MyAudio Teen – bemutató

Bevezetés

A MyAudio neve sokaknak az mp3 lejátszók kapcsán lehet ismerős, de egyre sűrűbben láthatjuk ezt a logót táblagépek és telefonok dobozán is. Az Android térhódításából tehát a hazai cég sem kíván kimaradni, de jelen bemutatónk tárgya mégsem egy táblagép lesz, hanem egy fiataloknak szánt kézikonzol.

Ha hordozható konzolokról beszélünk, akkor természetesen mindenkinek vagy a Nintendo vagy a Sony aktuális masinája jut az eszébe, most éppen a 3DS vagy a Vita. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy ezeken felül számtalan eszköz létezik még amikkel utazásaink során szórakozhatunk. Ha ezen készülékekből kivonjuk az okostelefonokat, táblagépeket és a PSP-re DS-re emlékeztető egyéb eszközöket, akkor vagy azok a készülékek maradnak, amik 10-20 vagy akár több száz beépített játékkal rendelkeznek, vagy a korábbi konzolok emulálásra képes eszközöket kapjuk.

A videót nem mi készítettük!

A Teen ez utóbbi kategóriába tartozik, így lényegében szinte el is jutottunk oda, hogy kiknek ajánlható. De azért ne szaladjunk ennyire előre, nézzük, hogy mire is képes ez a meglehetősen kisméretű szerkezet.

Kibontás után

A doboz a gép méretéhez illő, szintén kicsi, átlátszó műanyag. Kibontva két részre oszlik. Az egyik egy szintén átlátszó műanyag foglalat, benne magával a készülékkel, a másik egy vékony papírdoboz amiben a tartozékokat találjuk.

A tartozékok alapvetően különböző kábelekben merülnek ki, így kapunk egy USB kábelt, egy egyszerű fülhallgatót és egy további kábelt aminek a segítségével a TV-re köthetjük újdonsült kütyünket..

Ezeken felül még megtaláljuk a többnyelvű használati utasítást és egy minidisc-et rajta néhány hasznos programmal.

A Teen a játékok mellett egyéb képességekkel is fel van vértezve. Így korlátozottan egy hordozható multimédiás eszköznek is használhatjuk. A korlátozottan ezúttal nem a rendelkezésre álló tárhelyre értendő, sokkal inkább a fizikai méreteiből adódó korlátokra.

Bekapcsolás után tehát a játékon kívül egyéb lehetőségeink is adódnak, nézzük pontosan mik is. Az eszközön találunk egy egyszerű zenelejátszót is ami szinte az összes ismertebb fájlformátummal megbirkózik. Bár attól függetlenül, hogy egyszerű viszonylag minden lényegesebb beállítást megtalálhatunk benne. A zenék albumok, műfajok vagy előadók szerint is kategorizálásra kerülnek, de akár saját lejátszási listát is készíthetünk, sőt még értékelhetjük is zenéinket. A zenék futtathatók a háttérben is, természetesen játék közben nem.

Ezután következik a Fotó menü ahol JPEG képeinket nézegethetjük. Ezek közül elsősorban a fektetettek élvezhetőek, bár a képernyő méretéből adódóan azok is mint korábban már volt rá utalás csak korlátozottan. A sárga gomb lenyomásával lehetőség van egy almenüben különféle dolgokat beállítani – ez a gomb a legtöbb „alkalmazásban” használható, így plusz beállítási lehetőségeket csalhatunk elő –, mint például nagyítás, forgatás, kijelző mód (teljes képernyő, eredeti méret, stb.). Néhány fontosabb kép tárolására jó lehet, de gyanítom a legtöbben keveset fogják ezt a lehetőséget használni.

Tovább haladva a Videó menü következik, amiben filmeket nézhetünk, bár itt szinte kizárólag konvertált filmekről lehet szó. Ehhez nyújt segítséget a mellékelt lemezen található programcsomag amiben találunk konvertert.

A hangfelvétel menüben ahogy arra neve is utal hangokat vehetünk fel, vagyis diktafonként használhatjuk, amire a gép bal oldalán található kis mikrofont használja.

Kapunk még egy FM rádiót, ami kizárólag fülhallgatóval használható, egy E-book szekciót, ami csak TXT fájlokat képes megnyitni. E kettő akár hasznos funkció is lehet. Utóbbi esetében viszont a mellett, hogy csak TXT-t olvashatunk azzal még meg kell barátkoznunk, hogy a képernyő széléhez érve bizony könyörtelenül kettévágja a szavakat. Ezen túllépve viszont ha más lehetőségünk nincs, használhatjuk olvasásra is.

További menüpontként kapunk még egy „Eszközöket”, amiben számológép, egy egyszerű naptár és egy stopperóra kapott helyet. Ezután következik a Játékok, a Böngésző (egy egyszerű fájlböngésző) és a beállítások menüpont. Számunkra legérdekesebb természetesen a Játékok menüpont, amiről bővebben a következő oldalon olvashatsz.

Játékok

Tehát elérkeztünk a gép legfontosabb részéhez. Mint azt korábban említettem, a gép emulátorként működik, vagyis korábbi konzolok játékainak a futtatására képes. Játékokat a MyAudio biztosít hozzá a MyMedia segítségével, ahol hozzávetőlegesen 1000 játékot tölthetünk le. A játékok között nagyon sok stílust megtalálhatunk, bár ezek a stílusok nyilván a '90-es évek játékstílusait elevenítik fel. Ennek ellenére a sportjátékot kedvelők ugyanúgy találhatnak maguknak játékot, mint az akció vagy a verekedős játékokért rajongók. De akár a komolyabb JRPG iránt érdeklődők is megtalálhatják a számításukat.

Arra, hogy pontosan milyen játékokkal játszhatunk nem térnék ki, hiszen elég nagy a választék, inkább általánosságokról írnék. A gép egy analóg karral és négy játékvezérlő gombbal rendelkezik, a fennmaradó másik három gomb inkább csak menüvezérlésre alkalmas. Az analóg kar leginkább a PSP hasonló vezérlőjére emlékeztet, igazán nincs vele baj, bár alkalmanként túl érzékeny, hiszen a gépen futtatható játékok nem analóg irányításra lettek tervezve. Ennek ellenére remekül használható, mint ahogy a négy különböző színű gomb is. Nem kattognak, nem lötyögnek, szépen használhatóan teszik a dolgukat.

Ugye mint már említettem maga a gép meglehetősen kicsi, ez előnye és egyben hátránya is lehet, hiszen a méretesebb kézzel rendelkezők számára egy idő után kényelmetlenné válik a játékok irányítása, de mivel eleve gyerekeknek szánta a gyártó, így ezt nem rójuk fel hibának.

Ami viszont már kellemetlenségeket okozhat az a játékok mentése. Bár mivel ezek java még kódokra épül, vagyis a pályák után kódokat írhatunk fel, amiket később visszaírva az adott pályán folytathatjuk a játékot, ennek ellenére azért akadnak olyan alkotások is amikben már elérhető a mentés funkció. Ezeket viszont hiába használjuk, sajnos ezen mentések segítségével nem tudunk állásokat visszatölteni, helyette a gép alapszoftvere kínál fel mentési lehetőséget. Ami alapvetően működik, de mivel csak minden játékhoz egy állást menthetünk így adódhatnak problémák, mint ahogy az a teszt folyamán meg is történt.

Ezen felül alkalmanként még a hanggal voltak problémák, ami mintha néha összezavarodott volna, vagy késett vagy sietett, igaz ez csak néhány játéknál fordult elő.

Ezen apróságokat leszámítva viszont a felkínált játékok zöme jól futtatható, és remekül használható a kis szerkezeten.

Tartalom feltöltés:

Nem esett még szó arról, hogy hogyan juttatunk tartalmakat a gépre. Erre két lehetőség adódik. Az egyik az USB kábel, amivel egyébként a gép töltését is elvégezhetjük. Amikor csatlakoztatjuk a kábelt a Teen felajánlja, hogy adatokat másolhatunk, tölthetjük a gépet vagy tölthetjük és közben játszhatunk. Ha az adatmásolást választjuk, akkor a számítógépünk adathordozó eszközként ismeri fel, és a megfelelő mappákba másolhatjuk a szükséges fájlokat. Értelemszerűen a Game-be a játékokat, a Video-ba a filmeket és így tovább. Másik lehetőségünk a micro SD kártya, aminek a foglalatát a gép jobb oldalán találhatjuk.

Beállítások és összegzés

Beállítások:

Maradt még egy Beállítások opció, amiben a mellett, hogy a gép menüjének kinézetét változtathatjuk lehetőségünk van még például arra is, hogy beállítsuk a fényerőt, a dátumot, időt, nyelvet vagy éppen bekapcsoljuk a TV kimenetet. Apropó TV kimenet, mint ahogy említettem rendelkezésünkre áll egy ilyen kábel is, amit a jack csatlakozóba köthetünk, és itt a beállításokban aktiválhatjuk. Ez arra szolgál, hogy akár TV-n is használhassuk a kis készüléket. Véleményem szerint ezt nyugodtan mellőzhetjük, ez a kis gép nem erre lett kitalálva, de ha valaki mégis késztetést érez rá, a lehetőség adott.

Összegezve az eddigieket annyit mondhatunk, hogy kellemes csalódást okozott a Teen. A nálunk járó tesztpéldány remekül összerakott, jó benyomást keltő volt. Nem nyiszogott, nem zúgott, nem mocorogtak a csatlakozók.

Ajánlani elsősorban két csoportnak tudjuk. Retro rajongóknak, akik szívesen játszanak a '90-es évek nagy játékaival, és fiataloknak. Utóbbi csoport esetében ezúttal azokra gondolunk akik számára szüleik nem kívánnak még méregdrága kütyüket venni, de mégis szeretnének nekik egy kis eszközt amivel zenét hallgathatnak, játszhatnak vagy akár filmet nézhetnek. Tizenéves koromban valószínűleg örültem volna egy hasonló eszköznek, és szó mi szó a tesztelés alatt úgy megkedveltem, hogy lehet nehezen adom majd vissza a MyAudionak. Az ára jelenleg 11-12 ezer Ft körül mozog, beszerezni a legtöbb hipermarketben, műszaki áruházban be lehet, de akár közvetlenül a MyAudio honlapjáról is megrendelhetjük.

A tesztpéldányt a MyAudio biztosította a számunkra, köszönjük!  

Azóta történt