Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • axioma

    veterán

    válasz Andras6800 #60369 üzenetére

    Meg ha olcsobb is a villanyfutes mint a gaz, attol me'g energiatarolasra alkalmatlan formaju, a napelemmel kombinalasanak eroltetese eros zsakutca. Amugy gaznal is csak akkor olcsobb, ha eves szinten eleg keves kell belole.

    @senki68: Gaznak van egy csomo koltsege, ami a villanynal nem feltetlen van (vizes rendszer bekerulesi koltsegenek elmaradt kamata, eves gaz alapdij, kemenykednek a kemenyesek, gazkazan is meg a vizes kozeg ami szallitja is surubben karbantartando). Es akkor me'g fuggesz me'g egy szolgaltatastol. Ahol keves kell, az kb. kandallo, vagy ha eljutok odaig, bioetanol kalyha stb. iranyba megyek, nem gaz, az tuti.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    veterán

    válasz Andras6800 #60377 üzenetére

    Az altalad vazolt megoldasnal az a suboptimalis, hogy villanyt termelsz azert, hogy a hoenergiat csinalj belole, mikozben a villany me'g a villanyigenyre se eleg. Kozben hoenergiara alkalmas a napkollektor is, kozvetlenul - akar a filleres megoldasok mint a sorkollektor (vagy mar inkabb szunyoghalos), kozvetlen levegot melegito. Raadasul a hoenergia me'g koncentraltan is tarolhatobb (a villanybojler melle se akkut teszel... a vizet tartod felfutve).
    De ez mar off. Ha egyszer vegre epitkezem, igyekszem jo peldaval (es persze napelemmel IS) eloljarni, most me'g csak elvi szinten mozgok...

  • senki68

    senior tag

    válasz Andras6800 #60376 üzenetére

    Nem kell keverni a dolgokat.
    Hőszipka "H"tarifáról megy, ohmikus fűtés meg nem.

    1 m3 gáz 100 Ft van benne 10kWh tehát egy 1kWh 10 Ft.
    1kWh villany minden napszaki 70Ft/kWh . /ha fűtesz vele biztos nem maradsz rezsilimit alatt/.

    Innen a 7-es szorzó.

  • hevepapa

    senior tag

    válasz Andras6800 #60758 üzenetére

    " A fő baj az elcseszett (nem bruttóra tervezett) napelem teljesítmény méretezés."
    Én ennek az elcseszett teljesítmény méretezésben más problémát látok. Itt is elég sokszor láttuk, hogy valakinek van éves szinten több ezer/tízezer kWh túltermelése mert akkora rendszert rakatott fel ami fél utca fogyasztására elég lenne. Ismerve a magyar mentalitást: "A szomszédnál 10 panel van fenn? Akkor nekem minimum 14 kell!"
    Én személyesen ismerek 5-6 embert aki az 50%-os támogatásból 3x akkora rendszert rakott fel mint a reális fogyasztása. CSAK! azért mert félárban volt. Az más kérdés hogy sok esetben az ilyen szemlélet is vezet a túlfeszültséghez, hiszen ha egy szakaszon van egy halom baromira túlméretezett rendszer akkor napsütésben tolják ám rendesen....
    Szóval szerintem ha a rendszerek nagy része a reális fogyasztáshoz lett volna méretezve, akkor sokkal egyenletesebb lehetett volna a hálózat terhelése és nem kellett volna a szaldót sem megszüntetni.
    Megtörtént eset: egy nem túl acélos anyagi háttérrel rendelkező ember megkapta az ingyen napelemét ami eléggé túl van méretezve. Kérdezem: miért kellett ekkora? Válasz: ingyen volt, meg egyébként is ha majd lesz elektromos autója (megjegyzem: most csak biciklire telik neki), akkor majd jól jön, addig meg majd valamelyik szomszéd tölthet nála okosban. Abszurd slusszpoén a végére: amikor tavasszal beindult a napsütéses idő, ez az ember ordítva szidta az utcán a szomszéd napelemeseket mert szerinte "miattuk" áll le rendszeresen az invertere a túlfesz miatt :) Széljegyzet: a jóember rendszere volt azon a környéken az utolsó telepítés, előtte állítólag nem volt jelentős probléma a feszültséggel. :)

    [ Szerkesztve ]

  • senki68

    senior tag

    válasz Andras6800 #60758 üzenetére

    Nem lenne ilyen katasztrófa a bruttó elszámolás, ha nem kavarna be a rezsicsökkentés.

    Most gondolj bele a számokba.
    Rezsicsökkentés nélkül visszaveszi tőled 32 Ft-ért és adja 70Ft-ért /bruttó, minden sallangal/.

    Így azért már más a matek.

  • hevepapa

    senior tag

    válasz Andras6800 #60758 üzenetére

    "Szaldósokat nyílván max 100%-os pályázattal tudnák motiválni akksi beszerzésére, így ezt meg sem próbálják."
    Ezzel egyet is értek, de ezzel is akadhat némi bökkenő. Nekem pl. 5. éves a rendszerem. Nem nagy, 3 kW, Fronius, 1 fázis. Még akkor lett felrakva amikor nem volt 50-100% potya pénz, szó sem volt a bruttóról - sőt az jött mindenhonnan, hogy inverter cseréig mindig szaldó marad. Annyira nem volt olcsó játék, de elfogadtam hogy majd megtérül. Nekem elég, annyit termel amennyit éves szinten fogyasztok. Mellékszál: bruttóban majd persze "kissé" borul a matek.
    Viszont hiába kapnék ingyen aksit, kellene egy új inverter, plusz panelek és 3 fázisra bővítés is. Azaz olyan sokszázezres kiadások amikre per. spec egyáltalán semmi szükségem sincs. Kövezzetek meg, de nekem elég 1 fázis 32A is.
    Na már most: a kiadások még ingyen aksi mellett sem térülnének meg sohasem, szóval ha eljön a bruttó, akkor termel amennyit termel a meglévő rendszer. Amit lehet optimalizálok és fizetem a villanyszámlát. Ha kipurcan az inverter, meglátjuk mennyi a javítási költsége. Ha nem éri meg a javítás, leszedem az egészet a francba. Még egyszer nem költök ilyenre 7 számjegyű összeget az tuti.
    Ja és környzetvédelem, zöld energia? Egyszer megpróbáltam, ennyi volt.
    És minden politikus rohadjon meg.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák