DOSBox röviden, Windows és Linux alatt

Tömören, velősen.
Mi is az a DOSBox?
A DOSBox egy DOS emulátor. Egy virtuális gépet hoz létre, amin régi játékokat futtathatsz. Előnye, hogy sokkal több játék fut rajta, mint Windowson, és van hang is. Hátránya, hogy néha lassú, és be kell állítani. Ehhez nyújtok most segítséget, pár perc alatt nekikezdhetsz a játékhoz.

Hogyan telepítsem? Lépésről lépésre...
Windows alatt
1. Töltsd le! A sourceforge.net-en megtalálható. Itt egy gyors link: [link]
2. Telepíts. Mindegy hova, csak menjen fel.

Linux alatt
Igen, a program Linux alatt is elérhető!
- Debian, Ubuntu rendszerben rögtön elérhető, csak kapcsold be a megfelelő csomagkönyvtárakat (universe, multiverse). Internet elérés mellett írd be: apt-get install dosbox
- RPM alapú Linuxok esetén nézz körül a telepítőben, és az rpmfind.net-en: [link]. Ennek megfelelően telepíts.
- Ezek után például terminálablakból, a ''dosbox'' parancs beírásával indíthatod.
- A program magától nem hoz létre dosbox.conf fájlt. Hogy készítsen egyet, indítsd el, és írd be: config -writeconf dosbox.conf. A home könyvtáradban jelenik meg, és automatikusan ez lesz használva.

Beállítás
1. Hozz létre egy mappát, ahova a játékaid kerülnek. Lehet például: C:\DOS (Linux alatt /home/felhasználónév/dos). Ha lehet, ne legyen benne szóköz. Pakolj bele valami régi kedvencet.
2. Szerkeszd a dosbox.conf-ot. Ez tárolja a program beállításait. Windows alatt a Start menüből elérhető, amúgy a program telepítési könyvtárában van.
Írd a végére: mount c c:\dos. Értelemszerűen a könyvtár nevét cseréld le a megfelelőre. (Linux alatt mount c /home/felhasználónév/dos)
Írd még a végére, egy új sorba: c:
Ezzel elkerülöd, hogy minden alkalommal be kelljen írnod ezt a két parancsot, ráadásul nem biztos, hogy a programban tudsz majd kettőspontot írni.
3. Mehet! Ennyi volt, indulhat a program. Innentől minden a megszokottak szerint megy, ''cd játék'' és ''játék.exe''. Ismerős.

További tudnivalók - segítség!
Még ezt olvasd el! (VladimirR technikai kiegészítése. Köszönjük!)
- Az emulált gép sebességét a ctrl-F11 és ctrl-F12 billentyűkombinációkkal állíthatod. A túl sok és a túl kevés is rossz, kísérletezz. Nyomj egy ctrl-alt-del-t (Linuxban ctrl-esc), és a Feladatkezelőben figyeld, mennyi processzort eszik. 100% fölé értelemszerűen nem viheted.
- A ctrl-F7 és ctrl-F8 segítségével a frameskip értékét állíthatod be, azaz hogy minden 11 képkockából hányat ne rajzoljon ki a gép. Ezzel tovább gyorsítható a futás.
- Teljes képernyő: alt-enter
- Az ablak ''megeszi'' az egérkurzort, ha belekattintasz. Hogy visszakapd: ctrl-F10
- Kettőspont: shift-É; Tilde (~): shift-0; Backslash (\): í.
Ha esetleg igazi magyar billentyűzetkiosztást akarsz, használd a keyb.com programot: [link]

Röviden ennyi. Már lehet is menni játszani. Hogy mit?

Linkek
DOSBox oldal: [link]
RPMFind: [link]
Szerk.: Ha esetleg problémád akadna egy játékkal, nézd meg a játékadatbázist: [link]
Játékokhoz:
Retrogames, magyar abandonware oldal: [link]
Egy külföldi oldal: [link]
Google: [link]

További kiegésztés: több mai játékhoz készítettek futtatókörnyezetet. Régi kalandjátékokhoz használható a ScummVM ([link]), ez egy átfogó projekt. Néhol találni egyénieket is, például a Little Big Adventure-hez is készült Windowsos változat.