Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • D1Rect

    félisten

    válasz Dany007 #15015 üzenetére

    Sztem valójában nem ez az oka annak, hogy a "kereszténység-Biblia ellen beszélnek".

    "Ha emlékszel még általánosban hittan órán lehetett választani a muszlim és a kereszténység között?"
    Ez már sztem közelít a valódi okokhoz.

    [ Szerkesztve ]

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • D1Rect

    félisten

    válasz Dany007 #15017 üzenetére

    Abban kiegyezhetünk, hogy "sokan hallottak" a kereszténységről.
    Esetleg a legtöbben a kereszténységről hallottak.

    Az viszont sztem nem helyes, hogy államilag finanszírozott iskolákban hitéleti "oktatás" folyik.
    Arról nem is beszélve, hogy az állami támogatás ilyen esetben több.
    (alapnormatíva + kiegészítő)

    Nyilván, ha valaki ilyen iskolába akarja járatni a csemetéit, biztosítani kell a jogot hozzá.
    Remek magániskolákat lehetne alapítani, amit a hívők tarthatnának fent teljesen.
    Félévente megfelelhetnek a tanulók az állami teszten, hogy az oktatásuk minősége ellenőrizve legyen.

    (#15018) kymco: Én pedig azt tartom korlátoltságnak, ha valaki nem nyitott megismerni más vallásokat.
    "Az én vallásom a tuti, a többit nem ismerem, de biztos vagyok benne, hogy az enyém az igaz."

    [ Szerkesztve ]

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • D1Rect

    félisten

    válasz Dany007 #15017 üzenetére

    "Kétlem, hogy a kisebb egyházak fentudnának tartani egy iskolát adományokból."
    Ez az ő problémájuk.
    Az adót nem azért fizetjük, hogy térítsék a gyerekeket az iskolában.

    "The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

  • Noddy

    senior tag

    válasz Dany007 #15020 üzenetére

    "Márpedig ahhoz, hogy egy ember választani tudjon ismernie kell a lehetőségeket."

    Akkor én is megismételem kymco-t hátha megérted, a vallás az nem így működik, nem egy szolgáltatás, vagy egy jóízű marha pörkölt. Lehet, hogy te mint a kapitalista világ sarja így látod... nem tudom mi az oka, de az a baj, hogy nem csak a kívülállók szerint az, hanem lassan a lelkészekből is csak szolgáltatók lesznek szolgálók helyett...

    Ez a baj az egyházi iskolával is, nem egyházi iskola kell hanem keresztyén tanár, legyen akárhol is. Ha pedig egy iskolában csak az van az külön öröm :)

    [ Szerkesztve ]

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #15028 üzenetére

    Szerintem ma már nincs kötelező hittanóra állami iskolákban, valószínűleg a liberális vezetésű oktatási hivatal idejében tettek róla.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #15030 üzenetére

    Ami azt illeti, van rá igény, egyházi iskolába rendszerint olyan szülők adják a gyereküket, akik egyházi iskolába akarják. Szerintem nem egyéb ez, mint hogy angol szakos suliba menjen a gyerek, vagy épp gépész osztályba.

  • Viszlát

    addikt

    válasz Dany007 #15030 üzenetére

    De azert ugye az megvan, hogy egy olyan orszagban eltek, ahol az orszag vezetese lepten-nyomon azt hangoztatja, hogy Magyarorszag kereszteny orszag? Hogy ez nem vallasi, hanem politikai kerdes, az iskolai hitoktatassal egyutt? Eleg sok orszag van, ahol nem a keresztenyseg szovodott ossze az allammal, adott a lehetoseg ha ez valakit annyira zavar...

    "How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

  • kymco

    veterán

    válasz Dany007 #15020 üzenetére

    Tegyük fel, a jobb érthetőség kedvéért, hogy létezik Isten. Tegyük fel, mivel keresztény vagyok, hogy ez a keresztények Istene, és nem személytelen erő stb.
    És tegyük fel, hogy többek között azért is nevezzük Istennek, mert minden tudásban és képességben jóval felettünk áll.
    Nos, ezek után, el tudod képzelni, hogy te odaállsz, megvizsgálod az összes vallást, majd ráböksz pld az Istenre, és azt mondod, ez tetszik nekem. Véges értelmemmel döntöttem arról, hogy téged tartalak Istenemnek. Innen alárendelem az életem neked.
    Szerintem az az ember, aki egy marketből választ, azzal azt fejezi ki, hogy a másik elégítse ki az igényeit, kvázi álljon a szolgálatába az őt választó embernek.
    A végtelen Istent, az ember sok töprengés, és kísérletezés után kiválasztja a bölcs, és elfogulatlan ember.
    Szerintem ez kabaré a javából.
    Ha létezik keresztények Istene, azt nem lehet csak úgy választani, ha létezik Teremtőm, akkor azt a sok filozófia nem szoríthatja ki. Utólag nem dönthetem el, hogy ez jobban áll a habitusomhoz, ez az én teremtő istenem.
    Mintha az ember utólag választana magának anyát...
    Nos, lehet, hogy liberális szemmel korrektnek tűnik a színpalettából egy árnyalat tetszés szerinti kiválasztása, amennyiben létezik Jahve, ez nem működik. Nem az ember választ istent, hanem az Isten választja az embert.
    Ha pedig nem létezik Jahve, akkor meg van jobb dolgom is, mint hogy értelmetlen mesékre pazaroljam erőmet, energiámat.... nem fogok csak azért választani, hogy megnyugodjak, jó helyen vagyok, egy boltban, ahol kedvemre válogathatok a szemétben....

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Dany007 #15028 üzenetére

    Voltam osztályfőnök, az igazgató megtiltotta, hogy olyan tájképeket rakjak ki az osztályteremben, ahol alatta az egyébként is irodalomból tanult zsoltárok könyvéből idézetek voltak. Olyanról nem hallottam, hogy nem egyházi suliban kötelező lenne a hittan, de olyat igen, hogy a nem kötelező hittan lehetetlen időpontokat kapott a tantestülettől, (nulladik óra, ebédidő stb) csak hogy a gyerekeknek alapból meglegyen a "hozzáállásuk".
    Melyik suliban volt neked kötelező?

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Dany007 #15051 üzenetére

    Hittan azért van, mert van, aki esetenként megküzd az igazgatóval, megküzd a tantestülettel. Általában nem az iskola "szolgáltatása". És szvsz választási lehetőség a "nem járok hittanra". Radnótinak nem volt választása, mikor puskatussal megbökték, hogy indulj zsidó.
    Valóban félreérthető voltál.
    Nem tudom mi a helyes megoldás. Keresztényként úgy látom, hogy bárhogy tanítod a gyereket bármire, a saját döntés nem kerülhető el. Egyrészt felesleges rettegni attól, hogy agymosott keresztény zombikká válnak, mert nem ezt mutatja a valóság, másrészt jóval több időt töltenek sokkal nagyobb agymosást végző kurzusokon (VV, Éden, facebook és társai).
    Ugyanakkor keresztényként, Jézust megismerve jó lenne, ha mindenki megismerhetné Őt, nem olyannak, amit a képzőművészet sugall, hanem olyan szeretettel rendelkező barátnak, aki önfeláldozó módon segít abban, hogy ne vesszen el senki.

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Dany007 #15075 üzenetére

    Köszönöm a z offtopic részt, jól esett. Néha szélmalomharcnak érzem, hogy folyamatosan azt kell bizonygatnom, hogy nem vagyok gyökér, aki megijedt a villámtól, és hinni kezdett a természetfelettiben. Évek kellettek, és lehet, hogy még kellenek ahhoz, hogy helyesen tudjam ezeket kezelni mind a fórumon, mind a fórumozást követő időszakaimban.
    Ha fullra tele vagyok a fórummal, akkor hónapokig ignorálom magam. De azért olvasgatom akkor is.

    Az erkölcs tanításához is szeretnék hozzászólni. Van létjogosultsága a világi erkölcs tannak, gondolom azt úgy, hogy megtapasztaltam, igazi változás Istenen keresztül történhet.
    Voltak, vannak olyan ismerőseim, akik magas mércét állítanak nekem az erkölcs szempontjából úgy, hogy semmilyen világvallásnak nem követői.
    Ők tanítanak arra, hogy van olyan erkölcs, ami nem félelmen alapul, nem a büntetés tartatja be a törvényt, hanem egyfajta belső tartás. Egy határozott én tudat, nem önzésre épülő, hanem egyfajta elv: "tudom, ki vagyok, és ebben és ebben semmi pénzért nem fogok részt venni, mert nem tudnék utána szembenézni magammal."
    Ez nekem azt tanítja, hogy a törvény tisztelete beépülhet a jellembe.
    Egy világi filmben hallottam, a gondolataink szavakká formálódnak, a szavak tettekké válnak, a tettek szokásokká, a szokások jellemmé. Fontos, hogy min gondolkozunk....
    Az erkölcstan számomra ezt a gondolkozást jelentené, ami jellemet formálhat.
    De nem tudok kibújni abból, hogy keresztény vagyok. Az Isten szerinti erkölcsös élet nem azon alapul, hogy tudom, hogy lát és ha rosszat teszek, megbüntet. Nekem az erkölcs azt jelenti, hogy ez a hálám Isten felé, a szeretetem megnyilvánulása az Ő szeretetéért, és Jézus önfeláldozásáért.
    Nem félelem, hanem hála.
    A két etikában az a közös, hogy csak akkor tartós, és csak akkor van értelme, ha belénk kerül. Nem kívülről hangoztatott elvárások maradnak, hanem a belső értékrendszer része. És akkor nem a félelem tart meg etikus életben.

    Hozzá kell tennem, hogy ez csak azért lehetséges, mert Isten ezt előkészítette számunkra, és nem csak a hívők számára. Én a nem hívő ismerőseim erkölcsösségében Istent fedezem fel, még ha nem is hisznek egyelőre benne.

    www.refujvaros.hu

  • Polllen

    nagyúr

    válasz Dany007 #15116 üzenetére

    Egyszer azt hallottam egy nálam okosabb embertől, hogy a vallás és annak alapgondolata mindig nemes és tiszta. Az intézményt viszont, ami köré épül, emberek működtetik. Az ember pedig gyarló.

    Egyébként nem vagyok megkeresztelve, de Jézus tanaiból engem az elfogadás és a szeretet fogott meg. Ez nem fér össze a pokollal.

    Egy isten nevében gyilkolni vagy az embereket riogatni, hogy tartsátok be a szabályokat vagy nagyon rossz lesz nektek, világi gondolatoknak tartom. Lehet tévúton járok, de ezeket inkább tudom be az intézménynek és annak gyarlóságának, mint isteni igének.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • AssAssynn

    őstag

    válasz Dany007 #15127 üzenetére

    A megfélemlítés szerintem nem megfelelő fogalom, ugyanis itt arról van szó, hogy egy valós helyzetet, állapotot közölnek az emberekkel, amire ráadásul segítséget is kínálnak.
    Olyan ez, mint ha bombázás lenne, s azt mondanák az embereknek, hogy menjenek le a pincébe, különben meghalnak. Egyrészt egyik esetben sem kényszerítik az embert, másrészt mindkét esetben egy valós veszélyre hívják fel a figyelmet, amire azután egy segítséget is felkínálnak.

    Az pedig, hogy a föld többi vallása mit mond, nem zavar, mert az ő szavuk mit sem ér. Itt Isten szava számít, aki "...haragját nyilatkoztatja ki a mennyből az emberek minden hitetlensége és gonoszsága ellen..." (Róm 1,18)

    Crystalheart: Igen, van még a Bibliában olyan, ami nem történt meg. Ezek nagy része, ha nem egésze az utolsó napokról szól.
    Az pedig, hogy sok prófécia már a "végleges összeállítás előtt" beteljesedett szintén azt igazolja, hogy miért olvashatjuk most is a Bibliában, illetve ez azért ad egyfajta bizonyosságot, hogy ha egy könyv prófétai igéinek már a nagy része beteljesedett, akkor a maradék is befog. (:

    D1Rect: "Pontosan tudom mi a "jó" és mi a "rossz", képes vagyok különbséget tenni "helyes" és "helytelen" között bármiféle szentírás nélkül, pusztán a józan ész segítségével."
    Ebben teljesen biztos vagy? Nem kell messzire menni, hogy megértsük, miért nincs így, ugyanis, ha valóban így lenne, akkor egyrészt nem kellene a gyereket tanítani, nevelni, másrészt az emberek nem vitatkoznának azon, hogy "mi a helyes" egy-egy ügyben. Ha mindenki tudja, hogy mi a jó, miért van szükség bíróságra? Illetve, miért adott volna Isten parancsolatokat (Tízparancsolat) az Ő népének, ha maguktól is tudnák, hogy mi a jó?
    Ha pedig azt gondoljuk magunkról, hogy ismerjük a jót, a helyes utat, akkor pedig már végképp nincsen mentségünk. Hiszen akkor miért nem cselekedtünk aszerint?

    Ezzel persze, félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy egyáltalán nem tudunk jót tenni, hanem azt hogy magunktól nem tudjuk eldönteni a legtöbb esetben, hogy mi a jó és mi a rossz.

    "Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #15168 üzenetére

    Nem is lehetne kiemelni, hiszen annyiféle órát kell tartani - egyszerűen kellene lennie egyáltalán retorika tantárgynak! :) Mert most nincs. Csóri gyerek meg néha akkor kerül először olyan helyzetbe, amikor érettségiznie kell.

    A művészettörténet elsüllyedésével nem értek egyet, hiszen a modern társadalmunk lényege, lelke a művészet maga, Magyarországon pedig ez tán a szokottnál is hangsúlyosabb, ahol a művészet vezette a történelem fonalát, de jócskán át kellene alakítani. Sajnos ma az is adat-központúan megy: művész: alkotás, évszám; művész, alkotás, évszám; stb.

    kymco: Erre való itthon az MTA. Demokrácia van, szólásszabadság, ma a történelemkönyvekbe bármi bekerülhet, amit igaznak fogad el a kutatók krémje. AZ állam legföljebb bizonyos kutatási projekteket részesíthet előnyben támogatással. De épp abból, hogy menyire terjednek a szélsőséges tévképzetek például a magyarok eredetével kapcsolatban, jól látszik, hogy ma már nem lehet egyszerűen elnyomni az ideákat, és - visszatérve a retorika szükségességére - mennyire fontos volna érvelni tudni, és meglátni, mikor akarnak minket bolondítani a harcias, szélsőséges gondolkodásúak bevett érvelési hibáival. Jó sok van belőle.

    Félreértés ne essék, nem az adatok tanulása ellen vagyok, hanem az adatok tanulásának hatékonyabbá tétele mellett. A magolást mindenki hamar elfelejti, míg az élmény megragad.

    asuspc96: Hosszú távon, a filmes karrier után (vagy mellett, közben) politikai pályát tervezek. Lehet, hogy akkor eltűnik majd minden logoutos hozzászólásom, de az csekély ár érte, bízom a sikerben. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Dany007 #15175 üzenetére

    Rosszul tanítják. Hidd el, abból, amit suliban tanultam, nekem sem maradt meg sok. :D Kit érdekel a Nyolc vörös téglalap c. festmény, most komolyan? :) Az iskolai művészettörténet lényegében festészet- és képzőművészet-történet, kronológia-szerűen, adatok halmazával. Pedig elsősorban a szépérzéket hivatott fejleszteni.

    Ugyanúgy az ének-zene tantárgy, ahol törikönyv-szerűen tanulnak, meg dogát írnak Dvorak életéből. Banyek, ennél jobbal el sem lehetne rontani a gyerekek ízlését, hogy ezzel megutáltatjuk velük a klasszikusokat.

  • AssAssynn

    őstag

    válasz Dany007 #15141 üzenetére

    Nyilván nem tagadom, hogy mindehhez hit kell, hiszen ahhoz is kell, hogy az emberek elhiggyék, hogy bombázás jön (lopakodó vadászbombázók, nem hallják, nem látják őket, csak néhány ember tudja ezt, s ők figyelmeztetnek). Persze, ez is csak akkor válik teljesen biztossá, amikor már bekövetkezett, de akkor már késő. Így tehát azt is lehetett "egyfajta hitnek" tekinteni előtte, aminek később meglett a következménye.
    Visszatérve a témánkhoz, azért még itt ennél is több van, mert erről maga Jézus beszélt, aki történelmi személyiség volt. A legtöbb ember sem azt tagadja, hogy egyáltalán létezett, hanem azt, hogy Isten Fia volt, ami a legjelentősebb dolog vele kapcsolatban. S itt valóban fontos a hit, hiszen két út van, vagy hiszünk Neki, vagy sem. Idővel persze mindenki előtt ki fog derülni az igazság, csak akkor már késő lesz megváltoztatni a véleményünket.
    Illetve még annyit mindenképpen hozzá szeretnék ehhez fűzni, hogy Jézus nem csak beszélt, hanem bizonyított is. Tanított, gyógyított, halottakat támasztott fel, majd Ő is feltámadt a halálból.
    Mondhatnánk persze, hogy ehhez is hit kell, hogy elhiggyük, ez tényleg így történt, hiszen már annyi év eltelt azóta, ami igaz is. Viszont akkor itt jön az, hogy a történészeknek is elhisszük, hogy voltak valaha régen vikingek, akiket szintén nem láttunk a saját szemünkkel. Nyilván ez csak egy hasonlat, úgy, hogy most nem kell kitérni minden apró részletre, de talán így jobban érthető néhány dolog.

    "A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés." (Zsid 11,1)

    A többi vallásról röviden annyit, hogy nem kételkedem afelől, hogy elhiszik azt, amit mondanak, de ha már a bizonyításnál tartunk, akkor azért annak a ~150-nek a nagy része elég gyenge lábakon imbolyog... Ha mindenképpen ellenfelet keresnénk bizonyítékok terén, akkor mondjuk még a buddhizmus valamennyire megközelíteni a keresztyénséget, hiszen Buddha is történelmi személyiség volt, s amit mondott, ahhoz szintén hit kell, hogy elhiggyük. Eddig még, pusztán tárgyilagos szemmel nézve sok a hasonlóság. A különbség viszont ott (is) van (szintén tárgyilagos szemmel figyelve), hogy Jézusról bizonyságot tettek a prófétai igék, a csodatételei, s maga Isten is.
    Az én szavam érhet semmit is akár, itt nem ez a lényeg, hanem Isten szava.
    Ezzel együtt persze még mindig nem a hit ellen beszélek, hiszen akkor Jézus nem azt mondta volna: "aki hisz, az üdvözül".

    Crystalheart: "Miért vitatkoznak az emberek a helyes úton? Mert különbözik a véleményük..."
    S pont ez az! Ha minden ember magától ismerné a helyes utat, akkor nem lenne róla különböző véleményük, hanem ugyanazt az utat járnák.
    A Vácos példa azért nem tökéletes szerintem, mert az csak azt bizonyítja, hogy a hétköznapi, emberi dolgokban több féle jó, vagyis inkább közömbös megoldás létezik. Ilyen téren jó példa, de nem ez ellen beszéltem, hanem az ellen, hogy az igazán fontos dolgokban csak egy helyes út van. Erről beszél Jézus a széles út-keskeny út példázatban.
    Például az is a keskeny úton jár, aki pap lesz, s úgy szolgál Istennek (s eközben hisz), s az is, aki valami egészen más szakmában helyezkedik el, de ugyanúgy hisz Jézusban. Ez tűnhet úgy, hogy két helyes út, viszont nem az, hanem egy! Azért, mert az igazán fontos dologban, abban hogy hisznek, mindketten ugyanazt az utat járják, a többi pedig csak a mi emberi szemünkben tűnik nagy különbségnek.
    Ez a véleménykülönbség tehát valószínűleg abból adódik köztünk, hogy mást értettünk a "helyes út" alatt.

    D1Rect: Pár hozzászólással feljebb azt írtad, hogy minden ember gyári tartozéka az, hogy különbséget tud tenni a jó és a rossz között. Ez pedig nem fér össze azzal, hogy van, aki még nem jött rá bizonyos dolgokra, s ezért nem helyesen cselekszik.
    A gyerekekkel való bánásmódról két dolgot. Egyrészt a történelem során próbálkoztak már azzal (szerzetesek is, tudósok is), hogy akár a felnőtteket, akár a gyerekeket elzárták a külvilágtól, hogy senki se legyen rájuk hatással, hanem úgy fejlődjön a személyiségük, ahogy az "alap esetben" történne. Mondanom sem kell, egyikből sem lett tökéletes, szent ember.
    Másodszor tegyük fel, hogy mi rontjuk el a (jó) gyereket. Azonban, a te feltételezésed szerint a szülők gyári tartozékból tudják, hogy mi a jó. Ezzel nyitva hagyjuk azt a kaput, hogy létrejöhet olyan család, ahol a szülők (a neveltetésük miatt) tökéletesek, s ezért ők is így nevelik (kellene ilyen esetben nevelni? ;) )a gyermekeiket. Ezzel csak az a gond, hogy ilyet mégsem találsz. (:

    "Nem az ördög vagy a világ rontja el a gyerekeket..."
    Nem bizony. A kulcsa ott van a dolognak, hogy a gyerekek (minden ember) bűnben születik, magyarán szív szerint kész és hajlandó a rosszra. Tehát nem nem-akarva, hanem akarva teszi a rosszat, aminek sokszor nincs is tudatában az ember.
    Ádám óta ez a gyári tartozék. Eredendő bűn a pontos elnevezése.

    "Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

Új hozzászólás Aktív témák