objektív fényereje mindig az amit legtágabb rekeszen el tud érni. Az hogy lehet egy adott obit ezen felül mondjuk f22-ig is rekeszelni annak már semmi köze a fényerőhöz. Szeretik akár fix obik esetében is a kezdő fényerő kifejezést is használni teljesen helytelenül, hisz egy fix obinak minden esetben csak egy fényereje van és a rekeszelhetőség már egy teljesen más kérdés.

    No most amire az előbb én utaltam az az, hogy zoom obik esetén a fényerő nem mindig állandó. A zoom obik többnyire zoom állástól függően tele irányába vesztik a fényerejüket. Jelen esetben pl. az XF 18-55/2,8-4 ilyen objektív. 18mm-en a fényereje még f2,8 míg 55mm-en már csak f4.
    Annál az obinál valószínű éppen ezért nem skálázták be az obin a rekesz értékeket.

    Ezzel szemben az XF 10-24/4-nek a fényereje zoom állástól függetlenül mindig f4. Erre szokták mondani, hogy ennek a zoom obinak fix f4 a fényereje. És ha fix a fényereje akkor szerintem simán lehetne rajta beskálázott blende gyűrű is. :)

Új hozzászólás Aktív témák