Dead or Alive 5 Last Round teszt

Csinibabák újra

Bár lehet, hogy ledéren öltözködő nőkkel mindent el lehet adni, a csaknem két évtizede futó Dead or Alive-sorozatnak a híresen lenge lányok hosszú távon inkább rosszat tettek. Nem állítom, hogy az eladások tekintetében is így van, de az első, ami az emberek eszébe jut a régi szériáról manapság az inkább Kasumi és Ayane és a többi dúskeblű szépség, és nem a kellemesen komplex harcrendszer, vagy az élvezetes játékmódok, pedig mindkettő fontos eleme a DoA-játékoknak. Az ötödik rész legvégsőnek mondott változatára is jellemző minden a fentiek közül: visszatérnek a lányok, az igen intenzív bunyó és a remek sztorimód.

Idő volt mindent perfekcióig csiszolni, hisz a játék eredetileg 2012 végén jelent meg, a Last Round pedig már a negyedik kiadás belőle – hiába, ha a Capcom sikerrel húzza a rókabőröket a Street Fighterről, hát mások is ezt az utat fogják követni. Idő tehát lett volna, azonban az éveket nem feltétlenül a legtermékenyebben töltötték el a fejlesztők, ugyanis a Last Round technikailag igen döcögősen indult. A PC-s verziót március végére halasztották (ráadásul ide az online játéklehetőségek csakegy későbbi patch-ben érkeznek), ráadásul igen csúnya bugok tarkították a PS4 kivételével a konzolos változatokat is. Igaz, mára ezek nagy részét update-ekkel javították, de az első napokban alig-alig lehetett játszani például Xbox One-on.

Dead or Alive 5 Last Round
Bár kihívó kosztümök, mellfizika-állítási opció és ehhez illeszkedően irreális alkatú lányok is vannak az új részben, erotikus játéknak a legnagyobb túlzással sem lehet nevezni a Dead or Alive-ot. [+]

A Last Round tehát a Dead or Alive 5 kicsit kibővített változata, legfőbb dicsősége inkább az, hogy három új platformra is elviszi az élményt. Éppen ezért extrém nagy fejlesztésekre nem is kell számítani, azokat a tavalyelőtti Ultimate kiadásban már megkaptuk. Így aztán mindössze egyetlen igazán új karakterünk van, mégpedig a 18 éves, az eddigi sorba illő idomokkal rendelkező, leginkább az iskoláslány egyenruha-fétissel rendelkezőket kiszolgálni igyekvő Honoka, és hogy kevesebb meló legyen vele, a mozgáskultúrája más karakterek mozgásaiból áll össze (erre persze megvan a szokásos Dead or Alive-komolysággal kialakított magyarázat). Mellette Raidou tért vissza a legelső játékból; ott hihetetlenül aljas nindzsa (és főellenség) volt, most némileg egyenlőbb esélyekkel induló élőhalott kiborgként irányíthatjuk. Az újoncok mellett természetesen mindenki más visszatért, beleértve a három korábbi DLC-harcost is.

Dead or Alive 5 Last Round
Raidou kiborggá alakítása kisebb mellékhatásokkal is járt. [+]

A sztorimód egy rakás karaktert megmozgató, igen változatos és természetesen teljesen komolyan vehetetlen mese az újjászervezett Doatec vállalatról, klónozásról, ördögi összeesküvésekről. Természetesen minden ellentétet néhány méretes pofonnal küzdik le karaktereink, a világ minden pontján. Ha elfogadjuk az amúgy az egész sorozatra jellemző B-kategóriás sztorimesélést, az Antarktiszon is pár rongyban mászkáló, tökéletes bőrű fiatal leányokat, a végtelenül őrült karaktereket, jól fogunk szórakozni, mert legalább ez a marhaság remekül van prezentálva egy seregnyi átvezető videóval, különféle összecsapásokkal, néha még 2v2 meccsekre is sor kerül.

Pofonok földje

Aki kipróbálta valamelyik korábbi verziót, az ismeri a játékmenetet is, e téren sincs igazán észrevehető változás. Az akció mindössze két támadásgombra támaszkodik, nincsenek Ultimate vagy másmilyen mércék és hasonló világi hívságok. Van viszont pokoli gyorsaság,egy nagyszerű védekezési-ellentámadási rendszer, amely a rizikó felvállalását megfelelő reflexek esetén hatalmas előnyszerzéssel jutalmazza. A rendszer a stílusnak megfelelően könnyen elsajátítható, de a játékosok rutinja közti különbségek még így is azonnal és igen brutálisan kijönnek. Az oktatómód szerencsére megfelelő, a radikálian eltérő harci stílusok között mindenki megtalálja a hozzá illőt. A megszokott, de elvárt magányos játékmódokat is prezentálja a játék; a sztori mellett van time attack, túlélési küzdelem, arcade-mód, és páros csatákat is szabadon vívhatunk.

Az újgenerációs konzolokon a játékból egy ingyenes verzió is megjelent, természetesen kevés karakterrel (PS4-en négy, Xbox One-on nyolc harcost kapunk) és játékmóddal, ezt modulárisan egészíthetjük ki a többi harcossal, a több száz kosztümmel és a játékmódokkal. Kicsit lehúzásnak érzem, hogy hiába vesszük meg a teljesnek nevezett verziót, hihetetlen mennyiségű DLC – elsősorban lengébbnél lengébb ruhák – csak további összegért tölthetők le. Félreértés ne essék, minden harcoshoz bő tucatnyi szerelés tartozik már így is, de aki bikiniben, tinizenekaros szerkóban, szexi Halloween-jelmezben látná szívesen kiválasztott harcosát, annak bizony fizetnie kell.

Dead or Alive 5 Last Round
A DLC-k eladásában természetesen ilyesféle kosztümtervezés segíti a játékot. [+]

A Last Round az eddigi legteljesebb verziója a játéknak, de hiába került viszonylag olcsón a boltokba, ha megvolt valamelyik korábbi verzió, nem valószínű, hogy megéri az árát. Persze, ha már új konzolon játszol, más a helyzet; nem is lehet vita, kategóriájában e gépeken a Last Round egyértelműen a legjobb választás jelenleg. Rengeteg játékidőt kínál annak is, aki inkább egyedül játszana, és természetesen kiszolgálja azokat is, akik online válnának bajnokká. Semmi különleges extra nincs benne, de általában remekül néz ki, és mindig élvezetes bunyózni vele – érdemes adni neki egy esélyt.

A Dead or Alive 5: Last Round PS3-ra, PS4-re, Xbox 360-ra és Xbox One-ra jelent meg. A PC-s változat március 30-án érkezik.

Pro:

  • Az új konzolokon észrevehetően jobban néz ki
  • A sztorimód szórakoztató a maga ponyva stílusában
  • A F2P-verzióval mindenki ki tudja próbálni
  • A sztorimód szórakoztató a maga ponyva stílusában

Kontra:

  • Több száz kosztümöt külön kell (oké, lehet) megvenni
  • A sztorimódba az új karakterek nem kapcsolódnak be
  • Patch nélkül az Xbox One-verzió alig játszható

80

Azóta történt

Előzmények